Защита моркови и лука

Захист моркви та цибулі
Ведущий эксперт

В даному розділі Ви дізнаєтеся, які шкідники та хвороби завдають шкоди Вашому врожаю.

Захист моркви та цибулі ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

morkvyana_muha.pngmorkvyana_muha1.png

МОРКВЯНА МУХА

Поширення: по всій території України. Найбільш шкодочинна в західній частині Лісостепу, на Поліссі та передгір’ї Карпат.

Культури, які пошкоджує: морква.

Шкоди завдають: личинки.

Характер пошкодження: личинки вгризаються і проточують звивисті ходи в коренеплодах. Листя набуває фіолетово-червоного відтінку, згодом жовтіє та засихає. Пошкоджені коренеплоди мають спотворений вигляд, втрачають смакові якості, непридатні для споживання та швидко загнивають при зберіганні.

Розвиток: виліт мух спостерігається при температурі ґрунту +15…+17°С (в період цвітіння яблуні та горобини). Мухи надають перевагу вологим затіненим місцям і додатково живляться нектаром квіток зонтичних культур. Самки відкладають яйця групами у ґрунт біля моркви, зазвичай у вечірні години протягом 20-25 днів. Личинки відроджуються через 5-10 днів і вгризаються у коренеплід. Їх живлення триває 20-25 днів. По завершенні живлення вони залишають рослини та заляльковуються в ґрунті на глибині 4-10 см. Через 12-15 днів спостерігається виліт мух другого покоління. Личинки розвиваються протягом 40-50 днів. Частина з них після завершення живлення йде на зимівлю та заляльковується в колисочках у поверхневому шарі ґрунту, а решта потрапляє до овочесховищ разом з коренеплодами.

Плодючість: 100-120 яєць.

Кількість поколінь: 2.

Зимуюча стадія: лялечки в колисочках у поверхневому шарі ґрунту та в овочесховищах.

Заходи захисту: оранка ґрунту восени, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Фас (2 мл на 3-5 л води) – в період масового льоту мух.
tsybuleva_muha1.png

ЦИБУЛЕВА МУХА

Поширення: по всій території України, особливо на зрошуваних землях.

Культури, які пошкоджує: цибуля, рідше – часник.

Шкоди завдають: личинки.

Характер пошкодження: личинки проникають у цибулину з нижнього боку або збоку денця та повністю виїдають тканини зсередини. Найбільш шкодочинні личинки цибулевої мухи першого покоління. Пошкоджені цибулини  гниють, їх листки в’януть, жовтіють і згодом засихають.

Розвиток: виліт мух спостерігається в кінці квітня – на початку травня та триває близько 50 днів. Імаго додатково живляться нектаром і пилком дикорослих рослин. Мухи активні в ранкові та вечірні години, а вдень перебувають у  стані спокою. Самка відкладає яйця на сухі луски, рідше – в пазухи листків та на ґрунт біля основи кормових рослин. Ембріональний розвиток, залежно від температури повітря, становить 3–8 днів. Через 12-20 днів з’являються личинки, які згодом заляльковуються в ґрунті. Розвиток лялечоктриває 10-20 днів. Мухи другого покоління з’являються в кінці червня – у другій половині липня, їх личинки починають шкодити на цибулі пізніх строків сівби та садіння.

Плодючість: 40-60 яєць.

Кількість поколінь: 2.

Зимуюча стадія: лялечки в пупаріях на глибині ґрунту 5-20 см.

Заходи захисту: оранка ґрунту восени, знищення рослинних решток, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Фас (2 мл на 3-5 л води) – в період масового льоту мух.
ОСНОВНІ ХВОРОБИ

chorna_gnyl.png

ЧОРНА ГНИЛЬ (АЛЬТЕРНАРІОЗ)

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: морква, рідше – петрушка, селера та інші дикорослі рослини родини зонтичних.

Оптимальні умови розвитку: температура +28°С та підвищена вологість повітря. Найчастіше уражуються ослаблені рослини. Пошкодження личинками морквяної мухи сприяє заселенню збудника на коренеплодах.

Симптоми: уражує сходи, дорослі рослини та коренеплоди під час зберігання. У фазі сходів спочатку чорніє коренева шийка, а згодом жовтіють і в’януть листки, за вологої погоди вони загнивають, і на них утворюєтьсязеленувато-коричневий пліснявий наліт. На черешках нижніх листків і листкових пластинках з’являються розпливчасті бурі плями, які у вологу погоду покриваються ледь помітним нальотом, від чорно-зеленого до оливкового забарвлення. Згодом плями розростаються і часто охоплюють всю поверхню листкової пластинки. Уражені листки жовтіють, буріють і відмирають, а гриб по черешку проникає у верхню частину коренеплоду і викликає його загнивання в період  зберігання. На коренеплодах (збоку або на верхівці) під час зберігання з’являються сухі вдавлені плями. При розрізанні коренеплодів на місці уражених тканин можна побачити вугільно-чорне забарвлення. За ураження насінників  стебла та суцвіття в’януть, що призводить до зниження врожайності на 30-35%.

Джерела інфекції: уражене насіння, коренеплоди та рослинні рештки.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, оптимальні строки посіву та дотримання умов зберігання коренеплодів, замочування насіння – АС-Селектив (10 мл на 1 л води), обробка фунгіцидами: Гарт (профілактично – 20-25 г на 5-8 л води), Тройсет (20-25 г на 5 л води), Цілитель (25-30 г на 5 л води), Антигусінь + Самшит (4+3 мл на 5 л води).
peronosporoz_tsybuly.png

НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА (ПЕРОНОСПОРОЗ)

Поширення: по всій території України, особливо в районах із підвищеною вологістю.

Культури, які уражує: цибуля, значної шкоди завдає насінникам.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +13°С, вологість 99-100%.

Симптоми: проявляється у вигляді дифузного та локального ураження рослин. Дифузна форма спостерігається при висаджуванні уражених цибулин. Після появи сходів листки стають ланцетними, сплющеними і гофрованими, набувають жовтувато-зеленого забарвлення та у вологу погоду покриваються щільним сіро-фіолетовим нальотом. При локальній формі на листках і квіткових стрілках утворюються блідо-зелені або темно-жовті розпливчасті плями овальної форми, які згодом покриваються сіро-фіолетовим нальотом. В місцях ураження листки загинаються, жовтіють і відмирають, квіткові стрілки ламаються. На уражених рослинах поселяються різні сапрофітні гриби (з’являється чорна пліснява). Втрати врожаю сягають 15-20% і більше.

Джерела інфекції: уражені цибулини, багаторічні сорти цибулі, в коренях яких зберігається грибниця.

Заходи захисту: знищення уражених цибулин, обробка фунгіцидами: Віоліс (20-25 мл на 5-8 л води), Гарт (20-25 г на 5-8 л води), Енергодар (25-30 мл на 5 л води), Тройсет (20-25 г на 5 л води), Цілитель (25-30 г на 5 л води).
alternarioz_tsybuly.png

АЛЬТЕРНАРІОЗ

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: цибуля.

Оптимальні умови розвитку: температура +6…+32°С та вологість повітря вище 90%.

Симптоми: проявляється на листках у вигляді водянистих плям, часто з білим центром. Якщо хвороба почала розвиватися не на кінчику пера цибулі, а в середній його частині, листок переломлюється в місці формування плями.  Краї уражених ділянок набувають різного забарвлення (від коричневого до фіолетового). Листя жовтіє. Пізніше в уражених місцях з’являються концентричні кола (від темно-коричневого до чорного забарвлення). На шийці цибулини утворюється перетяжка і уражуються луски. Такі ж симптоми проявляються на стрілках, які з часом відмирають. Насіння формується недорозвиненим і зморщеним. Внаслідок розвитку альтернаріозу листя відмирає та зменшується розмір цибулин (часто вони гниють при зберіганні).

Джерела інфекції: уражені рослинні рештки та цибулини.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, обробка фунгіцидами: Гарт – профілактично (20-25 г на 5-8 л води), Захисник (10-12 мл на 5 л води), Тройсет (20-25 г на 5 л води), Цілитель (25 г на 5 л води ), Антигусінь + Самшит (4+3 мл на 3-5 л води).
boroshnysta_rosa_morkva.png

БОРОШНИСТА РОСА

Поширення: по всій території України, особливо на півдні.

Культури, які уражує: морква та інші рослини родини зонтичних.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +27°С, вологість 52% і вище.

Симптоми: проявляється на листках, черешках, квітконосах, суцвітті та насінні у вигляді білого борошнистого нальоту, який поступово ущільнюється, набуває сірого забарвлення, і на якому формуються чорні крапки. З часом відбувається некроз і побуріння ураженої надземної частини моркви, внаслідок чого ріст коренеплодів зупиняється, і вони формуються дрібними.

Джерела інфекції: уражені рослинні рештки та бур’яни родини зонтичних.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, обробка фунгіцидами: Антигусінь + Самшит (4+3 мл на 3-5 л води), Захисник (12-15 мл на 5 л води), Інферно (30-50 г на 10 л води), Тройсет (20-25 г на 5 л води).

Сопутствующие товары
Антиколорад Макс

Упаковка

33.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Упаковка

9.00 грн
Ато Жук

Упаковка

47.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул

Упаковка

11.00 грн
Гудвин

Упаковка

51.00 грн
Гудвин + Авангард Гроу Амино

Упаковка

13.00 грн
Жук OFF 15 мл
13.00 грн
Колибрис 15 мл
13.00 грн
Фас

Упаковка

7.00 грн
АС-Селектив

Упаковка

214.00 грн
Виолис

Упаковка

595.00 грн
Гарт

Упаковка

78.00 грн
Тройсет

Упаковка

32.00 грн
Целитель

Упаковка

48.00 грн
Антигусинь + Самшит

Упаковка

15.00 грн
Энергодар

Упаковка

518.00 грн
Инферно

Упаковка

24.00 грн
Захисник

Упаковка

26.00 грн
Авангард NPK+M/E Овощные

Упаковка

8.50 грн
АВАНГАРД® Гроу Амино

Упаковка

64.00 грн
Также вам может быть интересно:
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Болезни винограда и борьба с ними
Без правильного и своевременного лечения какая-либо болезнь винограда будет опасна
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Сорта винограда в Украине: как выбрать лучшую лозу
Выращивание винограда – особая наука, одна из самых сложных для начинающих садоводов. Однако и те, кто только учится ухаживать за лозой, и те, кто в этом деле уже мастер, стремятся иметь в саду лучшие сорта винограда.
В общем, виноград можно выращивать в каждом регионе нашей страны, хотя наилучшие условия для него, безусловно, на Юге, в Крыму и Закарпатье. Эта лиана очень любит солнце, теплолюбива, может вымерзать в лютые морозы. Есть виды винограда, которые адаптированы к серьезным условиям, так как происходят с Дальнего Востока, к примеру, виноград амурский. Но в наших условиях следует выбирать только районированные сорта, а нерайонированные нужно аккуратно обрезать и накрывать на зиму.
Виноградари вывели многие сорта, которые адаптированы к разным климатическим условиям. Чтобы гарантированно получить урожай в умеренном климате, выбирайте ранние сорта винограда, в которых достаточно короткий срок созревания ягод.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Милдью винограда: распознать и победить
Летом, когда погодные условия становятся оптимальными, возникает угроза появления милдью – ложной мучнистой росы винограда. Это одна из самых распространенных и опасных болезней, которая во влажные годы наносит виноградникам большой вред, так как ягоды, пораженные милдью, непригодны для употребления и приготовления вина.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Антракноз винограда: защитите лозу от виноградной оспы
После долгих дождей я всегда с замиранием сердца осматриваю виноградники, потому что высадил более десятка хороших сортов. Не хочется, чтобы из-за погодных условий или упущения растения заболели. Одна из самых коварных болезней – антракноз винограда.
Ниже в статье я расскажу, как ее можно определить и что можно сделать, чтобы инфекция не уничтожила кусты и урожай.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Оидиум - лечим одну из самых опасных болезней винограда
Когда листья винограда становятся тусклыми и покрываются пятнами, вероятная причина – болезни винограда, из которых оидиум известен больше всего. Другое название – мучнистая роса винограда, проявляющаяся белым налетом на листьях. Это очень распространенная грибковая болезнь, настолько, что ее можно считать величайшим врагом виноградарей.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Вредители винограда: как избавиться от опасных насекомых
Виноград – это отличная культура с отличными вкусными ягодами, украшением всего сада. Но кроме красоты и несомненной пользы этой культуры, дачникам часто досаждают вредители винограда: тля, клещи, червецы, листовертки и долгоносики – в общей сложности около полусотни видов. Поскольку неспецифических вредителей (то есть любящих не только виноград, но и другие культуры) у винограда много, становится очень важной весенняя обработка винограда от вредителей и болезней.
Давайте разберемся, какие именно вредители повреждают виноградную лозу и как избавиться от незваных гостей.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Болезни винограда
Болезни винограда и их лечение беспокоят виноградаря с первых лет после посадки лозы. Чем разнообразнее погодные условия, тем больше сюрпризов в проявлениях болезней. Возьми догадайся, что это за белый налет на винограде или пятна на листьях. Болезни оидиум и милдью виноградари знают не понаслышке, а вот менее распространенные хлороз винограда и альтернариоз на лозе могут испугать не только своим видом, но и неизвестностью, как с ними бороться.
Ниже в статье я расскажу, какие инфекции случаются на лозе и как им помочь.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Осенняя и весенняя обрезка винограда: как формировать лозу
Обрезка винограда (виноградной лозы) необходима для двух целей: улучшение плодоношения и разрежение ветвей. А пасынкование винограда необходимо для улучшения количества и качества плодов. Если виноград будет расти, как ему вздумается, он пустит соки на листья и верхушку, а в нижней части не образует гроздьев или они будут мелкими. Правильная обрезка винограда осенью или весной и удаление побегов станет залогом того, что на нижних рукавах (основных ветвях) ягоды будут большого размера, а их вкус улучшится.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Подкормка винограда: чем удобрить лозу весной и осенью
Без подкормки винограда не будет налитых сладких соком гроздей, являющихся вознаграждением хозяину за его труды. Удобрения регулируют рост листьев, побегов и цветов. Ниже я расскажу, какую роль играют разные виды подкормки винограда: нитроаммофоской, куриным пометом, пеплом.
Используя удобрение для винограда, помните, что слишком много азота вызывает чрезмерный рост листьев и побегов вместо цветов и плодов. Калийные удобрения необходимы для созревания плодов и улучшения морозостойкости. Также калий улучшает образование сахаров – благодаря ему ягоды станут слаще. Фосфор отвечает за укрепление иммунитета и вызревание гроздей.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Полив винограда: когда и сколько воды лить
Многие садоводы, которые сажают лозу, часто забывают о поливе винограда. Это объясняется тем, что корни культуры расположены достаточно глубоко, поэтому растение хорошо выдерживает засуху и снаружи не сразу покажет признаки нехватки воды. Согласна, лоза просто так не засохнет. Но и от недостатка влаги она будет хуже расти, а это, конечно же, повлияет на урожай.
Ниже я расскажу, зачем нужен полив винограда весной, как поливать саженца, и в каких случаях капельный полив винограда лучше.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Весенняя обработка винограда - первый шаг к щедрому урожаю
Каждый садовник хорошо знает, что взрастить лозу, которая из года в год будет стабильно радовать наливными гроздями – это высший пилотаж в садоводстве. Ведь какой бы ни была любовь хозяина к своему растению, виноград крайне уязвим к разного рода болезням, которые в считанные дни распространяются листьями, завязью и ягодами. И как бы садовник не пытался спасти свое, с таким трудом и любовью выращенное дитя после весенних и летних дождей, болезнь берет верх и сводит на нет все усилия получить качественный урожай. Так что каждый год виноградари теряют от 30 до 50% ожидаемых ягод, если вовремя не позаботились о защите насаждений.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Посадка винограда: основные правила
Увидев саженцы винограда в продаже, сложно удержаться от покупки, глядя на фото спелых ягод. Многие сомневаются, что справится с такой сложной культурой. В первую очередь перед садоводом встает вопрос, как сажать виноград и когда сажать. Сама посадка винограда несложна, важно правильно выбрать саженец.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Система защиты винограда
Из этого видео вы узнаете, как защитить виноград от вредителей, болезней и сорняков.
Технологія вирощування винограду | Аптека садівника
Осенняя обработка винограда

Насекомые-вредители устраиваются на зимовку в трещинах коры, между чешуйками почек, в сухих гроздях винограда. Укрытие растения защитным материалом от зимних морозов создает комфортные условия для защиты от холода вредных насекомых практически в любой стадии развития. Также хорошо сохраняются споры грибков.