Посадка малини восени

Все про посадку малини восени | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Питання, коли краще садити малину, навесні або восени, актуальне постійно. Прихильники того чи іншого методу перераховують свої доводи й переваги. Визріли за літній період стебла культури з розвиненою мичкуватою кореневою системою краще ростуть і розвиваються за посадки малини восени. Агрономи компанії «Аптека Садівника» радять допомогти рослині подолати отриманий стрес: підгодувати поживними речовинами й мікроелементами, убезпечити від навали шкідників, знищити бур’яни, розпушити ґрунт, збагачуючи родючий шар киснем, провести профілактику поширених захворювань.

Все про посадку малини восени | Блог Аптека Садівника

Коли садити малину восени

Вибираючи час, коли садити малину восени, садівники ґрунтуються на особливостях кліматичних умов регіону проживання. Необхідно встигнути висадити чагарник приблизно за місяць до настання постійних морозів. Коріння малинових саджанців мають прижитися й пустити пагони на новому місці, інакше рослина вимерзне взимку.

Підбираючи кущ для поділу, варто віддати перевагу посадковому матеріалу з двома-трьома однорічними пагонами й потужною кореневою системою. Бажано перевірити стан бруньок. Розділивши маточник на окремі саджанці, рекомендується скоротити їх довжину до 35 см.

Підготовчі роботи перед посадкою культури

Розміщують малинник на садовій ділянці в добре освітленому місці, що обігрівається сонцем. Чагарник воліє дренованих, добре удобрених органікою ґрунтів. Рослина погано росте при розташуванні ґрунтових вод ближче 1 метра від поверхні, не переносить перезволоження, погано плодоносить у тіні. Брак сонячного світла сприяє переміщенню плодових бруньок у зону верхівки пагонів. У результаті значно знижується урожай солодких ягід.

Способи посадки малинового чагарнику

Твердо вирішивши посадити малину восени, необхідно вибрати оптимальний спосіб розміщення саджанців культури:

Ямковий метод полягає в посадці культури окремими пагонами — кожен в індивідуальну ямку. Оптимальна відстань між саджанцями — 40–50 см, міжряддя становить 150–200 см.

Посадка малини восени в траншею — найбільш поширений і вигідний метод. Довга яма завширшки 40–50 см і такої ж глибиною заповнюється на третину родючим ґрунтом з органікою. Рекомендований напрямок смуг (північ-південь) покращує освітлення малинників у ранкові та вечірні години. Саджанці розміщують із відстанню 40–50 см.

Розміщення пагонів малини на шпалері дає змогу отримувати більш високі врожаї. Підстава конструкції — траншея, у якій рослини висаджують по 2 штуки на відстані 80 см. По одній стороні розташовують опорні стовпчики з висотою 2 метри над поверхнею. На висоті 30, 100, 150 см натягують оцинкований дріт перерізом не менше 0,4 см. У перший рік підв’язують малинові пагони до середнього рівня опори, залишаючи відстань між гілками не менше 10 см. У наступні роки зміцнюють пагони знизу і зверху. Відстань між рядами — 180–200 см. Можна утеплювати теплолюбні сорти агроволокном прямо на шпалері.

Підготовка плану посадки

Садити малину восени можна кущовим або стрічковим способом. У першому варіанті в якості саджанців вибирають молоді кущі з 3–8 пагонами різної довжини. Рослини садять у підготовлені ямки з параметрами 40х40х40 см. Відстань між кущами 100–120 см, міжряддя залишають не менше 1,5 метра. У разі стрічкового вирощування рекомендована ширина рядка становить 30–40 см. Між рядами вільний простір становить 1,5–2 метра.

Підготовка ґрунту під посадку

Підготовчі заходи бажано почати за 1,5–2 місяці до осінньої посадки малини:

● обрану ділянку необхідно звільнити від бур’янів, обробивши препаратом «Антибур'ян» за 14 днів до посадки;

● ямки або борозни готують за 2–3 тижні до посадки;

● необхідно внести перегній або компост у лунки, заповнивши поглиблення на ⅓ об’єму.

Обробка саджанців малини перед посадкою

Рекомендується перед висадкою малини в ґрунт замочити коріння в спеціальній «бовтанці». Для цього необхідно змішати очищену від сміття червону глину, перегній і воду до отримання консистенції сметани. Найкраще співвідношення інгредієнтів — 1,5:1,6:2. В отриманий розчин додають протруйник «Антихрущ» і фунгіцид «Фундазим». Препарати захищають кореневу систему рослини від комплексу шкідників, що підгризають і поширених грибкових захворювань.

Передпосадкова обробка малини допомагає корінню культури краще адаптуватися на новому місці в саду. Глиняний розчин перешкоджає утворенню повітряних порожнин під час висадки.

Як садити малину

Посадка ремонтантної малини восени здійснюється декількома способами. Поодинокий варіант вибирають для посадки потужних рослин із 6–8 довгими пагонами. Щоб кущ не розсипався, гілки закріплюють на шпалері. Можна обв’язати його по колу міцним дротом на висоті 50–70 см і закріпити на кількох стовпчиках. Рослина розвиває сильну кореневу систему, менше хворіє і пошкоджує шкідниками. Найкраще освітлення сприяє отриманню рясного врожаю. Чагарник зі стиглими ягодами виглядає досить декоративно. При стрічковому і траншейному способі посадки оптимальна глибина ями становить 50–60 см. Між рослинами рекомендується витримувати відстань у 70–90 см.

Терміни посадки малини восени залежать від погодних умов, кліматичної зони. На півдні України можна садити культуру в жовтні-листопаді. Для північних і центральних областей оптимальний період настає із середини вересня.

Пересадка малини

Необхідність пересадки малини восени настає, коли потрібно просто перенести молоді кущі з одного місця на інше або провести омолоджуючу процедуру.

У першому варіанті саджанці викопують із грудкою землі та висаджують у заздалегідь підготовлені лунки більшого розміру. Землю акуратно ущільнюють із боків поглиблення. Пересадженим рослинам потрібен рясний полив (3–4 літри води під 1 кущ).

При омолодженні необхідно викорчувати старий чагарник і вибрати один або кілька міцних пагонів. Якщо саджанців багато, варто вибрати траншейний спосіб посадки. Борозну глибиною 40–50 см і такою ж шириною викопують на 1–1,5 місяці раніше задуманих заходів. На дно можна викласти трухляві гілки, дошки, солому, бур’яни без насіння, щоб забезпечити рослини добривом, що довго розкладається. За відсутності відповідних матеріалів варто використовувати перегній або компост. Саджанці розміщують на відстані 50 см один від одного. Припинити появу порослі можна установкою з боків шматків шиферу на всю глибину траншеї. Коріння рослин треба розправити, щоб кінці попрямували вниз. Необхідно ретельно ущільнити ґрунт, і полити кущі водою. Ґрунт бажано замульчувати, оберігаючи посадки від вимерзання і втрати вологи.

Терміни пересадки малини восени практично не відрізняються від посадкового періоду. Рослині також необхідно близько місяця, щоб розвинути й наростити міцне коріння.

Догляд за малиною відразу після посадки

Осінній догляд за рослинами відразу після посадки складається з наступних заходів:

  1. Висаджені рослини рясно поливають — на квадратний метр прикореневої зони потрібно 15 літрів рідини. Волого зарядний підзимній полив малини на глибину 35–40 см потрібно тільки в посушливу осінь. Якщо хоча б раз у тиждень йде дощ, а температура повітря не підіймається вище 15–20°C, рослині досить вологи, що міститься в ґрунті.
  2. Восени в малини вирізають тонкі пагони, які не виносять зимові морози. Підрізання малини потрібно, якщо висота пагонів перевищує 1 метр. У ремонтантних сортів, що плодоносять тільки восени, зрізається вся надземна частина. Завдяки такій обрізі виростають навесні пагони практично не пошкоджуються шкідниками та хворобами.
  3. Під час  посадки в лунку або траншею закладаються органічні добрива, кількості яких вистачає для розвитку кореневої та надземної системи. Тому додаткова підгодівля малини відразу після посадки не потрібно.

Прикореневу зону необхідно покрити 10–15 см шаром мульчі, яка зберігає вологу, захищає коріння від вимерзання, перешкоджає росту бур’янів.

Також вам може бути цікаво:
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Зберігання картоплі: як зберігати смачний урожай
Восени настає пора копати картоплю: от її дбайливо викопали, пораділи врожаю, що ж, тепер можна й розслабитися? А от і ні! Адже залишається не менш відповідальна частина роботи – зберігання картоплі в домашніх умовах. Від того, в яких умовах ви триматимете «другий хліб» взимку, залежить не лише термін зберігання картоплі, а й її смак.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Коли копати картоплю: поради господарю
Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю
Фітофтороз картоплі відомий понад 100 років. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру. Захворювання викликає грибок фітофтора. Через те, що останніми роками він сильно видозмінився, першочергове завдання городника – вчасно виявити і знешкодити ворога.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Обираємо другий хліб – найсмачніші сорти картоплі
Найпоширеніша культура в Україні – картопля. Ми посідаємо четверте місце у світі за обсягами її врожаїв – 22 млн тонн на рік.
Цікаво, що 85% всього об’єму вирощують приватні господарства, а це доволі нелегка справа. Але вона того варта: особливо якщо правильно обрати кращі сорти картоплі.
Про ранні високоврожайні та найсмачніші сорти картоплі я розповім далі. Але й українські кращі сорти картоплі в Україні нічим не поступаються розробкам іноземних селекціонерів, а деколи і перевершують їх.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Парша картоплі: як виростити здорову картоплю
Парша на картоплі – це одна з найпоширеніших грибкових хвороб цієї культури. Інфекція викликає погіршення товарного вигляду та смакових якостей: така бульба стає практично не придатною до споживання.
Відомо п’ять різновидів: звичайна парша картоплі, чорна, порошиста (порохувата), срібляста та горбкувата. Серед них перші три є найпоширенішими, отже на них я і зупинюсь детальніше в цій статті.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Ручний окучник для картоплі: як зробити своїми руками
Окучник – це пристрій, призначений спеціально для підгортання землі на великих площах, де із сапою не впоратися. Окучник своїми руками зроблений – найкращий варіант для сільського господаря, який не має мотоблока, але хоче зекономити час на обробку (та й посадку картоплі) на городі.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Дротяник на картоплі: 9 способів позбутися шкідника
Дротяник в картоплі залишає сліди, які неможливо не помітити – наскрізні ходи псують чималу частину врожаю. Найгірше, що такі пробуравлені бульби швидко гниють і мають поганий товарний вигляд. З іншого боку, визначити, що картопля піддасться атаці дротяника важко, адже цей ворог – підземний, але є певні ознаки, що ділянка заражена, про які трохи нижче.
Як позбавитися від дротяника на картоплі? Нижче у статті я розповім про кілька дієвих способів, а ви оберіть той, який вам підходить.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Шкідники картоплі: як боротися з ведмедкою, дротяником і міллю
Із картоплею у нас зазвичай асоціюється один шкідник – колорадський жук, а проте культура потерпає й від інших комах. Боротьба із ведмедкою на картоплі не менш важлива, ніж боротьба з дротяником. Крім цих ґрунтових шкідників рослину вражає також картопляна міль і попелиця. Як боротись зі шкідниками картоплі – нижче в статті.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Колорадський жук: як позбутися шкідників на городі
Колорадський жук – воістину страшний сон городника через те, що шкідник розмножується шаленими темпами і завдає колосальної шкоди урожаю, а знищити його повністю майже неможливо. Колорадський жук поїдає листя та цвіт усіх пасльонових: картоплі, помідорів, перцю, баклажанів. Що вища температура повітря, то активніший цей шкідник.

Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Посадка картоплі мотоблоком та під лопату
Коли садити картоплю під лопату та як правильно це робити – думаю, кожний досвідчений городник визначився з часом та способом посадки. Картопля і досі залишається королевою городу та основним «стратегічним» продуктом українців. Проте садити цю культуру звичайним способом доволі трудомістко, зважаючи на масштаби посадок. Тому нижче я поділюсь із вами секретами, як садити картоплю мотоблоком та плугом-підгортальником.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Підживлення картоплі: внесення карбаміду та нітроамофоски
Однією з умов потужного врожаю є достатнє підживлення картоплі, в тому числі й позакореневе. Тому багатьох господарів цікавлять норми внесення карбаміду та нітроамофоски.
Листове підживлення ефективне до цвітіння – до цього часу запас азоту і калію з фосфором у рослини вже наполовину використаний. Тому позакореневе підживлення сечовиною стимулює утворення зеленої маси. А після цвітіння всі поживні речовини йдуть на формування бульб – якраз в цей час рослини удобрюють нітроамофоскою. Давайте разом розберемося, як правильно проводити підживлення картоплі.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Вирощування картоплі: як отримати великий ранній урожай
Вирощування картоплі ‒ настільки звична для нас справа, що, здавалося б, ми знаємо про неї все. Але чому тоді ми не перестаємо цікавитися високоврожайними і ранніми сортами, прагнемо отримати кращий результат за меншого вкладання сил? Річ у тім, що технологія вирощування картоплі не стоїть на місці. Щороку з’являються якісь хитрощі та нові сорти, тому можна щорічно вирощувати багато смачної картопельки.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Відео: пророщування, обробка та посадка картоплі
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Обробка картоплі перед посадкою: професійні протруйники та народні способи
За роки роботи агрономом я багато разів давав поради з приводу догляду за садовими та городніми культурами. Одне з поширених запитань ‒ обробка картоплі перед посадкою. Адже немає нічого гіршого, аніж важка марна праця – коли ти вкладаєш у рослини стільки сил та любові, а отримуєш погризені шкідниками недоїдки. Або ще підступніше – коли взимку запаси, на які ти розраховував, починають гнити через грибок.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Гербіциди для картоплі: як вивести бур’яни без шкоди для овочів
Кожен господар щороку має проблему засилля бур’янів на городі.
Чисті грядки – це візитівка городника, тоді як забур’янені – головний біль та клопіт.
Тож гербіциди для картоплі – це те, що приходить на думку щовесни багатьом, але лякає невідомими наслідками.
Маючи багаторічний досвід вирощування різних овочів на власному городі, я розповім про принцип дії гербіцидів на бур’яни.