Посадка яблуні навесні та восени

Блог
Провідний експерт

Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.

Блог

Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.

Щоб не припускатися помилок при посадці яблуні, поділюся з вами секретами:

  • не садіть саджанець на місці, де раніше погано росло або хворіло інше дерево. Можливо, причина криється в поганому складі ґрунту, наявності хвороб або поруч пролягають ґрунтові води.
  • яму на весняну посадку слід приготувати заздалегідь, восени або за 2–3 тижні до посадки. Не купуйте саджанців із листям – із початком сокоруху дереву буде важче прийнятися.
  • перші два роки обривайте весь цвіт, хай як його шкода. Навіть одне яблуко – це як дитина для дерева, а як відомо, дітям – все найкраще. Тому дерево віддаватиме всі соки в плід, а не на ріст і розвиток. І може через це засохнути.

 

Посадка яблуні навесні

Весняну посадку саджанців плодових дерев і, зокрема, яблуні плануйте на кінець березня-початок квітня, коли земля вже прогрілась, але бруньки ще не набрякли.

Купуючи саджанець, поцікавтеся у продавця, на якій відстані від інших дерев його слід садити. Якщо це старий сорт із кроною заввишки 3–4 метри, то відстань має бути щонайменше 5 метрів. Нині популярні сорти на карликових підщепах: вони рідко виростають вище за 3 метри, яблука на них легко можна збирати і без драбини. Для карликових та колоноподібних саджанців достатня відстань 3,5–4 метри.

Яму для посадки викопуйте розміром 70–80 см: вглиб, вшир та вздовж. Викопану землю залиште поруч. На таку яму я закладаю відро перегною, добре, що на моєму чорноземі цього достатньо. У моїх родичів на ділянці глинистий ґрунт, тому вони додають пісок для дренажу. У піщаний ґрунт на Поліссі на дно ями для посадки дерев насипають глину для затримки води. Мінеральні добрива вносять помірно, фосфорні та калійні, а ось азотні не вносять, щоб випадково не обпекти корені.

Під час посадки саджанця я спочатку вбиваю кілок, до якого згодом прив’язую деревце. Корені яблуньки перед посадкою витримую кілька годин у стимуляторі росту Гулівер Стимул. Є й народний спосіб: замочити корені у бовтанці з гною, глини та води або хоча б просто потримати кілька годин у посудині з водою. Це стимулює ріст та розвиток кореневої системи.

Я вже неодноразово писав про ґрунтових шкідників, які залюбки з’їдять все, що опиниться під землею, включаючи соковиті корінчики саджанців.

Тому до розчину стимулятору росту я додавав препарат Антихрущ – 10 мл на 1–2 літри води. Він надовго захищає від личинок хруща, вовчка (ведмедки), дротяника та інших шкідників.

Якщо ви захочете обрати тільки щось одне – стимулятор росту або препарат проти шкідників, то однозначно обирайте друге, бо шкідники несуть молодим саджанцям значно більшу загрозу, ніж нестача фітогормонів.

Далі на дні ями я роблю горбик і ставлю на нього саджанець, потроху розправляючи корінці донизу. Потім злегка присипаю землею, яку відклав збоку, і поливаю. Потім утрамбовую ґрунт. Важливо також стежити за тим, щоб не засипати кореневу шийку. Якщо місце щеплення буде надто близько до ґрунту, то пускатимуться в ріст пагінці дички, які ослаблюватимуть всю рослину.

Після поливу 2–3 відрами води присипте лунку сухою землею, а деревце міцно прив’яжіть до кілка, щоб не просіло. Зріжте на пару сантиметрів верхівку та краї бокових гілок (якщо це дворічний саджанець) – завдяки такій обрізці краще ростимуть нові гілки.

 

Осіння посадка яблуні

Як і навіщо садити яблуню восени? Вважається, що у такого дерева більше часу на укорінення, ніж у весняного. Якщо яблуню посадити у жовтні, коли ще досить тепло, але немає спеки, рослина швидше укоріниться. У північних районах такі саджанці можуть вимерзнути, якщо їх пізно посадити.

Завчасна підготовка ями, щоб добриво встигло трохи розкластися, та принцип посадки деревця нічим не відрізняється від весняної посадки. Єдиний нюанс: в цей період не вносять свіжий гній чи азотні добрива, які стимулюють вегетацію та сокорух, від чого дерево може вимерзнути. Так само поливають 2–3 відрами води, притискають ґрунт і трохи мульчують.

Перед настанням морозів пристовбурне коло мульчують опалим листям 10 см заввишки для захисту коренів від вимерзання. Також молоді деревця захищають від гризунів – обв’язують стовбур біля кореня пластиковою сіткою. Взимку молодою корою можуть ласувати зайці, які забігають у села з полів, і миші, які роблять ходи під снігом.

Якщо ви хочете виростити справжній яблуневий сад, то рекомендую також ознайомитись зі статтями про щеплення яблунь та їхню обробку впродовж сезону.

 

Купуючи саджанець, придивіться, щоб кора була скрізь одного кольору та дерево мало добре розвинені корінці. Краще прийметься яблунька-однорічка, ніж більш дорослий саджанець. Також купуйте сорти лише в розплідниках, бо на ринку можуть бути недобросовісні продавці. У мене в садку вже є кілька яблунь не тих сортів, які я від самого початку хотів купити. Довелося залишити рости, бо зрубати яблуню в мене просто рука не піднімається, хоч помилково придбані кущі я викорчовую без сумнівів.

Також вам може бути цікаво:
Блог
Сорти яблунь: улюблені дерева на десятиліття
Яблуні в саду дають урожай протягом півстоліття, а першими плодами починають радувати вже на 3–4-й рік після посадки. Сорти яблук, поширені в Україні, здебільшого зимові, бо забезпечують нас вітамінами до наступного врожаю. Нижче в статті я розповім про кращі сорти яблунь і за якими характеристиками треба обирати дерева.
Блог
Зберігання яблук: всі секрети свіжих фруктів
Кожен садівник, який вирощує яблуні, може впевнено розповісти, як зберігати яблука на зиму. Але я з досвіду знаю, що чимало господарів допускають дрібні помилки в зберіганні та втрачають частину врожаю фруктів.
Пам’ятайте, що успіх зберігання яблук великою мірою залежить від термінів збору врожаю та акуратного зривання плодів з дерева. Вважається, що яблука, зірвані на 3–5 днів пізніше оптимального терміну (тобто більш стиглі), зберігаються на 2–3 місяці менше! Надто зелені, рано зірвані яблука теж довго не зберігаються.
Як же збирати врожай зимових сортів яблук, щоб вони долежали до весни і навіть більше (до 9 місяців)? Про це в статті далі.
Блог
Хвороби яблунь
Яблуня посідає почесне місце у саду кожного господаря ще з давніх давен. Проте вона часто піддається атаці різних хвороб, і щоб отримати щедрий врожай, необхідно постійно оглядати свої рослини й оперативно реагувати при появі перших симптомів.
Нижче в статті я розповім про найбільш поширені хвороби яблуні, включаючи хвороби кори яблунь.
Блог
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Блог
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Блог
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Блог
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.
Блог
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.