Коли висаджувати розсаду помідорів у відкритий ґрунт у 2023 році

Коли висаджувати розсаду помідорів у відкритий ґрунт у 2023 році | Аптека Садівника
Провідний експерт

Для томатів відведіть на ділянці тепле, захищене від вітрів місце

Коли висаджувати розсаду помідорів у відкритий ґрунт у 2023 році | Аптека Садівника

Виростити розсаду помідорів — ще те завдання. Потрібно підібрати сорт або гібрид, який добре ростиме у ваших кліматичних умовах. Не менш важливо дотримати термінів посадки, температурного режиму, обрати поживний субстрат. Але всі старання можуть зійти нанівець, якщо поспішити або навпаки — затягнути із пересаджуванням розсади у відкритий ґрунт.

Щоб рослини добре прижилися на новому місці, швидко адаптувалися до вуличних умов та продовжили рости, потрібно знати, коли висаджувати розсаду помідорів у відкритий ґрунт. Це безпосередньо впливає на якість та кількість майбутнього врожаю культури.

Особливості вирощування томатів у відкритому ґрунті

Щоби краще розуміти, які вимоги до умов вирощування у томатів, потрібно згадати, звідки родом ця культура. Південна Америка має теплий клімат, підвищену вологість ґрунту та невисоку вологість повітря. Звісно, помідор адаптувався до нових умов у Європі, зокрема й в Україні, але це все ще теплолюбна культура, вимоглива до світла та вологості ґрунту.

Для томатів відведіть на ділянці тепле, захищене від вітрів місце. Що стосується попередників, садити розсаду помідорів краще після бобових, цибулі та огірків. А от після пасльонових культур не рекомендується.

У якому віці та за якої температури пересаджувати розсаду

Оскільки томат — культура теплолюбна, поспішати з висаджуванням розсади у відкритий ґрунт не потрібно. На момент, коли будете розміщувати рослини на грядці, температура ґрунту на глибині 10 см повинна прогрітися до 12-13 °C. Також на цей момент повинна минути загроза весняних заморозків. За холодної та дощової весни це може бути й середина травня. У південних регіонах можливо на кілька тижнів раніше. Однак слід орієнтуватися на погодні умови вашого регіону та якою була весна цього року.

Крім того, що томати мають певні вимоги до погодних умов, потрібно враховувати і вік розсади, що готова до пересаджування. Безгорщечкову пікіровану розсаду ранніх томатів висаджують через 55-60 діб після посіву, горщечкову розсаду — через 60-70 діб.

На момент висаджування помідорів на грядку на рослині має сформуватися 7-8 листків. Якщо розсада трохи переросла, її похило висаджують у землю, так, щоб залишилося тих ще 7-8 листочків. Однак в ідеалі краще не допускати переростання розсади. Так само як і не слід дуже рано переміщати її на грядку.

Щоб розсада швидко прижилася та добре реагувала на зміни температури, за 10-14 днів почніть її загартовувати. Така розсада томатів витримує навіть короткочасне зниження температури до 5 °C.

Тимчасове укриття розсади

Часто городники хвилюються за виплекану розсаду помідорів, адже будь-яке різке зниження температури може негативно позначитися на рослинах. Тому споруджують на ділянці тимчасові укриття, щоб захистити розсаду від вимерзання при нетривалих зниженнях температури, а також для захисту від граду.

Найчастіше городники використовують плівкові тунелі, адже їх легко спорудити та зібрати після використання. Для цього встановлюють по довжині грядки металеві дуги і накривають плівкою або спанбондом. Під таке укриття садять помідори у відкритий ґрунт, щоб вони адаптувалися до нових умов. Влітку помідори також можна притіняти, щоб вони не попеклися. Але в цьому випадку замість плівки треба використовувати нетканий матеріал.

Якщо ви вагаєтеся, який матеріал для укриття обрати, ось переваги основних із них:

  • Плівка з поліетилену — недорогий матеріал, якщо є обмеження щодо бюджету. При цьому добре пропускає та розсіює світло, добре згинається, ґрунт під плівкою довго не висихає, тому не потрібно так часто поливати рослини. Однак плівка швидко зношується і може порватися, коли ви будете натягувати на каркас.

  • Спанбонд — це екологічно чистий матеріал, він не пропускає УФ промені, але вологу і повітря пропускає добре. А ще він не боїться перепадів температури. Однак ціна, якщо порівнювати з плівкою, вища.

Коли пересаджувати розсаду помідорів за місячним календарем

Щоб обрати вдалий день для висаджування помідорів у відкритий ґрунт у 2023 році, можна скористатися місячним посівним календарем садівника та городника. Враховуючи те, у якому знаку знаходиться Місяць, визначаються сприятливі дні для посіву культур, пересаджування розсади тощо. Коли садити помідори у відкритий ґрунт у травні: 2, 3, 4, 6, 9, 10, 13, 14, 18, 22, 23, 24, 30, 31 число.

Опиратися виключно на місячний посівний календар не потрібно, адже насамперед враховувати треба погодні умови та вік вашої розсади.

Обробка розсади перед пересаджуванням

Вирощені своїми руками томати особливо смачні та ароматні. Однак на врожайність та якість помідорів впливає все: від вибору сорту до догляду протягом періоду вегетації томатів. Розсада перші тижні росте, можна сказати, в тепличних, майже ідеальних умовах. Однак як тільки вона переїде на грядку, одразу ж стане смаколиком для шкідників та джерелом розвитку грибкових хвороб. Тому ми повинні діяти на випередження і захистити рослини до того, як вони опиняться сам на сам зі шкідливими мікроорганізмами.

Перед самою висадкою помідорів у відкритий ґрунт кореневу систему розсади слід замочити у протруйнику. АС-Селектив — це інсекто-фунгіцид, який захистить рослини від дротяників та несправжніх дротяників, колорадського жука, попелиці, трипсів, личинок хрущів, ведмедки, а також комплексу хвороб на початкових етапах розвитку томатів. Приготуйте робочий розчин із розрахунку 10 мл на 1 л води і замочіть на 3-4 години лише корінь розсади. Після посадки розчин, що залишився, розведіть до 10 л води і пролийте ґрунт під рослинами.

Антихрущ — ще один протруйник для захисту томатів від поширених шкідників (личинок хрущів, колорадського жука, попелиці, трипсів). Для замочування приготуйте розчин такої ж концентрації і замочіть кореневу систему на 1-2 години. Розведеним водою залишком розчину так само можна пролити ґрунт після посадки розсади.

Підготовка грядок

Грядки під томати готують ще з осені. Тоді ґрунт обробляють та вносять органічні добрива. Під час весняного перекопування — вносять мінеральні, зокрема фосфорні та калійні добрива. Що стосується ґрунту, де добре ростимуть томати, то це супіщані та суглинні зі слабокислою реакцією.

Оскільки томат має довгий період вегетації (навіть ранні сорти), цю культуру рідко вирощують прямим посівом у ґрунт. Коли розсада підросла, а погодні умови дозволяють посадку помідорів у відкритий ґрунт, розміщувати рослини варто за певним принципом, щоб не загущувати посадки. Так, ранні сорти томатів висаджують за схемою 70х30 см, середньостиглі — 50+90х25, а пізньостиглі — 40+140х30.

Час посадки помідорів залежить від кількох факторів: температура ґрунту, вік розсади, погодні умови регіону, кількість сформованих листків на рослині. Лише враховуючи сукупність усіх факторів пересаджування розсади пройде вдало, рослини добре приживуться та продовжать розвиток. Якщо поспішити і висадити розсаду у холодну землю, вона може загинути. А якщо ж відтягувати момент пересаджування, ви автоматично відтягуєте і період плодоношення томатів.

Пересадка на нове місце — це стрес для рослин, тому варто забезпечити їм найкращі умови.


Також вам може бути цікаво:
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Хвороби огірків у відкритому ґрунті
Така культура як огірок чудово росте у нашому кліматі
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посів огірків на розсаду
Виростити розсаду огірків можна самостійно з насіння. Це не так складно
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.