Коли садити картоплю в цьому році

Коли садити картоплю в цьому році | Аптека Садівника
Провідний експерт

Картоплю не просто так називають другим хлібом

Коли садити картоплю в цьому році | Аптека Садівника

Картоплю не просто так називають другим хлібом. З того часу, як ця культура з’явилася на території нашої країни, її щороку садять городники та фермери, аби виростити смачні та поживні бульби. Не дивлячись на те, що вже не один десяток років картоплю вирощують у всіх регіонах України, навіть затяті городники часом отримують поганий врожай культури. Здавалося б, просапував міжряддя, обробляв від хвороб та шкідників, а картопля все одно погано виросла. Причиною може бути неправильний термін посадки бульб. Садити картоплю можна протягом квітня і травня залежно від умов. А от коли конкретно це робити, зараз і дізнаємося.

Обираємо сорт картоплі

Завдяки тому, що картопля залишається і по сьогодні поширеною культурою в нашій країні, існує чимало її сортів. Одні добре розварюються, тому її вирощують для приготування пюре. Інші — можуть довгий час зберігатися (до наступного сезону), тому такі бульби закладають у погріб. Під час вибору радимо звернути увагу на такі поширені сорти:

  • Слов’янка — поширений сорт середнього терміну дозрівання. Бульби мають видовжену форму, великі, із неглибокими вічками. Садять цю картоплю городники, адже бульби мають хороший смак, не сильно розварюються. Підходить для вирощування у всіх регіонах України.

  • Щедрик — цей сорт належить до ранніх. Бульби не дуже сильно розварюються, мають високі смакові якості, білого кольору м’якуш. Сорт має високу посухостійкість та стійкий до багатьох хвороб культури. Добре росте у всіх регіонах країни.

  • Слаута — ще один ранній сорт. Овальні бульби із кремового кольору м’якушем. Сорт стійкий до посухи, підходить для вирощування у Лісостеповій зоні.

  • Солоха — сорт, якщо хочеться чогось незвичного, адже бульби, як і м’якуш, темно-фіолетового кольору. Бульби використовують нерідко для декору страв, однак смакові якості теж високі.

Передпосадкова обробка бульб

Яким би стійким до хвороб не був сорт картоплі, залишати напризволяще його не варто. До того ж не забуваймо про головного ворога картоплі — колорадського жука. Він швидко знищує молоді листочки та стебла, в результаті чого бульба не може розвивати кореневу систему. Не менш шкідливими є ведмедка, личинки хруща, дротяники, попелиця.

Саме тому безпосередньо перед посадкою бульб радимо використовувати протруйники. Один із таких — препарат Матадор. Перед тим, як садити картоплю, бульби розкладіть одношарово і обробіть їх робочим розчином препарату. Далі дайте бульбам підсохнути і садіть.

АС-Селектив доцільним буде задля захисту не лише від колорадського жука, попелиці, личинок хрущів, ведмедки та дротяників. А й від сріблястої та звичайної парші, фузаріозу, фомозу, альтернаріозу та ризоктоніозу. Робочим розчином так само обробляють посадковий матеріал безпосередньо перед тим, як покласти його до ямки.

Довготривалий захист картоплі від шкідників забезпечить і обробка протруйником АС-Кольд Дуо. Він ефективний проти ґрунтових та наземних шкідників.

Після яких культур та коли садити картоплю

Як і будь-яку іншу культуру, картоплю садити з року в рік на одному й тому ж місці не рекомендується. Зазвичай городники нехтують цією порадою, адже мають невеликий клаптик землі і більшу його частину засаджують саме цією культурою. Садіння картоплі понад три роки підряд на одному місці негативно позначається на врожаї. У ґрунті накопичуються шкідники, збудники хвороб, які наступного сезону уражають нові насадження. Крім того, картоплі у великій кількості потрібні фосфор і калій. На її місці в наступному році варто висаджувати інші культури, аби відновити у ґрунті баланс потрібних елементів живлення.

Саджати картоплю можна після багатьох культур. Найбільш вдалим попередником є баштанні. На півдні України кавуни вирощують у відкритому ґрунті, тому добре садити картоплю наступного року після цієї культури. Вдалими попередниками також є зернові культури та трави.

Що стосується сусідства, обирайте для картоплі такі культури, які не конкурують із нею за поживні речовини. Це може бути квасоля, цибуля, часник, білоголова капуста, шпинат.

От ми поступово і дійшли до головного запитання: коли можна садити картоплю? Важливо у цьому питанні не звертати увагу на конкретні дні календаря, адже погода у різних регіонах не однакова. До того ж весна з року в рік також різна. Головна умова, щоб ґрунт на глибині 10 см прогрівся до 8 °C. У південних регіонах це буває і на початку квітня. На півночі та заході нерідко садять бульби картоплі у другій половині травня.

Сприятливі дні для посадки бульб

Отже, ми знаємо, за якої температури можна садити бульби, але коли ж саме садити картоплю у 2023 році? Щоб отримати відповідь, варто звернутися до місячного календаря городника та садівника. За його допомогою можна визначити день, що підходить для висаджування бульб.

Так, сприятливі дні для посадки картоплі у квітні: 5, 7, 8, 9, 12, 13, 16, 17, 21, 22, 25, 26. У ці дні Місяць знаходиться у продуктивних знаках Зодіаку, коли можна проводити більшість агрозаходів. У травні садити картоплю можна у такі дні: 2, 3, 4, 6, 9, 10, 13, 14, 18, 22, 23, 24, 30, 31.

Якщо у якийсь зі сприятливих днів ґрунт прогрівся до потрібної температури, стоїть суха й тепла погода, можна проводити посадку картоплі.

Коли садити картоплю: народні прикмети

Наші бабусі й прабабусі не користувалися місячним посівним календарем, не виміряли температуру ґрунту, однак вміли визначати час посадки чи посіву певних культур за допомогою народних прикмет. Найбільш поширений спосіб визначення, коли краще садити картоплю, за грудкою землі. Потрібно взяти з городу невелику грудку і кинути її на дорогу. Якщо прилипла, значить садити ще рано, бо земля дуже волога. Якщо ж грудка розпалася на частинки, можна розпочинати посадку.

Також є прикмета, що картоплю час садити, коли листя на березі розміром із копійчану монету та коли цвіте бузина. Однак весна останнім часом дуже непередбачувана, тому не радимо опиратися лише на народні прикмети. Враховуйте також погодні умови вашого регіону.

Як правильно садити картоплю

Після того, як ми визначили сприятливі дні для садіння картоплі, розберемося і з основними правилами щодо посадки. Для початку потрібно підготувати ґрунт. Це роблять ще з осені, тоді і вносять добрива. Насамперед це органіка (наприклад, перегній) із додаванням мінеральних добрив: суперфосфат та сірчанокислий калій.

Якщо ділянка з легким ґрунтом, навесні потрібне перекопування. Ділянку, що дуже засмічена бур’янами, перед посадкою можна обробити гербіцидами, якщо там ростуть бур’яни. Враховуйте, що препарати, які борються з багаторічними бур’янами, застосовують за 10-14 днів до посадки картоплі.

З настанням відповідної температури ґрунту (8 °C) підготуйте лунки під посадку бульб. Робіть їх на відстані 30-40 см одна від одної для посадки під лопату. Глибина лунки залежить від ґрунту: в легкий садять на глибину 20 см, у важкий — на глибину 10 см.

Якщо плануєте садити ранні сорти, щоб отримати врожай якомога швидше, використовуйте тимчасові укриття. Для цього садять картоплю під біле або чорне агроволокно. Так отримати молоду картоплю можна на кілька тижнів раніше, ніж при вирощуванні у відкритому ґрунті.
Також вам може бути цікаво:
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Коли садити картоплю в цьому році
Картоплю не просто так називають другим хлібом
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Коли копати картоплю: поради господарю
Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю
Фітофтороз картоплі відомий понад 100 років. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру. Захворювання викликає грибок фітофтора. Через те, що останніми роками він сильно видозмінився, першочергове завдання городника – вчасно виявити і знешкодити ворога.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Обираємо другий хліб – найсмачніші сорти картоплі
Найпоширеніша культура в Україні – картопля. Ми посідаємо четверте місце у світі за обсягами її врожаїв – 22 млн тонн на рік.
Цікаво, що 85% всього об’єму вирощують приватні господарства, а це доволі нелегка справа. Але вона того варта: особливо якщо правильно обрати кращі сорти картоплі.
Про ранні високоврожайні та найсмачніші сорти картоплі я розповім далі. Але й українські кращі сорти картоплі в Україні нічим не поступаються розробкам іноземних селекціонерів, а деколи і перевершують їх.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Парша картоплі: як виростити здорову картоплю
Парша на картоплі – це одна з найпоширеніших грибкових хвороб цієї культури. Інфекція викликає погіршення товарного вигляду та смакових якостей: така бульба стає практично не придатною до споживання.
Відомо п’ять різновидів: звичайна парша картоплі, чорна, порошиста (порохувата), срібляста та горбкувата. Серед них перші три є найпоширенішими, отже на них я і зупинюсь детальніше в цій статті.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Ручний окучник для картоплі: як зробити своїми руками

Окучник – це пристрій, призначений спеціально для підгортання землі на великих площах, де із сапою не впоратися. Окучник своїми руками зроблений – найкращий варіант для сільського господаря, який не має мотоблока, але хоче зекономити час на обробку (та й посадку картоплі) на городі.

Окучник (підгортач) зручний тим, що він піднімає шар землі з центру міжряддя на два боки вгору, засипаючи відразу два рядки до половини. Пристрій складається з плуга (лемеша) або двох дисків, з’єднаних під кутом, при цьому обидва варіанти врізаються клином. Це будова ручного підгортача, на відміну від насадок до мотоблока.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Дротяник на картоплі: 9 способів позбутися шкідника
Дротяник в картоплі залишає сліди, які неможливо не помітити – наскрізні ходи псують чималу частину врожаю. Найгірше, що такі пробуравлені бульби швидко гниють і мають поганий товарний вигляд. З іншого боку, визначити, що картопля піддасться атаці дротяника важко, адже цей ворог – підземний, але є певні ознаки, що ділянка заражена, про які трохи нижче.
Як позбавитися від дротяника на картоплі? Нижче у статті я розповім про кілька дієвих способів, а ви оберіть той, який вам підходить.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Шкідники картоплі: як боротися з ведмедкою, дротяником і міллю
Із картоплею у нас зазвичай асоціюється один шкідник – колорадський жук, а проте культура потерпає й від інших комах. Боротьба із ведмедкою на картоплі не менш важлива, ніж боротьба з дротяником. Крім цих ґрунтових шкідників рослину вражає також картопляна міль і попелиця. Як боротись зі шкідниками картоплі – нижче в статті.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Колорадський жук: як позбутися від шкідника на картоплі

Колорадський жук – воістину страшний сон городника через те, що шкідник розмножується шаленими темпами і завдає колосальної шкоди урожаю, а знищити його повністю майже неможливо. Колорадський жук поїдає листя та цвіт усіх пасльонових: картоплі, помідорів, перцю, баклажанів. Що вища температура повітря, то активніший цей шкідник.

Колорадський жук з’явився в Європі після Другої світової війни, а на теренах Радянського Союзу – під час Холодної війни. Його батьківщиною помилково вважається штат Колорадо у США (хоча насправді це Мексика), особливо після випадка, коли жук повністю спустошив поля в однойменному штаті. Саме через це масове зараження полів колорадським жуком у СРСР приписували диверсії. Позбутися його було важко, шкідник швидко звикав до нової отрути.

Як позбутися жука, які існують отрути від колорадського жука та чи можлива боротьба з колорадським жуком без хімії? Спробуємо розібратися нижче в статті.

Якщо хочете дізнатись більше про особливості вирощування картоплі, можна ознайомитися зі статтею тут.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Посадка картоплі мотоблоком та під лопату
Коли садити картоплю під лопату та як правильно це робити – думаю, кожний досвідчений городник визначився з часом та способом посадки. Картопля і досі залишається королевою городу та основним «стратегічним» продуктом українців. Проте садити цю культуру звичайним способом доволі трудомістко, зважаючи на масштаби посадок. Тому нижче я поділюсь із вами секретами, як садити картоплю мотоблоком та плугом-підгортальником.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Підживлення картоплі: внесення карбаміду та нітроамофоски
Однією з умов потужного врожаю є достатнє підживлення картоплі, в тому числі й позакореневе. Тому багатьох господарів цікавлять норми внесення карбаміду та нітроамофоски.
Листове підживлення ефективне до цвітіння – до цього часу запас азоту і калію з фосфором у рослини вже наполовину використаний. Тому позакореневе підживлення сечовиною стимулює утворення зеленої маси. А після цвітіння всі поживні речовини йдуть на формування бульб – якраз в цей час рослини удобрюють нітроамофоскою. Давайте разом розберемося, як правильно проводити підживлення картоплі.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Вирощування картоплі: як отримати великий ранній урожай
Вирощування картоплі ‒ настільки звична для нас справа, що, здавалося б, ми знаємо про неї все. Але чому тоді ми не перестаємо цікавитися високоврожайними і ранніми сортами, прагнемо отримати кращий результат за меншого вкладання сил? Річ у тім, що технологія вирощування картоплі не стоїть на місці. Щороку з’являються якісь хитрощі та нові сорти, тому можна щорічно вирощувати багато смачної картопельки.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Відео: пророщування, обробка та посадка картоплі
Відео: посадка, пророщування, обробка картоплі
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Стимулятор росту картоплі: дбаємо про улюблений овоч
Вирощуємо ми ранні сорти картоплі під агроволокном чи просто садимо сорокаденку на початку квітня, посадковий матеріал однаково необхідно обробити для покращення і пришвидшення росту. Тому часто городників цікавлять стимулятори росту для картоплі. Й звісно, мова йде не про густе бадилля, а про отримання якісних бульб. В цій статті я розкажу вам про період спокою бульб та способи прискорення їхнього пробудження до росту.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Обробка картоплі перед посадкою: професійні протруйники та народні способи

За роки роботи агрономом я багато разів давав поради з приводу догляду за садовими та городніми культурами. Одне з поширених запитань ‒ обробка картоплі перед посадкою. Адже немає нічого гіршого, аніж важка марна праця – коли ти вкладаєш у рослини стільки сил та любові, а отримуєш погризені шкідниками недоїдки. Або ще підступніше – коли взимку запаси, на які ти розраховував, починають гнити через грибок.

Давайте розберемось, що або хто зводить нанівець наші труди, і як можна цьому зарадити.

Головний ворог нашої годувальниці-картоплі – це маленький смугастий тиран, колорадський жук. Він безжально поїдає молоді стебла та листочки, і, як наслідок, бульба не має змоги розвивати кореневу систему. Далі йдуть вовчок (ведмедка), личинки хруща, попелиця, трипси, молі, а також багато різних хвороб.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Гербіциди для картоплі: як вивести бур’яни без шкоди для овочів
Кожен господар щороку має проблему засилля бур’янів на городі.
Чисті грядки – це візитівка городника, тоді як забур’янені – головний біль та клопіт.
Тож гербіциди для картоплі – це те, що приходить на думку щовесни багатьом, але лякає невідомими наслідками.
Маючи багаторічний досвід вирощування різних овочів на власному городі, я розповім про принцип дії гербіцидів на бур’яни.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Система захисту картоплі
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити картоплю від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.