Блог
Стрижка та обрізка самшиту

Вічнозелена рослина характеризується досить повільним зростанням. За рік приріст гілок становить 5–15 см, проте він залежить від кліматичної зони та умов зростання чагарнику. Формуючу обрізку самшиту рекомендується робити на третій рік після посадки саджанця в саду. Виняток — бордюрні міні-сорти, які можна обрізати в рік посадки. Це бажано проводити в теплу похмуру погоду ввечері. Відповідний інструмент для обрізки листя та пагонів, що не здерев'яніли — механічні ножиці. Тонкі торішні гілки добре зрізати секатором, скелетні гілки обрізають кущорізом.

Активне зростання чагарнику відзначається з квітня по вересень — цей період найбільш сприятливий для стрижки самшиту. Після кожної операції рослина потребує рясного поливу та підживлення, щоб забезпечити необхідне харчування листям. Агрономи торгової марки «Аптека Садівника» рекомендують обприскувати культуру позакореневим способом препаратами «Авангард Гроу Аміно» і «Авангард Стимул», сприяючи відростанню зелені крони й подолання стресу після обрізки. За вегетаційний період допускається 3–4 обробки культури мікродобривами.
Провідний експерт
Детальніше

Усе про самшит

Самшит — вічнозелений багаторічник, що росте у формі дерева або чагарнику. У кліматичній зоні України висота кущів не перевищує 2 метрів. Рослина добре піддається стрижці, тому її використовують для створення ландшафтних композицій або живоплоту. У сприятливих, близьких до тропічного клімату умовах самшит зростає до 500 років. Діаметр стовбура збільшується на 1 мм за рік. Повільний приріст нових гілок (5–15 см заввишки та 4–5 см завширшки) полегшує догляд за посадками — для корекції обраної форми достатньо 1–2 рази на сезон підстригати крону.

Чоловічі й жіночі квіти формуються кистями, поширюючи медовий аромат. Родити починає у віці 15–16 років. У північних областях України плоди практично не визрівають.

Усі частини самшиту (листя, кора, квіти, плоди) отруйні — усього 20 мг достатньо, щоби паралізувати життєдіяльність організму дорослої людини. Рослину не рекомендується вирощувати в місцях масового відпочинку дітей.

Досвідчені агрономи інтернет-магазину «Аптека Садівника» готові поділитися фірмовими секретами, як правильно виростити декоративну рослину на дачній ділянці або бонсай-самшит у горщику.

Популярні в Україні різновиди й сорти самшиту

Ще стародавні греки використовували самшит у ландшафтному дизайні. Щоби химерні фігури або геометричні форми стали зеленою «родзинкою» саду, необхідно правильно підібрати різновид чагарнику. У всіх регіонах України добре ростуть такі різновиди:

Buxus sempervirens — самшит вічнозелений — у природних умовах росте деревом. В Україні вирощують кілька чагарникових різновидів, що за висотою не перевищують 2 метрів. Основне використання — живоплоти (сорт Suffruticosa). Сорт Elegance відрізняється зеленим листям із білою або жовтуватою окантовкою.

Buxus microphylla — самшит дрібнолистий — характеризується високою зимостійкістю. Рослина виносить мороз до 30°C. Для формування бордюрних композицій використовують сорт Winter Gem. Через повільне відростання гілок чагарник Faulkner ідеально підходить для створення паркових скульптур. Різновид Buxus Harlandii Hance вирощують у кімнатних умовах, як мініатюрний сад.

Buxus colchica — самшит колхідський — росте у вигляді багатостовбурного фантастично вигнутого чагарнику.

Кущі можна вирощувати у відкритому ґрунті, горщиках, у кімнаті. Для зимового зберігання вазони з декоративними культурами заносять у прохолодне приміщення. Якщо передбачається зимівля на вулиці, рослину рекомендується встановити у велику місткість, засипавши вільний простір утеплювачем.

Способи розмноження

Легко самостійно відтворити вподобаний сорт. Самшит, розмноження якого допускається живцями, відводками, поділом куща й насінням, має відмінне приживання. Достатньо дотримуватися нескладних правил з посадки й догляду за рослинами.

Щоби розділити кущ самшиту, його обкопують по колу. Верхню частину краще зв’язати пучком, за який треба витягти багаторічну рослину з мінімальними втратами. Далі потрібно відокремити секатором гілки з повністю сформованими коренями і висадити кожну в заздалегідь підготовлену ямку.

Розмноження самшиту проводять частіше вегетативно, ніж насінням. Чекати плодоношення потрібно 15–16 років. Насіння визрівають тільки в південних областях, але зберігають схожість усього 1 сезон. На появу сходів після тривалого (до 2 місяців) пророщування насіння у вологому субстраті необхідно очікувати близько 30–40 днів. З огляду на те, як швидко зростає самшит, міні-саджанці готові до висадки на постійне місце через 2–3 роки.

Набагато простіше, швидше й дешевше виростити молоді рослини з живців — достатньо регулярно стригти самшитові кущі, використовуючи в якості посадкового матеріалу однорічні обрізки розміром 10–15 см із трьома міжвузлями. Необхідно обірвати листя з нижньої частини, залишивши зверху 2–3 штучки. Отриманий живець самшиту рекомендується заглибити у вологий поживний ґрунт, залишивши над поверхнею 1 зчленування з листками. Забезпечити високу вологість повітря можна накривши саджанці плівкою або скляними банками. Через півтора-два місяці у живця відростає власне коріння. Кількість виживших рослин становить 80%.

Як розмножити самшит відводками:

- вибрати добре розвинену бічну гілку;

- нахилити її до землі й закріпити рогаткою;

- насипати горбик землі зверху;

- регулярно зволожувати ґрунт до появи паростка.

Навесні необхідно викопати готовий саджанець, відокремити його від материнського куща, замочити кореневу систему в робочому розчині препарату «Авангард Стимул» й після цього пересадити на постійне місце. Можна використовувати метод при формуванні живоплоту, виростивши саджанці з двох сторін на відстані 20–25 см. Відокремлювати дочірні відростки в цьому випадку не потрібно.

Вибір відповідного місця й посадка рослини

У центральних і північних областях України садити самшит на постійне місце рекомендується навесні. Для південних регіонів допускається також осіння посадка в терміни, коли до настання постійного похолодання з мінусовою температурою залишається не менше 2 місяців. Повільно зростаючий низькорослий чагарник має встигнути вкоренитися.

За добу до заходу рекомендується замочити кореневу систему у воді, якщо самшит придбаний із земляною грудкою. Кущ у контейнері можна висаджувати протягом теплого періоду. Корисно замочити коріння в розчині мікродобрива «Авангард Плодово-Ягідні» на 4 години. У залишок розчину треба додати води й полити посаджений саджанець під корінь.

Параметри ями за діаметром і глибиною перевищують розмір кореневої системи вдвічі. У ґрунт рекомендується додати перепрілий компост, торф. Розподіливши корінціколом, потрібно засипати рослину землею. Бажано залишити кореневу шийку над поверхнею на 4–5 см, після чого втоптати ґрунт навколо саджанця. За контуром бажано насипати земляний вал, щоби рідина надходила до коріння самшиту.

Для підв’язки штамбових різновидів рекомендується забити кілочок у центр посадкової ямки.

Отруйність чагарнику вимагає дотримання заходів безпеки під час догляду за самшитом — працювати бажано в рукавичках.

Ґрунт

Невибагливість самшиту дозволяє вирощувати кущі практично на будь-якому різновиді ґрунту. У природних умовах зелений багаторічник уподобає слаболужний або нейтральний розсипчастий ґрунт. Погано росте й чахне чагарник на солонцях. При близькому розташуванні ґрунтових вод (менш як 2 метри) рекомендується насипати на дно посадкової ями дренаж із керамзиту шаром 5–15 см.

Освітленість

Рослина не пред’являє особливої ​​вимогливості до освітленості місця зростання. Низькорослий самшит добре переносить яскраве сонячне світло й розріджену півтінь, оскільки вона — виходець із південних регіонів Східної Азії, Африки, Америки, Середземномор’я, що відрізняються густою рослинністю.

Кращі сусіди

Вічнозелений багаторічник ефектно виглядає в оточенні квітучих чагарників. Весняна пишність жасмину та бузку підкреслюють зелену строгість геометричних фігур самшиту. Відмінно відтіняє рослина літнє різнобарв'я кущових троянд. Оригінально сприймається ансамбль із посадками барбарису, рясту, гейхери.

Як доглядати за самшитом

Самшит зростає практично на будь-якому вигляді ґрунту. Подібний до стрижня центральний корінь із розгалуженими бічними відростками здатний дістати воду й поживні речовини з глибини. Великий приріст гілок і густота крони, що важливо в декоративному садівництві, забезпечується регулярними підживленнями й рясним поливом.

Обробка ґрунту

Поки коренева система самшиту погано розвинена, необхідно вчасно знищувати бур’янисту рослинність. Регулярне розпушування ґрунту забезпечує доступ кисню до коренів. Пристовбурний ґрунт бажано тримати в чистоті. Мульчування допомагає протистояти росту бур’янів. Не бажано зіткнення матеріалу зі стовбуром чагарнику.

Полив

Самшит — вологолюбна рослина. Природним сховищем служать листя, рідина з яких рівномірно розподіляєтьсявсіма частинами куща. Рекомендується постійно підтримувати вологість ґрунту в пристовбурному колі. Надмірне випаровування в жарку пору попереджає покриття ґрунту 10 см мульчі.

Залежно від погодних умов бажано поливати чагарник 1 раз на тиждень. Молоді рослини потребують більше вологи. Перед зимівлею варто рясно полити насадження самшиту, щоби запобігти вимерзанню кореневої системи.

Добриво

Не чекаючи на зовнішній прояв «голодування», необхідно регулярно підгодовувати чагарник хелатним добривом «Авангард Квіти Трави» позакореневим способом. Додавання в робочий розчин стимулятора «Авангард Стимул» підсилює ефективність препарату. Після обприскування поживний склад надходить у клітини листя самшиту. В результаті поліпшуються обмінні процеси вічнозеленого багатолітника. Листя, у яких акумулюються волога й мінеральні речовини, набувають м’ясистість, насиченого забарвлення. Рекомендується підгодовувати рослину через 10–14 днів.

Кожна обрізка самшиту має супроводжуватися наступною підгодівлею й рясним поливом, щоби не виснажити життєві сили рослини. Безболісно подолати стрес допомагає обприскування куща розчином препарату «Авангард Гроу Аміно».

Формування крони

Самшит-кулю або інших найпростіших геометричних форм можна створити самостійно. На кущ одягається каркас із металевої сітки. Потім ретельно видаляються всі пагони над ґратами. Необхідно стригти тільки зелені напівздерев'янілі паростки, не ушкоджуючи скелетні гілки. Обрізки годяться для розмноження живцями.

Композиції з фігурками людей, тварин виконуються за допомогою підв’язування гілок самшиту дротом у певній послідовності. Потрібні художні навички автора, щоби правильно витримати форму зображення, провести стрижку кущів.

Вибираючи період, коли стригти самшит, бажано враховувати час відростання нових пагонів. Паростки, що не визріли, загинуть взимку й послаблять весь кущ. Оптимальний термін останньої процедури для центральних і північних областей — з кінця липня до першої декади серпня. На півдні до настання холодів має залишитися не менше 2 місяців.

При обмеженому просторі можна виростити міні композицію із самшиту в горщику, діжці або іншій відповідній ємності. Оригінально виглядає мініатюрний сад у непотрібному візку, ящику посеред двору. Достатньо підібрати потрібних «сусідів», які підкреслюють декоративність самшитового куща.

Самшит Бонсай вирощують у кімнатних умовах. Коренева система швидко звикає до обмеженого простору. Крону формують за допомогою регулярної обрізки. Вигинання гілок у потрібному напрямку проводиться методом натягу під вантажем, стягування дротом. Маніпуляції проводять тільки з молодими гілками, щоби не пошкодити рослину.

Боротьба зі шкідниками

Відчутної шкоди посадкам завдає самшитова вогнівка. Родина шкідника — Китай. У європейські країни комаху завезли із саджанцями рослини у 2007 році. Сприяє поширенню й розмноженню вогнівки відсутність природних ворогів. В українських умовах можуть вирости 3–4 покоління гусені (життєвий цикл становить 40 днів), які здатні повністю знищити листя самшиту. У результаті рослина всихає.

Складно відновити життєдіяльність вічнозеленого чагарнику після навали вогнівки — перешкоджає повільне відростання листя й гілок. Після обробки інсектицидами забороняється підживлення азотними добривами, які провокують прискорене утворення молодих пагонів. Не підготовлена до зимівлі рослина пропадає в холодний сезон.

Профілактика — найкращий спосіб захисту посадок самшиту. За появи перших ознак ураження (покриття листя ніби павутинням, наявність великої кількості гусениць всередині куща, частково оголені гілки) рекомендується 2 рази обробити рослини тандемом фунгіциду «Самшит» та інсектициду «Антигусінь» з інтервалом у 30 днів. Препарати розроблено компанією «Аптека Садівника», вони максимально підходять для застосування в кліматичній зоні України. Також при обробці знищуються галиці, блішки, кліщі.

Зимуючі в ґрунті шкідники самшиту гинуть після весняного поливу пристовбурного кола розчином протруйника «Антихрущ». Зону розташування кореневої системи необхідно промочити на 30–40 см завглибшки.

Профілактика захворювань

Найчастіше уражають самшит хвороби грибкового й бактеріального походження. Висока вологість у поєднанні з поганою вентиляцією простору всередині чагарнику сприяють поширенню інфекційних хвороб. Спори грибків розносяться вітром, заражаючи сусідні рослини. Основні ознаки ураження:

- листя й пагони починають всихати, покриватися чорними плямами;

- листова поверхня покривається безліччю різнокаліберних білих із чорним контуром плям;

- пагони самшиту жовтіють і всихають;

- рослина масово скидає листя;

- на нижньому боці листків спостерігаються іржаві опуклі плями;

- з’являється гниль у нижній частині куща;

- помітно біле напилення на листі й гілках.

Щоби захистити від грибкового ураження багаторічний самшит, фунгіцид «Захисник», а також інсектицид «Антигусінь+Самшит» застосовують кожні 14 днів після виявлення перших симптомів хвороби.

Якщо помічено, що захворів самшит (жовтіє листя, в’януть пагони), необхідно вирізати й знищити всі уражені фрагменти. Зрізи бажано обробити антисептиком. Чагарник варто ретельно обприскати препаратом «Гарт». Фунгіцид не тільки припиняє поширення шкідливих мікроорганізмів, але й захищає культуру від навали кліщів.

Можливі труднощі під час вирощування

Самшит досить морозостійкий, але не переносить різку зміну погодних умов. Багаторазове потепління-похолодання здатне погубити вічнозелений чагарник. Оптимальне збереження куща забезпечують снігові замети, що повністю укривають рослини. Українські зими характеризуються частими температурними перепадами від плюса до мінуса, а рясні снігопади трапляються все рідше. Тому самшит необхідно вкривати на зиму.

Коли нічна температура опускається нижче 10°C морозу, бажано вкрити рослини:

Молоді кущики, вирощені з живців (насіння), утеплюють агроволокном і хвойним гіллям. Прикореневу площуварто покрити мульчею з торфу або хвої.

Підв’язані до опори штамби рекомендується обернути спанбондом. Стовбур дорослих самшитів перед зимівлею білять, щоби захистити від сонячного опіку.

Бордюрний чагарник повністю накривають мішковиною або нетканим волокном. Краї укриття необхідно придавити вантажем і присипати по контуру землею.

Верхівки багаторічних кущів стягують пучком, щоби захистити самшит від пошкодження гілок.

З настанням весняного потепління знімати укриття необхідно поступово.