Боротьба з бур'янами

Блог
Осот польовий: як позбутися назавжди
Як вивести осот польовий: коріння цього бур'яну проникає на глибину 3-4 м, а зі зрізаних залишків росте нова рослина, зараз ми розберемося як це можна зробити.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Як позбутися бур'яну берізки на городі
Бурʼян берізка польова – один із небезпечних багаторічних бурʼянів, з яким зустрічався чи не кожен городник
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Як позбутися пирію назавжди
Пирій повзучий – один із небезпечних багаторічних бур’янів, з яким знайомий навіть недосвідчений городник
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Як позбутися від осоту на городі?
Чимало часу забирає боротьба з бур'янами. Нерідко городників хвилює питання: що робити, коли осот на городі дошкоджає улюбленим культурам. Якщо городнього або колючого (однорічного) з не дуже потужною кореневою системою позбутися легше, то боротьба з осотом польовим (багаторічним) непроста. Його коріння проникає на глибину 3‒4 м, а зі зрізаних решток розвивається нова рослина. На щастя, не все так безнадійно. Нижче я розповім вам, як позбутися від осоту.

Провідний експерт
Детальніше
Блог
Як вивести пирій з городу?
Пирій повзучий ‒ справжній «головний біль» для городників. Це бур’ян родини злакових. Чудово себе почуває на родючих ґрунтах, підготовлених для овочевих культур. Є багато причин для того, щоб дачників з року в рік хвилювала тема ‒ боротьба з пирієм. Давайте ознайомимося з особливостями рослини-шкідника. Також я розповім вам про спосіб як подолати пирій, що був випробуваний мною особисто.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Боротьба з бур’янами на городі
Хвощ польовий, пирій повзучий, осот ‒ це найбільш поширені городні бур’яни, які докучають господарям своїм невпинним зростанням серед культурних рослин. Також часто зустрічаються такі бур’яни на городі як берізка, спориш, мишій, портулак, кислиця. Отруйним є борщівник, а при цвітінні амброзії полинолистої розвивається стійка алергія у схильних до цього захворювання людей. Ці городні бур’яни небезпечні, хоча не часто ростуть на городі (тільки якщо ділянка на лузі або біля лісу). Саме тому кожному городнику-початківцю потрібно володіти інформацією, як знищувати небажані рослини на грядках.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Види гербіцидів: як обрати препарат
Препарати від бур’янів стали дуже популярними серед відповідальних городників. Гербіциди для дачі ‒ це найшвидший спосіб позбутися «небажаних рослин» на грядках, збільшити врожай. Їх ділять на засоби суцільної і вибіркової дії. Види гербіцидів суцільної дії знищують всі бур’яни поспіль, а вибіркового ‒ тільки певного класу, наприклад, злакові (щетинник, пирій тощо) або дводольні (лобода, щириця). При цьому вони не чинять негативного впливу на культурні рослини.
Провідний експерт
Детальніше

Боротьба з бур'янами

Аномально теплі зими в Україні змушують садівників виходити на ділянку раніше — починають проростати бур'яни на городі. Є кілька поширених методів протидії шкідливій рослинності. Кожен сам вирішує який саме вибрати, оцінюючи свої матеріальні та фізичні можливості.

Інтернет-магазин "Аптека Садівника" пропонує засоби, які ефективно знищують бур'янисту рослинність на різних фазах розвитку. Препарати розроблені вітчизняною компанією "Укравіт", сертифіковані та придатні до використання у всіх регіонах країни. Наші консультанти нададуть вам максимум інформації щодо застосування дієвих гербіцидів, що полегшують важку працю на дачі.

Поширені методи протидії бур'янам

Використовуються три основних способи для знищення бур'янів:

механічна вибірка елементів рослин;
  1. мульчування ґрунту;
  2. застосування гербіцидів.

Також можна створити для бур'янів несприятливі умови життя. Наприклад, польовому хвощу і мокриці підходить кислий тип ґрунту. Аби позбутися ворогів, достатньо нейтралізувати кислотність ґрунту, обробивши його лужними препаратами — це зола, вапно та інші.

Не варто вносити на грядки свіжий гній. Субстрат повинен перепріти протягом 2-3 років, знищуючи високою температурою насіння бур'янів, які насичують відходи.

Використання огорожі грядок

Якщо поруч з городньою ділянкою розташований луг з багаторічними бур'янами, які розмножуються за допомогою коріння, відгородитися можна за допомогою найпростішого забору. Потрібно по периметру, на глибину 50-60 см, вкопати огорожу з металу або пластику. Так само можна позбутися поширення малини, топінамбура, хрону та інших культур, які іноді виступають у ролі бур'янів.

Механічне видалення шкідливої рослинності

Найефективнішим, але найбільш трудомістким, вважається механічний метод видалення бур'янів. При цьому не важливо який вид розмноження у рослин. Рекомендується перекопати ґрунт на глибину 25-30 см (багнет лопати), ретельно вибираючи всі частинки. Якщо бур'яни на городі розмножуються кореневими відростками, бажано використовувати вила, якими коріння висмикують цілком. З відрізаних лопатою шматочків можуть сформуватися нові рослини.

Прополка

Щоб виснажити життєву силу шкідливої порослі, яка розмножується з насіння, рекомендується регулярно зрізати верхню частину бур'янів. Нестача сонячного освітлення сприяє витонченню підземного стебла.

Перекопка з вибіркою кореневищ

Якщо ділянка заросла багатолітниками типу пирію, осоту, берізки, польового хвоща, які можуть розмножуватися поділом кореня, живцями, ефективно кілька разів перекопати площу, ретельно вручну вибираючи корінці. Замість лопати можна орудувати особливими вилами з плоскими зубцями. Інструмент не перерізає кореневі паростки, а висмикує мережу.

Регулярне скошування порослі

Ліквідувати бур'яни на газоні можна регулярним скошуванням порослі. Не слід чекати на цвітіння і запліднення бур'янів. Також бажано вчасно косити міжряддя, межі, територію біля будинку. Метод ефективний більше відносно однорічних шкідників.

Якщо допустити дозрівання насіння, тисячі нових бур’янів поширяться городом. Багато бур'янів у саду зберігають схожість більше 5-10 років, проростаючи в сприятливий період.

Мульчування

У якості мульчі можна використовувати набутий і власноруч виготовлений матеріал. Для декоративных рослин у сауд застосовують річкову гальку невеликого розміру, шматочки щебеню, подрібнену кору дерев, тирсу, солому, скошену траву. Оптимальний шар — 8-10 см, щоб перекрити зростання бур'янів.

Як правильно провести захід

Ділянку під обробку рекомендується попередньо прополоти і полити. Суха мульча насипається однорідним шаром. Зелену подрібнену траву (після газонокосарки) рекомендується укладати тонкими шарами для просушування. Інакше матеріал починає гнити, посилено виділяючи аміак. Процес підсилює приріст зеленої маси культур, сприятливий навесні та в першій половині літа.

Також ефективно застелити очищену від зайвої рослинності ділянку непрозорою плівкою, картоном, шаром товстого паперу. Витрати від покупки окупаються експлуатацією матеріалу протягом декількох років.

Як боротися з бур'янами посівом сидератів

Не варто залишати вільними грядки після збору врожаю. Добре захищає ґрунт від засилля бур'янів вирощування сидератів. Рослини за короткий період нарощують великий обсяг зеленої маси, глушать паростки шкідників. Скошування до цвітіння і заорювання подрібненої рослинності на глибину 4-5 см забезпечує додаткове добриво для ґрунту.

Які рослини використовуються

Після збирання картоплі сіють білу і жовту гірчицю. Рослини розпушують ґрунт, насичують поживними речовинами, відлякують нематоду. Ґрунт насичується ефірними маслами, які протидіють розвитку грибкових захворювань.

Люпином, фацелією, викою засівають порожні весь сезон грядки. Можна протягом літа зробити кілька скосів зеленої маси.

Олійна редька і люпин мають стрижневу форму кореня, яким ефективно розпушують глиняний ґрунт.

Народні способи боротьби

При ліквідації бур'янів на городі часто застосовують народні методи, які відрізняються оригінальністю. Обробка землі різними розчинами закінчується необхідністю вручну видалити бур'яни.

Полив окропом

До посіву садово-городніх культур застосовується полив окропом бур'янів, які вже зійшли. Метод складно застосувати на великій площі ділянки. Ефективність зменшується пропорційно відстані від городу до джерела нагріву води.

Стимуляція бур'янів горілкою

Провокує передчасне проростання насіння бур'янів полив городньої площі розчином горілки — 150 мл на 10 літрів звичайної води. Засіб спонукає бур'яни дружно сходити, після чого їх висапують. Метод обходиться досить дорого, а в результаті потрібна знову важка ручна праця.

Застосування гербіцидів

Коли бур'яни значно уразили садову ділянку, і механічні заходи не приносять видимого результату, рекомендується застосувати гербіцид — хімічний препарат, який повністю знищує небажану рослинність. Наприклад, кореневищний шар шкідника пирію становить близько 30 см. Інтернет-магазин "Аптека Садівника" пропонує широкий вибір препаратів для видалення різних типів бур'янів.

Розрізняють гербіциди суцільної і вибіркової дії. У першому варіанті препаратом знищується практично вся рослинність за винятком дорослих дерев. У другому випадку речовина діє тільки на певні бур'яни, залишаючи решту недоторканими. Застосування гербіцидів попереджає ерозію ґрунту, збільшує вміст вологи в ґрунті, дозволяє практично повністю відмовитися від важкої ручної праці.

Щоб запобігти звиканню до діючої речовини гербіциду, рекомендується чергувати препарати з різними механізмами дії. Консультанти компанії безкоштовно інформують, як правильно підібрати склад дієвої речовини.

Гербіциди суцільної дії

Торговою маркою "Аптека Садівника" реалізуються засоби проти бур'янів "Гліфовіт Екстра", “Галант” і "Антибур'ян", що знищують наявні на момент обробки сміттєві та культурні рослини, які досягли певної стадії росту. Тому дані гербіциди застосовують до посіву культур або після збирання врожаю, а також на землях, де не вирощуються культури. 

Концентрація робочого розчину залежить від декількох факторів:

- тип і потужність обприскувача;
- склад оброблюваних бур'янів;
- площа листочків, які з’явилися;
- вміст гумусу та механічний склад ґрунту.

Зазвичай препарат найбільш ефективний після досягнення фази 4-6 листків на однорічних рослинах, чи висоти 15-20 см у багаторічних бур'янів. 

Механізм дії ґрунтових засобів

Препарати пристосовані для знищення зайвої рослинності на ділянках, де ще не зійшли основні культури. Винятки становлять "Антисапа", "Селефіт", "Антисапа Ліквід", які діють на однорічні види певних бур'янів по сходам сільськогосподарських посадок. Гербіциди ліквідують не лише наявні бур'яни на городі, а й попереджають появу кількох поколінь шкідників протягом чинного періоду. Овочевим і садовим рослинам надається час для зростання і розвитку без "конкурентів" за сонячне освітлення, поживні речовини і вологу. Нестача ґрунтової вологи може істотно знизити період і інтенсивність ураження бур'янів. У посушливий час ситуацію виправляє одночасне закладення обробленого шару на глибину до 5 см.

Концентрація готового розчину залежить від родючості ґрунту: на бідних за складом легких ґрунтах необхідно знизити дозування. Частка речовини збільшується, якщо орна площа покрита великими брилами.

Правила обробки післясходовими речовинами

Післясходові гербіциди поділяються на системні та контактні види. Для перших характерно проникнення в судинну систему бур'яну, якщо хоча б крапля засобу досягла мети при обприскуванні. При обробці другим типом важливо досягти максимального змочування бур’янів. 

Не варто обробляти рослини, якщо температура повітря нижче 12° за Цельсієм. Також забороняється обприскувати ослаблені культури, які знаходяться в стресі (нестача вологи, ураження хворобами або шкідниками, похолодання).

Найбільш часто застосовуються такі післясходові препарати:

- "Гольф" для обробки однорічних і багаторічних рослинних шкідників газону;
- "Мастак" ефективний для захисту цукрових буряків, полуниці, суниці, капусти;
- для знищення злакових бур’янів речовиною "Антипирій" обприскують посадки картоплі, буряка, гороху, цибулі на ріпку, баштанних культур;
- "Селефіт" ефективно видаляє бур'яни на городі серед картоплі, гороху, моркви, зелені;
- "Тівітус" ліквідує небажану рослинність у картоплі, помідорах, кукурудзі.

Кратність обробок за сезон вказана в інструкції до препаратів.

Як готувати робочу рідину

Приготування робочої суміші проводиться в 3 етапи. 

Необхідно:

- налити в ємність обприскувача 1/3 частини чистої води, додати гербіцид і ретельно перемішати склад; 
- після цього рекомендується довести обсяг до 2/3;
- заправити балон повністю, перемішуючи вміст ще раз, додати прилипач за необхідності.

Роботу виконувати далеко від підсобних і житлових приміщень, водних джерел. Приготовану суміш потрібно використовувати в той же день.

Заходи безпеки

Для захисту від попадання речовини на тіло використовують спецодяг: халат, рукавички, окуляри, головний убір. Не рекомендується виконувати роботу за поривчастого вітру, по росі, одразу після опадів. Кращий період для обробки — ранок і вечір. По закінченню заходу необхідно виконати гігієнічні процедури.