Посів помідорів на розсаду

Посів помідорів на розсаду | Аптека Садівника
Провідний експерт

Якщо ви вирішили самі посіяти томати на розсаду, сподіваємося, наші поради стануть у нагоді.

Посів помідорів на розсаду | Аптека Садівника

Смачні, соковиті, яскраві — усе це можна сказати про стиглі помідори. Маючи навіть невеликий клаптик городу на дачі чи присадибній ділянці, господар захоче виростити цей корисний овоч. Домашні помідори дуже смачні, їх неможливо порівняти з магазинними. З ними виходять смачні салати, інші страви й консервація.

shutterstock_1347685970.jpg

Багато городників вирішують позбавити себе зайвого клопоту і купують вже готову розсаду томатів, щоб висадити її на грядці чи в теплиці. Однак у такому випадку ви не впевнені, якої якості було насіння, чим обробляли та підживлювали розсаду до того, як ви її купили. Тому розсаду помідорів найкраще виростити самостійно. У такому випадку ви самі обираєте насіння, готуєте або купуєте ґрунт для розсади, доглядаєте за сходами. Адже всі ці моменти безпосередньо впливають на вегетацію та плодоношення рослини.

Якщо ви вирішили самі посіяти томати на розсаду, сподіваємося, наші поради стануть у нагоді.

Усе починається з насіння

Від якості насіннєвого матеріалу залежить, чи з’являться сходи культури, якими вони будуть, а також подальший розвиток рослини. Тому підготовка до посівів помідорів на розсаду починається саме з вибору насіння. Виробники насіннєвого матеріалу постійно працюють над тим, щоб вдосконалити гібриди, які вже існують, або створити нові. Тому на ринку такий величезний вибір насіння томатів, який може загнати у глухий кут навіть досвідченого городника. Тож дамо кілька порад, які допоможуть швидше обрати насіння помідорів для посіву на розсаду:

 • Звертайте увагу на виробника. Купівля насіннєвого матеріалу невідомого походження досить небезпечна. Є ризик, що насіння дасть погані сходи або ж їх не буде взагалі.

 • Уважно вивчіть інформацію, що вказана на упаковці. Виробник вказує назву сорту чи гібриду томату, їхній опис, характеристики, кількість посівного матеріалу, рекомендації щодо термінів посіву та вирощування.

 • Перед покупкою радимо скласти план, які саме сорти томатів та в якій кількості вам потрібні на майбутній сезон. Так ви уникнете імпульсивних покупок та збережете кошти.

 • Якщо хочете виростити гібрид чи сорт томатів, який до цього ще не вирощували, звертайте увагу, чи підходять йому кліматичні умови вашого регіону.

Звісно, зібрати насіння можна самостійно, висушити та зберігати для посіву наступного року. Однак це досить копітка праця, до якої готовий не кожен. До того ж, збирати насіння можна лише із сортових культур, а не з гібридів. А під час покупки насіння є можливість спробувати нові сорти чи гібриди томатів, а також зекономити собі час та сили.

Якщо ви вагаєтеся, обрати сорт чи гібрид для вирощування, ось вам їхні переваги та недоліки. У чому особливість сортів:

 • Вирощуючи сортові томати, можете бути певні, що вони зберігають свої властивості не одне покоління. Ви зможете зібрати з плодів насіння і наступного року виростити томати з такими ж характеристиками.

 • Сортові культури менш вибагливі до умов вирощування.

 • Сорти томатів та інших культур потребують бджіл для запилення, тому виростити їх у теплиці складніше.

 • У сортів нестабільна урожайність: один кущ томатів може дати рясний врожай, а сусідній — майже не плодоносити.

Гібриди також мають свої особливості, наприклад, вони стабільно плодоносять на усіх рослинах, дають рівномірні плоди та не потребують запилення. Однак гібриди більш вибагливі до складу ґрунту, потребують більшої кількості підживлення, ніж сорти. А ще насіння гібридів зазвичай дорожче, ніж сортів.

Обираємо ґрунт та ємність для розсади

Розсада помідорів, вирощування якої не настільки складне, як може здатися, потребує поживного ґрунту. Він забезпечить молоді рослини усім необхідним для повноцінного розвитку. Тому після того, як визначилися із насіннєвим матеріалом, перейдімо до ґрунту та ємностей.

Якщо плануєте готувати субстрат під посіви самостійно, заготувати ґрунт краще з осені. Зберігати його можна у ящику на вулиці. Таким чином збудники хвороб чи зимуючі стадії шкідників, які могли б зашкодити розсаді, загинуть на морозі. Ґрунт під посіви помідорів на розсаду повинен бути пухкий, багатий на поживні речовини та з нейтральною кислотністю. Основа субстрату власне городня, листова або дернова земля. Доповнити її варто перегноєм і компостом. Візьміть у рівних частинах землю, перегній і компост, додайте 2 склянки деревної золи, 3 ст ложки суперфосфату та 1 ст ложки сірчанокислого калію, щоб наситити субстрат поживними елементами. Не рекомендується до суміші додавати органіку, яка ще не перепріла, землю, зібрану на узбіччі доріг і біля промислових підприємств. Не варто збирати землю для приготування субстрату у місцях, де росли інші пасльонові.

Оскільки субстрат, приготовлений самостійно, може містити збудників хвороб пасльонових або шкідників, його рекомендується попередньо знезаразити. Зробити це можна одним із способів:

 • Термічна обробка. У цьому випадку ґрунт прогрівають у духовці пів години при температурі 80 °C.

 • Різка зміна температур. Ґрунт спочатку виставляють на мороз на кілька днів, потім заносять у будинок і дають відігрітися. Це спровокує пробудження патогенів. Потім землю знову виносять на вулицю. Для підсилення ефекту дії можна повторити кілька разів.

 • Протруювання ґрунту спеціальними препаратами.

Якщо у вас не було можливості заготувати субстрат з осені, можна придбати готову ґрунтосуміш для томатів у спеціалізованому магазині. Готові субстрати зазвичай містять поживні речовини, які необхідні рослинам на початковому етапі розвитку. Вони значно економлять час городника, однак можуть бути не всім по кишені.

Що стосується ємностей, у які можна сіяти помідори на розсаду, вибір тут чималий. Найбільш поширений варіант — дерев’яні або пластикові ящики. Переваги таких ємностей в тому, що вони зручні й компактні. Якщо вони невеликі, їх можна поставити на підвіконня із сіянцями, а ще у ящиках можна виростити значну кількість сіянців. Ящики з дерева можна зробити самостійно, тож це ще й безплатний спосіб отримати тару для розсади. Однак “мінус” ящиків у тому, що доведеться проводити пікірування розсади помідорів, коли вона підросте. Окрім того, ящики, наповнені субстратом, досить важкі і займають багато місця.

Досить зручні для вирощування касети для розсади. У чому їхні переваги:

 • Бюджетна ціна за достатньо велику кількість касет.

 • При правильному догляді та зберіганні касети мають тривалий період служби.

 • Після використання їх зручно зберігати, вони не займають багато місця.

Пластикові стаканчики — також недорогий варіант тари для розсади. В них, як і в касетах, кожна рослина росте окремо. А коли настає час пересадити розсаду, її легко дістати з грудкою землі. Однак якщо потрібно виростити велику кількість розсади, стаканчики займатимуть багато місця. Розсаду помідорів на підвіконні у такій ємності виростити буде непросто.

Торф’яні горщики екологічні та безпечні. Ви просто заповнюєте їх субстратом і висіваєте насіння. А коли настає час пересадити розсаду, робите це разом із горщиком — ємність швидко розкладається в землі і слугує додатковим добривом. Однак ціна за такі горщики прийнятна не для всіх городників.

Яку б ємність для посіву ви не обрали, вона має бути із дренажними отворами.

Терміни посіву томатів на розсаду

Після того, як підготовчий процес завершився, постає чи не найголовніше питання: “Коли краще сіяти помідори на розсаду?”. насамперед, потрібно звертати увагу на рекомендації виробника, вказані на упаковці насіння. Адже терміни напряму залежать від обраного вами сорту чи гібриду.

Не менш важливим є місце, де будуть далі рости томати: відкритий ґрунт чи парник або теплиця. Так, якщо є можливість забезпечити достатньо освітлення, томати можна висівати уже в січні для вирощування у теплиці. Однак якщо додаткового освітлення не буде, орієнтуйтеся на погодні умови:

 • Низькорослі томати найкраще посіяти з кінця березня до кінця першої декади квітня, залежно від кількості сонячних днів.

 • Високорослі томати можна сіяти з кінця лютого до початку березня.

Радимо орієнтуватися на період вегетації та вік розсади, оптимальний для пересадки на постійне місце. Отже, розсада низькорослих томатів до висадки має рости 40-50 днів, високорослих — 65-75 днів. Не потрібно допускати, щоб розсада переростала, оскільки вона буде слабкою, так само, як і недоросла.

Як сіяти насіння

Із термінами визначилися, тепер потрібно вияснити, як сіяти помідори на розсаду, щоб насіння дало дружні сходи, а розсада вийшла міцною і здоровою. Якщо насіння куплене у надійного виробника, скоріш за все воно знезаражене та готове до посіву. Цю інформацію виробник вказує на упаковці з насіннєвим матеріалом. Тому таке насіння додаткових маніпуляцій не потребує. Однак якщо насіння ви збирали самі або не впевнені у його походженні, краще його дезінфікувати перед посівом. Це допоможе знищити грибкову чи вірусну інфекцію, якими може бути заражене насіння. Для дезінфекції можна використати розчин соди. У 200 мл води розчиняють 1 г соди і замочують у ньому насіння на добу.

Також перед посівом можна використати стимулятори росту — це комплекс біологічно активних речовин, які покращують процес проростання насіння, активують ріст і розвиток коріння рослин, підвищують плодоношення та покращують якість плодів. Авангард NPK+M/E Овочеві — це комплексне рідке добриво, у якому макроелементи та мікроелементи містяться у хелатній формі. Для приготування робочого розчину 30 мл препарату розводять у 500-700 мл води і замочують у ньому насіння на 3-4 години. Добриво, що залишиться, можна розчинити у 10 л води і пролити ним субстрат після посіву насіння.

Авангард Стимул — добриво, що являє собою комплекс стимуляторів росту рослин. Добриво підвищує схожість насіннєвого матеріалу, підвищує стійкість рослин до різних погодних умов, стимулює розвиток підземної та надземної частин рослини. У 500-700 мл води розчиніть 20-30 мл добрива і замочіть насіння на 3-4 години. Потім насіння просушіть у приміщенні, яке провітрюється.

Візьміть тару, де буде рости розсада томатів, і наповніть її спочатку дренажем, а потім — готовим субстратом. Але не засипайте суміш до самого верху. Ємність трохи постукайте дном об стіл чи підлогу, щоб субстрат злегка ущільнився. Далі зробіть невеликі (до 1 см) заглиблення, куди будете сіяти насіння помідорів на розсаду. Якщо насіння не дуже дороге, можна в кожну лунку покласти по 2 насінини — так ви будете певні, що сходи точно з’являться. Тепер загорніть насінини субстратом і полийте посіви. Будьте обережні і лийте воду тонкою цівкою, щоб не розмити поверхню ґрунту. Ще краще буде зволожити посіви з пульверизатора. Беріть для поливу теплу відстояну воду, температура має бути 20-30 °C.

26. фото посадкового матеріалу.jpg

Догляд за посівами

Було би набагато простіше, якби треба було лише посіяти помідори на розсаду, а вони далі росли б самі. Однак посівам потрібен правильний догляд, щоб сходи з’явилися якомога швидше.

Після того, як ви посіяли насіння, ємності потрібно накрити склом або плівкою для збереження вологи. Коли з’являться перші сходи, укриття потрібно зняти. Також забезпечте посівам потрібний температурний режим. Оптимальна температура для появи сходів — +23-25 °C. Не обов’язково у цей час ставити ємності з посівами там, де багато світла. Головне — забезпечте потрібну температуру.

25. фото вирощування сортів.jpg

Посіви потрібно кожного дня провітрювати, знімати конденсат та трохи зволожувати. Це головні умови для того, щоб сходи з’явилися чимшвидше. Відразу після того, як з’явилися перші паростки, поставте тару з посівами у максимально освітлювальне місце. Якщо сіяли насіння помідорів взимку, без додаткового освітлення не обійтися. Слідкуйте за тим, щоб субстрат не підсихав, його потрібно регулярно обприскувати, щоб постійно зберігалася легка зволоженість.

Вирощування розсади томатів з насіння може здатися складним завданням. Однак згодом ці зусилля перетворяться на яскраву грядку, всіяну помідорами, вирощеними власноруч. За це вони будуть цінуватися вами та вашими рідними ще більше.
Супутні товари
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард NPK+M/E Овочеві

Пакування

8.50 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
АС-Селектив

Пакування

214.00 грн
АС-Кольд Дуо

Пакування

162.00 грн
Енергодар

Пакування

518.00 грн
Цілитель

Пакування

48.00 грн
Тройсет

Пакування

32.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як зберігати овочі та фрукти взимку
Існують певні правила, за дотримання яких врожай зберігатиметься довше
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Цибулева й морквяна муха: ефективні методи боротьби
Пропонуємо кілька методів боротьби зі шкідниками
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Коли пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт
Щоб визначити день, який підходить якнайкраще для пересаджування розсади у відкритий ґрунт, можна скористатися місячним посівним календарем.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Захист рослин від шкідників та хвороб
Доглянутий сад, здорові та смачні плоди городини, яскрава клумба — мрія кожного садівника та городника. Щоб хвороби та шкідники не стали на заваді цієї мрії, варто знати про ефективні засоби боротьби з ними
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Препарат ЖУК OFF: винищення шкідників саду і городу
Вибираючи інсектицид для знищення шкідливих комах на садово-городній ділянці, хочеться отримати універсальний засіб від усіх літаючих і повзаючих шкідників. Препарат ЖУК OFF, створений українською компанією Укравіт Сайенс Парк, повністю відповідає вимогам, що пред’являються. Комахи в широкому спектрі гинуть практично одразу після закінчення обробки.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Чим відрізняються препарати Антиколорад, Антиколорад Макс
ТМ «Аптека садівника» – напрямок передової української компанії Укравіт Сайенс Парк, яка розробляє та реалізує засоби захисту рослин від шкідників, бур’янів і збудників хвороб. Організація має власний лабораторний комплекс, де проводяться дослідження інноваційних препаратів.
Завод у Черкасах займається випуском продукції за технологією, яка не має аналогів у країні. Створений для потреб городників усіх форм власності «Інститут здоров’я рослин» обладнаний новітньою технікою українського і зарубіжного виробництва. Тут перевіряють, наскільки ефективні і безпечні всі випускаємі фірмою препарати.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Колорадський жук: боротьба зі шкідником препаратом «АТО Жук»
Понад 100 років картопляний колорадський жук шкодить посівам пасльонових рослин у всіх регіонах планети, де вирощують овочі. Особливості життя і розвитку комахи допомагають йому вижити при несприятливих умовах. У протистоянні Людина – Колорадський жук перемога поки залишається за шкідником. Застосовуючи найновіші препарати, вдається досягти тимчасового ефекту, але наступного року історія повторюється.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Препарат Фас від комах-шкідників
Серйозних збитків садово-городнім рослинам наносять шкідливі комахи, які псують урожай, просвердлюючи в м’якоті плодів ходи, відкладаючи в середину личинки, знищуючи бадилля, псуючи товарний вигляд овочів і фруктів. Протистояти їх навалі допомагає застосування інсектициду контактно-кишкової дії «Фас», розробленого українською компанією «Укравіт». Піклуючись про врожай городників, які вирощують садову і овочеву продукцію, виробник досяг ефективного знищення широкого спектру шкідників культурних рослин.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Препарат Фундазим: перемога над грибками
Отриманню багатого врожаю часто перешкоджають грибкові захворювання овочевих і садових культур. Коли на плодах і самій рослині з’являється наліт цвілі – пізно що-небудь робити. Профілактичні заходи допомагають уникнути захворювання. Інтернет-магазин «Аптека садівника» пропонує ефективний засіб Фундазим, який захищає рослини, посадковий матеріал, насіння і плоди від ураження грибами. Великим агропідприємствам препарат розфасовують по 1 кг. Рекомендується використовувати робочий розчин у 200-300 літрах на гектар площі. Для дачників і городників є засіб у фасуванні по 10 г.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Гербіцид «Антибур'ян» проти широкого спектра бур'янів
З моменту появи маленького зросту городньої культури над поверхнею грунту, починається боротьба за життя: потрібне гарне освітлення, тепло сонячного світла, добування вологи з підземних ресурсів. Конкуренція з боку бур’янів значно уповільнює зростання і розвиток паростків. Обробка ділянки гербіцидом «Антибур’ян», який представлений в інтернет-магазині «Аптека садівника», допомагає практично повністю знищити бур’яни до посадки культури або після збору врожаю.

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Оранка землі: все про правильний обробіток
Здавна в землеробстві використовують оранку та інші способи обробітку ґрунту. Коні, воли, трактори з плугами, лопати, вили, плоскорізи – ось лише невеличкий перелік помічників для обробітку ґрунту. Перекопування городу переслідує певну мету, результатом якої є підвищення урожайності. Нижче в статті я розповім, як правильно перекопати город і коли це краще робити.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Знезараження ґрунту: знищуємо хвороби та шкідники в ґрунті
Мета цієї процедури – знищити шкідників і збудників хвороб, які тривалий час залишаються в ґрунті. Без дезінфекції ґрунту обробка рослин ніколи не дасть стовідсоткового захисту та з року в рік турбуватиме навіть найбільш завзятих господарів. Приступаючи до обробки ґрунту, спочатку очистіть ділянку від усіх рослинних решток і перекопайте її.

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Хвороби овочів при зберіганні
Щороку в Україні втрати плодоовочевої продукції через неправильне зберігання становлять 65% (цю інформацію було оприлюднено на конференції «Агроекологія» в 2018 році, яка була організована проектом UHBDP). Причини – дефіцит холодильного обладнання та механічні пошкодження при відвантаженні.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Терміни зберігання овочів: в погребі, квартирі, на балконі
Для кожного виду овочів давно вивчені оптимальні умови зберігання (температура і вологість), за яких лежкість максимально розтягнута в часі. У домашніх умовах, особливо в квартирі чи на балконі, їх забезпечити непросто. Втім, здебільшого міському жителю просто нема куди дітись і доводиться зберігати овочі про запас у квартирі. Плануючи зберігання овочів вдома, варто знати оптимальні умови й максимальний термін їх зберігання.
Нижче в статті я розповім, як зберігати овочі залежно від умов вашого житла. Хочу зауважити, що навіть наведені далі терміни зберігання не однакові для різних сортів, бо лежкість залежить від соковитості овочу, його стійкості до хвороб та навіть сусідства у сховищі.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Зберігання коренеплодів: секрети овочів-довгожителів
Усім відомо, що коренеплоди – морква, буряк, редька, селера – зазвичай добре зберігаються впродовж зими. Цінність цих культур полягає в тому, що рослинка в коренеплодах накопичує велику кількість поживних речовин, які є необхідними для людини взимку, коли важко забезпечити організм цінними вітамінами.
На жаль, не завжди господарі знають правила зберігання коренеплодів, через що частина врожаю може засохнути, зів’яти або навіть згнити через хвороби. У цій статті я розповім, як зберігати овочі.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Фітофтороз: як позбутися агресивного грибка
Кожен, хто хоч раз вирощував картоплю чи томати, знає, що таке фітофтороз. Хворобу виявили в 1842-1843 роках майже одночасно у США та Європі. Німецький ботанік де Барі назвав збудника хвороби «фітофтора», що означає «пожирач рослин». Фітофтора – одна із найпоширеніших і найнебезпечніших інфекцій серед тих, які уражують пасльонові культури (картоплю, томати, перець) та полуницю. Втрата врожаю може сягнути 30-50%.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Таблиця сумісності інсектицидів та фунгіцидів
Відповідальні господарі зазвичай замислюються про сумісність препаратів, які вони поєднують в бакових сумішах. Добре, коли під рукою є таблиця сумісності пестицидів, фунгіцидів, інсектицидів, гербіцидів. А якщо немає?
Що треба знати при одночасній обробці рослини від хвороб і шкідників професійними засобами? Зауважу відразу, що всі препарати даної групи від ТМ «Аптека Садівника» сумісні між собою.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Сидерати: рослинні органічні добрива для вашого городу
Рослини сидерати – це найбільш екологічний метод відновлення родючості та оздоровлення ґрунту на городі від хвороб та шкідників.
Сидерати – це культури, які покращують його структуру і склад. Їх вирощують до певної фази розвитку, після чого скошують і розкладають на ділянці або заробляють неглибоко в ґрунт. Робити це можна у різні пори року, в основному навесні й восени.
Рослини-сидерати захищають основну культуру від холоду вночі та яскравого сонця вдень. Коли вони починають затінювати розсаду, підріжте їх плоскорізом і залиште на ділянці як мульчу.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Білокрилка: захист овочевих культур у теплицях і відкритому ґрунті
Якщо ви помітили на листях овочів дрібних шкідників із білими крильцями, які висмоктують соки, значить на ваших рослинах з’явилась білокрилка. Вона полюбляє вологе повітря й тепло, тому найчастіше її можна побачити в теплицях (зазвичай на огірках, томатах, салаті, селері, декоративних культурах), але й на городі вона зустрічається теж. Білокрилка небезпечна насамперед перед тому, що дуже плодюча. За рік в теплиці одна рослина може стати годівницею для 300 тисяч особин.
Тож давайте розберемось: як зробити так, щоб білокрилка не докучала вашим грядкам?
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Мульчування саду і городу: переваги методу
Що таке мульчування ґрунту і чому останніми роками стільки про це говорять? Мульча – це прикриття ґрунту між рослинами тирсою, соломою, дрібними камінчиками, опалим листям. Мульча за своїми функціями нагадує лісову підстилку, яка перепріває і стає гумусом. Мульчування дерев, мульчування газону дещо в чому різняться, але функція їх однакова.
Однак не буду забігати наперед. В статті нижче я розповім, що таке мульчування ґрунту і чим привабливі різні види мульчі.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Грибкові хвороби рослин і не тільки: знайомимося із загрозою
Якщо рослини в саду або на городі раптом починають в’янути, засихати, у них жовтіє листя, з’являються плями або гниль ‒ обов’язково є тому причина. Швидше за все в цьому винні грибкові хвороби рослин. Також зустрічаються бактеріальні та вірусні захворювання, лікувати які недоцільно в більшості випадків. Кущі і дерева гинуть від їхнього впливу, і єдиний спосіб боротьби з ними ‒ викорчовування та видалення заражених рослин.
Класифікація хвороб пов’язана з типом збудника, який їх викликає. У цій статті я не розглядатиму хворобливі стани рослин, пов’язані з фізіологічними збоями, що виникають через неправильний догляд або за несприятливих умов. До них належать хлороз, камедетеча, верхівкова гниль томатів.
Нижче в статті поговоримо про препарати від грибкової хвороби рослин і питання профілактики.

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Борошниста роса і несправжня борошниста роса: як контролювати
Білий наліт та плями на листі і плодах, які з’являються на початку літа, відомі кожному городникові і садівникові. Ця хвороба ‒ борошниста роса, вона вражає огірки, кабачки, картоплю, помідори, смородину, малину, полуницю, виноград, плодові дерева. Існують борошниста роса і несправжня борошниста роса: збудники цих хвороб хоч і різні, але прояви та шкода від них схожі.
Нижче в статті я розповім, як боротися з цими хворобами народними засобами і професійними препаратами, а також про правильний догляд за рослинами, щоб знизити ризик захворювань.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Регулятори росту рослин: як прискорити урожай
Для господарів, які вирощують овочі та фрукти не перший рік, вираз «регулятор росту рослин» не новий. Однак більшість городників і садівників його значення досі не розуміють.
Що ж представляють собою регулятори росту рослин і наскільки вони безпечні?
Нижче в статті я розповім про них детальніше, щоб у вас не залишилося сумнівів у їх перевагах та ефективності.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Засоби захисту рослин: які бувають препарати
Вислів «використання пестицидів» часто викликає у нас підозру, хоча це не що інше, як ефективний захист рослин за допомогою професійних засобів. Однак і будь-які інші речовини, навіть сироватка й попіл, які також захищають наші культури від хвороб, шкідників, бур’янів і несприятливих умов ‒ це не що інше, як можливість уберегти рослини від негативного впливу, щоб потім отримати високі врожаї.
Нижче в статті я розповім докладніше про хімічні препарати, ефективність яких була доведена на практиці і підтверджена випробуваннями.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як боротися з попелицею на городі та в саду
Попелиця (тля) ‒ настільки поширений шкідник, що її не впізнає хіба що та людина, яка ніколи не мала справи з землею. Тому чаcто ставлять питання як боротися з тлею, зокрема й в Україні. У природі налічується близько 2000 видів   попелиці, з них 1000 видів ‒ в Європі. Ось чому знайдена попелиця в саду потребує знань як боротися з попелицею у саду ефективно.
Існує попелиця різних видів і кольорів: чорного, зеленого, рожевого і білуватого. Засоби боротьби з нею однакові. Єдиний нюанс полягає в тому, яка саме культура уражена. Нижче в статті я розповім про дієві народні і професійні засоби як боротися з попелицею.

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Захист від шкідників: ефективні препарати
Часто виникає питання про те, як обрати засоби боротьби з садовими та городніми шкідниками. Деякі городники вважають, що всіх шкідливих комах можна перемогти обприскуванням настоями і милом. На жаль, не завжди вдається обійтися тільки народними способами. Відповідальні дачники знають, що інсектициди ‒ це невід’ємна частина битви за здоров’я садових та городніх культур. Завдяки ним можна зберегти і примножити врожай. Технології стрімко розвиваються з кожним роком, роблячи хімічні засоби захисту рослин все більш безпечними для екології і людини. Так, є можливість вирощувати більше культур з високою врожайністю, якщо завчасно організувати захист від шкідників.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як боротися з медведкою на городі
Ведведка ‒ один з найбільших шкідників овочів та фруктів. Її довжина сягає 6 см. Відрізняється риючими кінцівками і потужними щелепами. Як боротися з медведкою на городі цікавить будь-якого агронома. Цей гість в городах і садах ‒ універсальний солдат. Він літає і плаває, риє ходи в землі, харчується корінням рослин, дрібними комахами. Тому нижче я пропоную вам ознайомитися з інформацією як позбутися медведки на городі.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як позбавитися від тарганів за тиждень
Не перестаєш дивуватися, наскільки часто чуєш питання про те, як вивести тарганів. Звісно! Бо ці домашні шкідники живуть не тільки в містах. Їх цілком влаштовують дачні, сільські будинки, літні кухні. Знищення тарганів має стати завданням номер один, оскільки крім псування продуктів вони разом з брудом розносять бактерії. Нижче в статті я розповім, як боротися з тарганами, щоб подбати про своє здоров’я і чистоту будинку.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Шкідники: як з ними боротися на городі
Боротьба зі слимаками, мурахами, трипсами, ведмедкою і личинками хруща, питання, як позбутися білокрилки і павутинного кліща ‒ ось те, що не дає спокійно спати кожному городникові на початку робіт навесні та до збору врожаю. Оскільки зустрічаються найрізноманітніші шкідники овочів, важливо знати, які з них найбільш небезпечні й поширені. Також необхідно вивчити, які умови полюбляють шкідники на городі, чим харчуються, де селяться і як правильно організувати знищення шкідників рослин. Можна боротися з ними народними методами, але я віддаю перевагу комплексним препаратам просто тому, що вони ефективніші.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Відео: АТО "ЖУК" універсальний засіб від шкідників на городі
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Високі грядки: курорт для овочів
Останнім часом дачники активно цікавляться новинками і технологіями. Одна з них ‒ теплі та високі грядки. При цьому звичайно хочеться зібрати ранній рясний врожай. Як створити високі грядки своїми руками на дачі або городі? Нижче я розповім, що це таке, за рахунок чого при використанні такої новинки врожай збільшується вдвічі. Високі грядки на дачі мають перевагу в тому, що вони дуже зручні. Збирати врожай з них ‒ одне задоволення. Догляд за рослинами сприймається як хобі, а не тяжка праця. Високі бордюри дозволяють не нахилятися до самої землі, щоб полоти і копати. Зробити такі грядки можна навіть з шиферу.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Дератизація: як позбавитися від мишей та щурів
Щорічно практично у всіх господарських будівлях з пізньої осені до пізньої весни живуть гризуни. Ми звичайно задаємося питаннями як знищити щурів та мишей, зробити так, щоб боротьба з щурами була ефективною, та чи допоможе дератизація попередити їх нашестя. Це може бути ультразвуковий відлякувач або отрута (родентициди). Я на своєму досвіді знаю, що результат буде, якщо знати, як діяти, щоб шкідники обійшли вас стороною. Давайте розберемося, що таке дератизація.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як виростити розсаду: топ-7 проблем та їх успішне вирішення
Розсада овочів потребує догляду і попередньої підготовки, тому на початку шляху і до висадки стебел у ґрунт нас підстерігають проблеми, яких ми зовсім не очікували. Маючи багаторічний досвід у вирощуванні різних культур, хочу зазначити, що перед тим як засаджувати город, необхідно задатися питанням як виростити розсаду, який їй потрібний догляд. Давайте озброїмося знаннями, щоб чітко розуміти, як виростити розсаду правильно та отримати високі урожаї.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Змішані посадки: таблиця сумісності городніх культур
При плануванні грядок варто звернути увагу на сумісніть овочів. Відомо, що існують рослини-репеленти, інформацію про них ми публікували тут, разом із таблицею сівозміни.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Фунгіциди: функції, види, відмінності
Найпоширеніші хвороби рослин в наших садах і городах – грибкові. Саме через них рослини часто гинуть. Тому слово «фунгіциди» знайоме всім і дослівно перекладається як «вбивці грибка». Ось чому обійтися без фунгіцидів на наших грядках ніяк не можна. Звичайно, сьогодні в продажу є сорти, стійкі до таких недугів. Але навіть для них є ризик заразитися: спори грибів розносяться вітром і живуть в ґрунті роками. Давайте разом розберемося, які фунгіциди – препарати проти грибних захворювань – краще застосовувати для певних культур.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Зелені гормони: стимулятори росту рослин
Доволі часто мене запитують про те, як використовувати регулятори росту рослин і наскільки вони безпечні для людини. А ще запитують про стимулятори коренеутворення: наскільки вони ефективні. Давайте спробуємо розібратися. Так само, як і у людей, існують природні стимулятори росту рослин. Вони запускають ріст клітин, формування стебла і листя, прискорюють утворення зав’язі і дозрівання плодів, від чого залежить смак і кількість врожаю. Вони ж відповідають і за старіння рослини.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Азотні добрива: види, значення для рослин
Азотні добрива – це їжа для городніх і садових культур в доступній формі. Всі городники чули про аміачну селітру, карбамід, нітроамофоску. Людей цікавить, чи можна замінити такі азотні добрива на перегній, біогумус і інші органічні добрива. Не зовсім! Різні їх різновиди містять певні елементи, засвоєння яких залежатиме від складу грунту і його кислотності. Вносити азотні мінеральні добрива потрібно хоча б тому, що не всі необхідні елементи (а таких близько 15) коріння може взяти із землі. Для повноцінного «харчування» і розвитку вони просто необхідні. Додавайте азотні добрива під корінь. Некореневе підживлення використовується в якості профілактики.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Таблиця сівозміни: які культури можна висаджувати на одній ділянці
Коли мене запитують, що після чого можна саджати, я раджу зберегти собі таблицю сумісності рослин та попередників овочевих культур і керуватися нею. Навіщо взагалі потрібна сівозміна на городі?
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Вирощування розсади в домашніх умовах
Які розмови найчастіше можна почути поміж селян та дачників у березні? Правильно: «А ви вже посіяли розсаду?». Питання вирощування розсади в домашніх умовах хвилює кожного господаря. Є й такі експериментатори, які віддають врожай на волю природи і всі рослини сіють в город одразу у травні. Зазвичай це містяни, які не мають часу та можливості турбуватися про розсаду на підвіконні. Але чи завжди це виправдано? Давайте разом розберемось.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Види грунтів: як підвищити родючість та знизити кислотність

Мене часом запитують городники з інших регіонів, як визначити кислотність ґрунту, його склад і родючість. І як правильно вносити вапно в землю, щоб зменшити кислотність ґрунту.

Тож розберемось, як її визначити та яка родючість землі у вашому регіоні.

Ще у школі ми вивчали, які ґрунти є в Україні, але запам’ятали здебільшого чорноземи. Проте, мати город чи сад у Волинській або Черкаській області – не одне й те саме. І картопля смакуватиме інакше, і десь будуть рекордні врожаї полуниці, а десь – огірків. І залежить це насамперед від складу землі!

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Догляд за городом

Продумуючи, як доглядати за городом правильно, складно обійтися без хімічних засобів захисту рослин від шкідників, хвороб, бур’янів. ТМ «Аптека Садівника» пропонує розроблені в Україні препарати, що враховують місцеві кліматичні умови, особливості ґрунтів, профільні захворювання культур, види поширених шкідників.