Гарний газон: 5 кроків до мрії

Як зробити гарний газон: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Газон – це частинка нашої мрії про красиве життя. Якщо є газон, то є і клумба, доріжки, садові меблі… Коли ділянка вкрита акуратною травою, це не лише радує око, а й робить сад та подвір’я чистим і охайним, а плоди при цьому падають не на землю, а на м’який зелений килимок.
Нижче у статті я розповім, що треба робити, щоб облаштувати якісний та гарний газон.

Як зробити гарний газон: поради | Аптека садівника

Які бувають газони

Ще до того, як ви візьметеся до посіву газону, слід визначитися, яку саме траву ви хочете виростити і з якою метою будете використовувати цей зелений килим. Зазвичай газонні суміші продають із 3–5 видами злакових рослин із різною товщиною листя, висотою, зимостійкістю, посухостійкістю та тривалістю життя.

Зазвичай розрізняють такі види газону:

  • Спортивний
  • Садовий (парковий)
  • Мавританський
  • Англійський

Наприклад, на спортивному газоні висівають стійкі до витоптування рослини, які повільно ростуть, а під час стрижки утворюють густу щільну щітку. Такі газони добре ростуть на сонці. Зазвичай до складу суміші для спортивного газону включають тонконіг лучний та мітлицю повзучу.

Якщо на вашому газоні не буде щоденно тренуватися футбольна команда, проте гратиме на траві 3–5 дітей, достатньо посіяти садовий, або парковий газон. Рослини на таких газонах менш стійкі до витоптування, але мають високу щільність трави та гарні на вигляд. Садовий газон добре почуває себе на сонці та в тіні. В сумішах газонних трав для цього виду газону може бути костриця червона.

Якщо ж ви хочете, щоб газон мав не тільки трави, а й квіти – наприклад, конюшину й ромашку – сміливо сійте мавританський газон. Він є аналогом клумби, але хоча його краса недовговічна, вона подарує незабутні враження своєму власникові. Газон швидко втратить вигляд, якщо його не стригти: квіти згодом утворять насіння і всіляка декоративність зникне. Якщо ви хочете, щоб газон більше радував квітами, посійте більше насіння конюшини. Конюшина проростатиме в прогалинах, якщо раптом трави вимерзнуть чи вимокнуть, а також збагатить землю азотом.

Найбільш делікатний у використанні англійський газон. Він складається з ніжних трав, які не люблять витоптування. Крім цього, газон може цілими галявинками вимерзати або засихати у спеку, за ним потрібен якісний догляд. Найкраще підійде для такого газону костриця (вівсяниця) лучна.

Підготовка ділянки для газону

Основна вимога до місця, яке стане газоном – рівна поверхня. Бо навіть у найменших низинках вода застоюватиметься, призводячи до загибелі коренів.

Обравши місце для газону, відступіть від стовбурів найближчих дерев і бордюрів не менше 0,5 м для того, щоб безперешкодно косити. Очистіть землю від сміття та камінців.

На початку весни, якщо ділянка сильно забур’янена, скористайтесь гербіцидом суцільної дії, наприклад препаратом Антибур’ян, уникаючи його потрапляння на інші рослини.

Через тиждень-два можна братися до перекопування. Внесіть у ґрунт на глибину 10 см приблизно 20–25% піску. Бажано, щоб земля була легка, поживна, чорнозем найкраще підійде. На важких глинистих ґрунтах трава загниватимете. Оскільки в перші тижні після сходів газонна трава повільно росте, не навантажуйте ділянку добривами, які стимулюватимуть ріст зеленою маси замість корінців. Після перекопування ділянку обов’язково треба ретельно розрівняти й утрамбувати.

Якщо ви не встигаєте посіяти газон до кінця травня, зробіть це у вересні. До кінця осені трава не лише добре зійде, а й розростеться. Сіяти влітку також можна за умови постійного зрошування водою.

Догляд за газоном

У перший рік догляд зводиться до регулярного поливу. Поливати необхідно системами з розбризкуванням, бо потужний полив із відра, лійки чи шлангу порозмиває слабкі стебельця. Уникайте утворення калюж на газоні, однак слідкуйте, щоб вода просочилась углиб на 10–15 см.

Навесні другого року газон очищають від опалого листя та іншого рослинного сміття. Використовуйте для цього легкі граблі-віяла.

Також за потреби газон обприскують гербіцидом, наприклад препаратом Гольф. Він діє тільки на дводольні бур’яни, наприклад, на кульбабу, осот, чистотіл тощо, але не шкодить злаковим рослинам газону. Також подбайте про те, щоб домашні тварини та птиця не наближались до газону протягом 5 днів після обробки.

Стрижуть газон регулярно, не допускаючи цвітіння (викидання колосків), інакше з часом зелений килим перетвориться на ошмаття, окремі кущики трави. Залежно від рослин, які входять до складу газону, його стрижуть до 3 см від землі. Проте оптимальна висота садового газону – 5 см. Трава, яка виростає вище 7 см, почне пригнічувати інші види газонних злаків, порушуючи однорідність посіву.

Удобрюють газон навесні у квітні і влітку після поливу, особливо якщо ви помітили, що трава росте погано, мерхне та жовтіє. Якщо зелений килимок росте інтенсивно і стригти його доводиться раз на тиждень, підживлення роблять після кожного вкорочення трави. Як добрива використовують гранули аміачної селітри (рідше нітроамофоски), які рівномірно розсипають після поливу і злегка поливають знову. Норми витрати при цьому – 10–20 г на 1 кв. м. Азотне добриво краще вносити навесні та влітку, а калійно-фосфорне – восени.

Буває й таке, що газон уражується грибковими захворюваннями, як садові рослини. В такому разі за перших ознак хвороби я раджу застосувати препарат Фундазим від Аптеки Садівника, який також можна застосовувати профілактично, особливо, якщо торік були такі самі проблеми.

Англійське прислів’я говорить, що хорошому газону має бути 100 років. Це означає, що для такої довговічності потрібно правильно доглядати за ним, і тоді чудовий зелений килим стане прикрасою вашого саду або обійстя. Не так важко постійно підтримувати газон у хорошому стані, а від того, наскільки правильно закладений під нього ґрунт, залежатиме подальший догляд за газоном. І хоч трава не дає врожаю, проте задоволення від ходіння по газону і радість спостерігати, як на ньому грають діти, цілком того варті.

Також вам може бути цікаво:
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.