Калина

Блог
Шкідники калини: як захистити кущі від комах
Найчастіше саме шкідники відбивають усю охоту вирощувати в саду калину, і передусім це чорна попелиця на калині. Вже декілька моїх знайомих махнули рукою на задум мати біля хати цю красиву рослину, яка до того ж є національним символом. Бо крім корисних ягід, кущі калини додають господарю мороки із попелицею та іншими шкідниками.
Без своєчасної обробки калини не обійтись, інакше калина погано цвіте, а значить і врожай тільки зменшуватиметься. Втім, обробка допоможе належним чином подбати про здоров’я кущів, адже нічого надскладного в боротьбі зі шкідниками калини немає.
Провідний експерт
Детальніше

Про калину

Невибагливий чагарник з яскраво-червоними їстівними плодами – калина звичайна – росте на всій території України. Заввишки рослина сягає 2-4 метрів. Тривалість життя становить близько 50 років. У світі відомо приблизно 200 різновидів культури з їстівними або декоративними плодами червоних і чорних відтінків. Цвітіння відзначається у весняний період. Кулясті суцвіття вражають величиною і оригінальністю.

Калина – відмінний медонос. Ягоди мають гіркий присмак, який пом'якшується після заморозків. Кісточка плоска, за формою нагадує серце. Селекціонерами виведені десертні види культури з кисло-солодкими плодами. Ягоди цінуються за багатий мінерально-вітамінний склад. Усі частини рослини в народній та офіційній медицині використовуються в якості лікувальної сировини. Плодова кисть має дезінфікуючі властивості – достатньо опустити гілочку з ягодами в відро води, щоб через 2 години вийшла практично стерильна рідина.

Бажано посадити чагарник на своїй ділянці. Тим, як правильно обробляти культуру, які сорти краще родять у нашій кліматичній зоні, діляться досвідчені експерти-агрономи ТМ "Аптека садівника". Застосування препаратів захисту рослини від несприятливих умов, комах-шкідників, поширених захворювань істотно збільшує врожайність культури.

Різновиди калини

В Україні поширені декоративні та їстівні сорти калини, що відрізняються за розміром суцвіття, тривалістю періоду цвітіння, забарвленням і формою листя, кольором і смаком плодів. Запилюється рослина комахами, яких приваблюють більші, але безплідні крайові квітки. Більш вагомий урожай отримують за умови групових насаджень рослин.

Найбільш поширена калина звичайна з червоними їстівними плодами, які з'являються на 2-3 рік після посадки. Щорічний приріст гілок становить близько 70-100 см. Також можна вирощувати такі сорти плодових чагарників з їстівними ягодами:

“Жовтий”. Виростає до 4 метрів заввишки. Чагарник відрізняється напівпрозорими жовтими ягодами, зібраними в кисті. Плоди їстівні і містять багато аскорбінової кислоти. Листя восени набуває золотистого забарвлення. Часто декоративними кущами оформляють "живопліт".

“Райдужний”. Соковита м'якоть плодів за смаком кисло-солодка з легкою гіркуватістю. Пурпурні ягоди збирають після заморозків. Чагарник невибагливий до умов зростання.

“Оксамитовий”. Рослина легко переносить морози до -30° Цельсія, стійка до профільних захворювань. Плоди раннього терміну дозрівання придатні до вживання свіжими і для переробки.

“Рубін”. З високорослої (до 4 м) рослини отримують 8-11 кг солодких із незначною гірчинкою ягід. Шкірочка плодів рубінового забарвлення, м'якоть – жовтувата. Період плодоношення розтягнутий із 3-4 до 20 років.

“Закат”. Самоплідній рослині потрібні додаткові запилювачі, щоб отримати з кожного куща більше 5 кг соковитих ягід.

“Еліксир”. Зимостійкий сорт практично не схильний до захворювань. Бордові ягоди з тонкою шкіркою відрізняються легкою гіркуватістю і кисло-солодким смаком.

“Садовий”. Для великих чорних ягід характерний трохи терпкий присмак.

Калина, різновиди якої використовуються для ландшафтного дизайну.

Калина Давида виростає до 1 метра заввишки. Вічнозелена рослина славиться шкірястим листям до 15 см завдовжки і блакитними неїстівними плодами. Чагарник потребує укриття, якщо зима без снігу.

Вічнозелена калина "Празька" відрізняється невеликою висотою і повільним зростанням. Пониклі декоративні гілки унизані плоскими суцвіттями з квітами кремового забарвлення.

Кулястий кущ висотою до 1,5 метрів — "ескімо" — усипаний круглими суцвіттями до 10 см у діаметрі. Восени відзначається повторне цвітіння, а зелене листя оновлюється до жовтого кольору з червоно-бордовими розводами.

Калина Гола. Характеризується різнокольоровими ягодами в різній стадії зрілості. Осіннє листя набуває червоно-пурпурового забарвлення і довго тримається на гілках. Плоскі кошики квітів досягають 20 см у діаметрі.

Декоративний кущ "Бульденеж" розростається до 3,5 метрів завдовжки і завширшки. Круглі кульки суцвіть покриваються спочатку зеленими, а потім білими пелюстками. Ягоди не утворюються.

Навесні і восени радує усіх навколо червоними бутонами лавролістна красуня. Рослина утворює ягоди синього з металевим відливом кольору. Чагарник добре переносить стрижку і використовується для створення декоративної огорожі.

Гордовина – розлогий кущ заввишки понад 3 метри, при дозріванні красується одночасно недостиглими червоними і стиглими чорними ягодами. Плоди можна їсти, але цінується чагарник за декоративність.

Як і де краще посадити калину

Чагарник віддає перевагу сонячним галявинам, захищеним від холодних вітрів. Допускається легка півтінь. У тіні врожайність значно знижується. Особливих вимог до родючості ґрунту рослина не пред'являє, але краще росте на легких ґрунтах із нейтральною кислотністю. Можуть рости і плодоносити кущі на слабокислих суглинках. Оптимальний рівень підземних вод – більше ніж 100 см від поверхні. Допустима відстань між висадженими саджанцями становить 2-3,5 метри. Більший урожай забезпечується при розміщенні груп рослин від 3 екземплярів.

Краще вдається посадка калини навесні до початку набухання бруньок, і восени після опадання листя, але до настання стабільних заморозків. Вибрану ділянку рекомендується ретельно скопати і видалити бур'яни. Посадкову яму формують глибиною до 50 см, діаметром — 40 см. Вийняту землю необхідно замінити на родючу суміш із верхнього шару ґрунту, торфу і перегною, взятих приблизно в рівній пропорції. Бажано попередньо замочити кореневу систему на 2 години в розчині препарату "Антихрущ", щоб запобігти пошкодженню підземних пагонів шкідниками. На сформованому горбку варто розправити коріння рослини, уникаючи загинів відростків догори. Засипати землею, утрамбувати і рясно полити саджанець водою. Пристовбурні кола рекомендується засипати мульчею шаром у 7-10 см.

Як швидко розмножити чагарник

Розмноження калини проводять декількома способами:

- вирощування саджанців із зелених живців, зрізаних одразу після цвітіння чагарнику;

- посів насіння у відкритий ґрунт або в теплиці;

- використання горизонтальних або вертикальних пагонів;

- відсаджування кореневої порослі.

Живці нарізають, коли пагони зберігають гнучкість. Оптимальна величина – до 10 см із 2-3 міжвузлями. З нижньої сторони роблять гладкий зріз і обрізають усе листя. Для швидкого вкорінення живці замочують у розчині "Авангард Стимул" на 2-4 години. Рослини висаджують у теплицю з температурою +25-30°C і вологістю 70%. Склад ґрунту – пісок навпіл із торф'яної крихтою. Зимують саджанці в теплиці під укриттям із листя і мульчі. Навесні молоді кущі висаджують на постійне місце, забезпечуючи стандартний догляд: прополка, полив, підживлення, захист від шкідників і хвороб.

Для розмноження відбирають найбільше насіння, промивають і підсушують сировину до осені. Природним методом насіннєвий матеріал сіють восени в підготовлений заздалегідь ґрунт. Сходи з'являються через рік. Прискорити процес можна, провівши штучну стратифікацію насіння:

- рекомендується у вересні-жовтні посадити калину в ящики з вологим піском;

- 2 місяці (листопад-грудень) витримати контейнери за температури 25-28°С тепла;

- до настання весняного періоду майбутні саджанці зберігають у прохолоді підвалу або льоху;

- необхідно винести ящики на сонячне місце і дочекатися сходів;

- розсадити паростки на підготовлену грядку;

- наступної весни варто висадити рослини на постійне місце.

Швидко отримати кілька повноцінних рослин певного сорту можна, виростивши саджанці з пагонів:

- нахилити бічну гілку культури до самої поверхні землі і притиснути її рогаткою або каменем;

- насипати гірку живильної суміші в місці майбутнього вкорінення;

- регулярно поливати ґрунт водою;

- наступної весни відрізати паросток від материнської рослини і висадити кущ на вибране місце.

Отримати саджанці можна з молодого чагарнику за допомогою високого підгортання:

- восени вибрати кущ із декількома паростками;

- обрізати паростки, залишивши на кожному по 2-3 бруньки;

- підгорнути землею на 15-20 см, проливши ґрунт розчином стимулятора "Авангард Гроу Аміно”;

- навесні повторити підгортання на 5-10 см кілька разів;

- восени викопати і розділити кущ на кілька повноцінних саджанців;

- висадити молоді кущі на постійне місце.

Догляд і вирощування калини

Протягом теплого періоду догляд за калиною полягає в регулярній підгодівлі, прополках, поливах. Рекомендується проводити профілактику проти ураження калини шкідливими комахами і профільними захворюваннями.

На садових ділянках вирощування калини часто виробляють у 1 стебло, як дерево. Необхідно залишити найбільш рівний і сильний паросток, вирізавши інші пагони під корінь. Протягом 2-3 років триває ретельна ліквідація всієї прикореневої порослі. Також потрібно видаляти бруньки, що проростають на стовбурі. В результаті рослина красиво виглядає і займає мало місця.

Обрізка калини для формування і омолодження проводиться навесні до початку сокоруху. При формуванні родючої рослини залишають 7-8 скелетних гілок, видаляючи паростки, спрямовані до центру, що загущують крону. Для декоративних чагарників варто залишити 13-15 стовбурових паростків. Вирізати хворі, старі, пошкоджені гілки можна восени. Повернути старому (8-10 років) кущу "молодість" легко за 3 роки — рекомендується щорічно замінювати по 1/3 частини крони новою порослю. Якщо утворюється мало квітів, варто повністю зрізати стебла на відстані 20-30 см від кореневої шийки. Пагони, які виросли із "сплячих" бруньок, відновлюють крону через 2-3 роки.

Хвороби і шкідники калини

Істотно знижують урожай ягід шкідники калинового чагарнику:

- калинова чорна попелиця висмоктує сік із молодих верхівок;

- оленка волохата виїдає серцевину квітів плодоносних культур;

- до прожилок виїдає соковиту м'якоть листя калиновий листоїд;

- гусінь листовійки, п'ядуна і галиці знищують бруньки, бутони квітів, молоді ніжні листочки.

Допомагають зупинити навалу шкідників профілактичні обробки препаратами "Антиколорад Макс", "АТО Жук", "Колібріс". Засоби рекомендується чергувати, щоб не викликати звикання до активної речовини.

Хвороби калини, характерні для чагарнику, мають здебільшого грибкову природу. Варто обробляти рослини фунгіцидами "Фундазим", "Страж", "Захисник", "Інферно", не чекаючи на візуальний прояв ураження.