Коли пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт

Коли пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт | Аптека Садівника
Провідний експерт

Щоб визначити день, який підходить якнайкраще для пересаджування розсади у відкритий ґрунт, можна скористатися місячним посівним календарем.

Коли пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт | Аптека Садівника

Вирощувати розсаду овочів чи квітів буває складно. Потрібно вчасно посіяти насіння, дібрати поживний субстрат та правильну ємність, слідкувати за температурою, освітленістю, вологістю. А ще розсада може хворіти та бути пошкодженою шкідниками. Однак настає той день, коли розсада готова переїхати на грядку. Якщо дуже поспішати з цим, можна висадити розсаду у непрогріту землю. Тоді всі старання зійдуть нанівець, адже розсада якщо не загине, то сповільнить зростання. Якщо ж перетримати рослини дома або в теплиці довше, ніж треба, вони сильно витягнуться, а після пересаджування будуть слабкі.

Коли пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт — питання, що турбує навіть досвідчених городників. З року в рік весняна погода мінлива й непередбачувана. Якщо минулого року вдалося висадити розсаду капусти чи огірків на початку квітня, це ще не означає, що цьогоріч терміни посадки будуть такими ж.

Вік пересадки розсади на грядку

Що ж тоді робити, якщо немає точних дат, коли садити розсаду у відкритий ґрунт? Насамперед важливо розуміти, що кожна культура має свої особливості вирощування, вимоги до ґрунту й повітря, а ще — кожна має свій вік розсади, готової до пересаджування.

Тому до питання слід підходити комплексно. Для початку з’ясуймо, який же вік повинен бути в розсади, що готова переїхати на грядку. Якщо це гарбузові культури (огірки, кабачки, патисони), через 20-30 днів від сівби розсада цих культур готова до пересадки у відкритий ґрунт. Горщечкову розсаду ранньої білоголової капусти пересаджують у віці 65-70 діб, а безгорщечкової — 60-65 діб. Безгорщечкову розсаду ранніх томатів, яку пікірували, висаджують через 55-60 діб після посіву, горщечкову — через 60-70 діб. Розсаду баклажанів слід пересаджувати через 50-60 діб після сівби.

Щоб визначити день, який підходить якнайкраще для пересаджування розсади у відкритий ґрунт, можна скористатися місячним посівним календарем.

Загартовування розсади

Культури, що вирощуються прямим посівом у ґрунт, більш стійкі до несприятливих погодних умов та стресів, ніж їхні “тепличні” родичі. Розсада, що росла на підвіконні чи теплиці, звикла до сталої температури, тому так одразу висаджувати її не можна. Така різка зміна навколишнього середовища загубить її. Стрес, сонячні опіки, обмороження — не найприємніше для рослин. Тому перед тим, як висадити розсаду помідорів чи інших культур, її треба загартувати.

Загартовування розсади підвищує стійкість рослин до несприятливих погодних умов, адже навесні відбуваються постійні перепади температури повітря. Також цей прийом дозволяє рослинам потім краще адаптуватися до природного середовища, рослини швидше приживаються і продовжують рости. Загартовування потрібне, щоб рослини звикли до:

  • Температури повітря на вулиці.

  • Прямого сонячного світла.

  • Вологості повітря.

  • Вітру.

Під час загартовування важлива поступовість. Починають процедуру приблизно за два тижні до пересаджування розсади перцю, баклажанів чи інших культур. Як проводити загартовування в домашніх умовах:

  • У перші дні розсаду виносять буквально на одну-дві години й обов’язково притіняють.

  • Час перебування рослин на свіжому повітрі поступово збільшують. В останній день рослина перебуває на вулиці цілу добу.

  • Загартовувати рекомендується не лише ту розсаду, яку сіяли самі, а й куплену.

seelding.jpg

Готуємо місце під розсаду

Одне з правил успішного пересаджування розсади огірків, помідорів чи інших культур — підготовка грядок. Перше, що потрібно враховувати, місце, де культура почуватиметься найкраще. Світлолюбна культура чи може рости в тіні, любить вологу чи добре переносить посуху — все це важливо при виборі місця для розсади.

Ще один момент — сівозміна. Не потрібно висаджувати культури на одному й тому ж місці кілька років поспіль. У ґрунті можуть знаходитися спори грибка чи личинки шкідників, які вражали рослини минулого року. Якщо посадити культури на тому ж місці, ви підвищуєте ризики хвороб та враження шкідниками.

Під час пересаджування враховуйте і сусідство культур. Важливо не садити поряд культури одного сімейства або ж швидкорослі та повільнозростаючі, інакше перші будуть тінити останні.

Поки розсада загартовується, грядки можна удобрити. Для цього цілком підійдуть мінеральні добрива для овочевих культур, адже вони містять необхідні макро- та мікроелементи для повноцінного розвитку молодих рослин. Після внесення добрив у ґрунт, перекопайте та розрівняйте землю.

Якщо на грядці росте швидкоросла зелень, зібрати її варто за тиждень до пересаджування розсади основних овочевих культур.

Як кожна культура має свій термін вирощування розсади, так і схему розміщення рослин на грядці. Для ранньостиглої білоголової капусти схема посадки — 70х30 см, а для пізньостиглої — 70х70 см. Для огірків оптимальною буде схема 50+90х20 см. Для компактних кущиків перцю підготуйте лунки розміром 70х25-30 см, сильнорослих — 70х40-50 см. Ранні томати варто розмістити так: 70х30 см. Що стосується середньо- і пізньостиглих, їх краще розміщувати таким чином: 50+90х25 і 40+140х30 відповідно.

Коли пересадити розсаду помідорів

Хоча й існують певні загальні принципи щодо пересаджування розсади різних культур у відкритий ґрунт, все ж кожна з них має свої особливості.

Таку теплолюбну культуру як томат пересаджують на грядку, коли ґрунт на глибині 10-12 см прогріється до 12-13 °C і мине загроза заморозків. На цей момент на рослині повинно сформуватися 7-8 листків. Рослини заглиблюють до першого листка, засипають землею і поливають. Якщо розсада переросла, у ґрунт її саджають похило так, щоб на поверхні залишилося 7-8 листочків. Через кілька днів рослини випрямляться, а на стеблі, що заглиблене в землю, сформується додаткова коренева система.

seelding2.jpg

Пересаджуємо розсаду огірків

Пересаджувати розсаду огірків на грядку, як ми вже зазначали, варто у віці 20-30 днів, коли мине загроза заморозків. При вирощуванні під укриттям пересадити рослини можна на 10-15 днів раніше.

Кращими попередниками для огірків є пасльонові культури, багаторічні трави, капуста, озима пшениця, бобові. Якщо плануєте вирощувати огірки вертикально, варто зарання подбати про опори, встановивши їх поряд із лунками.

Висаджують розсаду огірків вертикально на таку ж глибину, як вони й росли в ємностях. Якщо ж використовували для розсади торф’яні горщики чи касети, розсаду висаджують разом із ними — ємність швидко розкладеться і стане додатковим джерелом живлення.

Пересаджування розсади капусти

Капуста досить вимоглива до вологості ґрунту і при цьому достатньо холодостійка рослина. Насіння її починає проростати вже за температури 4-5 °С, хоча у період інтенсивного росту їй потрібні 18-20 °С.

Розсада капусти готова до пересаджування, коли на ній сформовані 5-6 справжніх листків. Розсаду середньостиглих сортів у південних районах висаджують протягом третьої декади березня - першої декади квітня, у північних — протягом першої та другої декади квітня. Пізньостиглі сорти та гібриди пересаджувати краще протягом другої та третьої декади квітня у центральних та північних районах України. На півдні — протягом другої та третьої декади травня.

seelding_cabbage.jpg

Замочування розсади перед пересаджуванням

Безпосередньо перед пересаджуванням розсади кореневу систему рослин замочують у розчині препарату АС-Селектив для захисту від поширених хвороб та ґрунтових шкідників. Коріння замочують на 3-4 години, потім висаджують на грядку, а залишок розчину розводять до 10 л водою і проливають землю після висаджування.
Супутні товари
АС-Селектив

Пакування

214.00 грн
АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля

Пакування

57.00 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
АС-Кольд Дуо

Пакування

162.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

13.00 грн
Цілитель

Пакування

48.00 грн
Енергодар

Пакування

518.00 грн
Тройсет

Пакування

32.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Коли садити картоплю в цьому році
Картоплю не просто так називають другим хлібом
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Зберігання картоплі: як зберігати смачний урожай

Восени настає пора копати картоплю: от її дбайливо викопали, пораділи врожаю, що ж, тепер можна й розслабитися? А от і ні! Адже залишається не менш відповідальна частина роботи – зберігання картоплі в домашніх умовах. Від того, в яких умовах ви триматимете «другий хліб» взимку, залежить не лише термін зберігання картоплі, а й її смак.

Далі в статті я розповім про оптимальні умови зберігання картоплі, якою має бути температура приміщення, щоб бульби не гнили, не проростали і не в’янули.

Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Коли копати картоплю: поради господарю
Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю
Фітофтороз картоплі відомий понад 100 років. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру. Захворювання викликає грибок фітофтора. Через те, що останніми роками він сильно видозмінився, першочергове завдання городника – вчасно виявити і знешкодити ворога.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Обираємо другий хліб – найсмачніші сорти картоплі
Найпоширеніша культура в Україні – картопля. Ми посідаємо четверте місце у світі за обсягами її врожаїв – 22 млн тонн на рік.
Цікаво, що 85% всього об’єму вирощують приватні господарства, а це доволі нелегка справа. Але вона того варта: особливо якщо правильно обрати кращі сорти картоплі.
Про ранні високоврожайні та найсмачніші сорти картоплі я розповім далі. Але й українські кращі сорти картоплі в Україні нічим не поступаються розробкам іноземних селекціонерів, а деколи і перевершують їх.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Парша картоплі: як виростити здорову картоплю
Парша на картоплі – це одна з найпоширеніших грибкових хвороб цієї культури. Інфекція викликає погіршення товарного вигляду та смакових якостей: така бульба стає практично не придатною до споживання.
Відомо п’ять різновидів: звичайна парша картоплі, чорна, порошиста (порохувата), срібляста та горбкувата. Серед них перші три є найпоширенішими, отже на них я і зупинюсь детальніше в цій статті.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Ручний окучник для картоплі: як зробити своїми руками

Окучник – це пристрій, призначений спеціально для підгортання землі на великих площах, де із сапою не впоратися. Окучник своїми руками зроблений – найкращий варіант для сільського господаря, який не має мотоблока, але хоче зекономити час на обробку (та й посадку картоплі) на городі.

Окучник (підгортач) зручний тим, що він піднімає шар землі з центру міжряддя на два боки вгору, засипаючи відразу два рядки до половини. Пристрій складається з плуга (лемеша) або двох дисків, з’єднаних під кутом, при цьому обидва варіанти врізаються клином. Це будова ручного підгортача, на відміну від насадок до мотоблока.

Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Дротяник на картоплі: 9 способів позбутися шкідника
Дротяник в картоплі залишає сліди, які неможливо не помітити – наскрізні ходи псують чималу частину врожаю. Найгірше, що такі пробуравлені бульби швидко гниють і мають поганий товарний вигляд. З іншого боку, визначити, що картопля піддасться атаці дротяника важко, адже цей ворог – підземний, але є певні ознаки, що ділянка заражена, про які трохи нижче.
Як позбавитися від дротяника на картоплі? Нижче у статті я розповім про кілька дієвих способів, а ви оберіть той, який вам підходить.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Шкідники картоплі: як боротися з ведмедкою, дротяником і міллю
Із картоплею у нас зазвичай асоціюється один шкідник – колорадський жук, а проте культура потерпає й від інших комах. Боротьба із ведмедкою на картоплі не менш важлива, ніж боротьба з дротяником. Крім цих ґрунтових шкідників рослину вражає також картопляна міль і попелиця. Як боротись зі шкідниками картоплі – нижче в статті.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Колорадський жук: як позбутися від шкідника на картоплі

Колорадський жук – воістину страшний сон городника через те, що шкідник розмножується шаленими темпами і завдає колосальної шкоди урожаю, а знищити його повністю майже неможливо. Колорадський жук поїдає листя та цвіт усіх пасльонових: картоплі, помідорів, перцю, баклажанів. Що вища температура повітря, то активніший цей шкідник.

Колорадський жук з’явився в Європі після Другої світової війни, а на теренах Радянського Союзу – під час Холодної війни. Його батьківщиною помилково вважається штат Колорадо у США (хоча насправді це Мексика), особливо після випадка, коли жук повністю спустошив поля в однойменному штаті. Саме через це масове зараження полів колорадським жуком у СРСР приписували диверсії. Позбутися його було важко, шкідник швидко звикав до нової отрути.

Як позбутися жука, які існують отрути від колорадського жука та чи можлива боротьба з колорадським жуком без хімії? Спробуємо розібратися нижче в статті.

Якщо хочете дізнатись більше про особливості вирощування картоплі, можна ознайомитися зі статтею тут.

Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Посадка картоплі мотоблоком та під лопату
Коли садити картоплю під лопату та як правильно це робити – думаю, кожний досвідчений городник визначився з часом та способом посадки. Картопля і досі залишається королевою городу та основним «стратегічним» продуктом українців. Проте садити цю культуру звичайним способом доволі трудомістко, зважаючи на масштаби посадок. Тому нижче я поділюсь із вами секретами, як садити картоплю мотоблоком та плугом-підгортальником.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Підживлення картоплі: внесення карбаміду та нітроамофоски
Однією з умов потужного врожаю є достатнє підживлення картоплі, в тому числі й позакореневе. Тому багатьох господарів цікавлять норми внесення карбаміду та нітроамофоски.
Листове підживлення ефективне до цвітіння – до цього часу запас азоту і калію з фосфором у рослини вже наполовину використаний. Тому позакореневе підживлення сечовиною стимулює утворення зеленої маси. А після цвітіння всі поживні речовини йдуть на формування бульб – якраз в цей час рослини удобрюють нітроамофоскою. Давайте разом розберемося, як правильно проводити підживлення картоплі.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Вирощування картоплі: як отримати великий ранній урожай
Вирощування картоплі ‒ настільки звична для нас справа, що, здавалося б, ми знаємо про неї все. Але чому тоді ми не перестаємо цікавитися високоврожайними і ранніми сортами, прагнемо отримати кращий результат за меншого вкладання сил? Річ у тім, що технологія вирощування картоплі не стоїть на місці. Щороку з’являються якісь хитрощі та нові сорти, тому можна щорічно вирощувати багато смачної картопельки.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Відео: пророщування, обробка та посадка картоплі
Відео: посадка, пророщування, обробка картоплі
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Стимулятор росту картоплі: дбаємо про улюблений овоч
Вирощуємо ми ранні сорти картоплі під агроволокном чи просто садимо сорокаденку на початку квітня, посадковий матеріал однаково необхідно обробити для покращення і пришвидшення росту. Тому часто городників цікавлять стимулятори росту для картоплі. Й звісно, мова йде не про густе бадилля, а про отримання якісних бульб. В цій статті я розкажу вам про період спокою бульб та способи прискорення їхнього пробудження до росту.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Обробка картоплі перед посадкою: професійні протруйники та народні способи

За роки роботи агрономом я багато разів давав поради з приводу догляду за садовими та городніми культурами. Одне з поширених запитань ‒ обробка картоплі перед посадкою. Адже немає нічого гіршого, аніж важка марна праця – коли ти вкладаєш у рослини стільки сил та любові, а отримуєш погризені шкідниками недоїдки. Або ще підступніше – коли взимку запаси, на які ти розраховував, починають гнити через грибок.

Давайте розберемось, що або хто зводить нанівець наші труди, і як можна цьому зарадити.

Головний ворог нашої годувальниці-картоплі – це маленький смугастий тиран, колорадський жук. Він безжально поїдає молоді стебла та листочки, і, як наслідок, бульба не має змоги розвивати кореневу систему. Далі йдуть вовчок (ведмедка), личинки хруща, попелиця, трипси, молі, а також багато різних хвороб.

Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Гербіциди для картоплі: як вивести бур’яни без шкоди для овочів
Кожен господар щороку має проблему засилля бур’янів на городі.
Чисті грядки – це візитівка городника, тоді як забур’янені – головний біль та клопіт.
Тож гербіциди для картоплі – це те, що приходить на думку щовесни багатьом, але лякає невідомими наслідками.
Маючи багаторічний досвід вирощування різних овочів на власному городі, я розповім про принцип дії гербіцидів на бур’яни.
Засоби боротьби з колорадським жуком у 2023 році | Аптека Садівника
Система захисту картоплі
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити картоплю від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.