Моніліоз абрикоса

Захист абрикоса від моніліозу | Аптека садівника
Провідний експерт

Грибкове ураження моніліозу абрикоса викликається збудником Monilia cinerea. Захворювання досить поширене в регіонах України, де навесні тривалий час тримається прохолодна погода з дощем. Першими уражаються квіти культури, на яких буріють пелюстки. Цвітіння дерева починається при температурі повітря від +10 °С, комфортною температурою для поширення хвороби вважається прохолодна дощова погода в період цвітіння культур. Спори переносяться з уражених частин та рослинних решток, в яких зберігалася грибниця.

Захист абрикоса від моніліозу | Аптека садівника

Ураження характеризується двома фазами — весняний моніліальний опік абрикосу та літня плодова гниль ягід на будь-якій стадії стиглості. Процес інфікування відбувається дуже швидко: квітки можуть поникнути за одну ніч, молоде листя на пагонах раптово буріє й засихає, але тримається на гілках, залишаючись джерелом зараження інших дерев у саду. На плодах з одного боку з’являється коричнева пляма, що швидко поширюється по всій поверхні. Абрикоси всихають і покриваються світлими пустулами зі спорами гриба, які у формі концентричних кіл. Уражені плоди залишаються висіти на гілках або падають на землю, поширюючи інфекцію. У найкоротші терміни можна втратити не лише врожай абрикос, а й усі рослини в саду.

ТМ «Аптека Садівника» розробила та успішно впроваджує комплексну систему боротьби з моніліозом абрикосу. Обприскування садових рослин інноваційними препаратами, створеними українськими вченими, допомагає запобігти розвитку захворювання.

Причини появи моніліозу на абрикосах

Пошкодження кори, обламані гілки, прогризені шкідниками ходи в плодах, листях, що відкривають «двері» для проникнення інфекції. Щоби запобігти зараженню дерев моніліальним опіком абрикоса, необхідно регулярно оглядати садові рослини щодо пошкодження кори, гілок, листя. Захищають рослинність від шкідників регулярними обробками крони та стволів інсектицидами. Сира прохолодна погода із сильним вітром сприяє швидкому поширенню інфекції.

shutterstock_1286344906.jpg

Стійкі до моніліозу сорти абрикосу

Селекціонерами України виведено культурні сорти, які генетично захищені від багатьох захворювань, у тому числі від моніліозу абрикоса. Це не означає, що можна обійтися без профілактичних обробок, але зменшити кратність і дозування діючої речовини допустимо.

Ранній Мелітопольський, Цюрупинський Ананасний — сорти старої селекції стійкі до грибкової інфекції. Монастирський вважається одним із найкращих великоплідних сортів в Україні. Пізній абрикос сорту Особливий Денисюка протистоїть зараженню моніліальним опіком та різної гнилі плодів. Канадський сорт Харогем відрізняється високою зимостійкістю, стійкий до моніліозу, добре транспортується.

Як боротися з моніліозом на абрикосах

Щоби назавжди знищити моніліоз на абрикосі в саду, необхідно забезпечити комплексний підхід до розв'язання проблеми. Варто поєднати всі доступні засоби та знання: правильний догляд за культурними рослинами, дотримання агротехнічних законів, профілактичні заходи, обробка хімічними препаратами та народними засобами.

Лікування моніліозу абрикоса включає кілька обов’язкових постулатів:

●       уражені гілки, листя, плоди необхідно обрізати, захопивши частину здорової тканини;

●       листя, що обсипалося на землю і зіпсовані муміфіковані плоди обережно згрібають і утилізують;

●       стовбури та нижні гілки перед зимівлею білять вапном із додаванням мідного купоросу (3–5 грам на 100 мл побілки);

●       у період вегетації кожні 3-4 тижні треба проводити обробку абрикосу від моніліозу фунгіцидами, постійно змінюючи склад препаратів.

Бордоська рідина

1% розчином рекомендується профілактично обробляти рослину з періоду утворення листя до підготовки до зимівлі. Обприскування проводять з інтервалом 2 тижні. Коли з’являються перші ознаки захворювання, обробка препаратом стає малоефективною.

Фунгіциди

Моніліальний опік абрикосу лікують комплексом фунгіцидних препаратів. Кожні 10–14 днів проводять обприскування фунгіцидами Гарт, Захисник, Страж, чергуючи засоби для кращої ефективності.

shutterstock_686771584.jpg

Мідний купорос

При камедетечі через утворення тріщин на корі під впливом різких перепадів температур взимку, пошкодження дерева комахами, що гризуть, з’являється ризик попадання грибкових спор у рану. Застосовується обробка абрикоса від моніліозу розчином мідного купоросу, який дезінфікує ранки. Потім ушкодження замазують садовим варом чи нігролом.

Профілактика моніліозу

Лікування моніліозу абрикоса досить клопітне й дороге заняття. Комплекс нескладних профілактичних заходів дає змогу запобігти зараженню саду:

  1. При посадці саджанців варто витримувати відстань, що дорівнює обхвату крони дорослого дерева — 4-5 метрів. Для вентиляції необхідно регулярно робити обрізання гілок культури.
  2. При механічному пошкодженні кори рослини, морозовинах або порушенні цілісності шкідниками рекомендується дезінфікувати ранки й замазувати садовим варом.
  3. Бажано регулярно знищувати комах шкідників, які часто переносять інфекцію між деревами саду.
  4. Інфіковані плоди, гілки, листя необхідно вчасно знищувати.
  5. Обов’язково утилізувати восени рослинні залишки, перекопувати ґрунт у пристовбурному колі.
  6. Вирощувати на садовій ділянці краще сорти абрикоса, стійкі до грибкових заражень.
  7. Підживлювати дерева бажано комплексним мікродобривом «Авангард (NPK+M/E) Плодово-ягідні», у якому поживні речовини розподілені рівномірно — без надлишку чи нестачі.

Профілактична боротьба з моніліозом абрикоса полягає в регулярному обприскуванні рослини фунгіцидами, що запобігають зараженню грибковою інфекцією.

Супутні товари
Гарт

Пакування

43.00 грн
Захисник

Пакування

25.00 грн
Колібріс + Страж

Пакування

26.00 грн
Страж

Пакування

11.00 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні

Пакування

8.50 грн
Туріл

Пакування

17.00 грн
АТО Жук

Пакування

44.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як обробляти персик від хвороб, шкідників | Аптека садівника
Як підготувати персик до зими
Недотримання правил догляду за деревами може призвести до втрати рослини
Як обробляти персик від хвороб, шкідників | Аптека садівника
Сорти персика: урожай з липня до вересня
Кращі сорти персика в Україні можна виростити в більшості регіонів. Обираючи, який сорт персика посадити, зверніть увагу, що нині існує багато районованих сортів. Також доступні найкращі сорти американської та канадської селекції, які завоювали популярність у наших садівників.
Нижче в статті я розповім про найсмачніші сорти персика, які витримують сильні морози та мають стійкість до хвороб, зокрема, кучерявості листя.
Як обробляти персик від хвороб, шкідників | Аптека садівника
Хвороби персика: як розпізнати і чим обробляти

Хвороби персика та їх лікування – це питання, які хвилюють кожного, хто вирішив посадити це плодове дерево у себе в саду. Це південна рослина, яка любить багато сонця й тепла. При вирощуванні персика на чорноземі, який досить добре затримує вологу, важливо знати про грибкові хвороби персика, якими часто уражаються дерева в холодні ночі після дощів.

Нижче у статті я розповім, які хвороби персика трапляються найчастіше у наших садах і чому обробку дерев слід починати, щойно зійде сніг і повітря прогріється до 5 °С. Також раджу відразу запастися препаратами широкого спектра дії проти хвороб, передусім мідьвмісними.

Як обробляти персик від хвороб, шкідників | Аптека садівника
Як доглядати за персиком: поради садівникам
Персик – дерево теплолюбне, проте селекціонери вивели чимало районованих сортів і для північних областей. Правильний догляд за персиком – запорука того, що дерево плодоноситиме багато років. Нижче я розповім, як зробити так, щоб дерево добре себе почувало у вашому саду.
Як обробляти персик від хвороб, шкідників | Аптека садівника
Кучерявість листя персика – як зарадити лиху?
Персик хоч і вважається південним деревом, однак селекціонери вивели безліч районованих сортів для більшості регіонів України. Персикові дерева чудово себе почувають у північних областях України, де не так багато сонця, проте його вистачає для плодоношення цих сортів.
І ось майже кожен садівник, який купив і посадив у себе персик, на другий-третій рік стикається з незрозумілим закручуванням листя – хворобою кучерявість листя персика.
Як обробляти персик від хвороб, шкідників | Аптека садівника
Посадка персика восени та навесні
У мене є друг на Черкащині у Смілянському районі, який мріяв збирати ящиками власні соковиті персики ще у серпні, як це роблять у приморських селищах. Знаючи, що це південне дерево, він часто мене розпитував, коли і як посадити персик, чи правильно саджати персик навесні і де саме на ділянці це краще зробити.