Гарний газон: 5 кроків до мрії

Як зробити гарний газон: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Газон – це частинка нашої мрії про красиве життя. Якщо є газон, то є і клумба, доріжки, садові меблі… Коли ділянка вкрита акуратною травою, це не лише радує око, а й робить сад та подвір’я чистим і охайним, а плоди при цьому падають не на землю, а на м’який зелений килимок.
Нижче у статті я розповім, що треба робити, щоб облаштувати якісний та гарний газон.

Як зробити гарний газон: поради | Аптека садівника

Які бувають газони

Ще до того, як ви візьметеся до посіву газону, слід визначитися, яку саме траву ви хочете виростити і з якою метою будете використовувати цей зелений килим. Зазвичай газонні суміші продають із 3–5 видами злакових рослин із різною товщиною листя, висотою, зимостійкістю, посухостійкістю та тривалістю життя.

Зазвичай розрізняють такі види газону:

  • Спортивний
  • Садовий (парковий)
  • Мавританський
  • Англійський

Наприклад, на спортивному газоні висівають стійкі до витоптування рослини, які повільно ростуть, а під час стрижки утворюють густу щільну щітку. Такі газони добре ростуть на сонці. Зазвичай до складу суміші для спортивного газону включають тонконіг лучний та мітлицю повзучу.

Якщо на вашому газоні не буде щоденно тренуватися футбольна команда, проте гратиме на траві 3–5 дітей, достатньо посіяти садовий, або парковий газон. Рослини на таких газонах менш стійкі до витоптування, але мають високу щільність трави та гарні на вигляд. Садовий газон добре почуває себе на сонці та в тіні. В сумішах газонних трав для цього виду газону може бути костриця червона.

Якщо ж ви хочете, щоб газон мав не тільки трави, а й квіти – наприклад, конюшину й ромашку – сміливо сійте мавританський газон. Він є аналогом клумби, але хоча його краса недовговічна, вона подарує незабутні враження своєму власникові. Газон швидко втратить вигляд, якщо його не стригти: квіти згодом утворять насіння і всіляка декоративність зникне. Якщо ви хочете, щоб газон більше радував квітами, посійте більше насіння конюшини. Конюшина проростатиме в прогалинах, якщо раптом трави вимерзнуть чи вимокнуть, а також збагатить землю азотом.

Найбільш делікатний у використанні англійський газон. Він складається з ніжних трав, які не люблять витоптування. Крім цього, газон може цілими галявинками вимерзати або засихати у спеку, за ним потрібен якісний догляд. Найкраще підійде для такого газону костриця (вівсяниця) лучна.

Підготовка ділянки для газону

Основна вимога до місця, яке стане газоном – рівна поверхня. Бо навіть у найменших низинках вода застоюватиметься, призводячи до загибелі коренів.

Обравши місце для газону, відступіть від стовбурів найближчих дерев і бордюрів не менше 0,5 м для того, щоб безперешкодно косити. Очистіть землю від сміття та камінців.

На початку весни, якщо ділянка сильно забур’янена, скористайтесь гербіцидом суцільної дії, наприклад препаратом Антибур’ян, уникаючи його потрапляння на інші рослини.

Через тиждень-два можна братися до перекопування. Внесіть у ґрунт на глибину 10 см приблизно 20–25% піску. Бажано, щоб земля була легка, поживна, чорнозем найкраще підійде. На важких глинистих ґрунтах трава загниватимете. Оскільки в перші тижні після сходів газонна трава повільно росте, не навантажуйте ділянку добривами, які стимулюватимуть ріст зеленою маси замість корінців. Після перекопування ділянку обов’язково треба ретельно розрівняти й утрамбувати.

Якщо ви не встигаєте посіяти газон до кінця травня, зробіть це у вересні. До кінця осені трава не лише добре зійде, а й розростеться. Сіяти влітку також можна за умови постійного зрошування водою.

Догляд за газоном

У перший рік догляд зводиться до регулярного поливу. Поливати необхідно системами з розбризкуванням, бо потужний полив із відра, лійки чи шлангу порозмиває слабкі стебельця. Уникайте утворення калюж на газоні, однак слідкуйте, щоб вода просочилась углиб на 10–15 см.

Навесні другого року газон очищають від опалого листя та іншого рослинного сміття. Використовуйте для цього легкі граблі-віяла.

Також за потреби газон обприскують гербіцидом, наприклад препаратом Гольф. Він діє тільки на дводольні бур’яни, наприклад, на кульбабу, осот, чистотіл тощо, але не шкодить злаковим рослинам газону. Також подбайте про те, щоб домашні тварини та птиця не наближались до газону протягом 5 днів після обробки.

Стрижуть газон регулярно, не допускаючи цвітіння (викидання колосків), інакше з часом зелений килим перетвориться на ошмаття, окремі кущики трави. Залежно від рослин, які входять до складу газону, його стрижуть до 3 см від землі. Проте оптимальна висота садового газону – 5 см. Трава, яка виростає вище 7 см, почне пригнічувати інші види газонних злаків, порушуючи однорідність посіву.

Удобрюють газон навесні у квітні і влітку після поливу, особливо якщо ви помітили, що трава росте погано, мерхне та жовтіє. Якщо зелений килимок росте інтенсивно і стригти його доводиться раз на тиждень, підживлення роблять після кожного вкорочення трави. Як добрива використовують гранули аміачної селітри (рідше нітроамофоски), які рівномірно розсипають після поливу і злегка поливають знову. Норми витрати при цьому – 10–20 г на 1 кв. м. Азотне добриво краще вносити навесні та влітку, а калійно-фосфорне – восени.

Буває й таке, що газон уражується грибковими захворюваннями, як садові рослини. В такому разі за перших ознак хвороби я раджу застосувати препарат Фундазим від Аптеки Садівника, який також можна застосовувати профілактично, особливо, якщо торік були такі самі проблеми.

Англійське прислів’я говорить, що хорошому газону має бути 100 років. Це означає, що для такої довговічності потрібно правильно доглядати за ним, і тоді чудовий зелений килим стане прикрасою вашого саду або обійстя. Не так важко постійно підтримувати газон у хорошому стані, а від того, наскільки правильно закладений під нього ґрунт, залежатиме подальший догляд за газоном. І хоч трава не дає врожаю, проте задоволення від ходіння по газону і радість спостерігати, як на ньому грають діти, цілком того варті.

Супутні товари
Антибур`ян

Пакування

81.00 грн
Гольф

Пакування

10.50 грн
Фундазим

Пакування

16.00 грн
Авангард NPK+M/E Квіти, трави

Пакування

7.50 грн
Антихрущ

Пакування

13.00 грн
Страж

Пакування

10.50 грн
Захисник

Пакування

21.00 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

51.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Сорти винограду в Україні: як обрати кращу лозу
Вирощування винограду – особлива наука, одна з найскладніших для садівників-початківців. Проте й ті, хто лише вчиться доглядати за лозою, й ті, хто в цій справі вже майстер, прагнуть мати в саду кращі сорти винограду.
Загалом виноград можна вирощувати в кожному регіоні нашої країни, хоча найкращі умови для нього, безумовно, на Півдні, в Криму та Закарпатті. Ця ліана дуже полюбляє сонце, теплолюбна, може вимерзати в люті морози. Існують види винограду, які пристосовані до суворих умов, тому що походять із Далекого Сходу, наприклад, виноград амурський. Але в наших умовах потрібно обирати лише районовані сорти, а нерайоновані потрібно акуратно обрізати та накривати на зиму.
Виноградарі вивели багато сортів, які адаптовані до різних кліматичних умов. Щоб гарантовано отримати врожай у помірному кліматі, обирайте дуже ранні сорти винограду, в яких доволі короткий термін достигання ягід.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Мілдью винограду: розпізнати і перемогти
Влітку, коли погодні умови стають оптимальними, виникає загроза появи мілдью – несправжньої борошнистої роси винограду. Це одна із найпоширеніших і найнебезпечніших хвороб, що у вологі роки завдає виноградникам великої шкоди, бо ягоди, уражені мілдью, непридатні для вживання і виготовлення вина.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Антракноз винограду: захистіть лозу від виноградної віспи
Після тривалих дощів я завжди із завмиранням серця оглядаю виноградники, бо висадила більше десятка хороших сортів. Не хочеться, щоб через погодні умови або недогляд рослини захворіли. Одна з найпідступніших хвороб – антракноз винограду.
Нижче у статті я розповім, як її можна визначити та що можна зробити, щоб інфекція не знищила кущі та врожай.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Оїдіум винограду – лікуємо одну із найнебезпечніших хвороб винограду
Коли листя винограду стає тьмяним і вкривається плямами, ймовірна причина – хвороби винограду, з яких оїдіум відомий найбільше. Інша назва – борошниста роса винограду, що проявляється білим нальотом на листі. Це дуже поширена грибкова хвороба, настільки, що її можна вважати найбільшим ворогом виноградарів.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Шкідники винограду: як позбутися небезпечних шкідників
Виноград – це чудова культура з відмінними смачними ягодами, що є окрасою всього саду. Але окрім краси та безсумнівної користі цієї культури, дачникам часто докучають шкідники винограду: попелиця, кліщі, червці, листовійки та довгоносики – загалом близько півсотні видів. Оскільки неспецифічних шкідників (тобто таких, які люблять не лише виноград, а й інші культури) у винограду багато, стає дуже важливою весняна обробка винограду від шкідників і хвороб.
Давайте розберемося, які саме шкідники пошкоджують виноградну лозу та як позбутися непроханих гостей.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Хвороби винограду
Хвороби винограду і їх лікування турбують виноградаря з перших років після посадки лози. Що різноманітніші погодні умови, то більше сюрпризів у проявах хвороб. Візьми здогадайся, що то за білий наліт на винограді чи плями на листі. Хвороби оїдіум та мілдью виноградарі знають не з чуток, а от менш поширені хлороз винограду та альтернаріоз на лозі можуть налякати не лише своїм виглядом, але й невідомістю, як із ними боротися.
Нижче у статті я розповім, які інфекції трапляються на лозі та як їм зарадити.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Осіння й весняна обрізка винограду: як формувати лозу
Обрізка винограду (виноградної лози) необхідна для двох цілей: покращення плодоношення та розрідження гілок. А пасинкування винограду необхідне для поліпшення кількості та якості плодів. Якщо виноград ростиме, як йому заманеться, він пустить соки на листя й верхівку, а в нижній частині не утворить грон або вони будуть дрібними. Правильна обрізка винограду восени або навесні та видалення пагонів стане запорукою того, що на нижніх рукавах (основних гілках) ягоди будуть великого розміру, а їх смак значно покращиться.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Підживлення винограду: чим удобрити лозу навесні та восени
Без підживлення винограду не буде налитих солодких соком грон, які є винагородою господарю за його труди. Добрива регулюють ріст листя, пагонів та квітів. Нижче я розповім, яку роль відіграють різні види підживлення винограду: нітроамофоскою, курячим послідом, попілом.
Використовуючи добриво для винограду, пам’ятайте, що забагато азоту викликає надмірний ріст листя та пагонів замість квітів та плодів. Калійні добрива потрібні для достигання плодів та поліпшення морозостійкості. Також калій поліпшує утворення цукрів – завдяки йому ягоди стануть солодшими. Фосфор відповідає за зміцнення імунітету та визрівання грон.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Полив винограду: коли і скільки води лити
Чимало садівників, які садять лозу, часто забувають про полив винограду. Це пояснюється тим, що корені культури розміщені доволі глибоко, тому рослина добре витримує посуху і зовні не одразу покаже ознаки нестачі води. Згодна, лоза просто так не всохне. Але й від нестачі вологи вона гірше ростиме, а це, звичайно ж, вплине на врожай.
Нижче я розповім, навіщо потрібен полив винограду навесні, як поливати саджанця, та в яких випадках крапельний полив винограду найкращий.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Вирощування винограду: догляд від А до Я
Вирощування винограду – вищий пілотаж у садівництві. Щоб отримати гідний врожай, слід вивчити всі особливості вирощування цієї культури. Коли ви навчитеся, як вирощувати виноград, наскільки складний чи навпаки, простий догляд за виноградом, можете сміливо вважати себе садівником із великої літери! Виноградарство – дуже вдячна справа, адже за умілого підходу лози радуватимуть вас гронами щонайменше в кілограм ваги. Отже, почнемо вивчення цієї відповідальної та захопливої справи!
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Весняна обробка винограду – перший крок до щедрого врожаю
Кожен садівник добре знає, що виплекати лозу, яка з року в рік стабільно тішитиме наливними гронами – це вищий пілотаж у садівництві. Адже якою б великою не була любов господаря до своєї рослини, виноград украй вразливий до різного роду хвороб, що в лічені дні поширюються листям, зав’яззю та ягодами. І як би садівник не намагався врятувати своє, з таким трудом та любов’ю вирощене дитя після весняних та літніх дощів, пошесть бере гору й зводить нанівець усі зусилля отримати якісний врожай. Тож щороку виноградарі втрачають від 30 до 50% очікуваних ягід, якщо вчасно не потурбувалися про захист насаджень.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Система захисту винограду
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити виноград від шкідників, хвороб і бур'янів.
Посадка винограду: рекомендації з правильної посадки | Аптека садівника
Осіння обробка винограду
Комахи-шкідники влаштовуються на зимівлю в тріщинах кори, між лусочками бруньок, в сухих гронах винограду. Укриття рослини захисним матеріалом від зимових морозів створює комфортні умови для захисту від холоду шкідливих комах практично в будь-якій стадії розвитку. Також добре зберігаються спори грибків.