Посів капусти на розсаду

Посів капусти на розсаду | Аптека Садівника
Провідний експерт

Білоголова капуста чи не один із найпопулярніших овочів серед городників

Посів капусти на розсаду | Аптека Садівника

Білоголова капуста чи не один із найпопулярніших овочів серед городників. Якщо у городника є місце на присадибній ділянці, він неодмінно посадить там цю культуру, адже капуста білоголова не дуже вибаглива до умов і чудово росте у кліматичних зонах нашої країни. Але з кожним роком збільшується кількість городників, які віддають перевагу вирощуванню інших видів капусти: цвітної чи брюсельської. Кожна з них має відмінний смак та використовується для приготування різноманітних страв.

Багато городників звикли до того, що ростити розсаду капусти досить складно. Тому вони її купують і одразу саджають у відкритий ґрунт або теплицю. Вважається, що ростити розсаду цієї культури досить складно, особливо якщо ви новачок у цій справі. Так, справді, якщо вирощуєте цю культуру вперше, можна спершу купити готову розсаду. Однак за дотримання умов культивування цієї культури можна і самостійно виростити непогану розсаду з насіння. У цій статті розповімо вам про головні рекомендації щодо вирощування здорової та міцної розсади в домашніх умовах, яку потім можна буде пересадити на грядку чи в закритий ґрунт.

Чому капусту краще вирощувати через розсаду

Звісно, таку холодостійку культуру як капуста білоголова можна сіяти одразу у відкритий ґрунт. Однак у деяких регіонах посів капусти на розсаду — єдина можливість вчасно зібрати врожай. Окрім того, інші види капусти краще приживуться на вашій грядці, якщо посіяти насіння на розсаду. Існує кілька причин, чому капусту білоголову та інші види вирощують розсадним методом:

  • Після пересадки на постійне місце молоді рослини будуть більш стійкі до перепадів температури.

  • Розсадний спосіб дозволяє отримати врожай у більш ранні терміни, ніж за допомогою прямого посіву у ґрунт.

  • У регіонах із прохолодним кліматом за допомогою розсадного способу можна вирощувати навіть пізні сорти капусти.

  • За рахунок того, що схожість насіння під час посіву на розсаду вища, витратити їх доведеться менше.

  • Розсаду пересаджують на постійне місце, коли остаточно минуть заморозки, тому не доведеться накривати грядки для захисту.

З певних причин городники не наважуються вирощувати розсаду капусти самі і купують вже готову до посадки. Якщо ви також поки не готові сіяти насіння капусти для розсадного способу, ось кілька порад, як обрати здорові рослини:

  • Стебла рослин повинні бути насиченого зеленого кольору. Якщо вони світло-зелені, це може свідчити про нестачу або надлишок підживлення азотом.

  • Коренева система рослин добре розвинена.

seedling-ged3d0d368_1920.jpg

Купуючи розсаду з рук, дізнатися про сорт можна лише зі слів продавця. Також немає впевненості в тому, що рослини не заражені збудниками хвороб, які ви “вдало” принесете на свою ділянку. Тому радимо спробувати виростити розсаду капусти самостійно і переконатися, що це не так складно, як здається на перший погляд.

У чому краще вирощувати розсаду

Умови отримання здорової і міцної розсади будь-якої культури — правильна підготовка до висівання насіння. Завбачливі городники наперед заготовляють ґрунт та ємності, у яких розсада буде рости.

Якщо ви вирішили заготовити ґрунт самі, варто робити це з осені, коли земля ще не промерзла. Капуста полюбляє ґрунт, який добре затримує вологу, тому для приготування ґрунтосуміші радимо взяти дернову землю та додати ще перегній або компост. Також до цих компонентів можна додати деревний попіл. Усі компоненти краще зберігати окремо один від одного в сухому місці.

Якщо плануєте сіяти на розсаду капусту брюсельську, ґрунтосуміш для неї буде відрізнятися. Радимо взяти в рівних частинах торф, дернову землю та пісок.

Перед тим, як висівати насіння капусти, варто субстрат продезінфікувати. До прикладу, це можна зробити у духовці, потримавши його 15-30 хвилин за температури 180 °С. Далі субстрат охолоджують і тримають кілька тижнів у теплому місці, щоб у ньому розвинулися корисні бактерії для сіянців.

Для вирощування розсади можна також обрати і готовий субстрат, який продається у спеціалізованих магазинах. Обирати потрібно такий, що призначений для овочевих культур. Якщо на ньому зазначено, що субстрат готовий до використання, значить виробник заздалегідь провів передпосівну обробку, тому прогрівати субстрат не потрібно.

Оскільки капуста білоголова добре переносить пікірування, насіння можна висівати у загальний ящик. Ємності можна зробити самостійно зі старих дощечок або використати пластикову ємність. Ящики можуть бути довгі, але не дуже високі, близько 5 см.

Якщо ви все ж таки хочете оминути етап пікіровки розсади капусти (наприклад, при вирощуванні цвітної капусти), можна посіяти насіння у розсадні касети. Касети мають бути глибиною 7-8 см. Вибирайте для сіянців касети одразу з піддонами. Ще один варіант вирощування без пікірування — посіяти насіння у таблетки з торфу. Такі ємності виготовляють із пресованого торфу, до якого додають необхідні молодим рослинам мікроелементи. Тому рослини можна буде і не підживлювати. Таблетки мають бути не менш, ніж 4 см у діаметрі.

Готуємося до посіву

Не менш важливо, ніж заготівля ґрунту та підготовка ємностей, є підготовка насіннєвого матеріалу для вирощування розсади. Для початку насіння потрібно перебрати, щоб відокремити зіпсовані чи гнилі насінини. Також насіння, яке ви купили з рук, варто знезаразити. Для цього нагрійте воду до 50 °С і занурте туди насіння на 20 хв. Далі на кілька хвилин залийте насіння холодною водою. Така процедура допоможе загартувати насіння і покращити імунітет. Куплене у виробника насіння зазвичай уже пройшло етап знезараження, тому в домашніх умовах робити це не потрібно. Уважно вивчіть інформацію на упаковці з насінням — там вказано, чи потрібно проводити дезінфекцію насіннєвого матеріалу.

Depositphotos_187290732_XL семена капусты.jpg

Перед тим, як посіяти капусту на розсаду, насіння можна обробити стимуляторами росту — засобами, які активують розвиток культур та добре впливають на різноманітні процеси: схожість та енергію проростання насіння, розвиток кореневої системи, підвищення врожайності. Насіння перед посівом можна замочити у препараті Авангард Гроу Аміно. Для цього 10 мл препарату додають у 500-700 мл води і в такому розчині замочують насіння на 3-4 години. Після посіву залишок розчину можна додати в 10 л води і пролити ним посіви.

Авангард Стимул —  добриво на основі стимуляторів росту. Завдяки засобу насіння краще сходить, самі рослини активніше ростуть та формують розвинену кореневу систему. Для приготування розчину для замочування 20-30 мл препарату додають у 500-700 мл води. Насіння тримають 3-4 години, потім просушують і висівають.

Терміни посіву насіння

На запитання “Коли сіяти капусту білоголову на розсаду?” можна відповісти по-різному, залежно від сорту культури, а також регіону та умов вирощування. Сорти капусти можна розділити на три основні: ранні, середньостиглі, пізні.

Під час розрахунку термінів посіву враховуйте, насамперед, сорт капусти та спосіб вирощування розсади. До прикладу, вік розсади ранніх сортів капусти, яку вирощували в касетах, складає 50 діб; вік середньостиглої та пізньостиглої — 35 діб. Безгорщечкову розсаду ранньостиглої білоголової капусти пересаджують через 60-65 діб, а середньостиглу та пізньостиглу — через 35-40 діб. Щоб вирахувати, коли сіяти капусту білоголову, можна скористатися місячним посівним календарем.

Що стосується інших видів капусти, терміни посіву трохи відрізняються від посіву білоголової. До прикладу, брюсельську висівають на початку березня в окремі ємності, оскільки вона, на відміну від білоголової, не дуже любить пікірування. Ранні сорти цвітної капусти сіють наприкінці лютого, середньостиглі у березні, а пізні — у першій половині квітня. Цвітну капусту також варто сіяти одразу в окремі ємності.

Заповніть ємності субстратом, який приготували чи придбали, зробіть у ньому борозенки (якщо це загальний ящик) на глибину 1 см і розкладіть насіння на відстані 2-3 см. Засипте ґрунтом посіви і трохи ущільніть. Потім зволожте субстрат із пульверизатора і накрийте плівкою до моменту появи сходів. Посіви потрібно поставити на підвіконня, де достатньо світла і тримати при температурі 20 °С. За таких умов сходи з’являться уже через 3 дні.

Догляд за сіянцями дома

Догляд за розсадою капусти не менш важливий, ніж дотримання термінів посіву чи вибір насіннєвого матеріалу. Оскільки капусті для розвитку міцної розсади потрібен довгий світловий день, а в лютому-березні сонячного світла ще не так багато, скоріш за все сіянці доведеться досвічувати за допомогою ламп. Світильники або фітолампи встановлюють над рослинами на відстані 20-25 см. Такі лампи повинні забезпечувати освітленням не менше 12 годин. Температура для для проростання насіння має становити 18-20 °С одразу після посіву. Після появи сходів температуру знижують до 8-10 °С на 5-7 днів задля запобігання витягування.

Depositphotos_111248648_XL Саженцы капусты 02.jpg

Як тільки сходи з’явилися, захисну плівку зніміть і дотримуйтеся основних правил з догляду за сіянцями. Поливати їх потрібно водою кімнатної температури раз на кілька днів, слідкуючи, щоб ґрунт не пересихав. Надмірний полив не менш шкідливий для молодих рослин, ніж недостатнє зволоження. Також рослинам не завадить провітрювання, яке проводять після кожного поливу, і незначне загартовування кожного дня.

Пікіровка розсади

Якщо ви сіяли капусту білоголову на розсаду у загальні ємності, у фазу двох та чотирьох листків її потрібно пікірувати. Розсаду, що росте в окремих ємностях, не пікірують, а пізніше одразу пересаджують на постійне місце.

Рослини потрібно розсадити в окремі ємності, заглибивши по сім'ядольні листки. Зробіть досить глибоку ямку для розсади, щоб коріння у ній не прим’ялося, а вільно себе почувало. Це допоможе кореневій системі в подальшому активно розвиватися. Субстрат варто використовувати такий же, як і для посіву. Перші дні у приміщенні, де знаходиться пересаджена розсада, тримають температуру 17-18 °С. А коли рослини адаптуються на новому місці, її трохи знижують.

Через тиждень після проведення пікірування, коли рослини повністю відійдуть від стресу, їх можна підживити. Для цього візьміть 2 г аміачної селітри, 4 г суперфосфату та 1 г сульфату калію на 1 л води. Через 14 днів можна провести повторне підживлення подвоєною концентрацією добрив. Таке підживлення підійде для цвітної та білоголової капусти. Що стосується брюсельської, її підживлюють, коли на рослинах з’явиться 2 справжніх листка. Для цього 1 г калійного добрива та суперфосфату, а також 2 г сечовини додають на 1 л води. Через 2 тижні підживлення повторюють збільшеною у 1,5 рази концентрацією добрив.

Догляд за розсадою капусти включає також захист від хвороб. Чорна ніжка — грибкова хвороба, в результаті якої розсада загниває. Виникнути хвороба може через високу вологість ґрунту або високий вміст азоту в ньому. Також збудник хвороби може знаходитися у самому ґрунті, який не пройшов етап дезінфекції.

Поява жовтих плям на листі свідчить про несправжню борошнисту росу, яка також вражає розсаду капусти. Для профілактики цих хвороб радимо застосувати фунгіцид Енергодар. Окрім того, що він захищає від хвороб, препарат також стимулює ріст і розвиток рослин. 15 мл препарату додають у 10 л води і поливають готовим розчином розсаду за 7-14 днів до пересадки на постійне місце.

Коли пересаджувати у відкритий ґрунт

Перед тим, як підрослу розсаду капусти пересадити на постійне місце, слід її підготувати. Так, ємності з рослинами можна виносити на балкон чи веранду, щоб загартувати. Спочатку процедура займатиме не більше години, але поступово час загартовування збільшують.

Depositphotos_247083768_XL Саженцы капусты.jpg

За тиждень до пересадки полив потрібно трохи скоротити, а також перед висадкою підживити рослини, щоб вони краще прижилися на новому місці. Оберіть для капусти добре освітлену ділянку, де в минулому році росли бобові або зернові культури. Схема розміщення рослин на грядці залежить від стиглості, сорту, родючості ґрунту тощо. Для ранньостиглої білоголової капусти схема складає 70х30 см, тоді як для пізньостиглої — 70х70 см. Цвітну капусту висаджують за схемою 70х35 см. Ямки під посадки добре поливають і розкладають в них розсаду разом із грудкою землі.

Виростити з насіння можна не лише розсаду білоголової капусти, а й інших видів цієї культури. Спочатку може здатися, що це завдання вам не під силу, однак спробувавши один раз, цей процес вас захопить. Приємно буде насолоджуватися плодами культури, вирощеними власноруч з насіння.
Супутні товари
Авангард Гроу Аміно

Пакування

64.00 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард NPK+M/E Овочеві

Пакування

8.50 грн
АС-Селектив

Пакування

214.00 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
Енергодар

Пакування

518.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Пакування

9.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул

Пакування

11.00 грн
Тандем

Пакування

4.50 грн
Також вам може бути цікаво:
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як зберігати овочі та фрукти взимку
Існують певні правила, за дотримання яких врожай зберігатиметься довше
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Цибулева й морквяна муха: ефективні методи боротьби
Пропонуємо кілька методів боротьби зі шкідниками
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Коли пересаджувати розсаду у відкритий ґрунт
Щоб визначити день, який підходить якнайкраще для пересаджування розсади у відкритий ґрунт, можна скористатися місячним посівним календарем.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Захист рослин від шкідників та хвороб
Доглянутий сад, здорові та смачні плоди городини, яскрава клумба — мрія кожного садівника та городника. Щоб хвороби та шкідники не стали на заваді цієї мрії, варто знати про ефективні засоби боротьби з ними
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Препарат ЖУК OFF: винищення шкідників саду і городу
Вибираючи інсектицид для знищення шкідливих комах на садово-городній ділянці, хочеться отримати універсальний засіб від усіх літаючих і повзаючих шкідників. Препарат ЖУК OFF, створений українською компанією Укравіт Сайенс Парк, повністю відповідає вимогам, що пред’являються. Комахи в широкому спектрі гинуть практично одразу після закінчення обробки.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Чим відрізняються препарати Антиколорад, Антиколорад Макс
ТМ «Аптека садівника» – напрямок передової української компанії Укравіт Сайенс Парк, яка розробляє та реалізує засоби захисту рослин від шкідників, бур’янів і збудників хвороб. Організація має власний лабораторний комплекс, де проводяться дослідження інноваційних препаратів.
Завод у Черкасах займається випуском продукції за технологією, яка не має аналогів у країні. Створений для потреб городників усіх форм власності «Інститут здоров’я рослин» обладнаний новітньою технікою українського і зарубіжного виробництва. Тут перевіряють, наскільки ефективні і безпечні всі випускаємі фірмою препарати.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Колорадський жук: боротьба зі шкідником препаратом «АТО Жук»
Понад 100 років картопляний колорадський жук шкодить посівам пасльонових рослин у всіх регіонах планети, де вирощують овочі. Особливості життя і розвитку комахи допомагають йому вижити при несприятливих умовах. У протистоянні Людина – Колорадський жук перемога поки залишається за шкідником. Застосовуючи найновіші препарати, вдається досягти тимчасового ефекту, але наступного року історія повторюється.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Препарат Фас від комах-шкідників
Серйозних збитків садово-городнім рослинам наносять шкідливі комахи, які псують урожай, просвердлюючи в м’якоті плодів ходи, відкладаючи в середину личинки, знищуючи бадилля, псуючи товарний вигляд овочів і фруктів. Протистояти їх навалі допомагає застосування інсектициду контактно-кишкової дії «Фас», розробленого українською компанією «Укравіт». Піклуючись про врожай городників, які вирощують садову і овочеву продукцію, виробник досяг ефективного знищення широкого спектру шкідників культурних рослин.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Препарат Фундазим: перемога над грибками
Отриманню багатого врожаю часто перешкоджають грибкові захворювання овочевих і садових культур. Коли на плодах і самій рослині з’являється наліт цвілі – пізно що-небудь робити. Профілактичні заходи допомагають уникнути захворювання. Інтернет-магазин «Аптека садівника» пропонує ефективний засіб Фундазим, який захищає рослини, посадковий матеріал, насіння і плоди від ураження грибами. Великим агропідприємствам препарат розфасовують по 1 кг. Рекомендується використовувати робочий розчин у 200-300 літрах на гектар площі. Для дачників і городників є засіб у фасуванні по 10 г.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Гербіцид «Антибур'ян» проти широкого спектра бур'янів
З моменту появи маленького зросту городньої культури над поверхнею грунту, починається боротьба за життя: потрібне гарне освітлення, тепло сонячного світла, добування вологи з підземних ресурсів. Конкуренція з боку бур’янів значно уповільнює зростання і розвиток паростків. Обробка ділянки гербіцидом «Антибур’ян», який представлений в інтернет-магазині «Аптека садівника», допомагає практично повністю знищити бур’яни до посадки культури або після збору врожаю.

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Оранка землі: все про правильний обробіток
Здавна в землеробстві використовують оранку та інші способи обробітку ґрунту. Коні, воли, трактори з плугами, лопати, вили, плоскорізи – ось лише невеличкий перелік помічників для обробітку ґрунту. Перекопування городу переслідує певну мету, результатом якої є підвищення урожайності. Нижче в статті я розповім, як правильно перекопати город і коли це краще робити.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Знезараження ґрунту: знищуємо хвороби та шкідники в ґрунті
Мета цієї процедури – знищити шкідників і збудників хвороб, які тривалий час залишаються в ґрунті. Без дезінфекції ґрунту обробка рослин ніколи не дасть стовідсоткового захисту та з року в рік турбуватиме навіть найбільш завзятих господарів. Приступаючи до обробки ґрунту, спочатку очистіть ділянку від усіх рослинних решток і перекопайте її.

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Хвороби овочів при зберіганні
Щороку в Україні втрати плодоовочевої продукції через неправильне зберігання становлять 65% (цю інформацію було оприлюднено на конференції «Агроекологія» в 2018 році, яка була організована проектом UHBDP). Причини – дефіцит холодильного обладнання та механічні пошкодження при відвантаженні.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Терміни зберігання овочів: в погребі, квартирі, на балконі
Для кожного виду овочів давно вивчені оптимальні умови зберігання (температура і вологість), за яких лежкість максимально розтягнута в часі. У домашніх умовах, особливо в квартирі чи на балконі, їх забезпечити непросто. Втім, здебільшого міському жителю просто нема куди дітись і доводиться зберігати овочі про запас у квартирі. Плануючи зберігання овочів вдома, варто знати оптимальні умови й максимальний термін їх зберігання.
Нижче в статті я розповім, як зберігати овочі залежно від умов вашого житла. Хочу зауважити, що навіть наведені далі терміни зберігання не однакові для різних сортів, бо лежкість залежить від соковитості овочу, його стійкості до хвороб та навіть сусідства у сховищі.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Зберігання коренеплодів: секрети овочів-довгожителів
Усім відомо, що коренеплоди – морква, буряк, редька, селера – зазвичай добре зберігаються впродовж зими. Цінність цих культур полягає в тому, що рослинка в коренеплодах накопичує велику кількість поживних речовин, які є необхідними для людини взимку, коли важко забезпечити організм цінними вітамінами.
На жаль, не завжди господарі знають правила зберігання коренеплодів, через що частина врожаю може засохнути, зів’яти або навіть згнити через хвороби. У цій статті я розповім, як зберігати овочі.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Фітофтороз: як позбутися агресивного грибка
Кожен, хто хоч раз вирощував картоплю чи томати, знає, що таке фітофтороз. Хворобу виявили в 1842-1843 роках майже одночасно у США та Європі. Німецький ботанік де Барі назвав збудника хвороби «фітофтора», що означає «пожирач рослин». Фітофтора – одна із найпоширеніших і найнебезпечніших інфекцій серед тих, які уражують пасльонові культури (картоплю, томати, перець) та полуницю. Втрата врожаю може сягнути 30-50%.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Таблиця сумісності інсектицидів та фунгіцидів
Відповідальні господарі зазвичай замислюються про сумісність препаратів, які вони поєднують в бакових сумішах. Добре, коли під рукою є таблиця сумісності пестицидів, фунгіцидів, інсектицидів, гербіцидів. А якщо немає?
Що треба знати при одночасній обробці рослини від хвороб і шкідників професійними засобами? Зауважу відразу, що всі препарати даної групи від ТМ «Аптека Садівника» сумісні між собою.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Сидерати: рослинні органічні добрива для вашого городу
Рослини сидерати – це найбільш екологічний метод відновлення родючості та оздоровлення ґрунту на городі від хвороб та шкідників.
Сидерати – це культури, які покращують його структуру і склад. Їх вирощують до певної фази розвитку, після чого скошують і розкладають на ділянці або заробляють неглибоко в ґрунт. Робити це можна у різні пори року, в основному навесні й восени.
Рослини-сидерати захищають основну культуру від холоду вночі та яскравого сонця вдень. Коли вони починають затінювати розсаду, підріжте їх плоскорізом і залиште на ділянці як мульчу.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Білокрилка: захист овочевих культур у теплицях і відкритому ґрунті
Якщо ви помітили на листях овочів дрібних шкідників із білими крильцями, які висмоктують соки, значить на ваших рослинах з’явилась білокрилка. Вона полюбляє вологе повітря й тепло, тому найчастіше її можна побачити в теплицях (зазвичай на огірках, томатах, салаті, селері, декоративних культурах), але й на городі вона зустрічається теж. Білокрилка небезпечна насамперед перед тому, що дуже плодюча. За рік в теплиці одна рослина може стати годівницею для 300 тисяч особин.
Тож давайте розберемось: як зробити так, щоб білокрилка не докучала вашим грядкам?
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Мульчування саду і городу: переваги методу
Що таке мульчування ґрунту і чому останніми роками стільки про це говорять? Мульча – це прикриття ґрунту між рослинами тирсою, соломою, дрібними камінчиками, опалим листям. Мульча за своїми функціями нагадує лісову підстилку, яка перепріває і стає гумусом. Мульчування дерев, мульчування газону дещо в чому різняться, але функція їх однакова.
Однак не буду забігати наперед. В статті нижче я розповім, що таке мульчування ґрунту і чим привабливі різні види мульчі.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Грибкові хвороби рослин і не тільки: знайомимося із загрозою
Якщо рослини в саду або на городі раптом починають в’янути, засихати, у них жовтіє листя, з’являються плями або гниль ‒ обов’язково є тому причина. Швидше за все в цьому винні грибкові хвороби рослин. Також зустрічаються бактеріальні та вірусні захворювання, лікувати які недоцільно в більшості випадків. Кущі і дерева гинуть від їхнього впливу, і єдиний спосіб боротьби з ними ‒ викорчовування та видалення заражених рослин.
Класифікація хвороб пов’язана з типом збудника, який їх викликає. У цій статті я не розглядатиму хворобливі стани рослин, пов’язані з фізіологічними збоями, що виникають через неправильний догляд або за несприятливих умов. До них належать хлороз, камедетеча, верхівкова гниль томатів.
Нижче в статті поговоримо про препарати від грибкової хвороби рослин і питання профілактики.

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Борошниста роса і несправжня борошниста роса: як контролювати
Білий наліт та плями на листі і плодах, які з’являються на початку літа, відомі кожному городникові і садівникові. Ця хвороба ‒ борошниста роса, вона вражає огірки, кабачки, картоплю, помідори, смородину, малину, полуницю, виноград, плодові дерева. Існують борошниста роса і несправжня борошниста роса: збудники цих хвороб хоч і різні, але прояви та шкода від них схожі.
Нижче в статті я розповім, як боротися з цими хворобами народними засобами і професійними препаратами, а також про правильний догляд за рослинами, щоб знизити ризик захворювань.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Регулятори росту рослин: як прискорити урожай
Для господарів, які вирощують овочі та фрукти не перший рік, вираз «регулятор росту рослин» не новий. Однак більшість городників і садівників його значення досі не розуміють.
Що ж представляють собою регулятори росту рослин і наскільки вони безпечні?
Нижче в статті я розповім про них детальніше, щоб у вас не залишилося сумнівів у їх перевагах та ефективності.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Засоби захисту рослин: які бувають препарати
Вислів «використання пестицидів» часто викликає у нас підозру, хоча це не що інше, як ефективний захист рослин за допомогою професійних засобів. Однак і будь-які інші речовини, навіть сироватка й попіл, які також захищають наші культури від хвороб, шкідників, бур’янів і несприятливих умов ‒ це не що інше, як можливість уберегти рослини від негативного впливу, щоб потім отримати високі врожаї.
Нижче в статті я розповім докладніше про хімічні препарати, ефективність яких була доведена на практиці і підтверджена випробуваннями.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як боротися з попелицею на городі та в саду
Попелиця (тля) ‒ настільки поширений шкідник, що її не впізнає хіба що та людина, яка ніколи не мала справи з землею. Тому чаcто ставлять питання як боротися з тлею, зокрема й в Україні. У природі налічується близько 2000 видів   попелиці, з них 1000 видів ‒ в Європі. Ось чому знайдена попелиця в саду потребує знань як боротися з попелицею у саду ефективно.
Існує попелиця різних видів і кольорів: чорного, зеленого, рожевого і білуватого. Засоби боротьби з нею однакові. Єдиний нюанс полягає в тому, яка саме культура уражена. Нижче в статті я розповім про дієві народні і професійні засоби як боротися з попелицею.

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Захист від шкідників: ефективні препарати
Часто виникає питання про те, як обрати засоби боротьби з садовими та городніми шкідниками. Деякі городники вважають, що всіх шкідливих комах можна перемогти обприскуванням настоями і милом. На жаль, не завжди вдається обійтися тільки народними способами. Відповідальні дачники знають, що інсектициди ‒ це невід’ємна частина битви за здоров’я садових та городніх культур. Завдяки ним можна зберегти і примножити врожай. Технології стрімко розвиваються з кожним роком, роблячи хімічні засоби захисту рослин все більш безпечними для екології і людини. Так, є можливість вирощувати більше культур з високою врожайністю, якщо завчасно організувати захист від шкідників.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як боротися з медведкою на городі
Ведведка ‒ один з найбільших шкідників овочів та фруктів. Її довжина сягає 6 см. Відрізняється риючими кінцівками і потужними щелепами. Як боротися з медведкою на городі цікавить будь-якого агронома. Цей гість в городах і садах ‒ універсальний солдат. Він літає і плаває, риє ходи в землі, харчується корінням рослин, дрібними комахами. Тому нижче я пропоную вам ознайомитися з інформацією як позбутися медведки на городі.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як позбавитися від тарганів за тиждень
Не перестаєш дивуватися, наскільки часто чуєш питання про те, як вивести тарганів. Звісно! Бо ці домашні шкідники живуть не тільки в містах. Їх цілком влаштовують дачні, сільські будинки, літні кухні. Знищення тарганів має стати завданням номер один, оскільки крім псування продуктів вони разом з брудом розносять бактерії. Нижче в статті я розповім, як боротися з тарганами, щоб подбати про своє здоров’я і чистоту будинку.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Шкідники: як з ними боротися на городі
Боротьба зі слимаками, мурахами, трипсами, ведмедкою і личинками хруща, питання, як позбутися білокрилки і павутинного кліща ‒ ось те, що не дає спокійно спати кожному городникові на початку робіт навесні та до збору врожаю. Оскільки зустрічаються найрізноманітніші шкідники овочів, важливо знати, які з них найбільш небезпечні й поширені. Також необхідно вивчити, які умови полюбляють шкідники на городі, чим харчуються, де селяться і як правильно організувати знищення шкідників рослин. Можна боротися з ними народними методами, але я віддаю перевагу комплексним препаратам просто тому, що вони ефективніші.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Відео: АТО "ЖУК" універсальний засіб від шкідників на городі
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Високі грядки: курорт для овочів
Останнім часом дачники активно цікавляться новинками і технологіями. Одна з них ‒ теплі та високі грядки. При цьому звичайно хочеться зібрати ранній рясний врожай. Як створити високі грядки своїми руками на дачі або городі? Нижче я розповім, що це таке, за рахунок чого при використанні такої новинки врожай збільшується вдвічі. Високі грядки на дачі мають перевагу в тому, що вони дуже зручні. Збирати врожай з них ‒ одне задоволення. Догляд за рослинами сприймається як хобі, а не тяжка праця. Високі бордюри дозволяють не нахилятися до самої землі, щоб полоти і копати. Зробити такі грядки можна навіть з шиферу.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Дератизація: як позбавитися від мишей та щурів
Щорічно практично у всіх господарських будівлях з пізньої осені до пізньої весни живуть гризуни. Ми звичайно задаємося питаннями як знищити щурів та мишей, зробити так, щоб боротьба з щурами була ефективною, та чи допоможе дератизація попередити їх нашестя. Це може бути ультразвуковий відлякувач або отрута (родентициди). Я на своєму досвіді знаю, що результат буде, якщо знати, як діяти, щоб шкідники обійшли вас стороною. Давайте розберемося, що таке дератизація.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Як виростити розсаду: топ-7 проблем та їх успішне вирішення
Розсада овочів потребує догляду і попередньої підготовки, тому на початку шляху і до висадки стебел у ґрунт нас підстерігають проблеми, яких ми зовсім не очікували. Маючи багаторічний досвід у вирощуванні різних культур, хочу зазначити, що перед тим як засаджувати город, необхідно задатися питанням як виростити розсаду, який їй потрібний догляд. Давайте озброїмося знаннями, щоб чітко розуміти, як виростити розсаду правильно та отримати високі урожаї.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Змішані посадки: таблиця сумісності городніх культур
При плануванні грядок варто звернути увагу на сумісніть овочів. Відомо, що існують рослини-репеленти, інформацію про них ми публікували тут, разом із таблицею сівозміни.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Фунгіциди: функції, види, відмінності
Найпоширеніші хвороби рослин в наших садах і городах – грибкові. Саме через них рослини часто гинуть. Тому слово «фунгіциди» знайоме всім і дослівно перекладається як «вбивці грибка». Ось чому обійтися без фунгіцидів на наших грядках ніяк не можна. Звичайно, сьогодні в продажу є сорти, стійкі до таких недугів. Але навіть для них є ризик заразитися: спори грибів розносяться вітром і живуть в ґрунті роками. Давайте разом розберемося, які фунгіциди – препарати проти грибних захворювань – краще застосовувати для певних культур.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Зелені гормони: стимулятори росту рослин
Доволі часто мене запитують про те, як використовувати регулятори росту рослин і наскільки вони безпечні для людини. А ще запитують про стимулятори коренеутворення: наскільки вони ефективні. Давайте спробуємо розібратися. Так само, як і у людей, існують природні стимулятори росту рослин. Вони запускають ріст клітин, формування стебла і листя, прискорюють утворення зав’язі і дозрівання плодів, від чого залежить смак і кількість врожаю. Вони ж відповідають і за старіння рослини.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Азотні добрива: види, значення для рослин
Азотні добрива – це їжа для городніх і садових культур в доступній формі. Всі городники чули про аміачну селітру, карбамід, нітроамофоску. Людей цікавить, чи можна замінити такі азотні добрива на перегній, біогумус і інші органічні добрива. Не зовсім! Різні їх різновиди містять певні елементи, засвоєння яких залежатиме від складу грунту і його кислотності. Вносити азотні мінеральні добрива потрібно хоча б тому, що не всі необхідні елементи (а таких близько 15) коріння може взяти із землі. Для повноцінного «харчування» і розвитку вони просто необхідні. Додавайте азотні добрива під корінь. Некореневе підживлення використовується в якості профілактики.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Таблиця сівозміни: які культури можна висаджувати на одній ділянці
Коли мене запитують, що після чого можна саджати, я раджу зберегти собі таблицю сумісності рослин та попередників овочевих культур і керуватися нею. Навіщо взагалі потрібна сівозміна на городі?
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Вирощування розсади в домашніх умовах
Які розмови найчастіше можна почути поміж селян та дачників у березні? Правильно: «А ви вже посіяли розсаду?». Питання вирощування розсади в домашніх умовах хвилює кожного господаря. Є й такі експериментатори, які віддають врожай на волю природи і всі рослини сіють в город одразу у травні. Зазвичай це містяни, які не мають часу та можливості турбуватися про розсаду на підвіконні. Але чи завжди це виправдано? Давайте разом розберемось.
Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Види грунтів: як підвищити родючість та знизити кислотність

Мене часом запитують городники з інших регіонів, як визначити кислотність ґрунту, його склад і родючість. І як правильно вносити вапно в землю, щоб зменшити кислотність ґрунту.

Тож розберемось, як її визначити та яка родючість землі у вашому регіоні.

Ще у школі ми вивчали, які ґрунти є в Україні, але запам’ятали здебільшого чорноземи. Проте, мати город чи сад у Волинській або Черкаській області – не одне й те саме. І картопля смакуватиме інакше, і десь будуть рекордні врожаї полуниці, а десь – огірків. І залежить це насамперед від складу землі!

Протруйники насіння: функції, види | Аптека садівника
Догляд за городом

Продумуючи, як доглядати за городом правильно, складно обійтися без хімічних засобів захисту рослин від шкідників, хвороб, бур’янів. ТМ «Аптека Садівника» пропонує розроблені в Україні препарати, що враховують місцеві кліматичні умови, особливості ґрунтів, профільні захворювання культур, види поширених шкідників.