Захист листяних і хвойних насаджень

Захист листяних і хвойних насаджень | Аптека Садівника
Провідний експерт

В даному розділі Ви дізнаєтеся, які шкідники та хвороби завдають шкоди Вашим рослинам.

Захист листяних і хвойних насаджень | Аптека Садівника ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

tueva_mil.png

ТУЄВА МІЛЬ

Поширення: по всій території України.

Декоративні рослини, які пошкоджує: туя (види), ялівець.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: гусениці вигризають ходи в листках і живляться тканиною листя. На кінчиках листків можна побачити коричневі екскременти гусениць. Пошкоджене листя буріє, рослини втрачають декоративний вигляд. Таке пошкодження часто плутають із фізіологічним відмиранням листя.

Розвиток: перезимувавши, гусениці продовжують живлення всередині листків, мігруючи з одного листка в інший внапрямку внутрішньої частини крони. Згодом гусениці заляльковуються в листках в напрямку вихідного отвору.  Наприкінці весни з’являються дорослі особини. Через 2-3 дні після відродження самки починають відкладати яйця в пазухи гілочок або на краї листків. Відкладання яєць може тривати протягом 4-5 тижнів. Через 16-20 днів після  відкладання яєць з’являються гусениці, які проникають всередину листків і починають живлення. Гусениці залишаються в листках на зимівлю.

Плодючість: до 25 яєць.

Кількість поколінь: 1.

Зимуюча стадія: гусениці всередині листків туї.

Заходи захисту: обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (2-2.5 мл на 5-8 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 5-10 л води), Антигусінь* + Самшит (4+3 мл на 3 л води), Ато Жук, Ато Жук + Авангард Стимул (1.5 мл на 3 л води), Гудвін (1.5 мл на 3 мл води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 9-10 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3 л води), Колібріс (3-5 мл на 5-8 л води), Колібріс + Страж (3+3 мл на 5-8 л води), Фас* (1-1.5 мл на 3-5 л води).

*в період льоту метеликів
shchitivky.pngnespravshjny_shchtyvky.png

                                                   ЩИТІВКИ                                                                                                 НЕСПРАВЖНІ ЩИТІВКИ

Небезпечні шкідники, які пошкоджують плодові та декоративні культури. Особливістю щитівок є наявність панцира, який захищає їх від впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища. Через біологічні особливості та спосіб життя щитівок їх іноді важко ідентифікувати на рослині і можна легко сплутати з маленькими лусочками, що знаходяться на корі. Відрізнити родини щитівок від несправжніх щитівок можна за наступними ознаками: 1) несправжні щитівки, на відміну від справжніх, не виділяють солодкого клейкого секрету; 2) покривний щиток несправжньої щитівки не зростається зі шкідником, який знаходиться всередині. Це можна легко визначити: при відділенні несправжньої щитівки від рослини можна видалити лише панцир, але сам шкідник залишиться на рослині, в той час як справжні щитівки відділяються разом зі щитком; 3) панцири щитівок також мають різну форму: у  несправжніх щитівок вона плоска, а у справжніх – випукла, більш округла. Найбільше декоративним рослинам шкодить туєва, ялинова та акацієва несправжні щитівки, а також ялівцева, соснова та каліфорнійська. В результаті живлення личинок спостерігається зменшення розміру та кількості листків/хвої, гілки та пагони передчасно засихають. За постійного живлення шкідників впродовж кількох років пошкоджені дерева/кущі можуть загинути повністю. У зв’язку з біологічними особливостями шкідника (наявність щитка) застосування інсектицидів має певні особливості: знищити можна лише дорослих особин або личинок у фазі «бродяжки» (період міграції до місць живлення), яка триває від кількох годин до кількох днів.

Заходи захисту: очищення відмерлої кори, видалення пошкоджених частин рослин, обробка інсектицидами личинок у фазі «бродяжки»: Ато Жук, Жук OFF, Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (4-5 мл на 3-5 л води).
samshitova_vognyvka.pngsamshitova_vognyvka.1.png

САМШИТОВА ВОГНІВКА

Поширення: по всій території України.

Декоративні рослини, які пошкоджує: самшит (види), падуб, бересклет.

Шкоди завдають: гусениці.

Характер пошкодження: гусениці молодших віків вигризають м’якуш із нижнього боку листків, залишаючи верхній епідерміс непошкодженим, а старших – грубо об’їдають листові пластинки до самих жилок. Вони дуже  ненажерливі і лише за 4 години спроможні знищити кущ самшиту середніх розмірів. Пошкоджені рослини всихають і втрачають декоративний вигляд. Кущі, заселені самшитовою вогнівкою, покриваються павутиною, на листках з’являються скупчення шкурок (внаслідок линьки) та екскременти шкідника, а на гілках (найчастіше в осередках павутини) наявна велика кількість гусениць, які виділяють специфічний «аромат». Продукти їх життєдіяльності часто  можна побачити на землі під кущами. Самшит засихає за лічені дні.

Розвиток: навесні, на початку квітня, спостерігається виліт метеликів. Після спарювання самки відкладають яйця на нижній бік молодих листків самшиту невеликими групами – по 15-20 шт. в яйцекладці. Згодом, через 3-4 дні,  відроджуються гусениці, розвиток яких триває 20-28 днів. За цей час вони проходять 5-6 віків. Через 10-15 днів після останньої линьки гусениці заляльковуються, стадія лялечки триває 9-14 днів. Тривалість розвитку одного покоління становить 35-40 днів.

Плодючість: 210-220 яєць (іноді до 250 шт.).

Кількість поколінь: 3, 4 – в умовах теплого клімату.

Зимуюча стадія: лялечки у склеєних павутиною листках 
самшиту.

Заходи захисту: обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Антигусінь* + Самшит (4+3 мл на 3 л води), Ато Жук, Ато Жук + Авангард Стимул (1.5 мл на 3 л води), Гудвін (1.5 мл на 3 мл води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 9-10 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3 л води), Колібріс (3-5 мл на 3-5 л води), Фас* (1-1.5 мл на 3 л води).
rudyi_sosnovyi_pilshchik.png

РУДИЙ СОСНОВИЙ ПИЛЬЩИК

Поширення: по всій території України.

Декоративні рослини, які пошкоджує: різні види сосни, найчастіше – сосна звичайна, сосна Банкса та інші хвойні.

Шкоди завдають: личинки.

Характер пошкодження: личинки молодших віків об’їдають хвоїнки з країв, а старших – з’їдають їх повністю. Спочатку живляться старою хвоєю, якщо корму не вистачає, переходять на молоду. Тримаються разом, по кілька десятків особин. Також личинки перегризають пагони. Одна личинка за період живлення з’їдає 0.9 г хвої (20-30 хвоїнок). 

Розвиток: відроджуються личинки з яєць, що перезимували, в кінці квітня або на початку травня. З яєць, що були відкладені шкідником після його перезимівлі та заляльковування, личинки відроджуються пізніше. Личинки відразу після відродження починають живлення. Їх розвиток триває 20-27 діб. Личинки проходять 5-6 віків. В останньому віці личинки припиняють живлення і в кінці червня переходять для коконування в лісову підстилку. Орієнтовно, половина особин впадають в діапаузу до весни наступного року, а частина – до 2-3 років, решта заляльковується. У серпні-вересні з’являються дорослі особини, які не потребують додаткового живлення. Самки відкладають яйця найчастіше в молоду (однорічну) хвою, в «кишеньки». Яйця на хвої знаходяться окремо, на відстані 1-1.5 мм одне від одного. Початкові етапи ембріонального розвитку розпочинаються ще восени, а завершуються весною.

Плодючість: 100-150 яєць.

Кількість поколінь: 1.

Зимуюча стадія: яйця всередині хвоїнок, еонімфи – в лісовій підстилці.

Заходи захисту: обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (2-2.5 мл на 5-8 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 5-10 л води), Антигусінь* + Самшит (4+3 мл на 3 л води), Ато Жук, Ато Жук + Авангард Стимул (1.5 мл на 3 л води), Гудвін (1.5 мл на 3 мл води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 9-10 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3 л води), Колібріс (3-5 мл на 5-8 л води), Колібріс + Страж (3+3 мл на 5-8 л води), Фас*  (1-1.5 мл на 3-5 л води).

*в період льоту імаго
ОСНОВНІ ХВОРОБИ

shutte.png

ЗВИЧАЙНЕ ШЮТТЕ СОСНИ

Поширення: в розсадниках і молодих соснових насадженнях.

Декоративні рослини, які уражує: сосна звичайна, незначної шкоди завдає чорній, кримській, гірській сосні. Інші види сосни уражуються меншою мірою.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +20…+25°С та наявність краплинної вологи.

Симптоми: восени на хвої з’являються дрібні жовтуваті плями, спостерігається пожовтіння кінчиків хвої (перші ознаки захворювання). В березні-квітні після першого потепління хвоя набуває червоно-бурого забарвлення, але  залишається соковитою, а пагони та бруньки в уражених рослин – живими. Одночасно з побурінням на хвої з’являються дрібні чорні крапки. У квітні-травні хвоя опадає. Літом на опалій хвої в місцях чорних крапок або в інших  місцях утворюються чорні овальні подушечки (апотеції). Також характерною ознакою хвороби є утворення на хвої чорних поперечних ліній. Апотеції дозрівають в кінці червня. Після цього відбувається зараження молодої хвої. Цей  процес триває до серпня і довше. Найбільшої шкоди шютте завдає молодим рослинам (1-5 років) і може призводити до повного відмирання дерев.

Джерела інфекції: уражені рослинні рештки.

Заходи захисту: використання здорового садивного матеріалу, правильний вибір місця посадки (поблизу розсадника не повинно бути соснових насаджень (в радіусі 150 м), які є джерелом інфекції), терміни посадки, знищення  опалої хвої, обробка фунгіцидами: Гарт (40-50 г на 10 л води), Інферно (50-80 г на 10 л води), Фундазим (15-20 г на 8-10 л води).
puhirchasta_irza.png

ПУХИРЧАСТА ІРЖА

Поширення: по всій території України.

Декоративні рослини, які уражує: сосна звичайна, веймутова, кедрова сибірська, рідше – гірська і чорна.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +16°С та вологість вище 70%.

Симптоми: перші ознаки ураження проявляються восени у вигляді жовтих плям на хвої. Біля основи хвоїнок кора здувається та набуває оранжевого забарвлення. Пізніше збудник проникає в молоді пагони, гілки та стовбур, де  продовжує свій розвиток. Внаслідок ураження відбувається руйнування смоляних ходів і активне виділення смоли. При цьому уражена частина стовбура покривається жовто-бурими краплями (смоляний плач). Поступово на стовбурі і гілках утворюються потовщення овальної форми, які розростаються та перетворюються в багаторічні рани, з яких витікає смола. На третій рік після ураження на стовбурі і гілках утворюються жовто-оранжеві пустули, які  виступають із розривів кори. Внаслідок ураження засихають гілки, розміщенні вище ран. Утворення ран в середній частині крони призводить до часткового засихання гілок і ослаблення дерев, в нижній – до швидкого всихання всього дерева.

Джерела інфекції: спори на уражених частинах дерев, рослинні рештки, проміжні господарі.

Заходи захисту: використання здорового посадкового матеріалу, видалення уражених частин рослин, обробка препаратом Антигусінь + Самшит, 4+3 мл на 5-8 л води.
boroshnysta_rosa.duba.png

БОРОШНИСТА РОСА

Поширення: по всій території України.

Декоративні рослини, які уражує: європейський дуб (скельний, пухнастий), рідше – північний (північно-американського походження), бук, їстівний каштан.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +16…+21°С, вологість 76-96%.

Симптоми: перші ознаки ураження проявляються весною. На молодих листках з’являється білий борошнистий наліт, на якому згодом утворюються округлі чорні плодові тіла. Хвороба розвивається на молодих листках і пагонах сіянців. Найбільшої шкоди збудник завдає рослинам віком до 5 років. Внаслідок ураження хворобою листки скручуються, буріють і опадають, пагони деформуються, їх приріст знижується.

Джерела інфекції: грибниця в уражених бруньках і пагонах, уражене опале листя.

Заходи захисту: знищення уражених рослинних решток, обробка фунгіцидами: Захисник (15 мл на 5 л води), Інферно (50-80 г на 10 л води), Фундазим (15-20 г на 10 л води).

Супутні товари
Антиколорад Макс

Пакування

33.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Пакування

9.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

15.00 грн
АТО Жук

Пакування

47.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул

Пакування

11.00 грн
Гудвін

Пакування

51.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

13.00 грн
Жук OFF

Пакування

4.00 грн
Колібріс + Страж

Пакування

28.00 грн
Колібріс 15 мл
28.00 грн
Фас

Пакування

7.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Інферно

Пакування

24.00 грн
Фундазим

Пакування

19.00 грн
Захисник

Пакування

26.00 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Городні бур'яни - як з ними боротися | Аптека садівника
Осот польовий: як позбутися назавжди
Як вивести осот польовий: коріння цього бур'яну проникає на глибину 3-4 м, а зі зрізаних залишків росте нова рослина, зараз ми розберемося як це можна зробити.
Городні бур'яни - як з ними боротися | Аптека садівника
Як позбутися бур'яну берізки на городі
Бурʼян берізка польова – один із небезпечних багаторічних бурʼянів, з яким зустрічався чи не кожен городник
Городні бур'яни - як з ними боротися | Аптека садівника
Як позбутися пирію назавжди
Пирій повзучий – один із небезпечних багаторічних бур’янів, з яким знайомий навіть недосвідчений городник
Городні бур'яни - як з ними боротися | Аптека садівника
Як позбутися від осоту на городі?
Чимало часу забирає боротьба з бур'янами. Нерідко городників хвилює питання: що робити, коли осот на городі дошкоджає улюбленим культурам. Якщо городнього або колючого (однорічного) з не дуже потужною кореневою системою позбутися легше, то боротьба з осотом польовим (багаторічним) непроста. Його коріння проникає на глибину 3‒4 м, а зі зрізаних решток розвивається нова рослина. На щастя, не все так безнадійно. Нижче я розповім вам, як позбутися від осоту.

Городні бур'яни - як з ними боротися | Аптека садівника
Як вивести пирій з городу?
Пирій повзучий ‒ справжній «головний біль» для городників. Це бур’ян родини злакових. Чудово себе почуває на родючих ґрунтах, підготовлених для овочевих культур. Є багато причин для того, щоб дачників з року в рік хвилювала тема ‒ боротьба з пирієм. Давайте ознайомимося з особливостями рослини-шкідника. Також я розповім вам про спосіб як подолати пирій, що був випробуваний мною особисто.
Городні бур'яни - як з ними боротися | Аптека садівника
Види гербіцидів: як обрати препарат
Препарати від бур’янів стали дуже популярними серед відповідальних городників. Гербіциди для дачі ‒ це найшвидший спосіб позбутися «небажаних рослин» на грядках, збільшити врожай. Їх ділять на засоби суцільної і вибіркової дії. Види гербіцидів суцільної дії знищують всі бур’яни поспіль, а вибіркового ‒ тільки певного класу, наприклад, злакові (щетинник, пирій тощо) або дводольні (лобода, щириця). При цьому вони не чинять негативного впливу на культурні рослини.