Види грунтів: як підвищити родючість та знизити кислотність

Види грунту | Все про грунти | Аптека садівника
Провідний експерт

Мене часом запитують городники з інших регіонів, як визначити кислотність ґрунту, його склад і родючість. І як правильно вносити вапно в землю, щоб зменшити кислотність ґрунту.

Тож розберемось, як її визначити та яка родючість землі у вашому регіоні.

Ще у школі ми вивчали, які ґрунти є в Україні, але запам’ятали здебільшого чорноземи. Проте, мати город чи сад у Волинській або Черкаській області – не одне й те саме. І картопля смакуватиме інакше, і десь будуть рекордні врожаї полуниці, а десь – огірків. І залежить це насамперед від складу землі!

Види грунту | Все про грунти | Аптека садівника

Види грунту в різних регіонах України

Чорнозем

Найродючіша земля у світі, займає практично половину території України. Його вважають царем ґрунтів, дорожчим за вугілля та золото.

Ця смуга землі-годувальниці починається у Хмельницькій, а закінчується в Донецькій і Запорізькій областях. Найцінніший тип чорнозему на луках, бо він змішаний із дерновою землею. Високий вміст гумусу в ньому сприяє отриманню рекордних врожаїв – до 98% від можливостей сортів. Такі ділянки лучного чорнозему є у Вінницькій, Черкаській, Полтавській областях, на півдні Чернігівської області.

Кислотність грунту цього типу нейтральна, що ідеально підходить для більшості сільськогосподарських культур. А грудкувата структура поєднує оптимальну водозатримку та хорошу аерацію.

як визначити кислотність грунту

Піщані ґрунти

Найбільш бідні за складом. Їх осередок на Поліссі: півночі Київської, Житомирської, Рівненської та Волинської областей. Вони бувавають дерново-підзолистими та торф’яно-підзолистими. Вміст гумусу в них – 0,7-2%, зате висока кислотність грунту – pH 4-5.

Визначити таку землю можна за рослинами, які на ній ростуть (мох, дикий щавель, хвощ польовий). Щоб вирощувати городні культури, знизьте кислотність грунту вапнуванням, внесіть багато органічних добрив одночасно з мінеральними.

Через високий вміст піску та слабку водозатримку всі поживні речовини дуже швидко вимиваються. Підвищуйте родючість піщаної землі посівами люпину як сидерату та внесенням великої кількості добрив, зокрема попелу. На ньому виростають дуже смачні коренеплоди, якщо ви їх своєчасно підживлювати та поливати.

В такий ґрунт необхідно підмішувати глину та перегній, щоб затримувати вологу та поживні речовини. Проте городні роботи в такій землі достатньо легкі й нагадують порпання у пісочниці. Єдина складність: її важко поливати, адже вода розтікається поверхнею, не йде всередину. Після дощу волога на грядках швидко вивітрюється, а рослини постійно перебувають під загрозою засихання.

Супіщані ґрунти

В них пісок змішаний із дерновою землею. Більш родючі, проте часто мають завелику вологоємкість. На таких землях на Поліссі шаленими темпами росте картопля, полуниця, льон. Однак вони можуть бути бідними на поживні речовини.

Для підвищення родючості за потреби вносіть багато перегною разом із мінеральними добривами. Щоб знизити кислотність грунту, вапнуйте його. Із сидератів сійте люпин та конюшину. Як і піщані, супіщані ґрунти швидко перегріваються.

Глиниста земля

види грунту

Найважча. Зволожена вона нагадує пластилін, пересохла – черепки. Копати й сапати такі грядки –  сізіфова праця. У такій землі рослини погано розвивають кореневу систему, їм бракує повітря, поживних речовин і навіть води.

Врятувати такі грядки можна внесенням 2-3 відер річкового піску й такої ж кількості торфу на 1 кв.м. Щоб підвищити родючість, вносіть багато перегною та рослинного компосту.

Інші види ґрунту

 • Суглинок. Гарна комбінація землі, коли в ґрунті є частина гумусу, піску та глини. Ця земля пухка, але щільна щодо вологозатримки. Її добре підживлювати органічними добривами. Кислотність грунту зазвичай нейтральна.
 • Сірі лісові ґрунти. В Україні знаходяться між Лісостепом та Поліссям (межа за лінією Києва). Вони зазвичай малородючі через низький вміст гумусу, тому сильно їх удобрюйте, а також вапнуйте, тому що кислотність грунту підвищена.
 • Каштанові ґрунти. Є в посушливих степових районах. Гумусу в них не більше 3%. Кислотність грунту підвищена. Землю постійно зволожуйте та підживлюйте азотними добривами.
 • Бурі лісові ґрунти. Не набагато родючіші. Це шари землі, які розташовані на кам’яних породах.

Дернова земля: ідеальний грунт для розсади

Однією із найпоживніших є дернова земля – верхній шар гумусу.
 • Заготовляйте її на луках поблизу води, зрізуючи латки трави із землею до 10 см в глибину.
 • Шматки дерну на початку літа складіть у загати як для компоста.
 • Поливайте свіжим гноєм, водою.
 • Додайте перепрілий компост.
 • Пересипте попелом.
 • Не завадить і гашене вапно.
 • Вся ця комбінація протягом одно-дворічного перегнивання перетвориться на ідеальний поживний субстрат для розсади.
грунт для розсади

Кислотність грунту: як її визначити

Не настільки важливо, що ви знаєте загалом про ґрунти у вашому регіоні, як важливий їх склад саме на вашому городі. Адже він може відрізнятися від сусідської ділянки на іншому кінці села.

Про підвищену кислотність грунту свідчать зарослі подорожника, кінського щавля, хвоща польового, жовтця, мокрецю, фіалки триколірної та дикої м’яти. А от кропива, лобода та червона конюшина – ознаки чудового ґрунту з нейтральною кислотністю. Також у визначенні допоможе буряк: якщо листя й прожилки у нього зелені, то земля нейтральна, а якщо червоні – кисла. І чим більше червоного, тим вищий цей показник.

Кислотність грунту визначають за його зовнішнім виглядом (про що я зазначив вище) та за допомогою лакмусових папірців, спеціальних приладів. Їх можна придбати в сільськогосподарських магазинах.

Підвищена кислотність грунту: яким рослинам до вподоби

Як не дивно, але є культури, яким не зашкодить кислий ґрунт. Це морква, петрушка, помідори, кабачки, гарбузи, груша, малина, суниця, аґрус.

Якщо при вирощуванні інших культур, які не люблять кислої землі, не знижувати кислотність, то на вас чекатиме зниження вмісту поживних речовин, зменшення врожайності та згодом розвиток грибкових хвороб.

дощові черв’яки поліпшують кислотність грунту

Кислотність грунту: як її знизити

Для того щоб знизити кислотність грунту, під час переорювання внесіть по 10 кг гашеного вапна чи доломітового борошна на 1 сотку. Також у цій справі допомагає деревний попіл – 1 відро на сотку. Добрі розкислювальні властивості має також сидерат люпин. Як і коли сіяти сидерати, читайте в нашій статті.

Зауважу, що всі ці способи знизити кислотність грунту мають повільну дію в ґрунті. Закисленість мине через два-три роки.

Збільшити вміст гумусу в глинистих ґрунтах допоможуть дощові черв’яки. Вони не лише активно переробляють рослинні рештки, а й підвищують пухкість землі на городі, повітро- та водопровідність.

Незважаючи на вид ґрунту, на якому вам доводиться вирощувати улюблені овочі, завжди пам’ятайте, що його можна покращити і пристосувати до отримання високих урожаїв. І для цього є достатньо засобів – природні добрива та сидерати.

Супутні товари
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
Антисапа

Пакування

35.00 грн
Туріл

Пакування

17.00 грн
Тройсет

Пакування

32.00 грн
АС-Кольд Дуо

Пакування

162.00 грн
Антибур`ян

Пакування

78.00 грн
Гудвін 150 мл
78.00 грн
Цілитель

Пакування

48.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.
Найоптимальніший час  кінець лютого – початок березня, щойно відступили морози.Обрізка яблунь не повинна стати для них шоком, тому не захоплюйтесь, обрізуйте не більше третини гілок за рік, а на молодих деревцях й того менше. Краще щороку потроху обрізати, аніж робити велику перерву, а тоді позбавити дерево половини крони.
Хоч і складна ця наука, але цілком по силах кожному дачнику!
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням
Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Сорти яблунь: улюблені дерева на десятиліття
Яблуні в саду дають урожай протягом півстоліття, а першими плодами починають радувати вже на 3–4-й рік після посадки. Сорти яблук, поширені в Україні, здебільшого зимові, бо забезпечують нас вітамінами до наступного врожаю. Нижче в статті я розповім про кращі сорти яблунь і за якими характеристиками треба обирати дерева.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Хвороби яблунь
Яблуня посідає почесне місце у саду кожного господаря ще з давніх давен. Проте вона часто піддається атаці різних хвороб, і щоб отримати щедрий врожай, необхідно постійно оглядати свої рослини й оперативно реагувати при появі перших симптомів.
Нижче в статті я розповім про найбільш поширені хвороби яблуні, включаючи хвороби кори яблунь.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Посадка яблуні навесні та восени
Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.