Блог

Диня

Блог
Хвороби дині: лікуємо баштанну королеву
Диня найкраще росте на сонячному Півдні України. Вона уражується тими самими хворобами, що й інші гарбузові, наприклад, кабачки.
Нижче в статті я розповім, які хвороби дині трапляються найчастіше на наших городах та як із ними боротися.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Як виростити диню: із розсади та з насіння
Солодку запашну диню, яка росте на сонячному Півдні, в інших регіонах найкраще вирощувати з розсади. Тоді вже ви точно встигнете поласувати соковитими солодкими плодами у серпні-вересні! Вирощування дині нескладне і подібне до вирощування огірків і кабачків, бо диня їхня родичка, проте має свої особливості.
Нижче в статті я розповім, як виростити диню на городі.
Провідний експерт
Детальніше

Усе про диню

Баштанна культура, що прийшла до нас із Середньої і Малої Азії — диня. Вона належить до сімейства гарбузових. Однорічна повзуча рослина, стебло якої завдовшки досягає трьох метрів, розвивається і родить за температури повітря від 15-18°C тепла. Велике округле п'ятилопатеве листя покрите жорсткими волосками. На одному пагоні з'являються чоловічі та жіночі жовті квітки. Пилок достатньо важкий, щоб розноситися вітром — потрібні комахи для запилення. Свіже насіння продукують здебільшого чоловічі суцвіття. Щоб отримати хороший урожай, рекомендується сіяти 2-4 річні насіння.

Круглий або овальний плід — гарбузина — дозріває за 60-130 днів від появи масових сходів. Щільна шкірка пофарбована в жовті, коричневі, зелені тони. Часто зверху утворюється сітка з неглибокими борозенками. М'якоть солодка, соковита. Усередині в окремих секціях розміщуються насіння. Ознаки дозрівання: поява характерного аромату, легкий відрив плода від рослини.

Виростити смачну диню на власній ділянці досить просто, якщо скористатися порадами агрономів експертів інтернет-магазину "Аптека садівника". Дотримання правил догляду за рослиною із застосуванням препаратів українського виробника гарантує отримання відмінного врожаю.

Кращі сорти дині для вирощування в Україні

Сьогодні окультурена диня поширилася практично по всіх континентах. Існує багато екзотичних сортів, які можна виростити в нашій місцевості. Щоб відтворити умови батьківщини, вирощують дині в теплиці, парнику, через розсаду. Наприклад, "Канталупа" — екзотичний різновид дині з солодкою яскраво-помаранчевою м'якоттю, що тане в роті. Рослину вирощують розсадою.

Селекціонерами України виведено понад 30 сортів культури, районованих практично в будь-якому регіоні країни.

●      Найбільш відомі ранні сорти дині: "Насолода", "Титовка", "Криничанка", "Дубівка", "Алушта", "Придністровська", "Тавричанка", "Цукрова".

●      Середні сорти (70-90 днів): "Колгоспниця", "Ананас", "Берегиня", "Золотиста", "Леся" в північних областях вирощують із розсади. Насіння сіють у середині квітня, щоб вік сіянців у травні відповідав 25-30 дням.

Диня, сорти якої виведені та вирощуються в нашій країні, характеризується масою до 2,5-3,5 кг. Завезені з азійських країн насіння плодів не виростають до стандартних розмірів.

Як виростити диню

Кожна рослина потребує певної площі для нормального розвитку і родіння. Від довжини пагонів залежить схема посадки дині, що буде забезпечувати хороше освітлення листя, достатнє утворення жіночих квіток, стійкість до хвороб і шкідників. Якщо диням не вистачає місця для зростання, садівник недоотримує урожай солодких плодів. Гарбузинки виростають меншого розміру і кількості, потворної нестандартної форми.

Можна посадити рослину в лунки, розташовані на відстані 0,7-1,0 м. Між рядами залишають проміжок близько 1,3-1,5 метра. У поглиблення сіють 3-4 насіння, ґрунт ущільнюють. З вирослих паростків залишають 1-2 міцних пагони, інші видаляють.

Також поширений спосіб вирощування дині - на шпалері. Висаджені в ряд рослини підв'язують до сітки, за осередки якої повзуче стебло у міру зростання чіпляється вусиками. Щоб уберегти ґрунт від пересихання і поширення бур'янів, використовують прийом мульчування ділянки. Всю вільну поверхню засипають соломою, тирсою, скошеною травою, вирваним бур'яном. При зниженні нічних температур ґрунту цей метод допомагає рослинам вижити.

Кращий час посадки культури

Баштанна рослина полюбляє тепло, сонце, помірну вологість. Посів насіння в ґрунт проводиться за нагрівання ґрунту до 15-18°C тепла, коли мине ризик нічних заморозків. У північних регіонах України доречно вирощування дині середніх і пізніх сортів через розсаду. Сіяти насіння можна в поліетиленові пакети без дна, торфоперегнійні горщики, м'які пластикові стаканчики. При посадці у фазі 3-4 справжніх листочків пластикова оболонка зрізається, щоб не пошкодити ніжні корінці. Розсада засипається ґрунтом практично під саму розетку листя. Диню необхідно полити і замульчувати. Торф'яні горщики різати не потрібно. Під впливом вологи вони розкладаються в ґрунті, додатково удобрюючи його. Якщо розсада переросла, погіршується приживлюваність, рослина довго хворіє, затримується формування і розвиток плодів.

Вимоги до ґрунту і посадкового матеріалу

Культура полюбляє легкі родючі ґрунти, розташовані на безвітряній ділянці з хорошим сонячним освітленням. Допускається південний схил. Починають підготовку площі з осені - перекопування, внесення добрив, профілактика профільних захворювань. Якщо ґрунт кислий, необхідно внести вапно, крейду, золу. За сильно вираженої лужної реакції потрібно гіпсування. Кращий урожай збирають на нейтральних ґрунтах, допускається невеликий зсув до лужного значення.

Насіння необхідно відкалібрувати, видаливши порожні з маленьким розміром. Бажано продовжити відбір, заливши насіння водою. Екземпляри, що піднялися на поверхню, мають низьку силу зростання - їх викидають.

Щоб вирощувати стабільно високий урожай дині, необхідно дотримуватися сівозміни рослин. Допустимі попередники - будь-які городні культури, крім кавунів, огірків, гарбузів, які відрізняються загальними захворюваннями і шкідниками. На колишнє місце можна повертатися через 2 роки.

Посадка дині у відкритий ґрунт

Рекомендується висаджувати насіння або розсаду під відкритим небом, коли повністю проходять поворотні заморозки, а середньодобова температура повітря складає 18-22°С тепла. Необхідний прогрів ґрунту до 14-16°С. В іншому випадку насіння проростає погано, а коріння розсади уражаються чорною ніжкою. Сходи виходять рідкісними і слабкими, висаджені рослини затримуються в розвитку і гинуть.

Як доглядати за баштанною культурою

Стандартний догляд за динею полягає у:

●      правильному своєчасному поливі;

●      підживленні рослин мінеральними та органічними добривами;

●      розпушуванні ґрунту;

●      знищенні бур'янів;

●      профілактиці захворювань;

●      боротьбі зі шкідниками.

Харчуються і наливаються плоди дині через листя — чекаючи на високий урожай, необхідно подбати про здоров'я листя. Засохле і уражене комахами (попелиця, кліщі) або хворобами (борошниста роса, інші грибкові та бактеріальні інфекції) бадилля не здатне постачати поживними речовинами гарбуз. За ураження 40-70% листових пластин врятувати рослину неможливо. Посилити імунітет, протистояти профільним захворюванням і шкідникам допомагає обробка посадки фунгіцидами, інсектицидами, внесення добрив для дині.

Перед посівом рекомендується замочити насіння в розчині мікродобрива "Авангард Овочеві" з додаванням стимулятора росту "Авангард Стимул". Тривалість процедури становить 4 години. Потім посадковий матеріал підсушують. Основний комплект елементів у хелатній формі проникає в клітини насіння, активізуючи життєві процеси. Додатково розчин добрива додають при кожній обробці захисними препаратами. Окремо рекомендується полив дині живильним розчином під корінь.

У період вегетації необхідно проводити профілактику грибкових уражень фунгіцидами "Гарт", "Цілитель". Обробляються посадки кожні 14 днів, максимально 4 рази за сезон. За появи перших ознак ураження борошнистою росою рекомендується обробити листя препаратом "Захисник". Захід у відкритому ґрунті проводять 1 раз на два тижні.

Також знищує збудників грибкових захворювань і кліщів препарат "Інферно". За сезон можна обробляти насадження дині не частіше 4 разів. Останнє обприскування перед збором врожаю - за 14 днів.

Кращий спосіб захистити рослину від навали попелиці, що смокче сік із листя, а також інших шкідників — обробка пагонів і листя препаратом "Антиколорад Макс".

Посадка і догляд за динею у теплиці

Диня в теплиці вирощується на шпалері. Стебло кріплять на висоті 50 см. Залишається найбільш сильно розвинений пагін, у якого видаляються бічні відводки без зав'язі третього і четвертого порядку. Плоди формуються на гілках другої черги. Неродючі пагони рекомендується видалити. Щоб припинити розростання пагонів, при зав'язі 3-5 плодів варто прищипнути паросток над третьою брунькою.

Основний догляд за динею в теплиці:

●      видалення бур'янів;

●      забезпечення світлового і теплового режимів;

●      підв'язка пагонів;

●      процедура запилення за відсутності бджіл;

●      полив і удобрення рослин.

Кращі гібриди дині для вирощування в закритому грунті — "Кредо", "Мазін", "Карамель", "Амал", "Суперстар".

Коли збирати врожай

Диню збирають у теплу сонячну погоду в міру дозрівання. Перетримка плодів на ділянці сприяє ураженню культури грибковими захворюваннями, розтріскуванню шкірки, втраті товарного вигляду. Звичайні сорти зберігають у холодильнику цілими до 1 місяця, розрізаними — до двох діб.

Для зимового збереження підходить диня гібридів "Форбан", "Бабор". Рослини можна вирощувати в теплиці, і другою чергою (під осінь) у відкритому ґрунті. Цукристість плодів за підтримки правильного температурного режиму (0-4°С тепла) в сховищі підвищується з 12% до 17%.