Захист кімнатних рослин

Захист кімнатних рослин | Аптека Садівника
Провідний експерт

В даному розділі Ви дізнаєтеся, які шкідники та хвороби завдають шкоди Вашим рослинам.

Захист кімнатних рослин | Аптека Садівника ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

boroshnistyi_chervetc.png

БОРОШНИСТИЙ ЧЕРВЕЦЬ

Поширення: повсюдно в оранжереях і теплицях або в інших закритих приміщеннях.

Рослини, які пошкоджує: більшість квітково-декоративних рослин, зокрема цикламен, гібіскус, філодендрон, бегонію, драцену, орхідею, гарденію, бромелію, цитрусові та інші.

Шкоди завдають: личинки та дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: дорослі особини та імаго пошкоджують листя, тонкі гілочки, черешки, бутони та квітконіжки. Вони висмоктують із тканин клітинний сік, в результаті чого листки жовтіють, в’януть і з часом опадають. Пошкоджені частини рослин відмирають, іноді на них поселяються сажкові гриби. Рослини втрачають декоративний вигляд, а за масового заселення червцем – гинуть.

Розвиток: самка формує пухнасту сіточку, на яку відкладає жовті яйця. З них миттєво відроджуються личинки («бродяжки»). Вони плоскі, овальні, жовтого кольору і не мають волосяного покриву. Невдовзі личинки починають  формувати білий восковий покрив, який покриває все їхнє тіло. Вони тричі линяють, постійно живляться, повільно пересуваються і живуть 2-3 місяці. Червець шкодить на всіх надземних частинах рослин, утворюючи великі скупчення, покриті білим рихлим нальотом.

Плодючість: від 20 до 240 яєць.

Кількість поколінь: 3-4.

Заходи захисту: обробка препаратом Флористін (обприскування заселених шкідником частин рослин).
thrips_orangereyniy.png

ТРИПС ОРАНЖЕРЕЙНИЙ

Поширення: повсюдно в оранжереях і теплицях або в інших закритих приміщеннях.

Рослини, які пошкоджує: орхідея, фікус, хризантема, троянда, фуксія, камелія, цикламен, гербера, петунія, бегонія, монстера, пальмові та інші кімнатні.

Шкоди завдають: личинки та дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: живуть на нижньому боці листків або на пелюстках квіток, висмоктуючи клітинний сік. В місцях живлення утворюються іржаво-коричневі плями, листова поверхня покривається численними екскрементами, які мають вигляд дрібних чорних крапок. На верхньому боці листків з’являються дрібні сріблясті плями. Пошкоджені рослини втрачають декоративний вигляд. Часто оранжерейний трипс здатний переносити і вірусні хвороби.

Розвиток: дорослі особини повільно переміщуються по листках, практично не літають. Самки відкладають яйця по одному в епідерміс з нижнього боку листків, по 2-3 шт. щодня. За оптимальних умов розвиток яєць триває 17-20 днів. Потім з’являються личинки, які розвиваються у двох віках протягом 13 днів. Тривалість життя імаго досягає 7 тижнів. Оптимальні умови для розвитку: температура повітря +25…+27°C, віднос-на вологість 70-85%. Зимують яйця в епідермісі листків.

Плодючість: 25-50 яєць.

Кількість поколінь: 3-4.

Заходи захисту: обробка препаратом Флористін (обприскування заселених шкідником частин рослин).
ploskotylka_orangereyna.png

ПЛОСКОТІЛКА ОРАНЖЕРЕЙНА

Поширення: повсюдно в оранжереях і теплицях або в інших закритих приміщеннях.

Рослини, які пошкоджує: понад 94 види рослин – азалія, бегонія, хризантема, фуксія, герань, фікус, гербера, плющ, гібіскус, орхідея, кактус, пальмові та ін.

Шкоди завдають: личинки та дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: личинки та дорослі особини пошкоджують листки, черешки та квітконіжки. На рослинах серед червонуватого нальоту складно розгледіти дорослих кліщів. Однак про наявність шкідників свідчать слабкі точкові проколи. За масового розмноження плоскотілок внаслідок висмоктування клітинного соку спостерігається побуріння та передчасне відмирання листків. Як результат, припиняється нормальний ріст і розвиток рослин та  втрачається їх декоративний вигляд.

Розвиток: характеризується підвищеною потребою в теплі. В умовах закритого ґрунту розмножується безперервно протягом року. Кліщі малорухомі, живуть на нижньому боці листків. Тривалість розвитку при +23°C: яєць – 13 днів, личинок – 8 днів, німф першого і другого віків – 7 і 8 днів відповідно. В період спокою кліщі знаходяться на поверхні субстрату. Яйця відкладають поодиноко або купками.
 
Плодючість: близько 44 яєць.

Кількість поколінь: в теплицях та оранжереях – безперервний розвиток протягом року, у відкритому ґрунті – до 5.

Заходи захисту: обробка препаратом Флористін (обприскування заселених шкідником частин рослин).
bilokrilka_orangereyna.png

БІЛОКРИЛКА ОРАНЖЕРЕЙНА

Поширення: повсюдно в оранжереях, теплицях або в інших закритих приміщеннях.

Рослини, які пошкоджує: орхідея, фуксія, пеларгонія, пуансетія, бегонія, цитрусові, інші кімнатні та овочеві культури в закритому ґрунті (більше 200 видів рослин).

Шкоди завдають: личинки, німфи та дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: живляться клітинним соком рослин і покривають листки липкими солодкими виділеннями, на яких розвиваються сажкові гриби. Утворення чорного нальоту погіршує процеси дихання та фотосинтезу, в  результаті чого пригнічується ріст і розвиток рослин. Листки, пошкоджені шкідником, скручуються та засихають. Крім цього, білокрилка здатна переносити ряд вірусних хвороб.

Розвиток: в закритому ґрунті розвивається весь рік. Самка відкладає яйця у вигляді кільця по 10-20 шт. на нижній бік молодих листків. Ембріональний розвиток, залежно від температурного режиму, триває 7-13 діб. Потім відроджуються личинки («бродяжки»), які протягом перших кількох годин пересуваються в пошуках найкращого місця для живлення, а прикріпившись до листків, стають нерухомими. Личинки тричі линяють, а пізніше перетворюються на німф. З часом спостерігається виліт із німф імаго, які через 2-3 дні спарюються і починають відкладати яйця. Для розвитку одного покоління за оптимальних умов необхідно 23-25 днів (температура повітря +21…+23°C, відносна вологість повітря 63-75%). В літній період шкідник може мігрувати на грядки та пошкоджувати овочеві культури і бур’яни.

Плодючість: в середньому, 130 яєць.

Кількість поколінь: 10-12 і більше.

Заходи захисту: обробка препаратом Флористін (обприскування заселених шкідником частин рослин).
ОСНОВНІ ХВОРОБИ

boroshnysta_rosa.vazon.png

БОРОШНИСТА РОСА

Поширення: повсюдно в оранжереях і теплицях або в інших закритих приміщеннях.

Рослини, які уражує: бегонія, циссус, гортензія, каланхое, фіалка, азалія, хризантема, гвоздика, вереск, гербера, петунія та інші кімнатні.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +18…+25°C, відносна вологість повітря 70-80%, надлишкове підживлення азотними добривами.

Симптоми: характерною особливістю борошнистої роси на різних кімнатних рослинах є наявність білого павутинного нальоту, який з часом стає сіруватим. Спершу на листках, бутонах, стеблах з’являються невеликі плями, які в подальшому розростаються та набувають буруватого забарвлення. Уражені рослини відстають у рості, листя деформується, а за сильного розвитку – всихає і передчасно опадає, бутони не розкриваються, рослини не цвітуть і втрачають декоративний вигляд. Лишаються лише оголені гілочки, покриті буруватим нальотом, який швидко розростається та охоплює всю рослину. Борошниста роса на бегонії, петунії: на верхньому та нижньому боці листків  утворюється білий борошнистий наліт. Хвороба уражує і квітки. Тканини під нальотом набувають коричневого забарвлення. Борошниста роса на циссусі: на листках спостерігається білий наліт, плями стрімко збільшуються,  листкові пластинки деформуються, уражені частини засихають. Борошниста роса на гортензії: на листках утворюються жовтувато-зелені, пізніше – червонувато-коричневі чітко окреслені плями. З нижнього боку вони покриваються сірувато-білим або фіолетовим нальотом гриба. Борошниста роса на хризантемі: на верхньому та нижньому боці листків, а також на черешках утворюється білий борошнистий наліт. Листки деформуються, бруньки засихають. Під нальотом утворюються коричневі плями. Борошниста роса на вереску: нижні листки стають червонуватими, на листках і черешках утворюється білий борошнистий наліт. Гриб уражує і квітки. 

Джерела інфекції: уражені рослини.

Заходи захисту: видалення уражених частин рослин, обприскування хворих рослин препаратом Флористін.
irza.png

ІРЖА

Поширення: повсюдно в оранжереях і теплицях або в інших закритих приміщеннях.

Рослини, які уражує: пеларгонія, фуксія, азалія, хризантема, гвоздика, фіалка.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +16…+21°С, наявність краплинної вологи протягом 3-х годин.

Симптоми: на листках з’являються плями іржаво-коричневого кольору, а також пустули (подушечки), з яких вивільняється порошкоподібна маса (спори збудника). На верхньому боці листків пеларгонії з’являються світлі плями, а на нижній – коричневі подушечки, розміщені колами. На нижньому боці листків фуксії утворюється велика кількість дрібних лимонно-жовтих пустул; пізніше нижні листки жовтіють і опадають. На листках азалії з’являються світлі  вдавлені плями, а із нижнього боку – жовтуваті, іржаво-бурі подушечки. Зверху на листках хризантеми утворюються випуклі світлі плями, а знизу – білі воскоподібні вирости. На листках і стеблах гвоздики формуються вдавлені світлі плями, а знизу – жовті, згодом – буруваті здуття. В результаті розвитку хвороби порушуються процеси дихання рослин, листки всихають, відмирають, втрачається декоративний вигляд.

Джерела інфекції: уражені рослини, на яких зберігаються спори.

Заходи захисту: правильний догляд, видалення уражених частин рослин, обприскування препаратом Флористін.
sira_gnyl.vazon.png

СІРА ГНИЛЬ

Поширення: повсюдно в оранжереях і теплицях або в інших закритих приміщеннях.

Рослини, які уражує: аспарагус, азалія, гортензія, гербера, пуансетія, каланхое, орхідея, фіалка (сенполія), хризантема, гвоздика, вереск, фуксія, пеларгонія, петунія, бегонія, цикламен, глоксинія та інші кімнатні.

Оптимальні умови розвитку: помірні температури – 15…+23°С, відносна вологість повітря від 93%.

Симптоми: на листках, квітках та інших частинах рослин з’являються коричневі або бурі гниючі плями з сірим нальотом. Пізніше гниль розростається, повністю охоплюючи окремі органи. На бегонії, фуксії, вереску, фіалці уражені тканини стають м’якими та водянистими. При високій вологості повітря на них утворюється сірий наліт. А на цикламені та орхідеї уражені квітки лише за одну ніч можуть покритися цяточками. На пуансетії окремі пагони в’януть і відмирають. За високої вологості на потемнілих стеблах формується сірий наліт. На приквітках з’являються світлі цяточки, які згодом переростають у бурі плями. На суцвіттях також утворюється сірий наліт, який поширюється на інші частини рослини. Молоді пагони знебарвлюються всього за кілька міліметрів від пазухи листків. Через неї гриб проростає і потрапляє в стебла, які з часом знебарвлюються та відмирають. На хризантемі темними цяточками спочатку покриваються пелюстки, квітки починають гнити від основи. Тканини розм’якшуються і покриваються сірим нальотом. На пеларгонії уражені листки та квітконоси покриваються бурими мокрими плямами, на яких формується сірий наліт гриба. Сіра гниль призводить до втрати декоративних якостей кімнатних рослин.

Джерела інфекції: склероції та міцелій на рослинних рештках і в ґрунті.

Заходи захисту: правильний догляд, регулярне провітрювання, видалення уражених частин рослин, уникнення перезволоження, обприскування хворих рослин препаратом Флористін.

Супутні товари
Флористін

Пакування

109.00 грн
Авангард NPK+M/E Квіти, трави

Пакування

8.50 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард Гроу Аміно

Пакування

64.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Сорти абрикосів: обираємо південне чудо
Без жовто-помаранчевих солодких абрикосів важко уявити собі українське літо: вони без проблем ростуть у більшості регіонах. Користь цих фруктів важко переоцінити – чого вартий лише великий вміст калію та заліза!
Які ж дерева абрикосів посадити в саду? Як орієнтуватися в сортах? Які сорти абрикосів ранні, а які пізні? В цій статті я розповім про різні сорти абрикоса, щоб можна було обрати по одному з різних категорій і без проблем забезпечити собі ціле абрикосове літо!
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Обрізка абрикоса двічі на рік: навіщо обрізати навесні та восени
Як правильно обрізати абрикос потрібно знати для того, щоб дерево залишалось здоровим та довгі роки рясно плодоносило. Тому весняна обрізка абрикоса так само важлива, як і осіння. А деколи необхідно вкоротити гілки й улітку. Дерево це росте майже у кожному садку, а от догляд за абрикосом часто неправильний. Всі з дитинства любили під’їдати на корі «мармелад» із застиглого соку. А от те, що такі «сльози» виснажують дерево, воно хворіє, про це господарі не замислюються. Важливо пам’ятати, що обрізати абрикос необхідно лише після початку сокоруху, а не до – це відрізняє його від всіх інших дерев. І так само осіння обрізка абрикоса проводиться до того, як листя остаточно обсиплеться.
Обрізати абрикос корисно для того, щоб регулювати урожай. Це одне з небагатьох дерев, яке намагається виростити до стану стиглості кожен плід. Тому часто після рясного цвітіння можна помітити безліч дрібних абрикосиків. Після обрізки плодів буде менше, але зате вони будуть набагато більше за розміром.
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Моніліоз абрикоса
Грибкове ураження моніліозу абрикоса викликається збудником Monilia cinerea. Захворювання досить поширене в регіонах України, де навесні тривалий час тримається прохолодна погода з дощем. Першими уражаються квіти культури, на яких буріють пелюстки. Цвітіння дерева починається при температурі повітря від +10 °С, комфортною температурою для поширення хвороби вважається прохолодна дощова погода в період цвітіння культур. Спори переносяться з уражених частин та рослинних решток, в яких зберігалася грибниця.
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Як підготувати плодові дерева до зими
Підготовка дерев до зими включає цілу низку заходів
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Захист культур від попелиці
Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Як захистити врожай від шкідників
На шляху до здорового та багатого врожаю городникам та садівникам доводиться докладати чимало зусиль.
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.