Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням

Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням | Аптека Садівника
Провідний експерт

Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення

Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням | Аптека Садівника

Перше тепло, довший світловий день — рослини дуже добре відчувають прихід весни та починають на неї реагувати своїм пробудженням. І хоча для садівника початок весни означає старт активних робіт в саду, все ж це приємні клопоти. Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення. Тому важливим етапом для садових рослин навесні є внесення добрив.

Однією з найбільш популярних плодових культур вважається яблуня. Складно уявити собі присадибну ділянку, на якій не росте хоча б 1-2 дерева цієї культури. Ранні сорти ми вирощуємо, аби поласувати яблуками в кінці літа та восени, пізні ж закладаємо на зберігання, щоб і взимку мати джерело корисних речовин. У перші роки після посадки підживлення молодим деревам не потрібне. Якщо ви садили яблуні 3-4 роки тому, запас поживних речовин, що закладали в посадкову яму, вичерпався. Тому для такого віку актуальним буде підживлення яблуні навесні. Чому внесення добрив настільки важливе та чим підгодувати яблуні до початку цвітіння, ми і поговоримо.

Для чого потрібне підживлення рослин навесні

Якщо ви вносили добрива під яблуню восени, може здаватися, що з приходом тепла підживлення не обов’язкові. Та сезонні підживлення мають різну мету. Якщо перед зимівлею ми підгодовуємо дерева для того, аби вони успішно пережили несприятливі погодні умови, то весняне підживлення потрібне для:

 • Запуску процесів формування потужної кореневої системи.

 • Створення умов для повноцінного розвитку рослини.

 • Підвищення стійкості до хвороб та шкідників.

 • Прискорення утворення зав’язей.

 • Покращення врожайності.

Внесення добрив у пристовбурні кола або позакореневе підживлення важливі для всіх плодових дерев, і яблуні — не виключення. І хоча яблуня вважається досить невибагливою культурою, може рости на будь-яких ґрунтах, якщо ви хочете отримати високий врожай, не варто нехтувати обов’язковими підживленнями. Тим більше, якщо дерево вже довгий час росте на ділянці, кожного року плодоносить, а ви ще жодного разу не проводили підживлення.

shutterstock_1977373085.jpg

Макро- та мікроелементи для плодових дерев

Коли ми говоримо про підживлення культурних рослин, звісно, насамперед маємо на увазі основні елементи: азот, калій і фосфор. Азот — важливий елемент, який з осені вносити небажано, а от навесні, для розвитку зеленої маси, він якраз необхідний. Завдяки азоту пришвидшується розвиток листя і пагонів яблуні. Однак не варто ним сильно захоплюватися, вносьте азот до початку цвітіння дерева.

Для розвитку кореневої системи добрива для яблуні навесні мають включати фосфор. Завдяки цьому ж елементу краще формуються зав’язі; як швидко у яблуні почнеться процес вегетації, також залежить від фосфору. Цей основний елемент живлення забезпечує щільність та розмір плодів, яблука краще і довше зберігаються.

Важливість калію:

 • Сприяє збільшенню кількості квіток.

 • Важливий для розвитку вегетативної маси.

 • Потрібен для більш раннього дозрівання плодів. Смак яблук покращується, а їхня кількість — підвищується.

 • Необхідний для покращення імунітету рослин, підвищення стійкості до різноманітних погодних умов.

Та самих макроелементів замало для повноцінного розвитку кісточкових дерев. Тому важливо не забувати і про кальцій, залізо, магній, цинк, бор та інші мікроелементи, які не менш важливі під час весняної підгодівлі яблуні. Якщо дерева відчувають дефіцит цих мікроелементів, навіть за відсутності видимих симптомів врожайність буде помітно нижчою, як і якість самих плодів. До прикладу, магній потрібен для розвитку нової зеленої маси, кальцій важливий для зниження втрат плодів під час зберігання. Такий елемент як бор потрібен для покращення цвітіння та розвитку бруньок, а цинк — щоб підвищити посухо-, жаростійкість.

Види внесення добрив

Підживлення дерев, зокрема й яблунь, ранньою весною проводять найчастіше під корінь. Для цього роблять канавки по периметру крони, але трохи ближче до дерева. Роблять канавку глибиною 25 см та вносять у неї необхідні добрива. Можна також викопати кілька лунок на штик лопати і також вносити туди добрива. Що стосується форми добрив, які слід внести під корінь, тут кожен садівник обирає для себе більш прийнятний варіант. Це можуть бути сухі або рідкі добрива — залежно від того, який саме вид підживлення ви оберете.

Однак через кору дерева також добре вбирають потрібні елементи, тому позакореневе підживлення яблунь навесні також можливе. Його проводять, якщо помітний дефіцит якогось елементу, адже такий вид підживлення допомагає внести поживні речовини швидко та стимулює розвиток рослин.

Які добрива можна вносити навесні та коли

Чи не найважливіше питання садівника, який бажає вчасно провести підживлення яблунь, які ж терміни цього агрозаходу навесні? Вперше підживлюють дерева досить рано, за температури від +5 °С, коли зійшов сніг. Застосовувати можна як органіку, так і мінеральні добрива, комбінуючи їх. Спершу яблуні потрібно підгодувати азотом, трохи згодом вносять фосфор та калій. Загалом, весняне підживлення триває із середини березня до середини квітня, залежно від погодних умов.

Пам’ятаємо, що підживлювати яблуні починаємо з третього року життя, коли закінчився запас поживних речовин з посадкової ями. З органіки можна обрати перегній із розрахунку 5 кг на 1 м.кв. Пізніше норму збільшують до 8-10 кг. Цей вид органіки складається із залишків рослинного та тваринного походження, що вже розклалися. Перегній не зможе нашкодити корінню рослин, як це може трапитися під час використання свіжого гною.

Замість перегною у якості добрив для яблуні можна використати курячий послід — в ньому міститься багато азоту, однак він бідний на інші елементи. Вносять курячий послід у вигляді розчину, який готують так: на 10 л води 1 кг посліду. Проводити підживлення слід обережно, дотримуючись норм, інакше можна викликати опіки кореневої системи, особливо молодих яблунь.

Часто садівники використовують для весняного підживлення яблунь деревну золу, адже вона містить необхідні для рослини кальцій та бор. Її вносять у сухому вигляді у пристовбурні кола у кількості 200 г на квадратний метр.

Кісткове борошно містить азот і кальцій, тому також використовується як весняне підживлення. Купити борошно можна у готовому вигляді і вносити згідно з інструкцією виробника.

Перевага органіки у тому, що вона знайдеться фактично в будь-якому господарстві, тому не потребує значних затрат. Крім того, органічні добрива не шкодять деревам та ґрунту, якщо дотримуватися норм внесення та не перегодовувати рослини.

Органічними добривами для яблуні навесні обійтися складно, тому важливо комбінувати їх з мінеральними.

Чудовим джерелом азоту є сечовина. Вносити її якраз таки можна не під корінь, а обприскавши дерева. Сечовина не лише вважається джерелом поживних речовин, вона ще й пригнічує розвиток деяких шкідників плодових. Сечовину вносять і в пристовбурні кола з розрахунку 30 г добрива на 1 м.кв. У якості азотного добрива можна використати аміачну селітру. На 1 м.кв. пристовбурного кола її потрібно 40 г.

Фосфорні та калійні добрива вносять на четвертий рік життя яблуні. Для цього використовують суперфосфат та калійну сіль. Так, 10-15 г калійної солі та 8-10 г суперфосфату вносять на 1 м.кв. пристовбурного кола. Для підживлення яблуні можна використати комплексні мінеральні добрива, які вже містять усі три елементи, необхідні рослинам.

Пізніше, у фазу рожевого бутона, яблуні можна підгодувати рідким комплексним добривом Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні. Воно містить необхідні мікро- та макроелементи у хелатній формі. У складі важливі для яблуні не лише фосфор, азот та калій, а й бор, залізо, цинк, молібден, марганець. Для обприскування дерева потрібно 30 мл препарату розвести у 5-8 л води. Добриво не тільки забезпечує необхідними для яблуні елементами, а й підвищує стійкість рослин до хвороб, стресів та несприятливих погодних умов; збільшує поглинання головних елементів кореневою системою; забезпечує врожайність та покращує якість плодів.

Поради щодо підживлень

Внесення добрив навесні під яблуні має певні особливості, які важливо пам’ятати:

 • Перші три роки після посадки підгодовувати рослини не потрібно, якщо ви добре удобрили посадкову яму.

 • При внесенні сухих добрив потрібен ретельний полив або опади, адже саме з рідиною рослини краще поглинають поживні речовини.

 • Вносити добрива потрібно у викопані ямки чи канавки, а не просто розсипати їх у пристовбурному колі.

 • До початку цвітіння обов’язково потрібно провести першу підгодівлю яблуні.

 • Підгодівлю бажано проводити у вечірні час або похмуру погоду.

Чим підживити яблуню під час весняної посадки

Весна та осінь — час не лише для того, аби підживити рослини, які вже є на ділянці. У цей період також висаджують саджанці культур, які хотілося б виростити. А оскільки під час посадки саджанці важливо правильно підгодувати, варто поговорити і про це.

Отже, яму для посадки саджанця яблуні (чи й інших плодових) готують за 2 тижні. Від розміру кореневої системи залежить і розмір посадкової ями (приблизно 1 м у глибину та 1 м вшир). Коли викопали яму, потрібно внести підживлення. Якщо у вас чорнозем, достатньо буде відра перегною. У піщаний ґрунт на дно слід додати глину, а глинистий ґрунт потребує піску для дренажу. У посадкову яму внесіть фосфорно-калійні добрива, але уникайте азоту, щоб не обпекти коріння саджанця.

Перед посадкою коріння саджанця можна замочити у добриві, про яке ми вже згадували,Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні. Достатньо потримати коріння 3-4 години у такому розчині: 100 мл препарату на 10 л води. Потім залишок розчину додайте до 10 л води і полийте посаджену яблуню.

shutterstock_371739502 (1).jpg

Нестача та надлишок поживних речовин

Усього має бути в міру. Це стосується і підгодовування яблунь навесні. Шкідливим є як дефіцит макро- та мікроелементів, так і їхній надлишок. До прикладу, загальним проявом нестачі азоту є гальмування росту рослин, листя втрачає зелений відтінок, стає жовтим. І хоча під час підживлення ранньою весною листя на деревах ще немає, не варто чекати, доки сформуються листові пластини на яблуні. Вносити азотні добрива навесні важливо. Яблуня досить чутлива до нестачі азоту. За різкого дефіциту цього елементу дерева будуть погано цвісти.

Дефіцит калію на яблуні помітний уже в середині літа і проявляється так званими опіками листків. Спочатку листя трохи знебарвлюється, потім на краях з’являються темно-коричневі смуги. Незначна нестача цього елемента може проявитися також великою кількістю бруньок, однак через ослаблення рослини плоди утворюються дрібні. Помітити нестачу фосфору, як і калію, можна вже по листках. Детальніше про ознаки нестачі елесентів живлення ви можете дізнатися тут.

Оскільки дефіцит основних елементів живлення помітний значно пізніше, ніж оптимальний час весняного внесення добрив, краще не чекати, коли проявляться такі симптоми. Підживлення яблунь навесні обов’язкове, якщо ви плануєте зібрати великий врожай здорових та смачних плодів. Однак занадто захоплюватися цим також не потрібно. Перегодовування рослин таке ж шкідливе, як і нестача поживних речовин. В результаті яблуні можуть частіше хворіти та вражатися шкідниками. Перегодовування негативно позначається і на плодоношенні.

Плодові дерева у своєму садку садівник плекає і намагається зробити все можливе, аби вони комфортно росли та повноцінно розвивалися. Одним з основних завдань навесні є підживлення плодових дерев. Внесення добрив під яблуні навесні допомагають їм швидше прокинутися та оговтатися після зими, а також закладають фундамент для отримання якісних плодів. Подбайте про свій врожай наперед — забезпечте яблуням вчасне та комплексне підживлення необхідними поживними речовинами. Цей агрозахід не потребує значних зусиль, тому з ним впорається навіть садівник-початківець. Дерева обов’язково віддячать вам за своєчасне внесення добрив на початку вегетації.
Супутні товари
Авангард (Гулівер) Стимул
55.00 грн
Авангард Гроу Аміно
60.00 грн
Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні
8.00 грн
Антихрущ 10 мл
15.00 грн
Туріл
17.00 грн
Страж 3 мл
12.00 грн
Антигусінь + Самшит
15.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем
9.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Всі види капусти та їх особливості | Аптека садівника
Хвороби капусти і їх лікування
Мабуть, немає такого господаря, який не вирощував би на своєму городі хоча б один вид капусти. Найбільш популярною є білоголова, менш популярні – брюсельська, броколі, кольрабі. Спільне для всіх видів є те, що вони хворіють однаковими хворобами і, відповідно, мають схожі методи їх контролю.
Хвороби капусти білоголової найчастіше уражують ослаблені рослини. Також важливо знати й не допустити сприятливі умови для розвитку хвороб. Нижче в статті я розповім, на що звертати увагу, щоб уникнути інфекцій на грядках і попередити хвороби розсади капусти ще до висадки у відкритий ґрунт.
Всі види капусти та їх особливості | Аптека садівника
Захист капусти від шкідників та хвороб

Чим кропити капусту? Це питання, над яким щороку задумується кожен господар. Часто мене запитують, які ефективні народні засоби я можу порадити.

Поширена обробка капусти від шкідників оцтом, а також іншими речовинами, про які я розповім нижче.

Всі види капусти та їх особливості | Аптека садівника
Попелиця – шкідник капусти: 10 методів контролю
Різні види капусти мають спільних шкідників. Один із них – попелиця. Тому досить часто до мене звертаються із питанням: «Як з’являється попелиця на капусті та які є методи боротьби з нею?»
Особливо актуальним це питання стає в роки її масового розмноження, адже мова йде про збереження всього врожаю. Звісно, тля на капусті сьогодні для господарів не є великою проблемою, адже вони навчилися виводити її народними методами, про що я неодмінно розповім трохи нижче. Найголовніше – не опускати руки, адже попелиця на капусті неодмінно зникне, якщо застосовувати системний захист. Більше про попелицю можна прочитати у цій статті.
Всі види капусти та їх особливості | Аптека садівника
Шкідники капусти: захист від непроханих гостей
Захист капусти від шкідників дуже важливий, якщо хочете отримати хороший врожай.  
Ледь не з перших днів після висадки у відкритий ґрунт на всі види капусти зазіхають шкідники капусти, такі як хрестоцвіті блішки, попелиці, слимаки. Кожного теплого дня їх більшає. Листя знебарвлюється, стає дірявим та скручується.  
Як не допустити появи та поширення незваних гостей та чим обробити капусту від шкідників, я розповім нижче в статті.
Всі види капусти та їх особливості | Аптека садівника
Вирощування капусти: від звичайної білоголової до брюссельської
Надивившись на асортимент капусти на прилавках, господарі також мріють про подібне різноманіття на городі. Щороку все більше людей хоче дізнатись про технологію вирощування капусти у відкритому ґрунті: цвітної, брюссельської чи пекінської. А втім, здебільшого не всі знають, як правильно вирощувати й звичайну білоголову капусту.
Давайте розберемося, що спільного та відмінного у різних видів капусти, та які краще вирощувати в наших умовах.
Всі види капусти та їх особливості | Аптека садівника
Розсада капусти: від посіву до посадки у відкритий ґрунт
Королева столу – білоголова капуста – давно ділить трон з іншими смачними родичками, яких повно на прилавках. Яке ж воно, вирощування розсади капусти білоголової, цвітної, брюсельської, пекінської?
Чимало городників неодноразово пробували й покинули цю справу, залишивши її фермерам. Основна причина, звісно, погода. Капуста – рослина-водолюб, яка не любить спеку. Утворення головки напряму залежить від температури повітря.
Проте для дбайливого господаря немає задач без вирішення, тому я розповім, як сіяти розсаду різних видів.
Всі види капусти та їх особливості | Аптека садівника
Система захисту капусти
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити капусту від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.