Малина

Блог
Сорти малини: обираємо цікавинки селекції
Сорти малини в Україні, які садівники вирощують останніми роками, допомагають не лише забезпечити сім’ю рясними врожаями, а й заробити на продажі ягід. Запити щодо сортів малини зростають, тому селекціонери постійно пропонують нові цікаві сорти з різними характеристиками. Пріоритетні якості нових сортів малини – великоплідність, високоврожайність, транспортабельність і відмінний смак.
Нижче в статті я розповім, яку малину вибрати, щоб її виросло багато, і вона була смачною, а врожаю ягід вистачило б на варення та компоти.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Боротьба зі шкідниками малини: способи захистити ягідник
Боротьба зі шкідниками малини – один із важливих етапів вирощування цієї культури. Шкідники малини здатні не лише зіпсувати цьогорічний урожай, а й поставити під сумнів ягоди наступного року. Здебільшого боротьба зі шкідниками малини обов’язкова, бо заражені стебла без обробки загинуть.
Нижче в статті я розповім, які шкідники часто оселяються в малинниках і як з ними краще боротися.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Обробка малини навесні та восени
Чим обприскувати малину, щоб позбутися хвороб і шкідників? Це залежить від того, яка саме напасть з’явилася у вашому малиннику. Зауважу, що найважливіша обробка малини ранньої весни – це як мінімум половина успіху в боротьбі зі шкідниками.
Давайте розберемося, чим необхідно бризкати малину для профілактики, а чим для лікування. І найголовніше – коли це треба робити.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Мульчування малини соломою, хвоєю, тирсою
Навіщо і як мульчувати малину та інші кущі в саду, чи може мульча зашкодити і як правильно обробляти землю під покривом – ці питання хвилюють багатьох садівників, які вивчають різні підходи до вирощування урожайних культур. Мульчування малини напряму пов’язано із поліпшенням якості ґрунту, що, у свою чергу, гарантує здоров’я рослинам та потужні врожаї. Нижче я розповім, що таке мульча, які види її бувають та чим мульчувати малину.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Хвороби малини та боротьба з ними
Малина – настільки цінна ягода, що її вирощують у кожному обійсті. Але кожен господар уже на другий-третій рік вирощування малини стикається з відомою проблемою: хвороби малини. Зазвичай ознаками хвороб є жовте листя та гниль плодів. Основна причина – грибкові хвороби, хороші умови для розвитку яких дають загущені посадки, невчасна або недостатня обробка кущів.
Нижче у статті я розповім про основні хвороби малини та як обробляти малину для їхньої профілактики та лікування.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Гербіциди для малини: як вивести бур’яни
Малина і бур’яни – вічні сусіди. З одного боку, ягідні кущі отримують від них тінь та вологість, які рятують від посухи у спеку. Але з іншого, бур’яни (чистотіл, кропива, ромашка, осот, пирій, щириця, мишій) забирають усі поживні речовини із землі, що негативно впливає на ріст малини. Звичайно, можна час від часу просапувати, але чи не краще обробити один раз і на весь сезон забути про бур’яни?
Нижче я розповім, як використовувати гербіциди в насадженнях малини, щоб позбутися небажаних рослин без шкоди для врожаю.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Вирощування малини: секрети агротехніки
Я дуже радію, коли люди запитують, як вирощувати малину правильно. Це означає, що людині небайдужі її малинові посадки, і вона дійсно піклується про свій сад.
Вирощування малини – справа нескладна, та й сам догляд за малиною приносить задоволення, коли спостерігаєш, як гарно розпускаються листочки, наливаються ягідки та росте молоде покоління пагонів, на яких закладається майбутній урожай.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Обрізка малини: всі тонкощі та секрети
Рання весна – час обрізати малину. Це найбільш популярна ягода на ділянці завдяки унікальним лікувальним властивостям, тож мало в якому саду не вирощують ці кущі.
А от як правильно обрізати малину навесні чи восени, знають не всі.
Як у ситуації з іншими кущами, дачники часто залишають цю культуру рости, як їй заманеться. А потім дивуються, чому так мало ягідок?
Адже обрізка для малини – це основна запорука отримання врожаю.
Провідний експерт
Детальніше

Усе про малину

Малина – унікальний ягідний напівчагарник, що відрізняється багаторічним кореневищем і 1-2 літніми гілками. На однорічному трав'янистому пагоні зі стеблом, покритим шипами, формуються квіткові бруньки. На наступний рік кущ малини утворює гілочку з плодами — складними кістянками, що покриті волосками. Гілки заввишки до 2 метрів відмирають на 3 рік. Із кореня постійно відростають нові прикореневі пагони. Всі частини рослини використовуються офіційною і народною медициною, як лікарська сировина. Плоди, листя і гілочки мають потогінні, жарознижувальні властивості.

Як правильно підібрати відповідний сорт із понад 400 відомих різновидів та виростити ягідні кущі, консультують агрономи-експерти інтернет-магазину "Аптека садівника". Доглядати за рослиною рекомендується за допомогою сучасних засобів захисту, вироблених в Україні, з урахуванням особливостей кліматичної зони, поширених шкідників, захворювань. Комплексні мікродобрива в хелатній формі постачають малині необхідні елементи живлення. Достатньо організувати правильний догляд за плодовим чагарником, аби щорічно збирати повноцінний урожай соковитих солодких ягід.

Сорти малини

Вітчизняними селекціонерами виведено безліч різновидів корисних ягідників, котрі відрізняються забарвленням ягід (червоних, рожевих, жовтих, чорних відтінків) і величиною плодів. Кращі характеристики мають: "Осінь", "Примара", "Космічна", "Княгиня", "Брусвяна", "Промінь".

Під час вибору відповідного сорту необхідно враховувати особливість кліматичної зони, стійкість сорту до температурних перепадів, врожайність культури. Краще купувати сортовий районований матеріал у перевірених продавців.

В Україні вирощують багато різновидів малини:

Традиційні різновиди, виведені в минулих століттях методом відбору з дикорослих рослин. Переваги – невибагливість, відмінна морозостійкість, стабільна врожайність. Польський "Лашка", шотландський "Глен Файн", українські "Саня" і "Промінь", канадський "Кенбі" користується незмінною популярністю у садівників.

Великоплідні сорти малини виведені здебільшого зарубіжними вченими. Кущі потребують укриття в зимовий період. Щоб отримувати високі врожаї плодів, необхідно дотримуватися рекомендацій з догляду: достатня освітленість, родючі ґрунти, сучасні засоби захисту рослин, дотримання агротехніки вирощування.

Штамбові різновиди культури потребують мало місця під час вирощування. Розмір ягід сягає 10-12 грамів, врожайність із рослини при відповідному догляді — до 7 кг з одного куща. Малинові дерева російської селекції "Здоровань", "Таруса", "Євразія" придатні для вирощування на півдні нашої країни. У північних регіонах на зиму потрібне укриття.

Ремонтантні сорти родять практично все літо й осінь. Урожай збирають на однорічних стеблах, які під зиму зрізають під корінь. Кущ не потребує обрізання і формування. Рослина не хворіє на профільні захворювання, оскільки середовище проживання грибків (стовбур і листя) щорічно знищується. Кращі сорти малини: українські "Примара", "Персея", російський "Геракл", польський "Полка".

Малинові рослини універсального призначення можна вирощувати в будь-якій кліматичній зоні країни. Вони не вибагливі до типу ґрунту, практично не уражаються шкідниками, стійкі проти більшості штамів грибка.

Як посадити малину

Час посадки малини в нашій країні залежить від регіону розташування садової ділянки. У південних областях переважно використовують осінню посадку, оскільки до настання стабільних холодів є тривалий період. У центральних і північних районах України коренева система саджанців може не встигнути розвинутися до морозів, і рослина прирікається на загибель.

Малина полюбляє родючі легкі ґрунти, освітлене місце, захищене від холодного вітру. При посадці малини навесні дотримуються відстані між культурами в 30-40 см, між рядами рекомендується залишити 1,5-2 метри. Хороший однорічний саджанець має два розвинені кореневі відростки завдовжки не менше 10 см, товщина біля основи – 8-10 мм.

У кожну лунку необхідно всипати органічні добрива, замінивши ними третину обсягу вийнятого ґрунту. Корінці добре розправляють і засипають землею. Необхідно полити рослини, виливши під молодий кущ 3-4 літри води.

Посадку малини восени організують у вересні-жовтні, щоб до настання холодного періоду залишалося не менше 3-4 тижнів. Саджанці варто замульчувати, щоб захистити кореневу систему від вимерзання.

Вирощування і догляд за малиною

При вирощуванні малини важливо правильно доглядати за чагарником. Рослина надає перевагу родючому, чистому від бур'янів ґрунту. Бур'ян у міжряддях можна видалити, застосовуючи гербіцид Антибур'ян". Важливо контролювати, щоб засіб не потрапив на культуру. Догляд за малиною навесні і влітку полягає в регулярному прополюванні і розпушуванні простору між чагарниками. Утворення кірки на поверхні ґрунту значно знижує врожайність ягідника. Щоб сформувалася гідна кількість ягід на кущах, потрібен полив малини. Вологолюбна рослина не виносить надлишку вологи і застою води в ґрунті. Допустима глибина залягання водних ресурсів має бути не меншою за 1,5 метри.

Рекомендується використовувати шар мульчі з органіки, щоб зберегти ґрунт вологим і припинити розмноження бур'янів.

У період цвітіння і наливу ягід бажана підгодівля малини навесні і на початку літа. Вигідно використовувати добрива у формі хелатів. Розчинені поживні речовини при позакореневій обробці надходять до клітин листя через 1-5 годин. Бажано обробляти чагарник препаратом "Авангард Плодово-ягідні" до збору врожаю з інтервалом у 1-2 тижні.

До розпускання бруньок організовується обрізка малини навесні. Необхідно видалити старі стебла, прорідити пагони, залишаючи на квадратний метр площі до 20 сильнорослих гілок. Також проводиться укорочення стебел до першої живої бруньки. Захід стимулює розвиток квіткових зав'язей. Навесні рекомендується видалити старі гілки і прорідити молоду поросль. Щоб малина не розповзалася садом безконтрольно, посадку обмежують вкопаними на глибину до 50 см листами шиферу або іншими підручними матеріалами. Оптимальна ширина малинового ряду становить 50 см.

Від шкідників і хвороб регулярно проводять обробку малини навесні фунгіцидами та інсектицидами. Заходи, що проводяться до розпускання бруньок, дозволяють зруйнувати гнізда зимуючих шкідливих комах. Профілактика захворювань підтримує імунітет.

На початку і в середині вересня, коли повністю зібрано урожай плодів, необхідна осіння підгодівля малини. Розчином мікродобрива "Авангард NPK + M/E Плодово-ягідні" варто полити рослини під корінь. Підживлення підвищує імунітет рослини і допомагає без втрат пережити зиму. Якщо погода занадто суха, рослині необхідний рясний полив. Деякі садівники включають у догляд за малиною восени обривання листя з кущів ягідника. У нещільно стиснутий кулак захоплюють стебло і рухом руки вгору обривають листя культури. Прийом залишає зимуючих шкідників без теплого покривала з листя в період морозів. Перед похолоданням малинові стебла рекомендується акуратно нагнути і зафіксувати біля самої поверхні землі. Під час снігопаду рослини загортають сніг, попереджаючи вимерзання пагонів.

Також проводиться обрізка малини восени. Вирізають усі старі, хворі, недорозвинені гілки. В результаті коренева система не витрачає поживні речовини на підтримання непотрібної порослі. Кущіння паростків малини забезпечує прийом укорочення стебел, що залишилися, на чверть довжини. Можна залишити резервний запас із 20% молодої порослі на випадок сильних морозів у безсніжну зиму.

Збирання врожаю

Малинова рослина плодоносить на одному місці до 8 років. Далі кущ необхідно викорчувати і закласти малинник на іншому місці. Збір малини проводять у кілька прийомів у міру дозрівання ягід. Захід рекомендується проводити в ранкові або вечірні години, коли спаде (ще не випаде) роса. Не варто починати прибирання після дощу.

Ягоди відрізняються ніжною консистенцією, тому зривати зрілі плоди краще з плодоніжкою, щоб малина не спливла соком. Не рекомендується використовувати для збору тару ємністю понад 4 кг, щоб ягода не розплющилася під власною вагою. 

Звичайна культура зріє з кінця червня до середини серпня. Основний обсяг врожаю малини збирають протягом 2-3 тижнів з інтервалом у 2-3 дні. Не варто очікувати, поки малина переспіє і ягоди опадуть із куща. Урожай необхідно швидко переробити. Максимальний час зберігання ягід у холодильнику — 5 днів.

Хвороби і шкідники малини

Щоб отримати високий урожай ягід, необхідно захистити кущі від шкідників малини, які пошкоджують квіти, листя й плоди рослини. Заходи проводять у сезони розпускання бруньок, формування квіткових бутонів, зав'язування ягід, після збору врожаю. Необхідно знати перелік шкідників і найбільш небезпечний період їх поширення:

– малинний жук ласує бутонами і ягодами рослини;

– довгоносик відкладає яйця в бутонах, знищує квіти і молоде листя;

– павутинний кліщ висмоктує сік із листя;

– склівка продірявлює стебло рослини, влаштовуючись на зимівлю в отворах;

– малинний комарик облаштовує своє лігво під корою чагарнику.

Рекомендується обробити кущі в фазу квіткових бутонів препаратом "Антигусінь + Самшит", за появи кліщів "Антикліщ Про" або "Антиколорад Макс". Варто застосувати інсектицид "Захват Ойл" після збирання врожаю.

Хвороби малини і боротьба з ними

Малиновий чагарник уражається хворобами грибкового та вірусного походження: 

– сіра гниль;

– борошниста роса; 

– іржа;

– антракноз;

– пурпурова плямистість.

Пущені на самоплив грибки можуть у найкоротші терміни знищити не тільки малинник, але й весь сад. Тому необхідно обробляти рослини фунгіцидами за появи перших ознак ураження і профілактично. Бажано застосовувати засоби "Страж", "Гарт", "Самшит" через 10-14 днів. Препарати рекомендується підбирати залежно від хвороби.