Захист винограду

Захист винограду
Провідний експерт

В даному розділі Ви дізнаєтеся, які шкідники та хвороби завдають шкоди Вашому врожаю.

Захист винограду ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

filoksera.png

ФІЛОКСЕРА

Поширення: в південних і західних областях України.

Культури, які пошкоджує: виноград.

Шкоди завдають: личинки.

Характер пошкодження: коренева форма – на мичкуватому корінні утворюються здуття, з часом коренева система відмирає. На багаторічних коренях з’являються виразки, в  місцях пошкоджень можуть заселятись бактерії та сапрофітні гриби. Через 2-3 роки кущ гине. Листкова форма – тканина на листках розростається, утворюються гали, всередині яких розвиваються личинки. В результаті цього порушується процес дихання рослин тауповільнюється ріст.

Розвиток: коренева форма. Весною за температури ґрунту +12…+13°С личинки розпочинають живлення, через 20-30 діб перетворюються на безкрилих самок. Після відкладання яєць самки помирають. За сезон розвивається 5-8 поколінь. 
В літній період одне покоління розвивається 18-26 діб. Личинки здатні переміщуватися та проникати до кореневої системи сусідніх рослин. У вересні-жовтні личинки йдуть на зимівлю. В другій половині червня частина личинок третього та четвертого віків виходять із ґрунту та перетворюються на крилатих самок. Самки відкладають яйця на наземні органи винограду. Після цього відроджується наступне покоління шкідника. Самки відкладають по одному зимуючому яйцю та помирають. Навесні з цих яєць відроджуються личинки (листкова форма), які переміщуються на бруньки та присмоктуються до листків з верхнього боку. Через 18-25 діб личинки перетворюються на самок, які відкладають яйця та помирають. Через 6-8 діб відроджуються личинки, які переміщуються на молоде листя. Частина личинок другого та старших віків проникають у ґрунт і розміщуються на кореневій системі. Личинки, які залишаються на листках, гинуть з настанням похолодання.

Плодючість: коренева форма – 50-100 яєць, листкова – 250-500 яєць.

Кількість поколінь: коренева форма 5-8, листкова – 5-7.

Зимуюча стадія: коренева форма – личинки першого та другого віків на кореневій системі, листкова – яйця. 

Заходи захисту: вирощування стійких сортів, обприскування інсектицидами (листкова форма): Антиколорад Макс (2-2.5 мл), Гудвін (3-4 мл), Ато Жук (1.5-2 мл) на 5-8 л води.
gronova_lystovyika.png

ГРОНОВА ЛИСТОВІЙКА

Поширення: по всій території України.

Культури, які пошкоджує: виноград.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: гусениці першого покоління пошкоджують бутони, живляться маточками та тичинками. Одна гусениця може пошкодити 40-60 бутонів за годину свого розвитку. Гусениці другого та третього поколінь приникають всередину ягід і живляться м’якушем. Одна гусениця здатна пошкодити 4-8 ягід.

Розвиток: виліт метеликів відбувається при середньодобовій температурі повітря +14°С. Через 5-6 діб самки відкладають яйця на бутони, квітки й суцвіття. Гусениці відроджуються через 9-10 діб і продовжують свій розвиток протягом 23-28 днів, після чого заляльковуються під згорнутими краями листків, скріплених шовковинками. Через 10-12 діб з’являються метелики другого покоління та відкладають яйця на зелені ягоди. Гусениці другого та третього поколінь відроджуються через 5-7 діб. Метелики третього покоління з’являються через 7-8 діб і відкладають яйця на дозрілі ягоди. Ближче до збирання врожаю гусениці переходять до місць зимівлі і там заляльковуються.

Плодючість: 60-100 яєць.

Кількість поколінь: 3.

Зимуюча стадія: лялечки в білих коконах в опалому листі, сухих гронах винограду, тріщинах кори, щілинах дерев’яних стовпів.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, використання феромонних пасток, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (2.5 мл), Ато Жук (2 мл), Гудвін, (3-4 мл) Жук OFF (3-4 мл), Колібріс (3-5 мл), Колібріс + Страж (3+3 мл) на 5-8 л води, Туріл (1.5-2 г) на 5-8 л води.
vynogradnyi_zuden.png

ВИНОГРАДНИЙ ЗУДЕНЬ

Поширення: по всій території України.

Культури, які пошкоджує: виноград.

Шкоди завдають: личинки, дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: шкідники висмоктують клітинний сік із листків, внаслідок чого на їх верхньому боці утворюються гали червонуватого або зеленуватого кольору. З нижнього боку листків гали вкриті ворсистим нальотом від білого до бурого кольору. Молоде листя деформується. Іноді шкідник може пошкоджувати бутони. При сильному пошкодженні пагони повільніше розвиваються, міжвузля вкорочуються, знижується вміст цукрів у ягодах.

Розвиток: весною при температурі +15.5°С (що збігається з появою першого листка) кліщі виходять із місць зимівлі та починають живлення. Гали на молодому листі починають з’являтися в кінці першої декади травня. Зі збільшенням колонії шкідника та поступовим засиханням галів кліщі переходять на молоде листя. Цикл розвитку шкідника в літній період триває 10-14 днів – від відкладання яєць до утворення дорослих особин. За 4-6 тижнів до листопаду кліщі покидають листя та переходять до місць зимівлі.

Плодючість: до 40 яєць.

Кількість поколінь: 7-8.

Зимуюча стадія: самки під лусочками бруньок.

Заходи захисту: обробка інсектицидами: рано навесні – Захват Ойл (150-200 мл на 10 л води), після цвітіння винограду та в період дозрівання ягід – Антикліщ Про (7-10 мл на 8-10 л води), Інферно (60 г – додаткова дія) на 10 л води.
skosar_krimskiy.png

СКОСАР КРИМСЬКИЙ

Поширення: в Криму, особливо в районах південного берега.

Культури, які пошкоджує: виноград, рідше – плодові дерева та ягідні чагарники.

Шкоди завдають: дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: жуки обгризають листя, додатково живляться бруньками (один жук за ніч може знищити 5-7 бруньок).
 
Розвиток: при середньодобовій температурі +10…+12°С жуки виходять з місць зимівлі, через 3-6 діб починають спаровуватись і пошкоджувати листя (квітень). Вони ведуть нічний спосіб життя, вдень ховаються. Відкладання яєць  починається в кінці травня – на початку червня та триває до вересня. Самки відкладають яйця в ґрунт на глибину 10-18 см по одному або невеликими групами. Через 10-12 діб відроджуються личинки, які спочатку живляться гумусом і рослинними рештками, а згодом – корінням винограду, проте значної шкоди не завдають. Залежно від вологості ґрунту, личинки розміщуються на глибині 10-30 см (чим сухіший ґрунт, тим глибше знаходяться личинки). Личинки, які відродилися у кінці квітня – на початку червня, завершують свій розвиток і заляльковуються. Личинки, які відродилися пізніше, залишаються в ґрунті до наступного року. Розвиток лялечки триває 11-16 діб. Молоді жуки виходять із ґрунту, продовжують живлення разом зі старими жуками та відкладають яйця через 20-25 діб. Личинки, що з них відродилися, залишаються в ґрунті на зимівлю. При знижені середньодобової температури до 10°С всі жуки переходять до місць зимівлі (у жовтні).

Плодючість: до 1500 яєць за 2-3 роки.

Кількість поколінь: 1.

Зимуюча стадія: статевонезрілі жуки та личинки, що не завершили розвиток у ґрунті та під рослинними рештками.

Заходи захисту: осінній та весняний обробіток ґрунту, обробка інсектицидами: рано навесні – Захват Ойл (150-200 мл на 10 л води), Антиколорад Макс (2-2.5 мл), Ато Жук (1.5-2 мл), Гудвін, (3-4 мл) Жук OFF (3-4 мл), Колібріс (3-5 мл), Колібріс + Страж (3+3 мл) на 5-8 л води.
ОСНОВНІ ХВОРОБИ

boroshnysta_rosa.vynograd.pngboroshnysta_rosa.vynograd1.png

БОРОШНИСТА РОСА (ОЇДІУМ)

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: виноград.

Оптимальні умови розвитку: температура +20…+25°С, вологість повітря 50-80%.

Симптоми: на пагонах, листках, гребенях, вусиках, квітках, плодоніжках та ягодах з’являється сіруватий наліт. Він спочатку утворюється на верхньому боці листка, потім – на нижній і поширюється на черешки та пагони. Листки  стають крихкими та засихають. На пагонах з’являється борошнистий наліт, при стиранні якого можна побачити темні розпливчасті плями. До осені наліт ущільнюється, пагони набувають червонувато-коричневого кольору.  Призупиняється ріст ягід і відбувається їх всихання, проте вони не опадають до кінця вегетації. При пізньому ураженні ягоди розтріскуються, на їх поверхні під впливом мікроорганізмів утворюється гниль. В роки сильного  поширення та розвитку шкідливість хвороби дуже велика. Асиміляційна діяльність листків знижується, що призводить до втрат врожайності. Уражені пагони гірше розвиваються, повільніше дерев’яніють та є менш стійкими до заморозків порівняно зі здоровими. Ягоди непридатні для споживання.

Джерела інфекції: грибниця в уражених пагонах.

Заходи захисту: регулярне розпушування ґрунту в міжряддях, знищення уражених решток, обрізка та пасинкування, обробка фунгіцидами: Захисник (15-20 мл на 8-10 л води), Інферно (60 г на 10 л води), Антигусінь + Самшит (4+3 мл на 5-8 л води), Страж (3 мл на 5 л води).
midu1.pngmildu.png

НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА (МІЛДЬЮ)

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: виноград.

Оптимальні умови розвитку: температура +18..+25°С, вологість повітря не менше 95%, наявність краплинної вологи.

Симптоми: з верхнього боку листків утворюються блідо-зелені плями, з часом вони стають маслянистими та буріють, а на нижньому – білий пухнастий наліт (лише за умов достатньої вологості). Уражене листя засихає та опадає. На пагонах з’являються буруваті вдавлені плями, які при підвищеній вологості вкриваються білим нальотом. Згодом пагони всихаються, вусики втрачають гнучкість, стають ламкими і при надмірній вологості загнивають. На  квітконіжках утворюються сірі або бурі трохи вдавлені плями, квітки буріють і засихають. Уражені ягоди набувають темно-шоколадного кольору, навколо плодоніжки утворюється синя смужка. Ягоди найбільш сприйнятливі до збудника в молодому віці.

Джерела інфекції: ооспори в ураженому опалому листі та на ягодах.

Заходи захисту: знищення уражених решток восени, обрізка винограду, пасинкування, знищення бур’янів, комплексне удобрення, обробка фунгіцидами: Віоліс* (25-35 мл на 8-10 л води), Гарт* (30 г на 8-10 л води), Страж (3 мл на 5 л води — опосередкована дія), Тройсет (20-25 г на 5-8 л води), Цілитель (20-25 г на 5-8 л води).
sira_gnyl.vynograd.pngsira_gnyl.vynograd1.png

СІРА ГНИЛЬ

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: виноград.

Оптимальні умови розвитку: температура +20…+30°С, наявність краплинної вологи. Хвороба починає розвиватися навесні при температурі +12°С і вологості повітря не нижче 95%. Втрати врожаю можуть сягати 30-40%, а інколи – 60-70%.

Симптоми: на однорічних пагонах спостерігається знебарвлення та побіління лубу. Листки уражуються рідко. Некрози утворюються лише при стабільній підвищеній вологості у вигляді чорних плям поблизу жилок, на яких  формується сірий наліт. Суцвіття буріє та опадає. За умов підвищеної вологості на ньому з’являється сірий наліт. Місця ураження гребенів набувають зеленувато-бурого кольору, за сприятливих умов уражені частини відмирають,  що призводить до опадання частини або цілих грон. Через посилений сокорух в період затяжних дощів ягоди розтріскуються, і на них оселяється збудник хвороби, який спричиняє появу сірого пухнастого нальоту. Дуже часто  ураженню ягід сприяє пошкодження грон виноградною та гроновою листовійкою.

Джерела інфекції: уражене опале листя, ягоди, пагони, рослинні рештки, в яких знаходиться міцелій та склероції.

Заходи захисту: знищення уражених решток, обрізка винограду, обробка фунгіцидами: Захисник (15-20 мл на 8-10 л води), Страж (3 мл на 5 л води), Цілитель (25-30 г на 5-8 л води).
antraknoz.vynogradu.png

АНТРАКНОЗ

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: виноград.

Оптимальні умови розвитку: температура +23…+32°С, підвищена вологість повітря. Хвороба проявляється упродовж всього вегетаційного періоду, інтенсивно – в період цвітіння.

Симптоми: на листках з’являються сірі плями з червоним або темно-бурим обідком. Плями бувають різної форми та розміру. В пошкоджених місцях тканина відмирає та випадає, листки стають дірчастими. Також плями можуть  утворюватися на жилках листків, порушуючи поглинання води та поживних речовин. Такі листки засихають та опадають. На пагонах утворюються такі самі плями, які згодом видовжуються та заглиблюються в тканину і мають  вигляд виразок. Пагони стають крихкими, відстають у рості та гинуть через 3-4 роки після ураження. На пелюстках з’являються чорні плями, а на квітконіжках – бурі. Уражені квітки та зав’язі буріють і опадають. На ягодах утворюються вдавлені округлі плями бурого кольору, що мають фіолетовий відтінок із чорною облямівкою. Уражені ягоди засихають, але не опадають, а залишаються на гронах.

Джерела інфекції: уражені рослини та рослинні рештки зі спорами збудника.

Заходи захисту: видалення й знищення уражених решток, пагонів та опалого листя, обробка фунгіцидами: Віоліс* (25-35 мл на 8-10 л води), Гарт* (30 г на 8-10 л води), Захисник (15-20 мл на 8-10 л води), Тройсет (20-25 г на 5-8 л води).

Супутні товари
Антиколорад Макс

Пакування

171.00 грн
Гудвін

Пакування

42.00 грн
АТО Жук

Пакування

573.00 грн
Колібріс 15 мл
573.00 грн
Колібріс + Страж

Пакування

24.00 грн
Туріл

Пакування

13.50 грн
Захват Ойл 500 мл
13.50 грн
Антикліщ Про

Пакування

13.00 грн
Інферно

Пакування

21.00 грн
Захисник

Пакування

21.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

12.00 грн
Страж

Пакування

10.50 грн
Віоліс

Пакування

595.00 грн
Гарт

Пакування

36.00 грн
Тройсет

Пакування

27.00 грн
Цілитель

Пакування

24.00 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

51.00 грн
Авангард NPK+M/E Виноград

Пакування

7.50 грн
Тандем

Пакування

4.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Щеплення дерев – як отримати різні сорти на одному дереві
Коли та як прищеплювати дерева в саду – улюблена тема бесіди у садівників-початківців. Мене з братом батько навчив цьому ще в дитинстві. Повірте, спостерігати, як приживається нова гілка на дереві – одна з найбільших втіх господаря. Щеплення садових дерев роблять для того, щоб на дикоростучому, несортовому дереві виростити сортове або на одному сортовому дереві мати гілки іншого сорту та отримати від них урожай. Існують різні способи щеплення: окулірування, копулювання, щеплення гілкою в крону, у стовбур або пеньок.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Боротьба зі шкідниками в саду
Шкідники саду – головний біль кожного садівника. Якщо хвороби можна попередити та вилікувати, то листовійка, довгоносик, попелиця, мурахи, короїд, склівка запросто переселяться із сусіднього саду, навіть якщо до цього ви від них обробили всі свої дерева. Захистити сад можливо, якщо підійти до проблеми комплексно.
Відразу зауважу, що обприскування попелом, мідним купоросом, сечовиною не ефективно в боротьбі з комахами. Липучі приманки для комах також не в змозі захистити весь сад від шкідників, але зменшують їхню кількість на окремих деревах.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Догляд за садом: які роботи необхідні деревам
Мене завжди дивувало, що деякі сільські мешканці не замислюються про догляд за плодовими деревами. Наче вважають, що полив, обробка, мульчування дерев – зайві клопоти, достатньо побілити стовбури та обрізати сухі гілки. А от міські жителі, вивчаючи садівництво з нуля, мають неабиякі успіхи в цій справі.
Нижче в статті я розповім про основні етапи догляду за садом, починаючи з ранньої весни до пізньої осені.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Хвороби плодових дерев: від парші до моніліозу
Розібратися в тому, які хвороби дерев найчастіше бувають в саду, непросто. Садівник розуміє, що прийшла хвороба, коли виникають плями на листі, жовтіє листя або з’являється гниль на плодах. Найчастіші питання, які я чую від дачників – чим лікувати плодові дерева, щоб не втратити урожай та які методи боротьби з хворобами застосовувати? Нижче я розповім, за якими ознаками визначати хвороби плодових дерев і що робити, коли діагноз дереву вже поставлено.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Фунгіциди для саду: як лікувати дерева від грибків

Застосування фунгіцидів – невід’ємна частина роботи садівника, бо хвороб плодових дерев, на жаль, чимало і боротися тільки народними методами у важких випадках не можна.

Як неможливо виробити абсолютний імунітет до грипу, так не можна зроби сад невразливим до грибків, спори яких розносяться вітром та комахами. Проте, якщо ви беретеся до садівництва з усією відповідальністю й готові турбуватися про дерева, як про своїх дітей, мороки із хворобами у вас із кожним роком буде все менше. Системні фунгіциди для саду – найкращі у цьому помічники.

Основні умови для розвитку грибкових хвороб: загущеність посадок, нестача фосфору й калію, нерегулярний поверхневий полив, несвоєчасне просапування бур’янів та обрізка, невідповідність кислотності ґрунту потребам культури.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Відео: рятуємо коріння молодих дерев від хрущів
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Обрізка дерев у саду: навіщо формувати крону
Хочете мати здоровий урожайний сад, а не чагарник – поцікавтесь у досвідченого садівника, як правильно обрізати дерева. Якщо ваші дерева не знають, що таке сформована крона, подивіться на запущені колишні колгоспні сади. Такі самі дерева ростимуть і у вас через десяток років.
Обрізка плодових дерев необхідна, щоб прискорити плодоношення яблунь, слив, вишень, а також збільшити урожаї і вберегти дерева від хвороб.
Що більше фруктових дерев ви вирощуєте, то більше часу відводьте для ретельної їхньої обрізки. Надто слабка, як і надто сильна обрізка відкладає плодоношення. У першому випадку дерево витрачає забагато сил на утворення листя, у другому – вегетативної маси навпаки бракує для утворення квітів та ягід.
Тож давайте розберемось з основними принципами обрізки плодових дерев.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Обприскування дерев навесні – боротьба з хворобами і шкідниками
Коли обприскувати дерева і чим обробити сад від короїдів, попелиці, гусениць та різних грибкових хвороб, цікавить кожного господаря. Найкращий для цього час – ранньої весни, до розпускання бруньок, оскільки в даний період важливо провести оприскування проти зимуючих шкідників та збудників хвороб.
Отже, обробка саду навесні зводиться до обприскування гілок та нанесення лікувальних сумішей на кору.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Посадка плодових дерев навесні та восени – покрокова інструкція
Мало хто з господарів, які займаються городом, залишаються байдужими до саду. Тому всіх турбує питання: коли та як правильно садити фруктові дерева навесні та восени. Відповідаю, що головне висаджувати тоді, коли зупиняється сокорух. Тобто восени листя вже не росте, а навесні ще не розпустилося. Це дає можливість саджанцю добре прийнятися та розвинути корені.
Отже, навесні дерева садять, щойно розмерзнеться ґрунт і можна викопати глибоку яму – принаймні на 70 см чи метр вшир. Нерозталий сніг тільки на руку нам – ним потрібно вкрити місце посадки і під час танення він буде забезпечувати своєрідний крапельний полив.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Відео: обробка дерев під час цвітіння
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Догляд за садом

Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт Сайенс Парк».

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту зерняткових культур (яблуня, груша, айва)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту кісточкових культур (вишня, черешня, слива)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту кісточкових культур (абрикос, персик, нектарин)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.