Захист капустяних культур (капуста та інші)

Захист капустяних культур (капуста та інші)
Провідний експерт

В даному розділі Ви дізнаєтеся, які шкідники та хвороби завдають шкоди Вашому врожаю.

Захист капустяних культур (капуста та інші) ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

kapustyana_mil.png

КАПУСТЯНА МІЛЬ

Поширення: по всій території України, особливо в лісостеповій та степовій зонах.

Культури, які пошкоджує: капуста, редиска, редька, бруква, ріпа та інші капустяні.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: гусениці вгризаються в м’якуш листка і живляться всередині нього паренхімою протягом 2-3 діб, прокладаючи короткі (3 мм) ходи (міни). Пізніше гусениці виходять із мін і починають живитися відкрито, переважно з нижнього боку листків. Вони вигризають невеликі ділянки м’якуша, залишаючи верхню тоненьку кутикулу цілою – такі пошкодження мають вигляд «віконець».

Розвиток: метелики вилітають у квітні – на початку травня і відразу починають спаровуватися. Самка відкладає яйця по одному або групами (2-4 шт.) на нижній бік листків або на черешки. Ембріональний розвиток триває 3-7 діб,  розвиток гусениць – 9-15 діб. Заляльковування відбувається на рослинах у павутинному напівпрозорому коконі. Через 7-14 діб з’являються метелики другого покоління, тривалість життя яких становить в середньому 17-30 діб. Імаго літають в сутінках і живляться квітками рослин родини капустяних.

Плодючість: 70-165 яєць.

Кількість поколінь: 2-3 на півночі, 4-5 – на півдні.

Зимуюча стадія: лялечка, на півдні – частково дорослі особини на рослинних рештках і бур’янах.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, боротьба з капустяними бур’янами, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Туріл (2 г на 3-5 л води) – по гусеницях молодших віків.

vyimchasta_blishka.pngchorna_blishka.png

                                         ВИЇМЧАСТА БЛІШКА                                                                                                           ЧОРНА БЛІШКА

ХРЕСТОЦВІТІ БЛІШКИ

Поширення: чорна блішка на півдні, в північній частині – хвиляста, виїмчаста та блідонога.

Культури, які пошкоджують: капуста, редька, редиска, гірчиця, ріпа, бруква, турнепс та інші капустяні.

Шкоди завдають: дорослі особини (імаго), додатково – личинки (у блідоногої блішки).

Характер пошкодження: шкодять на сходах та розсаді. Об’їдають сім’ядолі та наймолодші верхівкові листки, зішкрібають епідерміс у вигляді виразок різного діаметру, а при масовому розмноженні – скелетують листя. Одна  хрестоцвіта блішка за 10 хвилин вигризає виразку площею 2.5-3 мм2, а за добу – 14-15 мм2. Дорослі жуки здатні пошкоджувати стебла, квітки, стручки і плоди. Тканина на пошкоджених листках підсихає, змінює колір, пізніше  утворюються дрібні отвори. За сильного пошкодження листки жовтіють і засихають. В роки масового розмноження блішки здатні знищити молоді сходи за один день.

Розвиток: жуки виходять із місць зимівлі в другій декаді квітня – на початку травня і поселяються на бур’янах, що належать до родини капустяних (талабан, суріпиця, редька дика, гірчиця польова та ін.). Пізніше переходять на культурні рослини. Блішки інтенсивно живляться з 10 до 13 та з 16 до 18 години. В травні-червні жуки спаровуються. Самки відкладають яйця в ґрунт, а личинки, що виходять з яєць, живляться корінцями капустяних рослин, не завдаючи їм відчутної шкоди. Самки виїмчастої блішки вигризають у головному корені рослини ямки та відкладають у них яйця, потім личинки розвиваються всередині коріння. Блідонога блішка відкладає яйця на нижній бік листя,  личинки, що відроджуються, вгризаються в листки, мінують їх і живуть там до перетворення на лялечку. Самки хвилястої блішки відкладають яйця на листя капустяних культур, де розвиваються в подальшому личинки. Блішки відкладають яйця поодиноко чи групами по 5-25 шт. Тривалість ембріонального розвитку – 3-15 днів, а личинок - 14-30 діб. Після завершення живлення личинки покидають листя і заляльковуються у ґрунті на глибині від 1 до 12 см. Розвиток лялечки триває 8-17 діб, а весь період розвитку займає від 27 до 50 діб. В кінці липня з’являється нове покоління блішок, які при пониженні температур переходять до місць перезимівлі.

Плодючість: від 40 до 60 шт., залежно від виду.

Кількість поколінь: 1 (за сприятливих умов – до 2-х).

Зимуюча стадія: статевонезрілі жуки у верхньому шарі ґрунту під рослинними рештками, неподалік від місць осіннього живлення.

Заходи захисту: знищення бур’янів із родини капустяних, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1,5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2-3 мл на 2-3 л води), Фас (2 мл на 3-5 л води).
kapustyana_sovka.pngkapustyana_sovka1.png

КАПУСТЯНА СОВКА

Поширення: по всій території України.

Культури, які пошкоджує: овочеві, сільськогосподарські, плодові та лісові.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: гусениці 1-го віку скелетують листки з нижнього боку, в той час як верхній епідерміс залишається непошкодженим. Гусениці 2-го та 3-го віків прогризають у листках наскрізні отвори неправильної форми. Гусениці старших віків з’їдають листочки повністю, вгризаються у качан, роблять в ньому ходи та заповнюють екскрементами.

Розвиток: літ метеликів спостерігається в травні (у вечірній та нічний час) при середньодобовій температурі повітря +14…+16°С і триває 30-45 діб. Самка відкладає яйця групами, по 20-80 шт., на нижній бік листків різних культурних рослин і бур’янів із родини капустяних. Ембріональний розвиток триває 6-12 днів, розвиток гусениць – 25-30 днів. Гусениці линяють 5 разів і проходять 6 віків, після чого заляльковуються в ґрунті на глибині 5-12 см. При недостатньому зволоженні частина лялечок впадає в діапаузу. В липні-серпні спостерігається виліт метеликів другого покоління, які після спарювання відкладають яйцекладки. Гусениці другої генерації розвиваються 30-40 діб і пошкоджують пізні сорти капусти. В кінці вересня гусениці заляльковуються.

Плодючість: 600-2600 яєць.

Кількість поколінь: 2, іноді – 3 (в південних регіонах).

Зимуюча стадія: лялечки в ґрунті на глибині 5-12 см.

Заходи захисту: обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Туріл (2 г на 3-5 л води).
kapustyi_bilan.pngkapustyi_bilan1.png

БІЛАН КАПУСТЯНИЙ

Поширення: по всій території України.

Культури, які пошкоджує: капуста, ріпа, редиска, гірчиця, ріпак, бруква та інші капустяні.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: скелетують листя, спочатку обгризають м’якуш листка, згодом виїдають тканину разом з тоненькими жилками. Найбільш шкодочинні гусениці старших віків, які за 2-3 дні можуть повністю знищити головку  капусти. Крім цього, гусениці під час живлення забруднюють рослини своїми екскрементами, що унеможливлює подальше зберігання та переробку урожаю.

Розвиток: літ метеликів спостерігається у квітні, найінтенсивніше – в теплу сонячну погоду. Спаровування розпочинається через 4-6 діб після вильоту. Самки відкладають яйця по 12-30 шт., зазвичай на нижній бік листків. Гусениці з’являються через 7-10 діб та до четвертого віку живуть групами й скелетують листя. З четвертого – п’ятого віків переходять на верхній бік листків і ведуть поодинокий спосіб життя. Гусениці розвиваються протягом 17-30 діб, після чого заляльковуються поблизу кормових рослин, прикріплюючись павутинним пояском до субстрату. Розвиток лялечок літнього покоління триває 9-19 днів. В липні з’являються метелики літнього покоління, а наступного (осіннього) – у серпні-вересні. Тому другий період відкладання яєць припадає на липень, а третій – з другої декади серпня по вересень. Друге покоління розвивається так само, як і перше. Повний цикл розвитку шкідника становить 25-33 дні. Частина лялечок літнього покоління за несприятливих погодних умов (холодні, дощові роки) може впадати в діапаузу до весни наступного року. Якщо осінь тепла і суха, розвиток капустяного білана не припиняється.

Плодючість: 250-300 яєць.

Кількість поколінь: 2-3.

Зимуюча стадія: лялечки, прикріплені до субстрату за допомогою павутинного пояска, на стовбурах, сухих стеблах, чагарниках, будівлях.

Заходи захисту: знищення бур’янів, що належать до родини капустяні, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Туріл (2 г на 3-5 л води), Фас (2 мл на 3-5 л води).
ОСНОВНІ ХВОРОБИ

kyla_kapusty.png

КИЛА

Поширення: переважно на півночі України, в низинних місцях і заплавах.

Культури, які уражує: капуста, ріпа, кольрабі, турнепс, гірчиця, рідше – редис, бруква.

Оптимальні умови розвитку: температура +18…+25°С та вологість ґрунту 75-90%, найбільш інтенсивно розвивається на слабокислих ґрунтах. Втрати врожаю можуть сягати 30-40%.

Симптоми: на кореневій системі розсади та дорослих рослин утворюються нарости і пухлини різної величини та форми, які мають гладеньку поверхню. Вони перешкоджають надходженню води та поживних речовин через кореневу систему, внаслідок чого затримується ріст рослин. Листки на дорослих рослинах жовтіють і в’януть, за сухої погоди культури легко висмикуються, головки недорозвинені, а за сильного ураження – взагалі не формуються.

Джерела інфекції: спори, що зберігають у ґрунті життєздатність 6-7 років, та уражена розсада.

Заходи захисту: вирощування стійких сортів, вапнування кислих ґрунтів, підживлення рослин, знезараження ґрунту фунгіцидами: Інферно (80-100 г на 2-3 л води на 10 м2), Фундазим (10-15 г на 10 л води на 20 м2).
chorna_nizhka.png

ЧОРНА НІЖКА

Поширення: по всій території України в парниках, рідше – на грядках.

Культури, які уражує: капуста, кольрабі, редис та інші капустяні, крім цього – розсада томатів, перцю, баклажанів.

Оптимальні умови розвитку: різкі коливання температур, оптимальний діапазон – +15…+21°С, висока вологість (ґрунту – від 80%, повітря – 90-95%), погана вентиляція, загущені посіви, підвищена кислотність ґрунту. Збудник  може спричинити загибель 50-60% сходів капусти, а втрати врожайності можуть сягнути 30-40%.

Симптоми: чорну ніжку можуть спричинити відразу декілька різних збудників, тому хвороба може проявлятись протягом всього періоду вирощування розсади у вигляді потемніння прикореневої частини стебла. Збудник пітіуму уражує рослини від початку проростання насіння і до фази 2-3 справжніх листків. Прикоренева частина стебла спочатку стає водянистою, а пізніше буріє та відмирає. Сходи вилягають і гинуть. Інший збудник – ризоктоніоз, уражує  рослини в пізніший період. В місці заселення збудника частина стебла темнішає та всихає. В такому випадку розсада не гине, а продовжує свій розвиток. Однак такі рослини втрачають тургор, жовтіють і поникають. Прикоренева частина стебла та коренева шийка чорніють, потоншуються, викривляються, починають гнити та часто вкриваються білим пухнастим нальотом. Уражені рослини через недорозвинену та ослаблену кореневу систему легко  висмикуються із ґрунту, а за сильного розвитку – гинуть.

Джерела інфекції: ґрунт і рослинні рештки, де зберігаються спори збудників.

Заходи захисту: дотримання правильного режиму вирощування розсади, заміна або знезараження ґрунту в парниках, замочування кореневої системи розсади перед висаджуванням в робочому розчині препарату АС-Селектив (10 мл на 1 л води) або полив після висаджування розсади – Енергодар (15-30 мл на 10 л води).
sira_gnyl_kapusty.pngbila_gnyl.png
                                                          
                                                      СІРА ГНИЛЬ                                                                                                     БІЛА ГНИЛЬ

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: капуста та інші овочеві культури.

Оптимальні умови розвитку: сіра гниль: відкритий ґрунт +15…+25°С, наявність краплинної вологи, закритіприміщення – +3…+10°С; біла гниль – +10…+25°С, висока вологість, закриті приміщення – +3…+10°С.

Симптоми: обидві хвороби проявляються в період зберігання. За ураження білою гниллю верхні листки капусти стають слизистими та загнивають. На їх поверхні утворюється білий пухнастий наліт із численними чорними склероціями різної форми та розміру (від 1 до 30 мм). При зберіганні уражені головки гниють, в результаті чого хвороба поширюється на сусідні здорові овочі. На коренеплодах біла гниль спричиняє побуріння та розм’якшення тканин, при цьому уражена частина покривається білим нальотом. Сіра гниль характеризується подібними симптомами, проте супроводжується утворенням сірого порохуватого нальоту. Ураження капусти відбувається ще в полі, проте симптоми проявляються під час зимового зберігання. Збудник поселяється на ослаблених рослинах, в місцях різного роду пошкоджень, часто – після підмерзання. Обидві хвороби призводять до руйнування міжклітинної речовини, оболонок клітин і повного розм’якшення тканин. При недбалому зберіганні можна втратити весь урожай.

Джерела інфекції: ґрунт і рослинні рештки.

Заходи захисту: дотримання правильного режиму зберігання, обробка фунгіцидами в період вегетації: Захисник (15-20 мл на 5 л води), Цілитель (25 г на 3-5 л води).
Супутні товари
Антиколорад Макс

Пакування

171.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Пакування

7.00 грн
АТО Жук

Пакування

573.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул

Пакування

8.50 грн
Гудвін

Пакування

42.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

10.00 грн
Жук OFF

Пакування

27.00 грн
Колібріс 15 мл
27.00 грн
Туріл

Пакування

13.50 грн
Фас

Пакування

6.00 грн
Інферно

Пакування

21.00 грн
Фундазим

Пакування

16.00 грн
АС-Селектив

Пакування

183.00 грн
Енергодар

Пакування

465.00 грн
Захисник

Пакування

21.00 грн
Цілитель

Пакування

42.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Сорти абрикосів: обираємо південне чудо
Без жовто-помаранчевих солодких абрикосів важко уявити собі українське літо: вони без проблем ростуть у більшості регіонах. Користь цих фруктів важко переоцінити – чого вартий лише великий вміст калію та заліза!
Які ж дерева абрикосів посадити в саду? Як орієнтуватися в сортах? Які сорти абрикосів ранні, а які пізні? В цій статті я розповім про різні сорти абрикоса, щоб можна було обрати по одному з різних категорій і без проблем забезпечити собі ціле абрикосове літо!
Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Хвороби абрикоса та їх лікування
Хвороби абрикосових дерев не мають дуже яскравих ознак, тому в них непросто розібратися. Найпоширеніша хвороба, яку ні з чим не сплутаєш – моніліоз абрикоса, коли засихають гілки водночас із листям і цвітом. Будь-які плями на листі та цятки на плодах – це теж ознаки хвороб, і лікувати дерево після виявлення інфекції набагато складніше, ніж провести профілактику. Давайте розберемося, з якими неприємними проявами хвороб абрикоса ми стикаємося у нашому саду.
Більше про хвороби плодових дерев читайте тут.
Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Моніліоз абрикоса
Грибкове ураження моніліозу абрикоса викликається збудником Monilia cinerea. Захворювання досить поширене в регіонах України, де навесні тривалий час тримається прохолодна погода з дощем. Першими уражаються квіти культури, на яких буріють пелюстки. Цвітіння дерева починається при температурі повітря від +10 °С, комфортною температурою для поширення хвороби вважається прохолодна дощова погода в період цвітіння культур. Спори переносяться з уражених частин та рослинних решток, в яких зберігалася грибниця.
Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Як підготувати плодові дерева до зими
Підготовка дерев до зими включає цілу низку заходів
Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Захист культур від попелиці
Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Як захистити врожай від шкідників
На шляху до здорового та багатого врожаю городникам та садівникам доводиться докладати чимало зусиль.
Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Як обрізати абрикос | Обрізка абрикоса | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.