Гарний газон: 5 кроків до мрії

Як зробити гарний газон: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Газон – це частинка нашої мрії про красиве життя. Якщо є газон, то є і клумба, доріжки, садові меблі… Коли ділянка вкрита акуратною травою, це не лише радує око, а й робить сад та подвір’я чистим і охайним, а плоди при цьому падають не на землю, а на м’який зелений килимок.
Нижче у статті я розповім, що треба робити, щоб облаштувати якісний та гарний газон.

Як зробити гарний газон: поради | Аптека садівника

Які бувають газони

Ще до того, як ви візьметеся до посіву газону, слід визначитися, яку саме траву ви хочете виростити і з якою метою будете використовувати цей зелений килим. Зазвичай газонні суміші продають із 3–5 видами злакових рослин із різною товщиною листя, висотою, зимостійкістю, посухостійкістю та тривалістю життя.

Зазвичай розрізняють такі види газону:

  • Спортивний
  • Садовий (парковий)
  • Мавританський
  • Англійський

Наприклад, на спортивному газоні висівають стійкі до витоптування рослини, які повільно ростуть, а під час стрижки утворюють густу щільну щітку. Такі газони добре ростуть на сонці. Зазвичай до складу суміші для спортивного газону включають тонконіг лучний та мітлицю повзучу.

Якщо на вашому газоні не буде щоденно тренуватися футбольна команда, проте гратиме на траві 3–5 дітей, достатньо посіяти садовий, або парковий газон. Рослини на таких газонах менш стійкі до витоптування, але мають високу щільність трави та гарні на вигляд. Садовий газон добре почуває себе на сонці та в тіні. В сумішах газонних трав для цього виду газону може бути костриця червона.

Якщо ж ви хочете, щоб газон мав не тільки трави, а й квіти – наприклад, конюшину й ромашку – сміливо сійте мавританський газон. Він є аналогом клумби, але хоча його краса недовговічна, вона подарує незабутні враження своєму власникові. Газон швидко втратить вигляд, якщо його не стригти: квіти згодом утворять насіння і всіляка декоративність зникне. Якщо ви хочете, щоб газон більше радував квітами, посійте більше насіння конюшини. Конюшина проростатиме в прогалинах, якщо раптом трави вимерзнуть чи вимокнуть, а також збагатить землю азотом.

Найбільш делікатний у використанні англійський газон. Він складається з ніжних трав, які не люблять витоптування. Крім цього, газон може цілими галявинками вимерзати або засихати у спеку, за ним потрібен якісний догляд. Найкраще підійде для такого газону костриця (вівсяниця) лучна.

Підготовка ділянки для газону

Основна вимога до місця, яке стане газоном – рівна поверхня. Бо навіть у найменших низинках вода застоюватиметься, призводячи до загибелі коренів.

Обравши місце для газону, відступіть від стовбурів найближчих дерев і бордюрів не менше 0,5 м для того, щоб безперешкодно косити. Очистіть землю від сміття та камінців.

На початку весни, якщо ділянка сильно забур’янена, скористайтесь гербіцидом суцільної дії, наприклад препаратом Антибур’ян, уникаючи його потрапляння на інші рослини.

Через тиждень-два можна братися до перекопування. Внесіть у ґрунт на глибину 10 см приблизно 20–25% піску. Бажано, щоб земля була легка, поживна, чорнозем найкраще підійде. На важких глинистих ґрунтах трава загниватимете. Оскільки в перші тижні після сходів газонна трава повільно росте, не навантажуйте ділянку добривами, які стимулюватимуть ріст зеленою маси замість корінців. Після перекопування ділянку обов’язково треба ретельно розрівняти й утрамбувати.

Якщо ви не встигаєте посіяти газон до кінця травня, зробіть це у вересні. До кінця осені трава не лише добре зійде, а й розростеться. Сіяти влітку також можна за умови постійного зрошування водою.

Догляд за газоном

У перший рік догляд зводиться до регулярного поливу. Поливати необхідно системами з розбризкуванням, бо потужний полив із відра, лійки чи шлангу порозмиває слабкі стебельця. Уникайте утворення калюж на газоні, однак слідкуйте, щоб вода просочилась углиб на 10–15 см.

Навесні другого року газон очищають від опалого листя та іншого рослинного сміття. Використовуйте для цього легкі граблі-віяла.

Також за потреби газон обприскують гербіцидом, наприклад препаратом Гольф. Він діє тільки на дводольні бур’яни, наприклад, на кульбабу, осот, чистотіл тощо, але не шкодить злаковим рослинам газону. Також подбайте про те, щоб домашні тварини та птиця не наближались до газону протягом 5 днів після обробки.

Стрижуть газон регулярно, не допускаючи цвітіння (викидання колосків), інакше з часом зелений килим перетвориться на ошмаття, окремі кущики трави. Залежно від рослин, які входять до складу газону, його стрижуть до 3 см від землі. Проте оптимальна висота садового газону – 5 см. Трава, яка виростає вище 7 см, почне пригнічувати інші види газонних злаків, порушуючи однорідність посіву.

Удобрюють газон навесні у квітні і влітку після поливу, особливо якщо ви помітили, що трава росте погано, мерхне та жовтіє. Якщо зелений килимок росте інтенсивно і стригти його доводиться раз на тиждень, підживлення роблять після кожного вкорочення трави. Як добрива використовують гранули аміачної селітри (рідше нітроамофоски), які рівномірно розсипають після поливу і злегка поливають знову. Норми витрати при цьому – 10–20 г на 1 кв. м. Азотне добриво краще вносити навесні та влітку, а калійно-фосфорне – восени.

Буває й таке, що газон уражується грибковими захворюваннями, як садові рослини. В такому разі за перших ознак хвороби я раджу застосувати препарат Фундазим від Аптеки Садівника, який також можна застосовувати профілактично, особливо, якщо торік були такі самі проблеми.

Англійське прислів’я говорить, що хорошому газону має бути 100 років. Це означає, що для такої довговічності потрібно правильно доглядати за ним, і тоді чудовий зелений килим стане прикрасою вашого саду або обійстя. Не так важко постійно підтримувати газон у хорошому стані, а від того, наскільки правильно закладений під нього ґрунт, залежатиме подальший догляд за газоном. І хоч трава не дає врожаю, проте задоволення від ходіння по газону і радість спостерігати, як на ньому грають діти, цілком того варті.

Також вам може бути цікаво:
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Прилипач – щоб препарати краще діяли
Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: поїдене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Щеплення дерев – як отримати різні сорти на одному дереві
Коли та як прищеплювати дерева в саду – улюблена тема бесіди у садівників-початківців. Мене з братом батько навчив цьому ще в дитинстві. Повірте, спостерігати, як приживається нова гілка на дереві – одна з найбільших втіх господаря. Щеплення садових дерев роблять для того, щоб на дикоростучому, несортовому дереві виростити сортове або на одному сортовому дереві мати гілки іншого сорту та отримати від них урожай. Існують різні способи щеплення: окулірування, копулювання, щеплення гілкою в крону, у стовбур або пеньок.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Боротьба зі шкідниками в саду
Шкідники саду – головний біль кожного садівника. Якщо хвороби можна попередити та вилікувати, то листовійка, довгоносик, попелиця, мурахи, короїд, склівка запросто переселяться із сусіднього саду, навіть якщо до цього ви від них обробили всі свої дерева. Захистити сад можливо, якщо підійти до проблеми комплексно.
Відразу зауважу, що обприскування попелом, мідним купоросом, сечовиною не настільки ефективно в боротьбі з комахами, як хотілося би. Липучі приманки для комах також не в змозі захистити весь сад від шкідників, але зменшують їхню кількість на окремих деревах.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Догляд за садом: які роботи необхідні деревам
Мене завжди дивувало, що деякі сільські мешканці не замислюються про догляд за плодовими деревами. Наче вважають, що полив, обробка, мульчування дерев – зайві клопоти, достатньо побілити стовбури та обрізати сухі гілки. А от міські жителі, вивчаючи садівництво з нуля, мають неабиякі успіхи в цій справі.
Нижче в статті я розповім про основні етапи догляду за садом, починаючи з ранньої весни до пізньої осені.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Хвороби плодових дерев: від парші до моніліозу
Розібратися в тому, які хвороби дерев найчастіше бувають в саду, непросто. Садівник розуміє, що прийшла хвороба, коли виникають плями на листі, жовтіє листя або з’являється гниль на плодах. Найчастіші питання, які я чую від дачників – чим лікувати плодові дерева, щоб не втратити урожай та які методи боротьби з хворобами застосовувати? Нижче я розповім, за якими ознаками визначати хвороби плодових дерев і що робити, коли діагноз дереву вже поставлено.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Фунгіциди для саду: як лікувати дерева від грибків
Застосування фунгіцидів – невід’ємна частина роботи садівника, бо хвороб плодових дерев, на жаль, чимало і боротися тільки народними методами у важких випадках не можна.
Як неможливо виробити абсолютний імунітет до грипу, так не можна зроби сад невразливим до грибків, спори яких розносяться вітром та комахами. Проте, якщо ви беретеся до садівництва з усією відповідальністю й готові турбуватися про дерева, як про своїх дітей, мороки із хворобами у вас із кожним роком буде все менше. Системні фунгіциди для саду – найкращі у цьому помічники.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Відео: рятуємо коріння молодих дерев від хрущів
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Обрізка дерев у саду: навіщо формувати крону
Хочете мати здоровий урожайний сад, а не чагарник – поцікавтесь у досвідченого садівника, як правильно обрізати дерева. Якщо ваші дерева не знають, що таке сформована крона, подивіться на запущені колишні колгоспні сади. Такі самі дерева ростимуть і у вас через десяток років.
Обрізка плодових дерев необхідна, щоб прискорити плодоношення яблунь, слив, вишень, а також збільшити урожаї і вберегти дерева від хвороб.
Що більше фруктових дерев ви вирощуєте, то більше часу відводьте для ретельної їхньої обрізки. Надто слабка, як і надто сильна обрізка відкладає плодоношення. У першому випадку дерево витрачає забагато сил на утворення листя, у другому – вегетативної маси навпаки бракує для утворення квітів та ягід.
Тож давайте розберемось з основними принципами обрізки плодових дерев.

Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Посадка плодових дерев навесні та восени – покрокова інструкція
Мало хто з господарів, які займаються городом, залишаються байдужими до саду. Тому всіх турбує питання: коли та як правильно садити фруктові дерева навесні та восени. Відповідаю, що головне висаджувати тоді, коли зупиняється сокорух. Тобто восени листя вже не росте, а навесні ще не розпустилося. Це дає можливість саджанцю добре прийнятися та розвинути корені.
Отже, навесні дерева садять, щойно розмерзнеться ґрунт і можна викопати глибоку яму – принаймні на 70 см чи метр вшир. Нерозталий сніг тільки на руку нам – ним потрібно вкрити місце посадки і під час танення він буде забезпечувати своєрідний крапельний полив.
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Відео: обробка дерев під час цвітіння
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Бордоська суміш: як застосовувати розчин зі столітньою репутацією
Весняне обприскування плодових дерев | Аптека садівника
Догляд за садом

Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт».