Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням

Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням | Аптека Садівника
Провідний експерт

Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення

Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням | Аптека Садівника

Перше тепло, довший світловий день — рослини дуже добре відчувають прихід весни та починають на неї реагувати своїм пробудженням. І хоча для садівника початок весни означає старт активних робіт в саду, все ж це приємні клопоти. Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення. Тому важливим етапом для садових рослин навесні є внесення добрив.

Однією з найбільш популярних плодових культур вважається яблуня. Складно уявити собі присадибну ділянку, на якій не росте хоча б 1-2 дерева цієї культури. Ранні сорти ми вирощуємо, аби поласувати яблуками в кінці літа та восени, пізні ж закладаємо на зберігання, щоб і взимку мати джерело корисних речовин. У перші роки після посадки підживлення молодим деревам не потрібне. Якщо ви садили яблуні 3-4 роки тому, запас поживних речовин, що закладали в посадкову яму, вичерпався. Тому для такого віку актуальним буде підживлення яблуні навесні. Чому внесення добрив настільки важливе та чим підгодувати яблуні до початку цвітіння, ми і поговоримо.

Для чого потрібне підживлення рослин навесні

Якщо ви вносили добрива під яблуню восени, може здаватися, що з приходом тепла підживлення не обов’язкові. Та сезонні підживлення мають різну мету. Якщо перед зимівлею ми підгодовуємо дерева для того, аби вони успішно пережили несприятливі погодні умови, то весняне підживлення потрібне для:

 • Запуску процесів формування потужної кореневої системи.

 • Створення умов для повноцінного розвитку рослини.

 • Підвищення стійкості до хвороб та шкідників.

 • Прискорення утворення зав’язей.

 • Покращення врожайності.

Внесення добрив у пристовбурні кола або позакореневе підживлення важливі для всіх плодових дерев, і яблуні — не виключення. І хоча яблуня вважається досить невибагливою культурою, може рости на будь-яких ґрунтах, якщо ви хочете отримати високий врожай, не варто нехтувати обов’язковими підживленнями. Тим більше, якщо дерево вже довгий час росте на ділянці, кожного року плодоносить, а ви ще жодного разу не проводили підживлення.

shutterstock_1977373085.jpg

Макро- та мікроелементи для плодових дерев

Коли ми говоримо про підживлення культурних рослин, звісно, насамперед маємо на увазі основні елементи: азот, калій і фосфор. Азот — важливий елемент, який з осені вносити небажано, а от навесні, для розвитку зеленої маси, він якраз необхідний. Завдяки азоту пришвидшується розвиток листя і пагонів яблуні. Однак не варто ним сильно захоплюватися, вносьте азот до початку цвітіння дерева.

Для розвитку кореневої системи добрива для яблуні навесні мають включати фосфор. Завдяки цьому ж елементу краще формуються зав’язі; як швидко у яблуні почнеться процес вегетації, також залежить від фосфору. Цей основний елемент живлення забезпечує щільність та розмір плодів, яблука краще і довше зберігаються.

Важливість калію:

 • Сприяє збільшенню кількості квіток.

 • Важливий для розвитку вегетативної маси.

 • Потрібен для більш раннього дозрівання плодів. Смак яблук покращується, а їхня кількість — підвищується.

 • Необхідний для покращення імунітету рослин, підвищення стійкості до різноманітних погодних умов.

Та самих макроелементів замало для повноцінного розвитку кісточкових дерев. Тому важливо не забувати і про кальцій, залізо, магній, цинк, бор та інші мікроелементи, які не менш важливі під час весняної підгодівлі яблуні. Якщо дерева відчувають дефіцит цих мікроелементів, навіть за відсутності видимих симптомів врожайність буде помітно нижчою, як і якість самих плодів. До прикладу, магній потрібен для розвитку нової зеленої маси, кальцій важливий для зниження втрат плодів під час зберігання. Такий елемент як бор потрібен для покращення цвітіння та розвитку бруньок, а цинк — щоб підвищити посухо-, жаростійкість.

Види внесення добрив

Підживлення дерев, зокрема й яблунь, ранньою весною проводять найчастіше під корінь. Для цього роблять канавки по периметру крони, але трохи ближче до дерева. Роблять канавку глибиною 25 см та вносять у неї необхідні добрива. Можна також викопати кілька лунок на штик лопати і також вносити туди добрива. Що стосується форми добрив, які слід внести під корінь, тут кожен садівник обирає для себе більш прийнятний варіант. Це можуть бути сухі або рідкі добрива — залежно від того, який саме вид підживлення ви оберете.

Однак через кору дерева також добре вбирають потрібні елементи, тому позакореневе підживлення яблунь навесні також можливе. Його проводять, якщо помітний дефіцит якогось елементу, адже такий вид підживлення допомагає внести поживні речовини швидко та стимулює розвиток рослин.

Які добрива можна вносити навесні та коли

Чи не найважливіше питання садівника, який бажає вчасно провести підживлення яблунь, які ж терміни цього агрозаходу навесні? Вперше підживлюють дерева досить рано, за температури від +5 °С, коли зійшов сніг. Застосовувати можна як органіку, так і мінеральні добрива, комбінуючи їх. Спершу яблуні потрібно підгодувати азотом, трохи згодом вносять фосфор та калій. Загалом, весняне підживлення триває із середини березня до середини квітня, залежно від погодних умов.

Пам’ятаємо, що підживлювати яблуні починаємо з третього року життя, коли закінчився запас поживних речовин з посадкової ями. З органіки можна обрати перегній із розрахунку 5 кг на 1 м.кв. Пізніше норму збільшують до 8-10 кг. Цей вид органіки складається із залишків рослинного та тваринного походження, що вже розклалися. Перегній не зможе нашкодити корінню рослин, як це може трапитися під час використання свіжого гною.

Замість перегною у якості добрив для яблуні можна використати курячий послід — в ньому міститься багато азоту, однак він бідний на інші елементи. Вносять курячий послід у вигляді розчину, який готують так: на 10 л води 1 кг посліду. Проводити підживлення слід обережно, дотримуючись норм, інакше можна викликати опіки кореневої системи, особливо молодих яблунь.

Часто садівники використовують для весняного підживлення яблунь деревну золу, адже вона містить необхідні для рослини кальцій та бор. Її вносять у сухому вигляді у пристовбурні кола у кількості 200 г на квадратний метр.

Кісткове борошно містить азот і кальцій, тому також використовується як весняне підживлення. Купити борошно можна у готовому вигляді і вносити згідно з інструкцією виробника.

Перевага органіки у тому, що вона знайдеться фактично в будь-якому господарстві, тому не потребує значних затрат. Крім того, органічні добрива не шкодять деревам та ґрунту, якщо дотримуватися норм внесення та не перегодовувати рослини.

Органічними добривами для яблуні навесні обійтися складно, тому важливо комбінувати їх з мінеральними.

Чудовим джерелом азоту є сечовина. Вносити її якраз таки можна не під корінь, а обприскавши дерева. Сечовина не лише вважається джерелом поживних речовин, вона ще й пригнічує розвиток деяких шкідників плодових. Сечовину вносять і в пристовбурні кола з розрахунку 30 г добрива на 1 м.кв. У якості азотного добрива можна використати аміачну селітру. На 1 м.кв. пристовбурного кола її потрібно 40 г.

Фосфорні та калійні добрива вносять на четвертий рік життя яблуні. Для цього використовують суперфосфат та калійну сіль. Так, 10-15 г калійної солі та 8-10 г суперфосфату вносять на 1 м.кв. пристовбурного кола. Для підживлення яблуні можна використати комплексні мінеральні добрива, які вже містять усі три елементи, необхідні рослинам.

Пізніше, у фазу рожевого бутона, яблуні можна підгодувати рідким комплексним добривом Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні. Воно містить необхідні мікро- та макроелементи у хелатній формі. У складі важливі для яблуні не лише фосфор, азот та калій, а й бор, залізо, цинк, молібден, марганець. Для обприскування дерева потрібно 30 мл препарату розвести у 5-8 л води. Добриво не тільки забезпечує необхідними для яблуні елементами, а й підвищує стійкість рослин до хвороб, стресів та несприятливих погодних умов; збільшує поглинання головних елементів кореневою системою; забезпечує врожайність та покращує якість плодів.

Поради щодо підживлень

Внесення добрив навесні під яблуні має певні особливості, які важливо пам’ятати:

 • Перші три роки після посадки підгодовувати рослини не потрібно, якщо ви добре удобрили посадкову яму.

 • При внесенні сухих добрив потрібен ретельний полив або опади, адже саме з рідиною рослини краще поглинають поживні речовини.

 • Вносити добрива потрібно у викопані ямки чи канавки, а не просто розсипати їх у пристовбурному колі.

 • До початку цвітіння обов’язково потрібно провести першу підгодівлю яблуні.

 • Підгодівлю бажано проводити у вечірні час або похмуру погоду.

Чим підживити яблуню під час весняної посадки

Весна та осінь — час не лише для того, аби підживити рослини, які вже є на ділянці. У цей період також висаджують саджанці культур, які хотілося б виростити. А оскільки під час посадки саджанці важливо правильно підгодувати, варто поговорити і про це.

Отже, яму для посадки саджанця яблуні (чи й інших плодових) готують за 2 тижні. Від розміру кореневої системи залежить і розмір посадкової ями (приблизно 1 м у глибину та 1 м вшир). Коли викопали яму, потрібно внести підживлення. Якщо у вас чорнозем, достатньо буде відра перегною. У піщаний ґрунт на дно слід додати глину, а глинистий ґрунт потребує піску для дренажу. У посадкову яму внесіть фосфорно-калійні добрива, але уникайте азоту, щоб не обпекти коріння саджанця.

Перед посадкою коріння саджанця можна замочити у добриві, про яке ми вже згадували,Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні. Достатньо потримати коріння 3-4 години у такому розчині: 100 мл препарату на 10 л води. Потім залишок розчину додайте до 10 л води і полийте посаджену яблуню.

shutterstock_371739502 (1).jpg

Нестача та надлишок поживних речовин

Усього має бути в міру. Це стосується і підгодовування яблунь навесні. Шкідливим є як дефіцит макро- та мікроелементів, так і їхній надлишок. До прикладу, загальним проявом нестачі азоту є гальмування росту рослин, листя втрачає зелений відтінок, стає жовтим. І хоча під час підживлення ранньою весною листя на деревах ще немає, не варто чекати, доки сформуються листові пластини на яблуні. Вносити азотні добрива навесні важливо. Яблуня досить чутлива до нестачі азоту. За різкого дефіциту цього елементу дерева будуть погано цвісти.

Дефіцит калію на яблуні помітний уже в середині літа і проявляється так званими опіками листків. Спочатку листя трохи знебарвлюється, потім на краях з’являються темно-коричневі смуги. Незначна нестача цього елемента може проявитися також великою кількістю бруньок, однак через ослаблення рослини плоди утворюються дрібні. Помітити нестачу фосфору, як і калію, можна вже по листках. Детальніше про ознаки нестачі елесентів живлення ви можете дізнатися тут.

Оскільки дефіцит основних елементів живлення помітний значно пізніше, ніж оптимальний час весняного внесення добрив, краще не чекати, коли проявляться такі симптоми. Підживлення яблунь навесні обов’язкове, якщо ви плануєте зібрати великий врожай здорових та смачних плодів. Однак занадто захоплюватися цим також не потрібно. Перегодовування рослин таке ж шкідливе, як і нестача поживних речовин. В результаті яблуні можуть частіше хворіти та вражатися шкідниками. Перегодовування негативно позначається і на плодоношенні.

Плодові дерева у своєму садку садівник плекає і намагається зробити все можливе, аби вони комфортно росли та повноцінно розвивалися. Одним з основних завдань навесні є підживлення плодових дерев. Внесення добрив під яблуні навесні допомагають їм швидше прокинутися та оговтатися після зими, а також закладають фундамент для отримання якісних плодів. Подбайте про свій врожай наперед — забезпечте яблуням вчасне та комплексне підживлення необхідними поживними речовинами. Цей агрозахід не потребує значних зусиль, тому з ним впорається навіть садівник-початківець. Дерева обов’язково віддячать вам за своєчасне внесення добрив на початку вегетації.
Супутні товари
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард Гроу Аміно

Пакування

64.00 грн
Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні

Пакування

8.50 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
Туріл

Пакування

17.00 грн
Страж

Пакування

12.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

15.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Пакування

9.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Хвороби огірків у відкритому ґрунті
Така культура як огірок чудово росте у нашому кліматі
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посів огірків на розсаду
Виростити розсаду огірків можна самостійно з насіння. Це не так складно
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.