Блог

Піклуємось про ягідні кущі

Блог
Види кущів: які ягоди виростити в саду
Останніми роками ягідні кущі набувають популярності серед садівників завдяки високій рентабельності вирощування. Ягідники цінують як господарі, у кого мало місця на ділянці, так і ті, хто відводить великі площі під високоврожайні товарні сорти для продажу.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Обробка кущів навесні – запорука захисту на все літо
Знаєте, про що мене запитують у березні щороку? Чим обробити кущі навесні і чи можна обробити кущі сечовиною.
При цьому важливо не пропустити момент, адже весняна обробка ягідних кущів від шкідників водночас попереджає розвиток хвороб і підсилює імунітет рослин.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Що таке ремонтантний сорт
Здатність ягідних і квіткових культур постійно цвісти та плодоносити (ремонтантність) приваблює багатьох власників дачних ділянок. Щоб ласувати солодкими ягодами весь літньо-осінній період, необхідно забезпечити правильний догляд за рослинами: регулярні підживлення, надійний захист від шкідників, хвороб, погодних аномалій. Секретами успішного розведення ягідних і рожевих чагарників діляться експерти компанії «Аптека Садівника».
Провідний експерт
Детальніше

Плодові чагарники

Сучасну садову ділянку в Україні важко уявити без ягідних культур. Під ягідні кущі виділяють добре освітлене місце з родючим ґрунтом і захистом від протягів. Оптимальна висота розташування ґрунтових водоносних пластів становить не менше 1 метра.

Ягідні чагарники для саду висаджують на постійне місце навесні або восени. Культури в горщиках або контейнерах придатні до посадки та в літній сезон. Рослини з відкритим корінням треба обирати після ретельного огляду. Дворічний саджанець мусить мати 3–5 добре розвинених гілок. Нормальна довжина 2–4 бічних відростків коренів становить 15–20 см. Підсохлі кінчики бажано обрізати. Щоб захистити коріння підземних шкідників, варто замочити їх у розчині протруйника «Антихрущ». Час обробки становить 1–2 години. Також ефективно пролити прикореневу зону ґрунту робочим розчином препарату.

Для посадки необхідно викопати яму розміром більше параметрів кореневої системи саджанця. Корінці рекомендується розправити на сформованому земляному пагорбі, рясно полити рослину й засипати підготовленим ґрунтом із додаванням органічних добрив. Надалі варто підгодовувати плодові кущі для дачі комплексом мікроелементів «Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні». Живильні речовини в хелатній формі надходять у клітини культури через кілька годин після позакореневої обробки.

Про те, як правильно доглядати за ягідними рослинами, розповідають агрономи компанії «Аптека Садівника». Запропоновані в магазині препарати для підживлення рослин, лікування і профілактики найпоширеніших хвороб, знищення шкідників розроблені українським виробником Укравіт з урахуванням місцевих умов вирощування культур, кліматичних аномалій, характеристик ґрунту.

Види ягідних кущів

Ягідні чагарники, список яких щорічно оновлюється, користуються величезною популярністю в садівників.

  1. Найбільш часто люди обирають чорну, червону або білу смородину, ароматну малину, вітамінну лохину, великі плоди аґрусу.
  2. Користуються незмінною популярністю різні сорти столового і винного винограду.
  3. Набирає число шанувальників урожайний кизил, оригінальні за формою й забарвленням ягоди жимолості, гібридні рослини йошти.
  4. Город не обходиться без ягід полуниці та суниці.
  5. Усе частіше на садових ділянках з’являються ліани актинідії, лимонника.
  6. Культурні сорти глоду, бузини, горобини також відвойовують своє місце на ділянці.
  7. Якщо місця достатньо, варто посадити колючу обліпиху, ягоди якої містять багато вітамінів і корисних компонентів. На 1–2 жіночих рослини бажано придбати один чоловічий запильник.
  8. Кислоплідний барбарис прикрашає ділянку своїм зовнішнім виглядом.

Посадкові ями готують за кілька тижнів до заходу, щоб земля встигла осісти. На одному місці чагарник може рости 5–15 років, залежно від виду. Обов’язкова умова — хороше освітлення рослини. Недолік сонячного світла й тепла призводить до втрати врожайності. У разі посадки на схилі, коріння рослини перешкоджає зрушенню ґрунту.

Садять ягідні чагарники на відстані 0,5–1,0 метра один від одного. Між рядами бажано залишити 1,5–3,5 метра. Рослини, що окремо стоять, утворюють потужний, розлогий кущ, який рясно плодоносить. Можна формувати з чагарника живопліт, розміщуючи культури уздовж периметра дачної ділянки для збирання урожаю, якщо різні види ягідних кущів висаджені вздовж садових доріжок.

Швидко розмножити сорти, що сподобалися, можна за допомогою живцювання, ділення куща, вирощування вертикальних і горизонтальних відводків.

Догляд за ягідними кущами

Щоб культури залишалися здоровими та рясно плодоносили, необхідний регулярний догляд за кущами:

●       розпушування у прикореневій області та міжрядь;

●       достатній за обсягом полив, щоб промочити землю на 0,6–0,8 метра;

●       мульчування ґрунту під кущами дає змогу економно витрачати вологу;

●       післяпосадкова обрізка рослин стимулює ріст бічних плодоносних пагонів;

●       регулярна підгодівля мікроелементами сприяє продовженню періоду плодоношення, посилення щорічного приросту пагонів.

Також догляд за кущами містить в собі знищення бур’янів, особливо багаторічних трав, що розмножуються вегетативно. Для обробки міжрядь можна застосовувати гербіциди суцільної дії («Антибур’ян», «Галант», «Гліфовіт Екстра»), намагаючись не потрапляти розчином на культурні рослини.

Під час формування чагарників необхідно враховувати вік плодоносних гілок. У смородини потрібно видалити гілки старше 5 років, залишивши 8–15 різновікових пагонів. Омолоджуючий ефект досягається у разі обрізання під корінь усіх гілок. Виконання заходу в 3 етапи забезпечує часткове плодоношення культури.

Хвороби та шкідники ягідних кущів

Щоб отримувати повноцінний регулярний урожай, необхідний постійний догляд за рослинами. Проводиться обробка ягідних кущів навесні проти поширених шкідників культури. Профілактичні обприскування фунгіцидами запобігають розвиткові багатьох захворювань грибкової, бактеріальної та вірусної природи. Щоб не чекати появи ознак профільних хвороб, необхідно обробляти рослини з інтервалом в 10–14 днів такими фунгіцидами: «Фундазим», «Цілитель»«Страж», «Захисник», «Інферно», «Гарт». Препарати рекомендується чергувати, щоб виключити звикання.

Щоб не допустити пошкодження ягідників комахами шкідниками, розроблена комплексна система захисту рослин. Враховуються періоди польотів комах, час відкладання яєць, вихід ненажерливих личинок і гусениць. Скориставшись інструкціями та рекомендаціями, можна зберегти вирощений урожай:

●       проти зимуючих кліщів і попелиці кущі обробляють до розпускання бруньок розчином препарату «Захват Ойл»;

●       в період початку цвітіння варто обробити рослини засобами «Антикліщ Про» і «Фас», знищуючи попелицю, галиць, кліщів і пильщика;

●       наприкінці цвітіння рослини обробляють розчином «АТО Жук»;

●       під час наливанні ягід, розчин інсектициду «Антигусінь» ефективно знищує склівку і попелицю;

●       бажано повторити обробку й після збору врожаю.

Обробка ягідних кущів восени інсектицидами та фунгіцидами ліквідує гнізда зимуючих шкідників і збудників хвороб. Рекомендується обрізати та ліквідувати пошкоджені шкідниками пагони. Прикореневу зону мульчують перегноєм, щоб захистити культури від вимерзання.