Посадка малини восени

Все про посадку малини восени | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Питання, коли краще садити малину, навесні або восени, актуальне постійно. Прихильники того чи іншого методу перераховують свої доводи й переваги. Визріли за літній період стебла культури з розвиненою мичкуватою кореневою системою краще ростуть і розвиваються за посадки малини восени. Агрономи ТМ «Аптека Садівника» радять допомогти рослині подолати отриманий стрес: підгодувати поживними речовинами й мікроелементами, убезпечити від навали шкідників, знищити бур’яни, розпушити ґрунт, збагачуючи родючий шар киснем, провести профілактику поширених захворювань.

Все про посадку малини восени | Блог Аптека Садівника

Коли садити малину восени

Вибираючи час, коли садити малину восени, садівники ґрунтуються на особливостях кліматичних умов регіону проживання. Необхідно встигнути висадити чагарник приблизно за місяць до настання постійних морозів. Коріння малинових саджанців мають прижитися й пустити пагони на новому місці, інакше рослина вимерзне взимку.

Підбираючи кущ для поділу, варто віддати перевагу посадковому матеріалу з двома-трьома однорічними пагонами й потужною кореневою системою. Бажано перевірити стан бруньок. Розділивши маточник на окремі саджанці, рекомендується скоротити їх довжину до 35 см.

shutterstock_1958381278.jpg

Підготовчі роботи перед посадкою культури

Розміщують малинник на садовій ділянці в добре освітленому місці, що обігрівається сонцем. Чагарник воліє дренованих, добре удобрених органікою ґрунтів. Рослина погано росте при розташуванні ґрунтових вод ближче 1 метра від поверхні, не переносить перезволоження, погано плодоносить у тіні. Брак сонячного світла сприяє переміщенню плодових бруньок у зону верхівки пагонів. У результаті значно знижується урожай солодких ягід.

Способи посадки малинового чагарнику

Твердо вирішивши посадити малину восени, необхідно вибрати оптимальний спосіб розміщення саджанців культури:

Ямковий метод полягає в посадці культури окремими пагонами — кожен в індивідуальну ямку. Оптимальна відстань між саджанцями — 40–50 см, міжряддя становить 150–200 см.

Посадка малини восени в траншею — найбільш поширений і вигідний метод. Довга яма завширшки 40–50 см і такої ж глибиною заповнюється на третину родючим ґрунтом з органікою. Рекомендований напрямок смуг (північ-південь) покращує освітлення малинників у ранкові та вечірні години. Саджанці розміщують із відстанню 40–50 см.

Розміщення пагонів малини на шпалері дає змогу отримувати більш високі врожаї. Підстава конструкції — траншея, у якій рослини висаджують по 2 штуки на відстані 80 см. По одній стороні розташовують опорні стовпчики з висотою 2 метри над поверхнею. На висоті 30, 100, 150 см натягують оцинкований дріт перерізом не менше 0,4 см. У перший рік підв’язують малинові пагони до середнього рівня опори, залишаючи відстань між гілками не менше 10 см. У наступні роки зміцнюють пагони знизу і зверху. Відстань між рядами — 180–200 см. Можна утеплювати теплолюбні сорти агроволокном прямо на шпалері.

Підготовка плану посадки

Садити малину восени можна кущовим або стрічковим способом. У першому варіанті в якості саджанців вибирають молоді кущі з 3–8 пагонами різної довжини. Рослини садять у підготовлені ямки з параметрами 40х40х40 см. Відстань між кущами 100–120 см, міжряддя залишають не менше 1,5 метра. У разі стрічкового вирощування рекомендована ширина рядка становить 30–40 см. Між рядами вільний простір становить 1,5–2 метра.

shutterstock_655500475 (1).jpg

Підготовка ґрунту під посадку

Підготовчі заходи бажано почати за 1,5–2 місяці до осінньої посадки малини:

● обрану ділянку необхідно звільнити від бур’янів, обробивши препаратом «Антибур'ян» за 14 днів до посадки;

● ямки або борозни готують за 2–3 тижні до посадки;

● необхідно внести перегній або компост у лунки, заповнивши поглиблення на ⅓ об’єму.

Обробка саджанців малини перед посадкою

Рекомендується перед висадкою малини в ґрунт замочити коріння в спеціальній «бовтанці». Для цього необхідно змішати очищену від сміття червону глину, перегній і воду до отримання консистенції сметани. Найкраще співвідношення інгредієнтів — 1,5:1,6:2. В отриманий розчин додають протруйник «Антихрущ» і фунгіцид «Фундазим». Препарати захищають кореневу систему рослини від комплексу шкідників, що підгризають і поширених грибкових захворювань.

Передпосадкова обробка малини допомагає корінню культури краще адаптуватися на новому місці в саду. Глиняний розчин перешкоджає утворенню повітряних порожнин під час висадки.

Як садити малину

Посадка ремонтантної малини восени здійснюється декількома способами. Поодинокий варіант вибирають для посадки потужних рослин із 6–8 довгими пагонами. Щоб кущ не розсипався, гілки закріплюють на шпалері. Можна обв’язати його по колу міцним дротом на висоті 50–70 см і закріпити на кількох стовпчиках. Рослина розвиває сильну кореневу систему, менше хворіє і пошкоджує шкідниками. Найкраще освітлення сприяє отриманню рясного врожаю. Чагарник зі стиглими ягодами виглядає досить декоративно. При стрічковому і траншейному способі посадки оптимальна глибина ями становить 50–60 см. Між рослинами рекомендується витримувати відстань у 70–90 см.

Терміни посадки малини восени залежать від погодних умов, кліматичної зони. На півдні України можна садити культуру в жовтні-листопаді. Для північних і центральних областей оптимальний період настає із середини вересня.

Пересадка малини

Необхідність пересадки малини восени настає, коли потрібно просто перенести молоді кущі з одного місця на інше або провести омолоджуючу процедуру.

У першому варіанті саджанці викопують із грудкою землі та висаджують у заздалегідь підготовлені лунки більшого розміру. Землю акуратно ущільнюють із боків поглиблення. Пересадженим рослинам потрібен рясний полив (3–4 літри води під 1 кущ).

При омолодженні необхідно викорчувати старий чагарник і вибрати один або кілька міцних пагонів. Якщо саджанців багато, варто вибрати траншейний спосіб посадки. Борозну глибиною 40–50 см і такою ж шириною викопують на 1–1,5 місяці раніше задуманих заходів. На дно можна викласти трухляві гілки, дошки, солому, бур’яни без насіння, щоб забезпечити рослини добривом, що довго розкладається. За відсутності відповідних матеріалів варто використовувати перегній або компост. Саджанці розміщують на відстані 50 см один від одного. Припинити появу порослі можна установкою з боків шматків шиферу на всю глибину траншеї. Коріння рослин треба розправити, щоб кінці попрямували вниз. Необхідно ретельно ущільнити ґрунт, і полити кущі водою. Ґрунт бажано замульчувати, оберігаючи посадки від вимерзання і втрати вологи.

Терміни пересадки малини восени практично не відрізняються від посадкового періоду. Рослині також необхідно близько місяця, щоб розвинути й наростити міцне коріння.

shutterstock_2117124272 (1).jpg

Догляд за малиною відразу після посадки

Осінній догляд за рослинами відразу після посадки складається з наступних заходів:

  1. Висаджені рослини рясно поливають — на квадратний метр прикореневої зони потрібно 15 літрів рідини. Волого зарядний підзимній полив малини на глибину 35–40 см потрібно тільки в посушливу осінь. Якщо хоча б раз у тиждень йде дощ, а температура повітря не підіймається вище 15–20°C, рослині досить вологи, що міститься в ґрунті.
  2. Восени в малини вирізають тонкі пагони, які не виносять зимові морози. Підрізання малини потрібно, якщо висота пагонів перевищує 1 метр. У ремонтантних сортів, що плодоносять тільки восени, зрізається вся надземна частина. Завдяки такій обрізі виростають навесні пагони практично не пошкоджуються шкідниками та хворобами.
  3. Під час  посадки в лунку або траншею закладаються органічні добрива, кількості яких вистачає для розвитку кореневої та надземної системи. Тому додаткова підгодівля малини відразу після посадки не потрібно.

Прикореневу зону необхідно покрити 10–15 см шаром мульчі, яка зберігає вологу, захищає коріння від вимерзання, перешкоджає росту бур’янів.

Також вам може бути цікаво:
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.