Сорти та гібриди кавунів

Все про сорти та гібриди кавунів | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Щоб вибрати потрібний сорт для посадки на своєму городі, бажано знати, які бувають кавуни взагалі, їх характеристики та головні відмінності. За формою плоди поділяються на круглі та овальні. За вагою бувають великі, середні, маленькі. Забарвлення шкірки зустрічається жовте, зелене, смугасте, чорне, біле. М’якуш всередині може бути пофарбований у червоні, рожеві, жовті кольори. За терміном дозрівання врожаю рослини поділяються на ультраранні, ранні, середні та пізні.

Дізнатися, які сорти кавунів бувають, правильно зорієнтуватися у величезному асортименті, підібрати найкращі засоби захисту баштанних культур можна на офіційному сайті ТМ «Аптека Садівника». Наші фахівці консультують городників, – як, коли й чим треба обробляти рослини, щоб постійно збирати багатий урожай кавунів.

Все про сорти та гібриди кавунів | Блог Аптека Садівника

Ранні сорти кавунів

Клімат України ідеально підходить для повсюдного вирощування ранньостиглих та ультрашвидких сортів у відкритому ґрунті. Отримати швидше врожай ранніх сортів кавунів допомагає розсадний метод. До періоду, коли мине небезпека заморозків (середина травня), рекомендований вік розсади — не менше 1 місяця. Розсаду краще вирощувати в пластикових стаканчиках або горщиках торф’яних, щоб при пересадці не пошкоджувалася коренева система. При посіві насіння в ґрунт можна прискорити появу сходів, замочивши насіння в розчині стимулятора «Авангард Гроу Аміно» на 3–4 години.

Одними з ранніх сортів кавуна по праву вважаються:

● Український гібрид «Ранок», перші плоди якого можна скуштувати через 58–60 днів після появи сходів;

● «Порційний» (60–63 дні), дегустаційний бал — 4,7–4,9;

● Овальний «Тамтам» із червоною солодкою м’якоттю, період вегетації 56–60 днів;

● Гібрид «Лівія», плоди якого досягають 15 кг при посадці у відкритому ґрунті;

● «Емір» турецької селекції за 2 місяці вегетації зростає до 10 кг.

Для повноцінного розвитку рослинам необхідний полив, підживлення поживними речовинами («Авангард NPK+M/E Овочеві»), прополювання бур’янів та розпушування ґрунту.

watermelon-g221ffc985_1920.jpg

Середньостиглі сорти

Сорти кавунів в Україні середнього терміну зрілості можна забирати через 70–85 днів після формування сходів. У північних областях, де нерідко трапляються нічні заморозки в серпні, культуру краще вирощувати через розсаду. Прискорює появу сходів процедура попереднього пророщування насіння. Посадковий матеріал із зачатками, які проклюнулися, розкладають по 1–2 штуки в лунки, залишаючи між ямками 70–100 см відстані. Якщо земля суха, варто змочити ґрунт перед викладкою насіння.

Найкращі сорти кавунів вітчизняної селекції: «Схід», «Альянс», «Козацький», «Легінь», «Таврійський». Високою врожайністю характеризуються: «Бедуїн», «Візир», «Соренто», «Оцелот».

Пізні сорти кавунів

Вегетація пізніх сортів кавунів закінчується через 3 та більше місяців після масової появи сходів. У північних регіонах країни не варто вирощувати культури у відкритому ґрунті. Плоди рослин, навіть вирощених із розсади, не встигають повністю дозріти, досягти сортового смаку та цукристості.

Українські селекціонери створили унікальні зимові сорти кавунів:

● «Сніжок» дозріває за 3,5 місяці. М’якуш червоний, солодкий, з підвищеним вмістом вітаміну С. Досягає ваги 6 кг. Дегустація — 5             балів.

● «Новорічний» достигає через 89–95 діб.

● «Райдужний» відрізняється рожевою солодкою м’якоттю, гарною транспортабельністю, стійкістю до хвороб.

background-g24cbd92df_1920.jpg

Найпопулярніші сорти

Найзатребуваніші види кавунів — це перевірені часом та власним досвідом районовані в Україні сорти місцевої та зарубіжної (частіше за голландську) селекції, які гарантовано дають високий урожай. Бажано виділити під ранні та середні культури по 40% площі. П’яту частину грядки можна залишити під пізні сорти та для дегустації новинок. Незмінною популярністю користуються: «АУ Продюсер», «Крімсон Світ», «Леді», «Чарльстон Грей». А також: «Північне Сяйво», «Сніжок», «Вогник», «Цукровий Малюк» та інші.

Сорти кавунів для відкритого ґрунту

У світі відомо понад 1200 сортів солодкої ягоди. Щороку список поповнюється новими гібридами. Для вирощування у відкритому ґрунті центральних та північних районів України підходять сорти кавунів раннього та середнього терміну дозрівання. Пізні сорти наражаються на небезпеку весняних або ранньоосінніх заморозків, які нерідко трапляються в цих широтах. Бажано вибирати культури, стійкі до різких коливань температурного режиму. Для посадки часто вибирають скоростиглі гібриди («Крісбі», «Леді», «Ред Стар», «Чарльстон Грей», «Крімсон Світ», «Медовий Гігант», «Смугаста Торпеда») або перевірені районовані сорти («Порційний», «Вогник», «Цукровий Малюк», «Кармінний», «Орфей», «Мрія»).

Клімат півдня України ідеально підходить для обробки практично будь-яких різновидів культури.

Сорти для теплиць

Основна перевага тепличного вирощування — можливість коригувати мікроклімат у приміщенні. Баштанним рослинам для нормального розвитку потрібна температура приблизно 25-30°C, вологість 60%, оптимальна кислотність ґрунту 6–7 pH, яскраве освітлення. Мінімальна висота теплиці — 1,7 м. Розсаду висівають в окремі ємності, краще в торф’яні стаканчики, щоб не пошкодити кореневу систему при пересадженні. Для тепличного вирощування найбільше підходять сорти кавунів із невеликою довжиною ліан і вагою плодів до 6 кг. Щоб виключити обрив, ягоди, що дозрівають, поміщають у пластикову сітку. Процедуру запилення частіше проводять вручну, стикаючись із чоловічою квіткою з кількома жіночими. Найкращі сорти для тепличного вирощування: «Вогник», «Принц Альберт», «Скорик», «Ультраранній», «Цукровий Малюк», «Красень», «Хелен» та інші. Бажано використовувати сорти, стійкі до грибкового ураження.

Солодкі сорти кавунів

Цукровість, смак плодів залежить від сорту та забезпечення відповідного догляду за культурами. Ягоди, вирощені на Півдні, завжди відрізняються більшою насолодою, ніж у північних регіонах. Найсолодші сорти кавунів — пізні за терміном дозрівання — у центральній та північній частині країни рекомендується вирощувати розсадним методом. Розсаду висаджують у ґрунт, коли не страшні заморозки на ґрунті — у другій половині травня. Також зменшується відсотковий вміст цукру в плодах при нестачі поживних речовин та вологи, прохолодній або похмурій погоді. Варто вибирати для грядки височину з південним напрямком.

Вміст цукру в плодах понад 10% вважається добрим показником. Вимогам відповідають сорти: «Юммі», «Астерікс», «АУ Продюсер», «Бедуїн», «Карнаката», «Ізумруд». Підвищеною насолодою відрізняються сорти та гібриди української селекції: «Каховський», «Таврійський», «Спаський», «Херсонський». Також найсолодшими можна назвати кавуни сортів: «Анвік», «Схід», «Княжич», «Чарівник», «Райдужний», «Сніжок», «Прем’єр» та інші.

Сорти жовтих кавунів

З кожним роком в Україні все більше мають попит жовтоплідні культури городньої ягоди. Агротехніка при вирощуванні практично не відрізняється від червоних побратимів. Можна сіяти насіння відразу у відкритий ґрунт, вирощувати розсадним або тепличним методом. Тонкі стебла вимагають обережного догляду при прополюванні та поливанні.

Популярні гібриди та сорти жовтих кавунів: «Помаранчевий медок», «Яносик», «Оранж Глоу», «Сонячне Сяйво», «Місячний», «Голден Грейс», «Жовтий Дракон», «Принц Гамлет». Плоди збирають через 2–3 тижні після припинення зростання.

Сорти без кісточки

Секрет вирощування безнасінних ягід відомий понад 50 років. Для насіння потрібно два види рослин із певним хромосомним набором, посаджені поруч. У результаті схрещування отримують одноразовий посадковий матеріал, з якого можна виростити кавуни без кісточок сортів «Ортал», «Феліп», «Титанія», «Кідман», «Лінкс», «Оцелот», «Бостон», «Тигріс», «Фасінейшн»», «Екстазі», «Цукровий Малюк», жовтокорий «Подарунок Сонця». У процесі вирощування рослини виявляють досить «капризний» характер:

● Низька схожість — рекомендується садити пророщеним насінням;

● Сприйнятливість до коливань температури повітря — краще вирощувати розсаду в горщиках або накривати грядку плівкою, агроволокном;

● Легко заражаються грибковими інфекціями — варто профілактично обробляти посадки фунгіцидами «Цілитель», «Енергодар». Не підходить для вирощування лужного типу ґрунту.

watermelon-g595252d73_1920.jpg

Гібриди

Батьківщиною рослини вважається спекотна Африка, тому на півдні України плоди виростають більшими й солодшими. У північних регіонах бажано вирощувати гібридні сорти та види кавунів, які пристосовані до прохолодного клімату, мають короткий термін вегетації. Заслуженою популярністю користуються голландське насіння великоплідних сортотипів «Крімсон Світ» та «Чарлстон Грей», «Маракеш», «Баронесса», «Міракл», «Топ Ган», «Лівія», «Бархан», «Паладін» та інші.

Щоб отримати врожай великих плодів, необхідно:

● забезпечити прискорене проростання посадкового матеріалу, попередньо замочивши насіння в розчині препарату 

   «Авангард Стимул» на 3–4 години;

● варто виростити розсаду в окремих стаканчиках, наповнених сумішшю перегною, торфу, піску в рівних частках;

● у процесі вегетації бажано регулярно підгодовувати молоді рослини добривом хелатного типу «Авангард NPK+M/E Овочеві».

Поки не замкнеться листя, рекомендується ретельно полоти й розпушувати землю.

Кормові кавуни

Плоди, що використовуються на корм худобі, зовні мало відрізняються від звичайних кавунів. Рослина потужніша: стебло-ліана досягає 5 метрів у довжину, бічних відгалужень налічується приблизно 8–10 штук, на кожному формується 1–3 ягоди. Кормові кавуни легко переносять спеку та похолодання. Стрижневий корінь дістає вологу з глибини 5–6 метрів, бічні корені розташовуються у верхньому шарі до 60 см. М’якуш плодів пофарбований у жовтуватий, зеленуватий або білий колір. У складі є білки, пектини, суха речовина, цукор (до 2,5 %), вода. Додавання в раціон плодів і бадилля рослини підвищує удій молока, покращує смакові якості м’яса та сала, сприяє несучості птиці.
Супутні товари
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард NPK+M/E Овочеві

Пакування

8.50 грн
Цілитель

Пакування

48.00 грн
Тройсет

Пакування

32.00 грн
Енергодар

Пакування

518.00 грн
АТО Жук

Пакування

47.00 грн
Гудвін

Пакування

51.00 грн
Фас

Пакування

7.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.
Найоптимальніший час  кінець лютого – початок березня, щойно відступили морози.Обрізка яблунь не повинна стати для них шоком, тому не захоплюйтесь, обрізуйте не більше третини гілок за рік, а на молодих деревцях й того менше. Краще щороку потроху обрізати, аніж робити велику перерву, а тоді позбавити дерево половини крони.
Хоч і складна ця наука, але цілком по силах кожному дачнику!
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням
Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Сорти яблунь: улюблені дерева на десятиліття
Яблуні в саду дають урожай протягом півстоліття, а першими плодами починають радувати вже на 3–4-й рік після посадки. Сорти яблук, поширені в Україні, здебільшого зимові, бо забезпечують нас вітамінами до наступного врожаю. Нижче в статті я розповім про кращі сорти яблунь і за якими характеристиками треба обирати дерева.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Зберігання яблук: всі секрети свіжих фруктів
Кожен садівник, який вирощує яблуні, може впевнено розповісти, як зберігати яблука на зиму. Але я з досвіду знаю, що чимало господарів допускають дрібні помилки в зберіганні та втрачають частину врожаю фруктів.
Пам’ятайте, що успіх зберігання яблук великою мірою залежить від термінів збору врожаю та акуратного зривання плодів з дерева. Вважається, що яблука, зірвані на 3–5 днів пізніше оптимального терміну (тобто більш стиглі), зберігаються на 2–3 місяці менше! Надто зелені, рано зірвані яблука теж довго не зберігаються.
Як же збирати врожай зимових сортів яблук, щоб вони долежали до весни і навіть більше (до 9 місяців)? Про це в статті далі.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Посадка яблуні навесні та восени
Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.