Блог

Газон

Блог
Бур’яни на газоні – як боротися?
Газон здається найменш трудомісткою частиною в нашому саду. Але часто при його вирощуванні виникає неприємність – поміж однорідної травички там і сям починають рости бур’яни: хвощ польовий, амброзія, кульбаба, подорожник, осот, берізка та десятки інших небажаних гостей. Крім того, що бур’яни на газоні створюють естетичний дисбаланс, якщо нічого не робити, то рано чи пізно вони витіснять сходи газонних злаків.
Що ж робити та як вивести бур’яни з газону? Нижче у статті я розповім про кілька способів боротьби з бур’янами.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Гарний газон: 5 кроків до мрії
Газон – це частинка нашої мрії про красиве життя. Якщо є газон, то є і клумба, доріжки, садові меблі… Коли ділянка вкрита акуратною травою, це не лише радує око, а й робить сад та подвір’я чистим і охайним, а плоди при цьому падають не на землю, а на м’який зелений килимок.
Нижче у статті я розповім, що треба робити, щоб облаштувати якісний та гарний газон.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Посадка і правильне укладання газону

Для повноцінного відпочинку на дачі газон — обов’язковий елемент садового дизайну. На зеленому тлі галявини відмінно виглядають квіткові клумби, одиничні та групові композиції декоративних дерев і чагарників. Можна облаштувати ділянку натуральним або штучним покриттям, виконавши всі супутні роботи самостійно.

Провідний експерт
Детальніше

Газонні трави: як правильно підібрати рослини

Доглянута зелена галявина перед будинком, із розміщеними на ній квітниками та красивими декоративними рослинами, призначається для сімейного відпочинку, спортивних ігор, прикрашання ландшафту. Найчастіше для газону обирають спеціальну газонну траву, яка може витримувати витоптування — постійне навантаження від пересування людей і тварин.

Підтримувати рослинне покриття постійно зеленим та густим допомагає регулярний догляд: полив, використання добрив, стрижка, боротьба зі шкідниками та бур'янами, запобігання профільним захворюванням. Фахівці компанії "Аптека Садівника" діляться секретами, як правильно підібрати газонні рослини та забезпечити своєчасний комплексний догляд.

Види газонів

Залежно від особливостей ділянки, цілей використання та регулярності догляду, газони поділяються за призначенням: універсальні, декоративні або спеціальні. Найменший догляд потрібен у першому варіанті. Навіть без регулярної стрижки ділянка виглядає оригінальною та охайною. Декоративний вид призначений для споглядання. Ніжне трав'яне покриття схильне до витоптування. На спеціальні газони підбирається особливо витривала до посухи, вологості, тіні та інших несприятливих факторів рослинність. Часто газон використовується для організації активного сімейного відпочинку.

Основні види газонів:

  1. Мавританський тип насаджень повторює природне постійно-квітуче різнотрав'я. Газон потребує мінімального догляду: скошування рослинності потрібне при зміні відцвілих рослин. Не варто ходити по галявині, щоб не пошкодити коріння трави. Прим'яті верхівки практично не відновлюють свій вигляд.
  2. Англійський вид відрізняється особливим підбором трав, які виглядають постійно зеленими. Вибирають відкриту для сонячного освітлення ділянку. Насадження призначені для отримання естетичного задоволення від споглядання. Рослинність необхідно регулярно стригти, поливати, підгодовувати, видаляти бур'яни.
  3. Для спортивного газону підбирають трави зі структурою, яка швидко відновлюється після витоптування. Найчастіше таке покриття використовується для облаштування дитячих майданчиків, місць для багатолюдного дозвілля.
  4. Садово-парковий варіант відрізняється підбором невибагливих рослин, на зростання яких практично не впливає якість ґрунту, інтенсивність освітлення, забезпеченість вологою.
  5. Рулонний газон складається з твердих сортів трав, які витримують постійні навантаження від переміщення дітей, дорослих, тварин. Постелити траву з дерном можливо практично в будь-якому підготовленому місці.

Визначаючись із вибором газону, необхідно враховувати сумісність трав між собою, особливість ландшафту, наявність стежок, варіанти використання. Травосуміші можна підбирати самостійно або придбати готовий набір газонних рослин.

Які різновиди газонної трави використовують для облаштування

При підборі відповідних видів газонної трави рекомендується враховувати характеристики рослин:

●      газонні трави повинні мати потужне коріння та швидко приживатися на новому місці, утворюючи щільний дерен;

●      відсутність довгих стебел, перші розгалуження листків мають розташовуватися близько до поверхні землі;

●      стійкість проти зимових холодів, посухи, спеки;

●      частіше використовується багаторічна трава, крім оформлення тимчасових газонів;

●      зелень після стрижки має відростати повільно та рівномірно;

●      обирають рослини, стійкі до грибкових захворювань;

●      листя трав мають підходити за формою, висотою, забарвленням.

У газонної трави види рослин мають гарну сумісність. Кращими травами для газону вважаються: всі види мітлиці, тонконіг лучний, райграс у багаторічній та однорічній формі, різні різновиди конюшини, стоколос безостий, костриця.

Як правильно посадити газонну траву

Щоб втілити в життя мрію про красивий газон на своїй ділянці, бажано заздалегідь обрати площу під розбивку галявини. Перед тим, як правильно посіяти газон, необхідно провести наступні заходи:

●      прибрати сміття на ділянці, викорчувати старі та хворі дерева і чагарники;

●      розрівняти територію, згладити горби та ямки;

●      при застоях води застосувати дренажну систему;

●      замінити глинистий ґрунт родючим шаром;

●      якщо схил перевищує 30°, варто зміцнити ґрунт армованою сіткою;

●      вибрати коріння бур'янів вручну або провести обробку гербіцидом "Антибур'ян";

●      через 10-14 днів скопати землю на глибину 30 см (багнет лопати).

Очищений майданчик необхідно вирівняти за допомогою граблів і утрамбувати катком.

Газонна трава: як садити навесні

На підготовленій з осені ділянці посів проводять із ранньої весни до кінця травня. Грунт має бути насичений вологою не менше 10 см завглибшки. Якщо земля суха, її штучно зволожують методом дощування.

Рекомендується обробити насіння протруйник "АС-Селектив" проти комах шкідників і поширених захворювань грибкового походження. Підсушений матеріал змішують із сухим піском і висівають на вологу поверхню ґрунту вручну або за допомогою механічної сівалки. При ручному способі обробки площі проходять спочатку уздовж, а потім поперек, щоб рівномірно посіяти насіння. Приблизна витрата насіння становить 4-5 кг на 1 сотку площі. Після посіву рекомендується утрамбувати землю катком та присипати крихтою перегною або торфу шаром до 0,5 см. Перший раз скошують рослинність після досягнення нею висоти у 20 см. Другий раз — при 10-13 см, залишаючи висоту 3,5-5 см.

Як виростити газонну траву влітку і восени

При достатньому зволоженні землі сіяти траву для газону можна в будь-яку теплу пору. Літній посів оптимально припадатиме на кінець серпня. Посіяний газон необхідно регулярно поливати дощуванням, щоб насіння не змило напором води. До настання стабільного похолодання бажано 1-2 рази скосити траву, що підросла до 10 см. Тоді рослини підуть зимувати зі зміцнілою кореневою системою та густою наземною рослинністю.

Газонна трава: як сіяти під зиму

Часто сіють газонні трави після настання перших заморозків — у листопаді-грудні. Необхідна умова — вдень ​​температура повітря має підійматися вище 0°C. Посіяне насіння укачується катком. Усю площу необхідно замульчувати торф'яною крихтою, перегноєм або компостом. З настанням весни загартоване за зиму насіння починає дружно проростати. Прискорюються терміни оформлення повноцінного газону. Основні ризики, що здатні знищити трав'яну рослинність: безсніжна зима, відлиги, весняні заморозки.

Як вирощувати траву на газоні

За газонними рослинами потрібен постійний догляд, який полягає в регулярному поливі, стрижці трави, оновленні покриття, постачанні киснем верхнього шару ґрунту, вичісування зниклих частин рослинності. За допомогою мульчування краще зберігається волога в прикореневій зоні, попереджається ріст бур'янів. Весняне прикочування допомагає згладити поверхню газону, рівняючи горбики та ямки, утворені за період зими.

Як виростити газонну траву густою

Густота покриття досягається за допомогою регулярної стрижки насаджень. Оптимальний режим — покіс кожні 7-10 днів. Не можна допускати, щоб трава викинула колоски та зацвіла (крім лугових видів газонів). Внаслідок стрижки зміцнюється коренева система, молодими рослинами заповнюються прогалини. У сприятливий період зростання газонної трави, при достатньому сонячному освітленні, вологості та теплі, рекомендується залишати траву заввишки 3,5-5 см. За тривалої посухи, тривалого похолодання можна підстригати тільки верхівки трави. Скошені відходи корисно компостувати, щоб економити на придбанні добрив.

Неможливо виростити газонну траву високої якості без організації поливу. Щоб полити траву на квадратному метрі площі, необхідно 30 літрів води. Кількість залежить від виду ґрунту: на піщаних ґрунтах вологи потрібно в 1,5-2 рази більше.

Прикореневій зоні для кращого розвитку необхідний кисень. Найпростіший процес аерації — проколювання садовими вилами дернини газону. Отвори рекомендується робити завглибшки 8-10 см, через кожні 10-15 см. Можна використовувати спеціальне взуття з шипами. Необхідно виконувати процедуру на ділянках із мохом, ущільненим ґрунтом та застоями вологи. Для великих площ застосовуються спеціальні механізми.

Як виростити газон без бур'янів

Високою ефективністю в боротьбі з бур'янистою рослинністю відрізняється регулярна стрижка газону. Захід, що повторюється 3-4 рази з тижневим інтервалом, знищує більшу частину бур'янів. Багаторічники можна видалити механічно, викопавши корінь вузьким інструментом. Ефективно застосовувати гербіциди вибіркової дії "Мастак",  "Макстар", "Гольф". Скошування трави після обробки можливе через 3-5 днів.

Як виростити газон на дачі красивим

Часто між травинками утворюється шар відходів — засохлих соломинок. На поверхні газону з'являються жовтуваті плями, які погіршують зовнішній вигляд галявини. Рекомендується застосовувати методики скарифікації (вичісування рослинних залишків) та вертикуляції (вертикальне підрізування кореневої системи газонних трав). Процедури допомагають очистити прикореневий простір від "повсті", покращуючи проникнення вологи та харчування для рослин. Очищення проводиться спочатку садовими граблями з крученими кінцями, уздовж і поперек ділянки. Видалене сміття згрібають віяловими граблями та видаляють із площі газону. Захід допомагає активувати зростання рослинності.

Догляд за газоном

З ранньої весни до пізньої осені потрібен догляд за газоном, щоб трава радувала очі насиченою зеленню, пружною м'якістю, різнобарв'ям лугової рослинності. Від однорічних та багаторічних бур'янів застосовують гербіцид "Гольф". Не підлягає обробці молодий газон віком до 6 місяців. Протягом 3 днів після чергової стрижки трави, боротьбу з бур'янами не проводять. Поширених шкідників кореневої системи газонної трави знищують поливом землі розчином протруйника "Антихрущ". Захід можна поєднати з підгодівлею комплексним мікродобривом "Авангард NPK+M/E Квіти та трави". Необхідні поживні речовини потрапляють в клітини рослин через кілька годин. Підживлення проводять за потреби, оптимальний режим — 2 рази на місяць.

Догляд за газоном після зими включає профілактику проти снігової плісняви. Захворювання проявляється вже за температури повітря +5°C. Оптимальні умови для розвитку грибка:

●      пізня весна, коли танення рясного сніжного покриву затягується;

●      підвищена вологість повітря;

●      прохолодна погода.

Перед обприскуванням препаратом "Фундазим" проводять ретельне очищення території від відмерлих залишків рослин, занесеного вітром сміття. Фунгіцид застосовується згідно з інструкцією.

Регулярний догляд за газоном навесні — заходи проти борошнистої роси, виконані препаратами "Захисник", "Фундазим", "Страж". Засоби рекомендується чергувати через 2 тижні, щоб не викликати звикання у хвороб до діючої активної речовини. Дворазову обробку газонної рослинності від грибкових захворювань (кореневі гнилі, снігова пліснява, борошниста роса) проводять із березня по травень. Допускається інтервал між процедурами в 14-15 днів. Найбільш ефективним є застосування фунгіциду "Фундазим".

Перед зимовим похолоданням проводять останній догляд за газоном восени — профілактику від захворювань борошнистої роси та снігової плісняви ​​виконують фунгіцидами "Страж" або "Фундазим".