Як підготувати персик до зими

Як підготувати персик до зими | Аптека Садівника
Провідний експерт

Недотримання правил догляду за деревами може призвести до втрати рослини

Як підготувати персик до зими | Аптека Садівника

Персик доволі примхлива культура, однак селекціонерам вдалося вивести багато сортів культури, які можуть рости у наших широтах і навіть північніше. Та все одно садівникові потрібно приділяти чимало часу дереву восени, щоб правильно підготувати його до зимівлі. Від того, наскільки успішно персик перезимує, залежить його зростання та плодоношення у майбутньому році. Недотримання правил догляду за деревами не лише вплине на якість та кількість врожаю, а й може призвести до втрати рослини.

Так, зими в Україні останнім часом не такі суворі, як були. Менше днів із сильними морозами та снігопадами, а в деяких регіонах зима може бути взагалі безсніжною. Однак підготувати персик до зими все ж варто, щоб потім не намагатися швидко реанімувати рослину навесні. Осіння підготовка дерева включає підгодівлю, обрізку, мульчування ґрунту та навіть укриття персика на зиму. Правильно та вчасно проведені агрозаходи допоможуть вберегти дерево від морозів.

Як та чим підгодувати персик

Чи потрібні персику добрива восени? Звісно, як і всім культурним рослинам, які виснажилися протягом періоду вегетації та віддали значний врожай. Для цього можна використати органіку та мінеральні добрива. При цьому добрива повинні містити якнайменше азоту та більше фосфору й калію. Саме ці елементи допоможуть підготуватися дереву до зими та позитивно вплинуть на формування врожаю наступного року. З мінеральних добрив, які можна внести у ґрунт разом із перекопуванням — це суперфосфат та калійна сіль (по 50 г).

Що стосується органічних добрив, раз на два роки у ґрунт можна внести перегній або компост, які змішують із верхнім шаром ґрунту під час перекопування.

Перекопування пристовбурного кола

Оскільки ми вже згадали про органіку, варто сказати трохи і про перекопування ґрунту навколо дерева. Осінь — чудовий час, щоб наситити землю органікою. Тому перегній або компост вносять саме під час перекопування ґрунту. У наступному сезоні такі добрива простимулюють ріст пагонів.

Крім того перекопування ґрунту у пристовбурних колах приблизно за два тижні до заморозків допомагає підняти назовні шкідників, які вже сховалися на зимівлю. Грудки землі розбивати не потрібно, адже шкідники знову опиняться у товщі землі, де їм комфортно зимувати. А так вони вимерзнуть з настанням морозів — це один із методів захисту персика від шкідників.

Чи потрібно поливати персик восени

Одразу скажемо, що так — полив персика восени потрібен. І проводять його після того, як внесли добрива у ґрунт.

Під час осіннього рясного поливу треба промочити проекцію крони на глибину 40-50 см. Це допоможе персику скоріше зміцніти до настання морозів та холодного вітру. Після поливу ґрунт у пристовбурному колі можна замульчувати торфом, щоб прикрити коріння від морозів та знизити випаровування вологи.

Осіння обрізка дерева

Обрізка для персика — обов’язкова процедура, щоб рослина далі добре зростала. Навесні персик обрізають для формування крони і видалення гілок, які вимерзли. Восени ж обрізка персика також потрібна, але інша.

Обрізати персик восени варто, якщо дерево хворіло на моніліоз або кучерявість листя. Однак навіть здорові дерева потребують обрізання. Процедуру проводять після того, як з персика опаде листя. Якщо дерево обрізати занадто рано, до опадання листя, воно почне втрачати рослинні соки, а це послабить його імунітет.

В осінній період треба провести санітарну обрізку дерева. А саме видалити сухі та пошкоджені хворобами або шкідниками гілки. Деформовані, зламані, покриті камеддю гілки теж обріжте.

Проводять процедуру в сухий, сонячний день без вітру. Обрізайте персик обов’язково гострим секатором або садовою пилкою з дрібними зубчиками. Зріз має бути гладкий, а місце видалення обробіть садовим варом. Якщо цього не зробити, у місці зрізу персик може уразитися інфекціями.

Тепер приберіть все опале листя та обрізані гілки за межі саду. Якщо дерево не хворіло масово протягом сезону, листя можна відправити в компостну яму. Далі можна переходити й до обробки від шкідників та збудників хвороб.

Обробка персика

Якщо обробка від шкідників та хвороб влітку проводиться, щоб знищити їх у найбільш критичні періоди (наприклад, погодні умови), то зараз така робота потрібна, щоб знищити спори грибка та зимуючі стадії шкідників. Навесні шкодочинні мікроорганізми активуються дуже рано, тому варто ще з осені подбати про здоров’я персика.

Обробку проводять у суху та безвітряну погоду. А до початку обробки варто прибрати опале листя та обрізати дерево. Проти зимуючих стадій збудників хвороб та шкідників застосуйте препарати Захват Ойл (150-200 мл) та Гарт (30 г на 8-10 л води). Захват Ойл — це ад’ювант, який має додаткові інсектицидні властивості та знищує шкідників на різних етапах їхнього розвитку. Це ефективний препарат навіть за несприятливих умов. Фунгіцид Гарт має профілактичну та лікувальну дії й ефективний проти багатьох збудників хвороб, починає дію одразу після застосування.

Способи укрити персик на зиму

Мульчування — це один з агрозаходів, який націлений на захист кореневої системи від вимерзання. Однак молоді деревця варто ще й зверху укрити на зиму.

Не варто використовувати для укриття поліетилен та укривати рослини в дощову погоду — це стане причиною запрівання та розвитку грибкових хвороб. Найкраще захистити крону молодого деревця від холоду за допомогою агроволокна або паперу. Ще один матеріал, який використовують для укриття — мішковина. Її обмотують навколо стовбура.

Дорослі дерева можна не укривати, але все ж варто побілити їхній стовбур. Це не лише вбереже від зимуючих стадій шкідників, які можуть ховатися в корі, а й від морозів та сильного сонця.

Хоча персик — це теплолюбна та примхлива культура, все ж його часто можна зустріти в наших садках. За правильної підготовки дерева до зимівлі персик чудово перенесе холодну пору і вчасно вступить у вегетацію навесні. А ви отримаєте щедрий врожай смачних та соковитих персиків. Полив, підгодівля, правильна санітарна обрізка та захист від шкідників — запорука соковитих та солодких персиків наступного року.


Також вам може бути цікаво:
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Хвороби винограду та боротьба з ними
Без правильного та своєчасного лікування будь-яка хвороба винограду буде небезпечною
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Сорти винограду в Україні: як обрати кращу лозу
Вирощування винограду – особлива наука, одна з найскладніших для садівників-початківців. Проте й ті, хто лише вчиться доглядати за лозою, й ті, хто в цій справі вже майстер, прагнуть мати в саду кращі сорти винограду.
Загалом виноград можна вирощувати в кожному регіоні нашої країни, хоча найкращі умови для нього, безумовно, на Півдні, в Криму та Закарпатті. Ця ліана дуже полюбляє сонце, теплолюбна, може вимерзати в люті морози. Існують види винограду, які пристосовані до суворих умов, тому що походять із Далекого Сходу, наприклад, виноград амурський. Але в наших умовах потрібно обирати лише районовані сорти, а нерайоновані потрібно акуратно обрізати та накривати на зиму.
Виноградарі вивели багато сортів, які адаптовані до різних кліматичних умов. Щоб гарантовано отримати врожай у помірному кліматі, обирайте дуже ранні сорти винограду, в яких доволі короткий термін достигання ягід.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Мілдью винограду: розпізнати і перемогти
Влітку, коли погодні умови стають оптимальними, виникає загроза появи мілдью – несправжньої борошнистої роси винограду. Це одна із найпоширеніших і найнебезпечніших хвороб, що у вологі роки завдає виноградникам великої шкоди, бо ягоди, уражені мілдью, непридатні для вживання і виготовлення вина.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Антракноз винограду: захистіть лозу від виноградної віспи
Після тривалих дощів я завжди із завмиранням серця оглядаю виноградники, бо висадила більше десятка хороших сортів. Не хочеться, щоб через погодні умови або недогляд рослини захворіли. Одна з найпідступніших хвороб – антракноз винограду.
Нижче у статті я розповім, як її можна визначити та що можна зробити, щоб інфекція не знищила кущі та врожай.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Оїдіум винограду – лікуємо одну із найнебезпечніших хвороб винограду
Коли листя винограду стає тьмяним і вкривається плямами, ймовірна причина – хвороби винограду, з яких оїдіум відомий найбільше. Інша назва – борошниста роса винограду, що проявляється білим нальотом на листі. Це дуже поширена грибкова хвороба, настільки, що її можна вважати найбільшим ворогом виноградарів.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Хвороби винограду
Хвороби винограду і їх лікування турбують виноградаря з перших років після посадки лози. Що різноманітніші погодні умови, то більше сюрпризів у проявах хвороб. Візьми здогадайся, що то за білий наліт на винограді чи плями на листі. Хвороби оїдіум та мілдью виноградарі знають не з чуток, а от менш поширені хлороз винограду та альтернаріоз на лозі можуть налякати не лише своїм виглядом, але й невідомістю, як із ними боротися.
Нижче у статті я розповім, які інфекції трапляються на лозі та як їм зарадити.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Осіння й весняна обрізка винограду: як формувати лозу
Обрізка винограду (виноградної лози) необхідна для двох цілей: покращення плодоношення та розрідження гілок. А пасинкування винограду необхідне для поліпшення кількості та якості плодів. Якщо виноград ростиме, як йому заманеться, він пустить соки на листя й верхівку, а в нижній частині не утворить грон або вони будуть дрібними. Правильна обрізка винограду восени або навесні та видалення пагонів стане запорукою того, що на нижніх рукавах (основних гілках) ягоди будуть великого розміру, а їх смак значно покращиться.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Підживлення винограду: чим удобрити лозу навесні та восени
Без підживлення винограду не буде налитих солодких соком грон, які є винагородою господарю за його труди. Добрива регулюють ріст листя, пагонів та квітів. Нижче я розповім, яку роль відіграють різні види підживлення винограду: нітроамофоскою, курячим послідом, попілом.
Використовуючи добриво для винограду, пам’ятайте, що забагато азоту викликає надмірний ріст листя та пагонів замість квітів та плодів. Калійні добрива потрібні для достигання плодів та поліпшення морозостійкості. Також калій поліпшує утворення цукрів – завдяки йому ягоди стануть солодшими. Фосфор відповідає за зміцнення імунітету та визрівання грон.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Полив винограду: коли і скільки води лити
Чимало садівників, які садять лозу, часто забувають про полив винограду. Це пояснюється тим, що корені культури розміщені доволі глибоко, тому рослина добре витримує посуху і зовні не одразу покаже ознаки нестачі води. Згодна, лоза просто так не всохне. Але й від нестачі вологи вона гірше ростиме, а це, звичайно ж, вплине на врожай.
Нижче я розповім, навіщо потрібен полив винограду навесні, як поливати саджанця, та в яких випадках крапельний полив винограду найкращий.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Вирощування винограду: догляд від А до Я
Вирощування винограду – вищий пілотаж у садівництві. Щоб отримати гідний врожай, слід вивчити всі особливості вирощування цієї культури. Коли ви навчитеся, як вирощувати виноград, наскільки складний чи навпаки, простий догляд за виноградом, можете сміливо вважати себе садівником із великої літери! Виноградарство – дуже вдячна справа, адже за умілого підходу лози радуватимуть вас гронами щонайменше в кілограм ваги. Отже, почнемо вивчення цієї відповідальної та захопливої справи!
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Весняна обробка винограду – перший крок до щедрого врожаю
Кожен садівник добре знає, що виплекати лозу, яка з року в рік стабільно тішитиме наливними гронами – це вищий пілотаж у садівництві. Адже якою б великою не була любов господаря до своєї рослини, виноград украй вразливий до різного роду хвороб, що в лічені дні поширюються листям, зав’яззю та ягодами. І як би садівник не намагався врятувати своє, з таким трудом та любов’ю вирощене дитя після весняних та літніх дощів, пошесть бере гору й зводить нанівець усі зусилля отримати якісний врожай. Тож щороку виноградарі втрачають від 30 до 50% очікуваних ягід, якщо вчасно не потурбувалися про захист насаджень.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Посадка винограду: основні правила
Побачивши саджанці винограду в продажу, важко втриматися від покупки, дивлячись на фото стиглих ягід. Багато хто сумнівається, що справиться із такою складною культурою. Найперше перед садівником постає питання, як садити виноград та коли садити. Сама посадка винограду нескладна, важливо правильно вибрати саджанець.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Система захисту винограду
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити виноград від шкідників, хвороб і бур'янів.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Осіння обробка винограду
Комахи-шкідники влаштовуються на зимівлю в тріщинах кори, між лусочками бруньок, в сухих гронах винограду. Укриття рослини захисним матеріалом від зимових морозів створює комфортні умови для захисту від холоду шкідливих комах практично в будь-якій стадії розвитку. Також добре зберігаються спори грибків.