Цибулева й морквяна муха: ефективні методи боротьби

Цибулева й морквяна муха: ефективні методи боротьби | Аптека Садівника
Провідний експерт

Пропонуємо кілька методів боротьби зі шкідниками

Цибулева й морквяна муха: ефективні методи боротьби | Аптека Садівника

Цибуля та морква вважаються не дуже примхливими культурами, тому вирощуються городниками в різних куточках України. Ці культури добре себе почувають у наших кліматичних умовах та гарно родять. Однак часом городникові немає як похвалитися врожаєм, адже майже всі плоди пошкоджені та непридатні до зберігання.

Так, цибуля, часник, морква можуть уражатися грибковими хворобами, але також їх пошкоджують і шкідники. Одним із поширених та небезпечних шкідників цибулі та часнику є цибулева муха. Небезпечними є личинки цього шкідника, особливо першого покоління. Шкоди завдають вони не тільки ріпчастій цибулі, а й інших її видів.

Морквяна муха, а точніше її личинки, пошкоджують коренеплоди моркви. Такі коренеплоди неможливо вживати в їжу, вони втрачають смак. Зберігатися морква також не може, бо швидко загниває. Які є методи боротьби з цибулевою та морквяною мухою ми і розберемося зараз.

Наскільки небезпечні цибулева й морквяна мухи

Ворога потрібно знати в обличчя для того, щоб віднайти найкращий спосіб боротьби з ним. Дорослі особини цибулевої мухи, про боротьбу з якою розповімо трохи нижче, починають літ в кінці квітня - на початку травня і відкладають яйця найчастіше на сухі луски, хоча можливий варіант і в пазухи листя та на ґрунт біля рослин. Личинки, що з’являються, потрапляють у цибулину знизу або збоку денця та виїдають її зсередини. Згодом вони заляльковуються у ґрунті, а в кінці червня — у липні починається другий виліт цибулевої мухи. Їхні личинки пошкоджують цибулю пізніх термінів посадки та посіву. Пошкоджені цибулевою мухою цибулини гниють, у них жовтіє та в’яне листя, а згодом і засихає.

Морквяна муха починає літ, коли цвіте яблуня та горобина. Вони відкладають яйця у землю біля моркви. Личинки вгризаються у коренеплоди моркви і проточують у них звивисті ходи. Такі коренеплоди мають спотворений вигляд, втрачають смак і не придатні до вживання. Зберігатися вони теж не можуть, бо починають швидко гнити. Листя уражених коренеплодів стає фіолетово-червоним, потім жовтіє й засихає.

Після того, як їхнє живлення, яке триває близько трьох тижнів, завершується, личинки морквяної мухи заляльковуються у ґрунті. Через два тижні починається виліт мух другого покоління. Деякі з них після того, як поживляться коренеплодами, заляльковуються у верхніх шарах ґрунту на зиму, а інші — потрапляють до сховищ разом із морквою.

Методи боротьби зі шкідниками

Якщо ви вирощуєте моркву та цибулю, хочеться, щоб врожай був здоровий та рясний. Щоб цибулева та морквяна муха не завадили цьому, потрібно постійно оглядати посіви та посадки культур, і як тільки виявили, що з цибулею чи морквою щось не так, одразу переходити до рішучих дій.

Пропонуємо кілька методів боротьби зі шкідниками та радимо комплексно підходити до цієї проблеми.

Агротехнічний метод

Для запобігання поширення морквяної та цибулевої мух важливо не забувати про профілактичні заходи. Вони не допоможуть повністю позбутися шкідників, але точно не завадять, адже знизять ризик зараження:

 • Оранка ґрунту. Восени, з приходом перших холодів землю потрібно глибоко перекопати, а краще — зорати. Так ви піднімете на поверхню ґрунту шкідника, який вже заховався на зимівлю. Так лялечка загине від морозів.

 • Морква та цибуля — хороші сусіди. Ці дві культури можна садити та сіяти поряд. Адже морква та цибуля перебивають запахи один одного і так збивають з пантелику шкідників.

 • Дотримання сівозміни. Важливо обирати правильного попередника для моркви та цибулі і не садити їх на ті й же ділянці з року в рік.

 • Обирайте якісне насіння та посадковий матеріал. Можна занести шкідника на ділянку разом із сумнівними цибулинами чи насіннєвим матеріалом.

 • Знищуйте пошкоджені цибулини та коренеплоди, не відправляйте їх у компостну яму. Якщо помітили пошкоджені плоди моркви та цибулі, не кладіть їх до сховища разом зі здоровими екземплярами — так шкідник продовжить свою роботу зі знищення врожаю в овочесховищі.

 • Не загущуйте посадки та посіви. Звідси випливає і своєчасне проріджування сходів. Не шкодуйте і залишайте для моркви 2-3 см простору. Під час проріджування не залишайте вирвані рослини у міжрядді. Їхній аромат привабить морквяну муху.

 • Дотримуйтеся агротехніки культур. До прикладу, поливати моркву часто не треба. А для збереження вологи грядки з морквою краще замульчувати.

Професійні засоби проти шкідників

Щоб там не робили городники, щоб уникнути появи шкідників, десь та й з’являться кілька на ділянці. А цього більш ніж достатньо, аби відкласти яйця. Найбільш дієвий засіб від мух, якщо помітили шкідників на городі — це засоби захисту, створені спеціально проти цих шкідників. Радимо для захисту рослин застосувати бінарний комплект Гудвін + Авангард Гроу Аміно. Інсектицид Гудвін контактно-системної дії. Він ефективний проти багатьох шкідників, зокрема й цибулевої та морквяної мухи. Авангард Гроу Аміно — це добриво-антистресант для позакореневого підживлення. Воно стимулює ріст та розвиток культурних рослин, підвищує їхню стійкість до стресів та підвищує врожайність. Разом ці препарати не тільки захищають моркву та цибулю від шкідників, а й покращують розвиток рослин.

Ще один бінарний комплект, який добре працюватиме проти цибулевої та морквяної мухи — Ато Жук + Авангард Стимул. До нього входять трикомпонентний інсектицид та комплекс стимуляторів росту. Інсектицид подвійної дії Антиколорад Макс також радимо застосувати проти цих шкідників. У препарата швидка та тривала дія, він ефективний проти широкого спектра шкідників. 

Обробки проти мух слід проводити в період їхнього льоту. Якщо личинка проникне в цибулину чи коренеплід, врятувати рослину не вийде.

Аби препарати працювали найбільш ефективно, варто дотримуватися основних правил проведення обробки:

 • Не обприскувати рослини під час сильних поривів вітру та опадів.

 • Використовувати засоби індивідуального захисту.

 • Не допускати, щоб препарати потрапляли на шкіру чи слизову оболонку.

 • Дотримуватися термінів очікування від обробки до збирання врожаю.

 • Не проводити обробку, якщо температура повітря 25 °С і вище. Однак якщо температура все ж підвищена, краще додати прилипач Тандем.

Народні поради

Поряд із професійними засобами досі існують і народні методи боротьби з цибулевою та морквяною мухою. Можете спробувати якісь із них, якщо шкідників не так багато на ділянці.

 • Квас, який забродив. На грядках ставлять пастки з обрізаних пляшок і наливають туди квас. Аромат привабить дорослих мух — і вони опиняться в рідині. А недолік такого методу в тому, що у пастці можуть опинитися й корисні комахи.

 • Розчин солі. Для нього беруть 200 г солі на 10 л води і поливають рослини, але так, щоб розчин не потрапив на листя.

 • Хвойний екстракт проти морквяної мухи. Потрібно 200 г хвої залити 10 л води кімнатної температури. Краще взяти для цього дощову воду. Дати постояти добу, процідити і обробити грядки з пульверизатора. Сильний аромат відлякує шкідника.

Морквяна муха не любить “сусідства” з календулою та чорнобривцями. Тому ці квіти часто сіють по периметру грядок або у міжрядді.

Варто зазначити, що народні методи підходять, коли шкідників зовсім мало або як профілактичні заходи. Народні способи боротьби показують меншу ефективність. До того ж шкідники кожного разу розвивають кращу стійкість до засобів, тому те, що працювало проти шкідників раніше, не завжди ефективне сьогодні. Коли грядки сильно заселені шкідниками, краще обирати професійні засоби.

Цибулева та морквяна муха, боротьба з якими повинна бути регулярна та своєчасна, не завдадуть клопоту, якщо ви будете дотримуватися агротехніки культур та не забувати про обробку засобами захисту. Це допоможе уникнути навали шкідників та вбереже майбутній ваший врожай.
Також вам може бути цікаво:
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Як вилікувати хвороби часнику
Посадили часник за всіма правилами, а вже у травні-червні молоде листя жовтіє і в’яне? Слід розібратися, причина криється в неправильному догляді чи рослину вразила хвороба. У будь-якому випадку варто знати, як врятувати майбутній урожай часнику.
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Вирощування часнику: від посадки до збору урожаю
Технологія вирощування часнику – не така складна справа, але має деякі особливості. Так, перед вибором місця важливо дізнатись, які найкращі попередники часнику, а також як за ним правильно доглядати: удобрювати та мульчувати.
Якщо ви плануєте вирощувати часник на продаж, то раджу ознайомитись із сортом часнику Любаша – найпопулярнішим в Україні.
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Як та після чого садити часник
Коли і як садити часник правильно – ці питання завжди хвилюють городників, адже для того, щоб отримати хороший урожай, важливо знати, коли правильно садити часник ярих та озимих сортів.
Спершу садити часник найкраще на сонячному місці на підвищенні, без застою води, оскільки він досить вразливий до грибкових хвороб.
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Місячний календар городника та садівника 2023 рік: вересень
У вересні городники та садівники потроху починають підбивати підсумки сезону
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Хвороби винограду та боротьба з ними
Без правильного та своєчасного лікування будь-яка хвороба винограду буде небезпечною
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Як зберігати овочі та фрукти взимку
Існують певні правила, за дотримання яких врожай зберігатиметься довше
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Місячний календар городника та садівника 2023 рік: серпень
Сезон збирання овочів та фруктів настає у серпні
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Місячний календар городника та садівника 2023 рік: липень
У липні в городників та садівників роботи не меншає
Кращі сорти часнику в Україні | Блог Аптека Садівника
Місячний календар городника й садівника 2023 рік: Червень
Детальніше про кожен день місяця розповімо далі