Захист культур від попелиці

Захист культур від попелиці | Аптека Садівника
Провідний експерт

Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Захист культур від попелиці | Аптека Садівника

Літо щороку радує нас смачним врожаєм овочів, фруктів, а також яскравим та рясним цвітом у квітнику. Однак за теплої погоди розвиваються не лише рослини та достигають плоди. Це також час шкідливих комах, які не можуть оминути практично кожен сад чи город.

Одним із таких шкідників є попелиця (або тля). Ця комаха завдає шкоди садовим та городнім рослинам. Активізується попелиця ще спочатку весни, коли наносить шкоду молодим пагонам на деревах та кущах. Рослини, змучені попелицею, дають гірший врожай, часто хворіють і можуть загинути. Тому господарі кожного року шукають ефективні засоби від тлі, які дозволять позбутися цього страшного шкідника та зберегти врожай плодових чи овочевих культур. Сьогодні ми спробуємо розібратися, які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Зелена яблунева попелиця

Яблунева попелиця паразитує на плодових культурах і зустрічається у всіх регіонах України. Найчастіше вражає вона яблуні, однак може нанести шкоду і груші, горобині, айві. Восени самки відкладають яйця на пагонах, де у такому стані й зимує шкідник. Навесні з’являється личинка, яка починає живитися в момент, коли набухають та розпускаються бруньки. Попелиця харчується соком із листків, молодих пагонів, бруньок і при цьому вводить ферменти слини, які шкідливі для рослин. Пошкоджені попелицею листки деформуються, а пагони відмирають. Окрім шкоди від проживання на рослині шкідник також переносить вірусні хвороби від рослини до рослини. Шкоду яблуні та іншим плодовим наносять личинки та дорослі комахи.

Зелена яблунева попелиця — це невелика комаха довжиною 2 мм зеленого кольору з коричневою головою. Залежно від регіону проживання за сезон може з’явитися від 6 до 17 поколінь шкідника (чим ближче до півдня, тим більше поколінь формується).

Попелиці..jpg

Зелена яблунева попелиця здатна нанести шкоду не лише врожаю яблунь, а й самим плодовим насадженням. Тому не варто сподіватися, що цей шкідник зникне із саду сам собою. Оскільки попелиця часто мігрує, вона може повторно з’явитися навіть на обробленій ділянці. Тому важливо регулярно оглядати рослини на наявність цих комах та проводити відповідну обробку препаратами проти шкідника.

Червоносмородинна попелиця

Залежно від виду попелиці вона вражає різні види культурних насаджень. І якщо яблунева шкодить плодовим деревам, то смородині та аґрусу — червоносмородинна (або листкова чи галова) попелиця. Як і її родичка, вона відкладає запліднені яйця на пагонах та у тріщинах кори на зимівлю. Навесні, коли розпускається листя, з’являються і личинки та поселяються з нижнього боку листка. І личинки, і дорослі комахи, живляться соком листків. У результаті їхнього проживання на аґрусі чи смородині на листі стають помітні гали темно–червоного кольору, які в тіні мають блідо-зелений або жовтий відтінок. Таке листя скручується та відмирає, а сама рослина, на якій поселилася попелиця, дає слабкий приріст, що негативно позначається на врожайності. Також листкова попелиця переносить вірусні захворювання. Якщо не проводити ефективну та своєчасну боротьбу зі шкідником, можна втратити не лише врожай, а й саму рослину.

Листкова галова попелиця.jpg

Помітити одну особину на листі досить складно, адже вона всього 2 мм у довжину. Однак скупчення комах помітні неозброєним оком. Як тільки ви побачили на нижній стороні листка сіру пляму невеликого розміру, варто приступати до боротьби зі шкідником.

Баштанна попелиця

Баштанні культури вирощуються по всій території України. І якщо дині чи кавуни не так поширені у північних областях, то огірки та гарбузи ростуть чи не на кожному городі. Однак у всіх цих культур є спільний ворог — баштанна попелиця. Шкідник, який здатен масово вражати більше 300 видів рослин. При чому, шкоду попелиця наносить не лише рослинам відкритого ґрунту, а тим, що ростуть у теплицях та парниках.

Шкідник (личинки та дорослі особини) поселяються на молодому листі чи верхніх пагонах, проколюють їх і вводять в рослину свою слину. Це і шкодить культурним рослинам: пошкоджене листя скручується, зморщується й опадає. Якщо попелиця пошкодила рослину в період формування плодів, бутони та зав’язі опадають, що негативно позначається на кількості та якості врожаю. Коли на рослинах поселяється баштанна попелиця, це збільшує ризик появи різноманітних захворювань.

shutterstock_1896477298.jpg

Щоб зрозуміти, чи поселилася на кавунах або огірках баштанна попелиця, слід регулярно оглядати нижню сторону листя. Вчасно виявивши шкідника, набагато легше його позбутися.

Горіхова попелиця

Волоський горіх — це важливе джерело жирних кислот Омега–3 для покращення роботи мозку, концентрації уваги та зняття нервової напруги. Ця рослина чудово росте по всій території України, тому не рідкість зустріти волоський горіх на присадибній ділянці. Однак для того, щоб отримати хороший та здоровий врожай горіхів, спочатку потрібно провести боротьбу зі шкідниками, які завдають значної шкоди дереву.

Горіхова попелиця.jpg

Горіхова верхня та нижня попелиця проживає по всій території України та живиться клітинним соком листя волоського горіха. Таку назву шкідник має через особливість розміщення колоніями на листі рослини. Верхня попелиця розташовується на верхньому боці листка вздовж центральної жилки. Нижня — відповідно, на нижньому боці. В результаті заселення рослини попелицями пригнічується ріст пагонів, листя передчасно опадає, а якість плодів знижується. Як і інші види попелиці, горіхова восени відкладає запліднені яйця біля основи бруньок, на верхівках молодих пагонів. Проти тлі на деревах горіха існують ефективні засоби захисту, про які ми розкажемо нижче.

Велика та листкова трояндова попелиця

Квітучий рясний квітник — бажання кожного квітникаря. І часто центральне місце на клумбі відводиться королеві квітів — троянді. Різноманітні відтінки бутонів від білого до бордового, прямостоячий чи розкидистий кущ — виростити на присадибній ділянці можна троянду будь-якого виду. Однак крім ароматних та яскравих бутонів, які цвітуть тривалий час, квітникар отримує також злісних шкідників троянди та шипшини — попелицю.

Troyandova_popelitsa.jpg

Рослинам шкоду наносять як личинки, так і дорослі комахи. Як і у попередніх випадках, шкідник живиться соком листків та пагонів. Натомість вводить в рослину ферменти слини, в результаті чого викривляються пошкоджені пагони, листя деформується, а бутони не розпускаються. На кущах троянди та шипшини проживають два види попелиці: велика та листкова. Яйця попелиці зимують на молодих пагонах, а навесні з них відроджуються личинки, які одразу починають шкодити рослинам.

Ефективні препарати проти шкідника

Як бачите, існує чимало видів попелиці, які шкодять практично всім культурам на присадибній ділянці. Щоб ви не вирощували: огірки у теплиці, дині, смородину чи яблуню — існує велика ймовірність, що навесні та влітку культурним насадженням дошкулятиме цей шкідник. Як ми зазначали раніше, слід регулярно оглядати рослини й перевіряти, чи не проживає на листі або пагонах попелиця. Як тільки ви виявили личинки або дорослих комах, потрібно діяти. І найбільш ефективний спосіб позбутися попелиці — скористатися засобами захисту рослин. Слід пам’ятати, що використовувати хімічні засоби потрібно правильно та безпечно, дотримуючись таких правил:

 • Використовуйте лише такі препарати, які дозволені на присадибних ділянках.

 • Купуйте препарати у офіційних представників — це убезпечить вас від підробок.

 • Дотримуйтеся вимог індивідуального захисту та особистої гігієни.

 • Не вживайте їжу та напої під час роботи із препаратами.

 • Перш, ніж готувати робочий розчин, уважно ознайомтеся з інструкцією та дотримуйтеся вказаного дозування.

Засоби від тлі на овочевих та інших культурах мають бути ефективними та не викликати звикання у шкідників. Саме таким є препарат АТО Жук. Ризик появи резистентності зникає завдяки тому, що у препараті поєднано три діючі речовини. Застосовувати препарат можна на плодових насадженнях, трояндах та декоративних насадженнях. Так, для боротьби з попелицею на кущах троянди потрібно 1,5 мл препарату розвести у 3 л води і обприскати розчином рослини. Для обробки яблунь 1,5–2 мл розводять у 5–8 л води. Проводити обприскування слід за не дуже високої температури повітря (до 25 °С), під час безвітряної погоди. Препарат має тривалу захисну дію (до 21 доби).

Ще один ефективний препарат, який слід застосовувати проти трояндової, баштанної, яблуневої попелиці — Гудвін. Цей препарат ефективно працює там, де у шкідників з’явилася стійкість до інших інсектицидів. Проводити обробки від попелиць цим препаратом можна і на картоплі та буряку за перших ознак появи шкідника. Проводити обробку препаратом рекомендується за температури до 25 °С. Однак якщо доводиться обприскувати рослини за вищих температур, краще застосовувати Гудвін разом із прилипачем Тандем. А якщо використати препарат Гудвін у тандемі з Авангард Гроу Аміно, окрім захисту рослин ви також поліпшите вегетативний розвиток та опірність стресам.

Галова або листкова попелиця шкодить ягідним культурам, зокрема смородині й аґрусу, а також трояндам. Захистити культурні насадження можна за допомогою комплекту препаратів Антигусінь + Самшит. Таке поєднання контролює основних шкідників та захворювання ягідних культур, а також буде ефективним проти тлі на плодових деревах і троянді. Препарати можна застосовувати за перших ознак появи шкідників, а також у якості профілактики.

Для захисту смородини, суниці, плодових насаджень можна застосувати інсектицид Колібріс. Особливістю препарату є його малотоксичність для запилювачів та корисних комах, тому його можна застосовувати під час цвітіння культур. При цьому інсектицид добре контролює поширених шкідників, серед яких і попелиця.

Для боротьби з горіховою попелицею, а також зі шкідником на капусті і зернових культурах рекомендуємо використати препарат Фас. Найкраще використовувати препарат разом із фунгіцидом Цілитель — тоді одночасно вдасться контролювати найпоширеніші хвороби та шкідників.

Для контролю шкідника на різноманітних культурах, зокрема, на картоплі, томатах, капусті, буряку, плодових рекомендуємо застосовувати інсектицид Антиколорад Макс. Це ефективний засіб від тлі, який захищає навіть необроблені частини рослин та має тривалу захисну дію. Під час застосування препарату потрібно дотримуватися норм витрати засобу залежно від культури, яку потрібно обробити.

На сьогодні існує чимало засобів від тлі на культурних насадженнях. Потрібно лише регулярно оглядати рослини, щоб не пропустити момент появи шкідника. Тоді обробки препаратами будуть найбільш ефективними. Однак до боротьби з попелицею варто підходити комплексно і поряд із обприскуваннями інсектицидами не забувати про профілактику появи шкідників на присадибній ділянці.

Профілактичні заходи боротьби

Найкраще лікування — це профілактика, кажуть лікарі. І щодо вирощування культурних рослин це правило також можна застосувати. На жаль, профілактичні міри не допоможуть позбутися шкідника на 100%, однак вони точно знижують ризик появи попелиці на ділянці. А якщо комбінувати обробки препаратами та профілактику, вдасться ефективніше контролювати шкідника.

Найперше — слід дотримуватися агротехніки вирощуваних культур. Тому не забувайте регулярно видаляти бур’яни не лише на грядках, а й біля дерев та кущів, на клумбі. Не нехтуйте поливами та підживленням рослин — здорові екземпляри, яким вистачає вологи, рідше вражаються шкідниками. Адже попелиця, як і інші шкодочинні комахи, насамперед поселяються на слабких та кволих рослинах, які зростають у великих бур’янах у землі, яку не обробляють та не перекопують.

Ще один варіант знизити ризик появи попелиці на ділянці — поселити у себе недругів шкідника. Золотоочки и сонечка живляться попелицею, а із птахів – горобці та синиці. Якщо висадити в саду і між грядками м’яту, фенхель, кінзу, це рослини своїм ароматом відлякуватимуть шкідника. У міжрядді кавунів та інших баштанних культур можна розкласти трави, які відлякують попелицю: кульбаба, часник, чистотіл.

На жаль, повністю стійких до попелиці сортів культурних рослин немає, однак є ті, у яких досить висока стійкість до шкідника. Наприклад, якщо бажаєте посіяти огірки, які будуть більш стійкими до попелиці, можна обрати сорт Імея або Мелен. До стійких сортів кавуна належить Маракеш, Сансвіт.

Інші профілактичні заходи:

 • Прибирання та знищення рослинних залишків після збору врожаю.

 • Глибока перекопка або оранка ґрунту.

 • Дотримання агротехніки культур.

Народні методи боротьби зі шкідником

Оскільки деякі городники пробують різні альтернативні засоби боротьби зі шкідниками, ми не можемо оминути народні засоби боротьби із тлею на деревах, кущах та овочевих рослинах. Такі методи менш дієві, особливо якщо попелиця масово поселилася на рослинах. Однак можна спробувати народні методи, якщо шкідник ще не встиг розплодитися.

Найпростіший засіб проти тлі, який рекомендують досвідчені городники — промивання проточною водою, тобто, змити комах за допомогою шлангу. Потім потрібно обприскати рослини мильним розчином. Для цього 300 г натертого господарського мила додають у 10 л води.

Ще один зі способів проти тлі на деревах та кущах — різноманітні настої з рослин:

 • Настій тютюну — 200 г сухого листя тютюну додають у 5 л води і настоюють 2 доби. Потім додають ще 5 л води і проціджують.

 • Настій часнику — 200 г голівок часнику додають до 1 л води і настоюють 5 діб. Далі 25 мл готовою настою додають у 10 л води і обприскують рослини.

 • Ромашковий настій — на 1 л води візьміть 100 г аптечної ромашки і залиште на 12 годин. Далі візьміть настій і звичайну воду у співвідношенні 1:3 та обробіть рослини.

Такими настоями проводять обробку уражених рослин. Рекомендуємо дотримуватися пропорцій під час приготування настоїв, адже висока концентрація може нашкодити рослинам.

Під час вирощування плодових та інших культур попелиця може стати причиною значних втрат врожаю, якщо нехтувати профілактичними заходами та не проводити обробки рослин. Найбільш ефективними засобами від тлі вважаються хімічні засоби, адже шкідника не так легко позбутися. Однак ризик появи попелиці на ділянці знижується, якщо вчасно та правильно доглядати за рослинами. Дотримуйтеся агротехніки вирощуваних культур, підбирайте правильні засоби захисту — і рясний врожай вас точно порадує.
Також вам може бути цікаво:
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.