Захист капустяних культур (капуста та інші)

Захист капустяних культур (капуста та інші)
Провідний експерт

В даному розділі Ви дізнаєтеся, які шкідники та хвороби завдають шкоди Вашому врожаю.

Захист капустяних культур (капуста та інші) ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

kapustyana_mil.png

КАПУСТЯНА МІЛЬ

Поширення: по всій території України, особливо в лісостеповій та степовій зонах.

Культури, які пошкоджує: капуста, редиска, редька, бруква, ріпа та інші капустяні.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: гусениці вгризаються в м’якуш листка і живляться всередині нього паренхімою протягом 2-3 діб, прокладаючи короткі (3 мм) ходи (міни). Пізніше гусениці виходять із мін і починають живитися відкрито, переважно з нижнього боку листків. Вони вигризають невеликі ділянки м’якуша, залишаючи верхню тоненьку кутикулу цілою – такі пошкодження мають вигляд «віконець».

Розвиток: метелики вилітають у квітні – на початку травня і відразу починають спаровуватися. Самка відкладає яйця по одному або групами (2-4 шт.) на нижній бік листків або на черешки. Ембріональний розвиток триває 3-7 діб,  розвиток гусениць – 9-15 діб. Заляльковування відбувається на рослинах у павутинному напівпрозорому коконі. Через 7-14 діб з’являються метелики другого покоління, тривалість життя яких становить в середньому 17-30 діб. Імаго літають в сутінках і живляться квітками рослин родини капустяних.

Плодючість: 70-165 яєць.

Кількість поколінь: 2-3 на півночі, 4-5 – на півдні.

Зимуюча стадія: лялечка, на півдні – частково дорослі особини на рослинних рештках і бур’янах.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, боротьба з капустяними бур’янами, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Туріл (2 г на 3-5 л води) – по гусеницях молодших віків.

vyimchasta_blishka.pngchorna_blishka.png

                                         ВИЇМЧАСТА БЛІШКА                                                                                                           ЧОРНА БЛІШКА

ХРЕСТОЦВІТІ БЛІШКИ

Поширення: чорна блішка на півдні, в північній частині – хвиляста, виїмчаста та блідонога.

Культури, які пошкоджують: капуста, редька, редиска, гірчиця, ріпа, бруква, турнепс та інші капустяні.

Шкоди завдають: дорослі особини (імаго), додатково – личинки (у блідоногої блішки).

Характер пошкодження: шкодять на сходах та розсаді. Об’їдають сім’ядолі та наймолодші верхівкові листки, зішкрібають епідерміс у вигляді виразок різного діаметру, а при масовому розмноженні – скелетують листя. Одна  хрестоцвіта блішка за 10 хвилин вигризає виразку площею 2.5-3 мм2, а за добу – 14-15 мм2. Дорослі жуки здатні пошкоджувати стебла, квітки, стручки і плоди. Тканина на пошкоджених листках підсихає, змінює колір, пізніше  утворюються дрібні отвори. За сильного пошкодження листки жовтіють і засихають. В роки масового розмноження блішки здатні знищити молоді сходи за один день.

Розвиток: жуки виходять із місць зимівлі в другій декаді квітня – на початку травня і поселяються на бур’янах, що належать до родини капустяних (талабан, суріпиця, редька дика, гірчиця польова та ін.). Пізніше переходять на культурні рослини. Блішки інтенсивно живляться з 10 до 13 та з 16 до 18 години. В травні-червні жуки спаровуються. Самки відкладають яйця в ґрунт, а личинки, що виходять з яєць, живляться корінцями капустяних рослин, не завдаючи їм відчутної шкоди. Самки виїмчастої блішки вигризають у головному корені рослини ямки та відкладають у них яйця, потім личинки розвиваються всередині коріння. Блідонога блішка відкладає яйця на нижній бік листя,  личинки, що відроджуються, вгризаються в листки, мінують їх і живуть там до перетворення на лялечку. Самки хвилястої блішки відкладають яйця на листя капустяних культур, де розвиваються в подальшому личинки. Блішки відкладають яйця поодиноко чи групами по 5-25 шт. Тривалість ембріонального розвитку – 3-15 днів, а личинок - 14-30 діб. Після завершення живлення личинки покидають листя і заляльковуються у ґрунті на глибині від 1 до 12 см. Розвиток лялечки триває 8-17 діб, а весь період розвитку займає від 27 до 50 діб. В кінці липня з’являється нове покоління блішок, які при пониженні температур переходять до місць перезимівлі.

Плодючість: від 40 до 60 шт., залежно від виду.

Кількість поколінь: 1 (за сприятливих умов – до 2-х).

Зимуюча стадія: статевонезрілі жуки у верхньому шарі ґрунту під рослинними рештками, неподалік від місць осіннього живлення.

Заходи захисту: знищення бур’янів із родини капустяних, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1,5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2-3 мл на 2-3 л води), Фас (2 мл на 3-5 л води).
kapustyana_sovka.pngkapustyana_sovka1.png

КАПУСТЯНА СОВКА

Поширення: по всій території України.

Культури, які пошкоджує: овочеві, сільськогосподарські, плодові та лісові.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: гусениці 1-го віку скелетують листки з нижнього боку, в той час як верхній епідерміс залишається непошкодженим. Гусениці 2-го та 3-го віків прогризають у листках наскрізні отвори неправильної форми. Гусениці старших віків з’їдають листочки повністю, вгризаються у качан, роблять в ньому ходи та заповнюють екскрементами.

Розвиток: літ метеликів спостерігається в травні (у вечірній та нічний час) при середньодобовій температурі повітря +14…+16°С і триває 30-45 діб. Самка відкладає яйця групами, по 20-80 шт., на нижній бік листків різних культурних рослин і бур’янів із родини капустяних. Ембріональний розвиток триває 6-12 днів, розвиток гусениць – 25-30 днів. Гусениці линяють 5 разів і проходять 6 віків, після чого заляльковуються в ґрунті на глибині 5-12 см. При недостатньому зволоженні частина лялечок впадає в діапаузу. В липні-серпні спостерігається виліт метеликів другого покоління, які після спарювання відкладають яйцекладки. Гусениці другої генерації розвиваються 30-40 діб і пошкоджують пізні сорти капусти. В кінці вересня гусениці заляльковуються.

Плодючість: 600-2600 яєць.

Кількість поколінь: 2, іноді – 3 (в південних регіонах).

Зимуюча стадія: лялечки в ґрунті на глибині 5-12 см.

Заходи захисту: обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Туріл (2 г на 3-5 л води).
kapustyi_bilan.pngkapustyi_bilan1.png

БІЛАН КАПУСТЯНИЙ

Поширення: по всій території України.

Культури, які пошкоджує: капуста, ріпа, редиска, гірчиця, ріпак, бруква та інші капустяні.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: скелетують листя, спочатку обгризають м’якуш листка, згодом виїдають тканину разом з тоненькими жилками. Найбільш шкодочинні гусениці старших віків, які за 2-3 дні можуть повністю знищити головку  капусти. Крім цього, гусениці під час живлення забруднюють рослини своїми екскрементами, що унеможливлює подальше зберігання та переробку урожаю.

Розвиток: літ метеликів спостерігається у квітні, найінтенсивніше – в теплу сонячну погоду. Спаровування розпочинається через 4-6 діб після вильоту. Самки відкладають яйця по 12-30 шт., зазвичай на нижній бік листків. Гусениці з’являються через 7-10 діб та до четвертого віку живуть групами й скелетують листя. З четвертого – п’ятого віків переходять на верхній бік листків і ведуть поодинокий спосіб життя. Гусениці розвиваються протягом 17-30 діб, після чого заляльковуються поблизу кормових рослин, прикріплюючись павутинним пояском до субстрату. Розвиток лялечок літнього покоління триває 9-19 днів. В липні з’являються метелики літнього покоління, а наступного (осіннього) – у серпні-вересні. Тому другий період відкладання яєць припадає на липень, а третій – з другої декади серпня по вересень. Друге покоління розвивається так само, як і перше. Повний цикл розвитку шкідника становить 25-33 дні. Частина лялечок літнього покоління за несприятливих погодних умов (холодні, дощові роки) може впадати в діапаузу до весни наступного року. Якщо осінь тепла і суха, розвиток капустяного білана не припиняється.

Плодючість: 250-300 яєць.

Кількість поколінь: 2-3.

Зимуюча стадія: лялечки, прикріплені до субстрату за допомогою павутинного пояска, на стовбурах, сухих стеблах, чагарниках, будівлях.

Заходи захисту: знищення бур’янів, що належать до родини капустяні, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Туріл (2 г на 3-5 л води), Фас (2 мл на 3-5 л води).
ОСНОВНІ ХВОРОБИ

kyla_kapusty.png

КИЛА

Поширення: переважно на півночі України, в низинних місцях і заплавах.

Культури, які уражує: капуста, ріпа, кольрабі, турнепс, гірчиця, рідше – редис, бруква.

Оптимальні умови розвитку: температура +18…+25°С та вологість ґрунту 75-90%, найбільш інтенсивно розвивається на слабокислих ґрунтах. Втрати врожаю можуть сягати 30-40%.

Симптоми: на кореневій системі розсади та дорослих рослин утворюються нарости і пухлини різної величини та форми, які мають гладеньку поверхню. Вони перешкоджають надходженню води та поживних речовин через кореневу систему, внаслідок чого затримується ріст рослин. Листки на дорослих рослинах жовтіють і в’януть, за сухої погоди культури легко висмикуються, головки недорозвинені, а за сильного ураження – взагалі не формуються.

Джерела інфекції: спори, що зберігають у ґрунті життєздатність 6-7 років, та уражена розсада.

Заходи захисту: вирощування стійких сортів, вапнування кислих ґрунтів, підживлення рослин, знезараження ґрунту фунгіцидами: Інферно (80-100 г на 2-3 л води на 10 м2), Фундазим (10-15 г на 10 л води на 20 м2).
chorna_nizhka.png

ЧОРНА НІЖКА

Поширення: по всій території України в парниках, рідше – на грядках.

Культури, які уражує: капуста, кольрабі, редис та інші капустяні, крім цього – розсада томатів, перцю, баклажанів.

Оптимальні умови розвитку: різкі коливання температур, оптимальний діапазон – +15…+21°С, висока вологість (ґрунту – від 80%, повітря – 90-95%), погана вентиляція, загущені посіви, підвищена кислотність ґрунту. Збудник  може спричинити загибель 50-60% сходів капусти, а втрати врожайності можуть сягнути 30-40%.

Симптоми: чорну ніжку можуть спричинити відразу декілька різних збудників, тому хвороба може проявлятись протягом всього періоду вирощування розсади у вигляді потемніння прикореневої частини стебла. Збудник пітіуму уражує рослини від початку проростання насіння і до фази 2-3 справжніх листків. Прикоренева частина стебла спочатку стає водянистою, а пізніше буріє та відмирає. Сходи вилягають і гинуть. Інший збудник – ризоктоніоз, уражує  рослини в пізніший період. В місці заселення збудника частина стебла темнішає та всихає. В такому випадку розсада не гине, а продовжує свій розвиток. Однак такі рослини втрачають тургор, жовтіють і поникають. Прикоренева частина стебла та коренева шийка чорніють, потоншуються, викривляються, починають гнити та часто вкриваються білим пухнастим нальотом. Уражені рослини через недорозвинену та ослаблену кореневу систему легко  висмикуються із ґрунту, а за сильного розвитку – гинуть.

Джерела інфекції: ґрунт і рослинні рештки, де зберігаються спори збудників.

Заходи захисту: дотримання правильного режиму вирощування розсади, заміна або знезараження ґрунту в парниках, замочування кореневої системи розсади перед висаджуванням в робочому розчині препарату АС-Селектив (10 мл на 1 л води) або полив після висаджування розсади – Енергодар (15-30 мл на 10 л води).
sira_gnyl_kapusty.pngbila_gnyl.png
                                                          
                                                      СІРА ГНИЛЬ                                                                                                     БІЛА ГНИЛЬ

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: капуста та інші овочеві культури.

Оптимальні умови розвитку: сіра гниль: відкритий ґрунт +15…+25°С, наявність краплинної вологи, закритіприміщення – +3…+10°С; біла гниль – +10…+25°С, висока вологість, закриті приміщення – +3…+10°С.

Симптоми: обидві хвороби проявляються в період зберігання. За ураження білою гниллю верхні листки капусти стають слизистими та загнивають. На їх поверхні утворюється білий пухнастий наліт із численними чорними склероціями різної форми та розміру (від 1 до 30 мм). При зберіганні уражені головки гниють, в результаті чого хвороба поширюється на сусідні здорові овочі. На коренеплодах біла гниль спричиняє побуріння та розм’якшення тканин, при цьому уражена частина покривається білим нальотом. Сіра гниль характеризується подібними симптомами, проте супроводжується утворенням сірого порохуватого нальоту. Ураження капусти відбувається ще в полі, проте симптоми проявляються під час зимового зберігання. Збудник поселяється на ослаблених рослинах, в місцях різного роду пошкоджень, часто – після підмерзання. Обидві хвороби призводять до руйнування міжклітинної речовини, оболонок клітин і повного розм’якшення тканин. При недбалому зберіганні можна втратити весь урожай.

Джерела інфекції: ґрунт і рослинні рештки.

Заходи захисту: дотримання правильного режиму зберігання, обробка фунгіцидами в період вегетації: Захисник (15-20 мл на 5 л води), Цілитель (25 г на 3-5 л води).
Супутні товари
Антиколорад Макс

Пакування

33.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Пакування

9.00 грн
АТО Жук

Пакування

47.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул

Пакування

11.00 грн
Гудвін

Пакування

51.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

13.00 грн
Жук OFF

Пакування

4.00 грн
Колібріс 15 мл
41.00 грн
Туріл

Пакування

17.00 грн
Фас

Пакування

7.00 грн
Інферно

Пакування

24.00 грн
Фундазим

Пакування

19.00 грн
АС-Селектив

Пакування

214.00 грн
Енергодар

Пакування

518.00 грн
Захисник

Пакування

26.00 грн
Цілитель

Пакування

48.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Хвороби огірків у відкритому ґрунті
Така культура як огірок чудово росте у нашому кліматі
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посів огірків на розсаду
Виростити розсаду огірків можна самостійно з насіння. Це не так складно
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Як обробити огірки: сироваткою, мідним купоросом, марганцівкою
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.