Хвороби і шкідники хвойних рослин

Хвороби і шкідники хвойних рослин | Аптека Садівника
Провідний експерт

Дізнаємося про хвороби та шкідників хвойних культур

Хвороби і шкідники хвойних рослин | Аптека Садівника

Для прикрашання присадибної ділянки ми часто висаджуємо хвойні рослини. Це можна пояснити тим, що такі рослини довгі роки зберігають свою декоративність, мають красиву форму хвої, приємний аромат. А взимку засніжена хвоя виглядає не менш привабливо, ніж улітку. Однак щоб хвойні культури залишалися декоративними, їм потрібен правильний догляд. Підживлення, полив, захист від сонячних опіків навесні, обрізка — це перелік основних агрозаходів, яких потребують такі культури. На жаль, хвороб та шкідників не уникнути теж, як би нам цього не хотілося. Та якщо знати більше про патогени, які можуть уражувати хвойні культури, ви швидко виявлятимете їх на своїх рослинах. Тому сьогодні більше дізнаємося про хвороби та шкідників хвойних культур, а також про ефективні засоби їхнього захисту.

Поширені хвороби хвойних рослин

Серед найбільш поширених хвороб хвойних насаджень варто відзначити шютте та іржу. Найчастіше уражують вони звичайну сосну, хоча іншим видам також можуть завдавати шкоди.

Шютте

Небезпека цієї грибкової хвороби полягає в тому, що існує багато різновидів шютте. Вони уражують хвойні культури у різний час — від ранньої весни до пізньої осені. Існує навіть снігове шютте, яке пошкоджує рослини взимку.

Перші ознаки хвороби з’являються восени: на хвої помітні дрібні жовтуваті плями, спостерігається, кінчики хвої жовтіють. Після першого весняного потепління хвоя стає червоно-бурого кольору, одночасно на ній з’являються дрібні чорні крапки. У квітні-травні хвоя опадає. Літом на опалій хвої утворюються алопеції, які дозрівають у кінці червня і заражають вже молоду хвою.

Іржа

Хвороба, що зустрічається по всій Україні і поширюється за температури повітря близько 16 °C та високої вологості повітря.

Перші ознаки іржі проявляються восени — на хвої з’являються жовті плями. Біля основи хвоїнок здувається кора і стає оранжевою. Внаслідок ураження руйнуються смоляні ходи та активно виділяється смола. Поступово на стовбурі і гілках утворюються овальні потовщення, які розростаються та перетворюються в багаторічні рани, з них витікає смола.

Шкідники хвойних рослин

Що стосується шкідників хвойних, тут варто звернути увагу на попелиці та щитівки.

Попелиці

Помітили на хвої дрібних комах, а сама хвоя почала жовтіти та всихати? Це ознаки того, що на ваших рослинах завелися попелиці. Вони проколюють верхній шар рослин своїм хоботком і живляться їхніми соками. Інколи шкідники поглинають більше соку, ніж їм потрібно, і неперетравлений надлишок цукру виводять назовні. Це, своєю чергою, приваблює мурах.

Частини рослин в результаті “роботи” попелиць деформуються, сама рослина втрачає стійкість до хвороб та декоративний вигляд.

Щитівки та несправжні щитівки

Ще один небезпечний шкідник хвойних насаджень. Найбільше декоративним рослинам шкодить ялинова та туєва несправжні щитівки, а також ялівцева, каліфорнійська та соснова.

У результаті живлення личинок зменшується розмір та кількість хвої, гілки та пагони засихають передчасно. Якщо шкідники живляться постійно кілька років, то пошкоджені дерева й кущі можуть повністю загинути. У зв’язку з тим, що шкідник має панцир, знищити можна лише дорослих особин або личинок у фазі «бродяжки» (період міграції до місць живлення), яка триває від кількох годин до кількох днів.

Профілактичні заходи

Аби знизити ризик появи хвороб на хвойних рослинах, варто дотримуватися певних заходів захисту:

  • Висаджувати на присадибній ділянці тільки здоровий посадковий матеріал. А для цього варто купувати його лише у перевірених та надійних місцях.

  • Підбирати правильне місце під посадку, дотримуватися термінів посадки.

  • Видаляти уражені частини рослин та опалу хвою.

  • Не нехтувати агротехнікою культур.

Щодо останнього пункту, то варто згадати про підживлення, обрізку та інші заходи, які слід проводити із хвойними рослинами. Адже доглянуті туї, ялівці та сосни рідше піддаються ураженню хворобами і шкідниками. Хоча це й не гарантує 100%-й захист.

Нестача поживних елементів сильно позначається на зовнішньому вигляді хвої. В період вегетації радимо провести 3-5 підживлень добривом Авангард NPK+M/E Квіти, трави. Воно містить як основні макро-, так і мікроелементи для повноцінного живлення хвойних рослин.

Не забувайте про обрізку для підтримування декоративності хвойних. Сухі гілки та ті, що мають ознаки ураження, треба видаляти. А якщо хочете мати крону хвойних у певній формі (куля, піраміда тощо), тоді формуюча обрізка повинна бути регулярною.

У посушливі місяці не забувайте поливати рослини, але так, щоб не заливати їх і не викликати гниття кореневої системи. А в кінці зими та на початку весни хвойні потрібно захищати від сонячних опіків.

Засоби захисту хвойних рослин

Дотримуватися агротехніки хвойних насаджень дуже важливо, щоб підтримувати декоративний вигляд та здоров’я рослин. Однак це не зможе повністю захистити від грибкових хвороб, адже ви не можете вплинути на погодні умови. Та й шкідники уражують навіть зовні здорові рослини. Тому обробку засобами захисту не нічого не може замінити.

Бінарний комплект Антигусінь + Самшит — це одночасний захист хвойних від хвороб та шкідників. Антигусінь — це інсектицид, що уражує центральну нервову систему шкідників, в результаті чого вони швидко гинуть. Ефективний він проти самшитової вогнівки, попелиці. Самшит — фунгіцид, що протистоїть іржі. Приготуйте робочий розчин: додайте бінарний комплект на 5-6 л води і обробіть рослини. Для захисту від шютте радимо застосувати фунгіцид Захисник.

Для захисту хвойних від грибкових хвороб можна застосувати фунгіцид системної дії Фундазим. На 8-10 л води додайте 15-20 г препарату. Він має подовжений період захисної дії, застосовується профілактично та за перших ознак хвороб.

Оскільки щитівки мають захисний панцир, обробляти рослини потрібно, коли личинки знаходяться у фазі “бродяжки”. Застосуйте для цього інсектицид Ато Жук або Гудвін (1,5 мл на 3-5 л води).

Хвойні культури, як і інші насадження на ділянці, уражуються хворобами та шкідниками. На жаль, цього не уникнути, як би ми не доглядали за рослинами. Однак не треба впадати у відчай, якщо помітили ознаки ураження на рослинах. Якомога швидше застосуйте ефективні засоби захисту і насолоджуйтеся красою туй, кедрів та інших хвойних, які у кожну пору року мають чудовий вигляд.


Також вам може бути цікаво:
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Хвороби винограду та боротьба з ними
Без правильного та своєчасного лікування будь-яка хвороба винограду буде небезпечною
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Сорти винограду в Україні: як обрати кращу лозу
Вирощування винограду – особлива наука, одна з найскладніших для садівників-початківців. Проте й ті, хто лише вчиться доглядати за лозою, й ті, хто в цій справі вже майстер, прагнуть мати в саду кращі сорти винограду.
Загалом виноград можна вирощувати в кожному регіоні нашої країни, хоча найкращі умови для нього, безумовно, на Півдні, в Криму та Закарпатті. Ця ліана дуже полюбляє сонце, теплолюбна, може вимерзати в люті морози. Існують види винограду, які пристосовані до суворих умов, тому що походять із Далекого Сходу, наприклад, виноград амурський. Але в наших умовах потрібно обирати лише районовані сорти, а нерайоновані потрібно акуратно обрізати та накривати на зиму.
Виноградарі вивели багато сортів, які адаптовані до різних кліматичних умов. Щоб гарантовано отримати врожай у помірному кліматі, обирайте дуже ранні сорти винограду, в яких доволі короткий термін достигання ягід.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Мілдью винограду: розпізнати і перемогти
Влітку, коли погодні умови стають оптимальними, виникає загроза появи мілдью – несправжньої борошнистої роси винограду. Це одна із найпоширеніших і найнебезпечніших хвороб, що у вологі роки завдає виноградникам великої шкоди, бо ягоди, уражені мілдью, непридатні для вживання і виготовлення вина.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Антракноз винограду: захистіть лозу від виноградної віспи
Після тривалих дощів я завжди із завмиранням серця оглядаю виноградники, бо висадила більше десятка хороших сортів. Не хочеться, щоб через погодні умови або недогляд рослини захворіли. Одна з найпідступніших хвороб – антракноз винограду.
Нижче у статті я розповім, як її можна визначити та що можна зробити, щоб інфекція не знищила кущі та врожай.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Оїдіум винограду – лікуємо одну із найнебезпечніших хвороб винограду
Коли листя винограду стає тьмяним і вкривається плямами, ймовірна причина – хвороби винограду, з яких оїдіум відомий найбільше. Інша назва – борошниста роса винограду, що проявляється білим нальотом на листі. Це дуже поширена грибкова хвороба, настільки, що її можна вважати найбільшим ворогом виноградарів.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Хвороби винограду
Хвороби винограду і їх лікування турбують виноградаря з перших років після посадки лози. Що різноманітніші погодні умови, то більше сюрпризів у проявах хвороб. Візьми здогадайся, що то за білий наліт на винограді чи плями на листі. Хвороби оїдіум та мілдью виноградарі знають не з чуток, а от менш поширені хлороз винограду та альтернаріоз на лозі можуть налякати не лише своїм виглядом, але й невідомістю, як із ними боротися.
Нижче у статті я розповім, які інфекції трапляються на лозі та як їм зарадити.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Осіння й весняна обрізка винограду: як формувати лозу
Обрізка винограду (виноградної лози) необхідна для двох цілей: покращення плодоношення та розрідження гілок. А пасинкування винограду необхідне для поліпшення кількості та якості плодів. Якщо виноград ростиме, як йому заманеться, він пустить соки на листя й верхівку, а в нижній частині не утворить грон або вони будуть дрібними. Правильна обрізка винограду восени або навесні та видалення пагонів стане запорукою того, що на нижніх рукавах (основних гілках) ягоди будуть великого розміру, а їх смак значно покращиться.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Підживлення винограду: чим удобрити лозу навесні та восени
Без підживлення винограду не буде налитих солодких соком грон, які є винагородою господарю за його труди. Добрива регулюють ріст листя, пагонів та квітів. Нижче я розповім, яку роль відіграють різні види підживлення винограду: нітроамофоскою, курячим послідом, попілом.
Використовуючи добриво для винограду, пам’ятайте, що забагато азоту викликає надмірний ріст листя та пагонів замість квітів та плодів. Калійні добрива потрібні для достигання плодів та поліпшення морозостійкості. Також калій поліпшує утворення цукрів – завдяки йому ягоди стануть солодшими. Фосфор відповідає за зміцнення імунітету та визрівання грон.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Полив винограду: коли і скільки води лити
Чимало садівників, які садять лозу, часто забувають про полив винограду. Це пояснюється тим, що корені культури розміщені доволі глибоко, тому рослина добре витримує посуху і зовні не одразу покаже ознаки нестачі води. Згодна, лоза просто так не всохне. Але й від нестачі вологи вона гірше ростиме, а це, звичайно ж, вплине на врожай.
Нижче я розповім, навіщо потрібен полив винограду навесні, як поливати саджанця, та в яких випадках крапельний полив винограду найкращий.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Вирощування винограду: догляд від А до Я
Вирощування винограду – вищий пілотаж у садівництві. Щоб отримати гідний врожай, слід вивчити всі особливості вирощування цієї культури. Коли ви навчитеся, як вирощувати виноград, наскільки складний чи навпаки, простий догляд за виноградом, можете сміливо вважати себе садівником із великої літери! Виноградарство – дуже вдячна справа, адже за умілого підходу лози радуватимуть вас гронами щонайменше в кілограм ваги. Отже, почнемо вивчення цієї відповідальної та захопливої справи!
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Весняна обробка винограду – перший крок до щедрого врожаю
Кожен садівник добре знає, що виплекати лозу, яка з року в рік стабільно тішитиме наливними гронами – це вищий пілотаж у садівництві. Адже якою б великою не була любов господаря до своєї рослини, виноград украй вразливий до різного роду хвороб, що в лічені дні поширюються листям, зав’яззю та ягодами. І як би садівник не намагався врятувати своє, з таким трудом та любов’ю вирощене дитя після весняних та літніх дощів, пошесть бере гору й зводить нанівець усі зусилля отримати якісний врожай. Тож щороку виноградарі втрачають від 30 до 50% очікуваних ягід, якщо вчасно не потурбувалися про захист насаджень.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Посадка винограду: основні правила
Побачивши саджанці винограду в продажу, важко втриматися від покупки, дивлячись на фото стиглих ягід. Багато хто сумнівається, що справиться із такою складною культурою. Найперше перед садівником постає питання, як садити виноград та коли садити. Сама посадка винограду нескладна, важливо правильно вибрати саджанець.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Система захисту винограду
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити виноград від шкідників, хвороб і бур'янів.
Шкідники винограду та боротьба з ними | Аптека садівника
Осіння обробка винограду
Комахи-шкідники влаштовуються на зимівлю в тріщинах кори, між лусочками бруньок, в сухих гронах винограду. Укриття рослини захисним матеріалом від зимових морозів створює комфортні умови для захисту від холоду шкідливих комах практично в будь-якій стадії розвитку. Також добре зберігаються спори грибків.