Блог

Нектарин

Блог
Кращі сорти нектаринів в Україні
У Китаї нектарин відомий близько 2000 років, тому вважати його гібридом персика і сливи не зовсім правильно. Нектарин – це підвид персика, який має дуже щільну м’якоть та гладеньку шкірку. Нектарини цінують за високу товарність – плоди добре витримують транспортування, зберігаються краще за персики, а на смак нагадують сливу.
Нектарин має безперечні переваги перед класичним персиком: більшу стійкість до хвороб, шкідників, морозів.
Провідний експерт
Детальніше

Усе про нектарин

Природна мутація, як вважають вчені, винуватиця походження нектарину — дерева з солодкими соковитими плодами, що на смак нагадують персик. За аналогією екзотичні фрукти народ назвав лисими (через гладку поверхню) персиками. Батьківщиною дерева вважається Китай — саме там вперше згадується неопушений персик — нектарин. У Європі рослина відома з 15 століття. Але тільки у 20 столітті, коли зусиллями селекціонерів були виведені великі морозостійкі сорти, дерева нектарина стали масово вирощувати на індивідуальних садових ділянках. Сьогодні районовані в Україні сорти переносять зимові морози до 30°C. На 3-4 річному дереві формуються перші плоди. Щорічний урожай із дорослої рослини становить 30-50 кг. Термін родючості окультуреного нектарина обмежений 30-35 роками.

Щоб самостійно виростити нектарин, щороку насолоджуватися смачними та корисними плодами, необхідно знати особливості культури. Інформацією про те, як правильно посадити, розмножити, організувати догляд за рослиною, діляться експерти компанії "Аптека садівника".

Які вирощують сорти нектарина в Україні

Плоди рослини відрізняються за формою, забарвленням, величиною, смаком, терміном дозрівання. Звичайні нектарини круглі з вираженим поглибленням збоку. Інжирні види нектарина характеризуються сплюснутою формою. М'якоть плодів жорсткіша, ніж у персика, соковита і солодка. Колір у середині й зовні жовтий, зверху відрізняється червоним рум'янцем. Кісточка не завжди добре відділяється. Фрукти практично не пошкоджуються під час транспортування.

Вирощувані сорти нектарина в Україні поділяються за часом збору врожаю на ранні, середні та пізні. При виборі відповідного саджанця перевагу віддають районованому виду, тобто української селекції. Зазвичай висаджують кілька дерев для перехресного запилення і підвищення врожайності самоплідних сортів.

  1. Ранні (липень-серпень): Ребус-28, Нектарин-4, Лола, Супер Квін, Крімсон Голд та інші.
  2. Середні нектарини сорту (серпень-вересень): Нікітський, Медова солодкість, Улюбленець, Скіф, Ішуньський, Бурштиновий, Спокуса — найпоширеніші в Україні.
  3. У пізні терміни (вересень-жовтень) дозрівають сорти: Фантазія, Рубіновий-7, Кримчанин, Посейдон, Світ Леді, Мей Даймонд.

Нюанси правильної посадки рослини

Дерево нектарина виростає до 5-7 метрів заввишки, його крона простягається на 4-5 м в окружності. Виходячи з розмірів, рекомендується розміщувати рослини на відстані 5-6 метрів один від одного. Культура віддає перевагу теплим сонячним ділянкам із розташуванням ґрунтових вод на глибині від 1,5 метрів. Оптимальні різновиди ґрунту — суглинок, супіщаний. Ґрунт вибирають повітропроникний і в міру зволожений. Не варто садити рослину в низині, де накопичується холодне повітря. Якщо ділянка з нахилом, бажано вибрати південно-західний або південний напрям.

Як правильно підібрати сусідів

Рекомендується висаджувати саджанці нектаринів у 1-3 річному віці. Старші дерева погано приживаються на новому місці. Щоб культура добре прижилася і родила, необхідно правильно вибрати сусідів. Не бажано висаджувати нектарин поруч із черешнею або вишнею, які гнітюче впливають на молоді деревця. Не варто розміщувати посадки поблизу персиків, абрикосів, слив — небезпечні загальні хвороби та шкідники. Береза може "відняти" у сусідніх рослин воду, а хвойники підвищують кислотність ґрунту. Добре почуває себе нектарин поруч із посадками груш і яблунь. Горіхові дерева гнітюче впливають на всіх "сусідів". Найгірші попередники — пасльонові городні культури та полуниця (суниця).

Підготовка ями

Перед посадкою рекомендується обробити коріння рослини препаратами від хвороб і ушкодження шкідниками, підгодувати деревце поживними речовинами, простимулювати зростання додаткових коренів. Кореневу систему замочують у розчині інсектициду "Антихрущ". Однією обробки достатньо, щоб захистити кореневу систему від шкідливих комах (совка, личинка хруща, капустянка, дротяники) протягом сезону. Надалі рекомендується навесні проливати робочим розчином ґрунт по контуру крони.

Для підгодівлі рослини варто приготувати глиняну бовтанку, в яку умочують нижню частину саджанця перед посадкою. В однакову кількість компосту і глини доливають воду, щоб отримана субстанція за густотою наближалася до сметани. За інструкцією в розчин також можна додати "Антихрущ" і препарат "Авангард Стимул". Залишок добрива необхідно розвести у відрі води й полити посаджене дерево.

Щоб забезпечити харчування і хороший розвиток кореневої системи нектарина, копають посадкову яму розміром 70х70 см. Глибина виїмки — 60-90 см. Бажано не використовувати неродючу частину вийнятого ґрунту. Необхідно змішати землю з перегноєм або компостом, торфом, деревною золою, щоб вийшла розсипчаста поживна суміш. У центр ями забивають кілочок заввишки 1,5 метри для підв'язки саджанця. Формують із землі невелике піднесення, навколо якого розправляють коріння нектарина. Засипають підготовленим ґрунтом, ущільнюють землю навколо рослини. По периметру пристовбурного кола зводять земляний валик, який не дає розтікатися воді при поливі (2 відра на 1 деревце).

Характеристика сезонної посадки

Висаджувати рослину у відкритий ґрунт можна навесні і восени. На території України краща посадка нектарина навесні в північних і центральних районах. Оптимальний час — до набухання бруньок.

Здійснюється посадка нектарина восени за 1-1,5 місяці до настання постійних морозів, щоб дерево встигло прижитися і зміцніти. Осінній захід частіше проводиться в південних і центральних регіонах України. Відповідний період — перша декада вересня.

Нектарини, вирощування яких проводиться в контейнері, можна висаджувати в ґрунт протягом усього теплого періоду.

Способи розмноження нектарину

Рослину можна виростити самостійно з кісточки районованого сорту або методом окулірування. Перший варіант не дає повної гарантії того, що вирощений нектарин повторить материнські властивості. Другий спосіб — найнадійніший, але потрібно мати навичку проводити подібні процедури. Один-два саджанця простіше купити в спеціалізованому інтернет-магазині або місцевому розпліднику. Купівля на ринку може не відповідати бажаному сорту, справжність якого перевіряється через кілька років.

Вирощування нектарина з кісточки проводиться двома способами: з природною стратифікацією (осіння посадка) і штучною при посіві насіння навесні. Вихід готових саджанців 1:5, тому варто садити нектаринів більше, ніж потрібно. Обов'язково треба витримувати кісточки 2-3 місяці в холоді, дотримуючись природного циклу. У домашніх умовах посадковий матеріал у вологому піску поміщають у холодильник. При висадці в ґрунт грядку на зиму необхідно укрити 10-15 см шаром мульчі від вимерзання.

За пророслими сходами організують звичайний догляд: прополка бур'янів, розпушування ґрунту, підживлення, полив, захист від хвороб і шкідників. Розсаджують дерева на постійне місце через 1-2 роки. Часто посадка нектарина кісточкою використовується для отримання районованої підщепи. Окулірування проводять навесні в сезон сокоруху. Відмітний момент — кора добре відділяється від стовбура дерева. Для прищепи вибирають саджанці персика, нектарина, мигдалю. Якщо ґрунтові води близько, підходять слива та алича. Живці заготовляють вранці. Операцію виробляють стерильним інструментом.

Догляд за нектарином

Щоб рослина добре розвивалася і регулярно родила, необхідно організувати правильний догляд: розпушування ґрунту, достатній полив, знищення бур'янів, постачання харчуванням, своєчасну обрізку. Рекомендується вчасно проводити обробки від хвороб і навали шкідливих комах.

Полив рослин

Нектарин полюбляє добре удобрений, у міру вологий ґрунт. Не варто висаджувати дерево на заболочених ділянках — коріння рослини може уразити гниль. Бажано застосовувати додатковий полив при посусі під час наливу плодів. Необхідно раз в 10-15 днів змочувати грунт на глибину 30-40 см під кроною. Можна заливати рідину в підготовлену канавку завглибшки 15-25 см, розташовану по контуру крони. На одне доросле дерево потрібно 50-80 літрів вологи.

За місяць до збору врожаю рекомендується припинити поливальні заходи.

Весняні заходи

Навесні проводиться обрізка нектарину. Формувальні заходи організовують до початку руху соку. Санітарні роботи — обрізка пошкоджених гілок — проводяться після набухання квіткових бруньок. При формуванні плодів рекомендується прорідити фрукти, що зав’язалися, залишаючи один екземпляр на 15 см.

Способи підгодівлі нектарина

Рослина обов'язково потребує регулярного постачання поживних речовин мінерального або органічного походження. Підживлення нектарина проводиться обприскуванням крони добривами хелатного типу. В результаті живлення вже через 5-6 годин надходить у клітини листя і кори.

Підживлення можна вносити під корінь під час планового поливу. Також поживна суміш у сухому вигляді вноситься при посадці, мульчуванні (компост, перегній, деревна зола).

Зимові заходи

Щоб уберегти дерева нектарину від підмерзання, рекомендується покрити область пристовбурного кола 10-15 см шаром мульчі (солома, торф, тирса, сухе листя, висушене бадилля овочевих культур). Процедуру краще проводити в суху, сонячну погоду. Стовбур дерева можна обв'язати мішковиною, якщо мають бути сильні холоди. Від отримання сонячних опіків білять вапном.

У північних регіонах України варто утеплити 1-3 літні рослини за прогнозів похолодання понад 20-25°C морозу. Використовують каркас із рейок або товстих гілок, які зверху закріплені дротом. Утеплювачем служать стебла кукурудзи, хвойний лапник. Зовні укриття обертають агроволокном.

Обрізка дерева

Квіткові бутони утворюються на однорічних приростах. Загущеність крони спричиняє зрушення квітів і плодів до верхньої частини дерева. Решта паростків поступово всихають. Гілки культури не відрізняються міцністю. При рясному врожаї з'являється небезпека надлому плодових гілок. Тому рекомендована обрізка нектарина за формою глибокої чаші, якщо залишається 50-70 см штамба. Без стовбура формується кущова обрізка, де розгалуження гілок починається прямо від землі. В обох варіантах відсутній виразно виражений центральний паросток. Щорічно видаляються всі гілки, напрямок яких не збігається з "образом". Отримана структура добре освітлюється та обігрівається сонцем.

Методи боротьби із хворобами і шкідниками

Кращий ефект відзначається від профілактичних заходів, які застосовують при масовому розмноженні комах, під час появи передумов профільних захворювань культури. Не варто чекати на явні ознаки ураження рослини шкідниками і хворобами.

  1. Першу весняну профілактику проводять до початку сокоруху, перед набуханням бруньок. Рекомендується знищити зимуючі стадії кліщів, попелиць, листоблішок, червців, молей. Використовують препарат "Захват Ойл". Можна одночасно обробити посадку від грибкових уражень фунгіцидом "Гарт".
  2. Перед набуханням квіткових бруньок активується попелиця і різні види довгоносиків. З'являються передумови для борошнистої роси, парші, плодової гнилі. Допускається спільна обробка культури препаратами від захворювань ("Захисник"), комах ("Антиколорад Макс"), проти поширених бур'янів ("Гліфовіт Екстра", "Галант" або "Антибур'ян"). Варто оберігати рослину від попадання гербіциду на кору і гілки.
  3. Під час цвітіння, після опадання пелюсток і в період формування плодів, бажано захистити нектарин від захворювань листя (кучерявість, плямистість), ураження борошнистою росою, гниллю, моніліозом. Використовуються фунгіциди "Страж", "Захисник", "Самшит". Обробки рекомендується поєднувати з підгодівлею дерева мікродобривом у хелатній формі "Авангард Плодово-ягідні". Також до робочої суміші додаються інсектициди "Антигусінь", "Колібріс", "Антиколорад Макс" для протидії шкідникам, що гризуть і смокчуть (плодожерки, міль, попелиця, довгоносик). Проти кліщів використовують препарат "Антикліщ Про". Щоб рідина трималася на листках, використовують прилипач "Тандем". Обприскують посадки нектарина через 7-14 днів, чергуючи застосовувані засоби. Термін останнього заходу — за місяць до збирання врожаю.

Збір урожаю

Важливий захід — захистити урожай від поїдання птахами. Використовується пластикова сітка, яку натягують над деревами. Також можна застосовувати електронні відлякувачі, лякала.

Фрукти відрізняються неодночасним дозріванням, тому сезон нектарина триває кілька місяців. Плоди рекомендується прибирати в міру досягнення стиглості. Великий фрукт рекомендується брати всією долонею, злегка прокручуючи його перед відривом. Бажано оберігати урожай від вм'ятин на плодовому тілі, щоб запобігти ураженню гниллю. Призначені для зберігання нектарини зривають до настання повної зрілості. При швидкому охолодженні до 0-4°C тепла, продукти можуть зберігатися до 2 місяців. Бажано відбирати тверді, неушкоджені екземпляри.