Моніліоз абрикоса

Захист абрикоса від моніліозу | Аптека садівника
Провідний експерт

Грибкове ураження моніліозу абрикоса викликається збудником Monilia cinerea. Захворювання досить поширене в регіонах України, де навесні тривалий час тримається прохолодна погода з дощем. Першими уражаються квіти культури, на яких буріють пелюстки. Цвітіння дерева починається при температурі повітря від +10 °С, комфортною температурою для поширення хвороби вважається прохолодна дощова погода в період цвітіння культур. Спори переносяться з уражених частин та рослинних решток, в яких зберігалася грибниця.

Захист абрикоса від моніліозу | Аптека садівника

Ураження характеризується двома фазами — весняний моніліальний опік абрикосу та літня плодова гниль ягід на будь-якій стадії стиглості. Процес інфікування відбувається дуже швидко: квітки можуть поникнути за одну ніч, молоде листя на пагонах раптово буріє й засихає, але тримається на гілках, залишаючись джерелом зараження інших дерев у саду. На плодах з одного боку з’являється коричнева пляма, що швидко поширюється по всій поверхні. Абрикоси всихають і покриваються світлими пустулами зі спорами гриба, які у формі концентричних кіл. Уражені плоди залишаються висіти на гілках або падають на землю, поширюючи інфекцію. У найкоротші терміни можна втратити не лише врожай абрикос, а й усі рослини в саду.

ТМ «Аптека Садівника» розробила та успішно впроваджує комплексну систему боротьби з моніліозом абрикосу. Обприскування садових рослин інноваційними препаратами, створеними українськими вченими, допомагає запобігти розвитку захворювання.

Причини появи моніліозу на абрикосах

Пошкодження кори, обламані гілки, прогризені шкідниками ходи в плодах, листях, що відкривають «двері» для проникнення інфекції. Щоби запобігти зараженню дерев моніліальним опіком абрикоса, необхідно регулярно оглядати садові рослини щодо пошкодження кори, гілок, листя. Захищають рослинність від шкідників регулярними обробками крони та стволів інсектицидами. Сира прохолодна погода із сильним вітром сприяє швидкому поширенню інфекції.

shutterstock_1286344906.jpg

Стійкі до моніліозу сорти абрикосу

Селекціонерами України виведено культурні сорти, які генетично захищені від багатьох захворювань, у тому числі від моніліозу абрикоса. Це не означає, що можна обійтися без профілактичних обробок, але зменшити кратність і дозування діючої речовини допустимо.

Ранній Мелітопольський, Цюрупинський Ананасний — сорти старої селекції стійкі до грибкової інфекції. Монастирський вважається одним із найкращих великоплідних сортів в Україні. Пізній абрикос сорту Особливий Денисюка протистоїть зараженню моніліальним опіком та різної гнилі плодів. Канадський сорт Харогем відрізняється високою зимостійкістю, стійкий до моніліозу, добре транспортується.

Як боротися з моніліозом на абрикосах

Щоби назавжди знищити моніліоз на абрикосі в саду, необхідно забезпечити комплексний підхід до розв'язання проблеми. Варто поєднати всі доступні засоби та знання: правильний догляд за культурними рослинами, дотримання агротехнічних законів, профілактичні заходи, обробка хімічними препаратами та народними засобами.

Лікування моніліозу абрикоса включає кілька обов’язкових постулатів:

●       уражені гілки, листя, плоди необхідно обрізати, захопивши частину здорової тканини;

●       листя, що обсипалося на землю і зіпсовані муміфіковані плоди обережно згрібають і утилізують;

●       стовбури та нижні гілки перед зимівлею білять вапном із додаванням мідного купоросу (3–5 грам на 100 мл побілки);

●       у період вегетації кожні 3-4 тижні треба проводити обробку абрикосу від моніліозу фунгіцидами, постійно змінюючи склад препаратів.

Бордоська рідина

1% розчином рекомендується профілактично обробляти рослину з періоду утворення листя до підготовки до зимівлі. Обприскування проводять з інтервалом 2 тижні. Коли з’являються перші ознаки захворювання, обробка препаратом стає малоефективною.

Фунгіциди

Моніліальний опік абрикосу лікують комплексом фунгіцидних препаратів. Кожні 10–14 днів проводять обприскування фунгіцидами Гарт, Захисник, Страж, чергуючи засоби для кращої ефективності.

shutterstock_686771584.jpg

Мідний купорос

При камедетечі через утворення тріщин на корі під впливом різких перепадів температур взимку, пошкодження дерева комахами, що гризуть, з’являється ризик попадання грибкових спор у рану. Застосовується обробка абрикоса від моніліозу розчином мідного купоросу, який дезінфікує ранки. Потім ушкодження замазують садовим варом чи нігролом.

Профілактика моніліозу

Лікування моніліозу абрикоса досить клопітне й дороге заняття. Комплекс нескладних профілактичних заходів дає змогу запобігти зараженню саду:

  1. При посадці саджанців варто витримувати відстань, що дорівнює обхвату крони дорослого дерева — 4-5 метрів. Для вентиляції необхідно регулярно робити обрізання гілок культури.
  2. При механічному пошкодженні кори рослини, морозовинах або порушенні цілісності шкідниками рекомендується дезінфікувати ранки й замазувати садовим варом.
  3. Бажано регулярно знищувати комах шкідників, які часто переносять інфекцію між деревами саду.
  4. Інфіковані плоди, гілки, листя необхідно вчасно знищувати.
  5. Обов’язково утилізувати восени рослинні залишки, перекопувати ґрунт у пристовбурному колі.
  6. Вирощувати на садовій ділянці краще сорти абрикоса, стійкі до грибкових заражень.
  7. Підживлювати дерева бажано комплексним мікродобривом «Авангард (NPK+M/E) Плодово-ягідні», у якому поживні речовини розподілені рівномірно — без надлишку чи нестачі.

Профілактична боротьба з моніліозом абрикоса полягає в регулярному обприскуванні рослини фунгіцидами, що запобігають зараженню грибковою інфекцією.

Також вам може бути цікаво:
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.