Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю

Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю

Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.

Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.

 

Підготовка ґрунту

Раніше я писав, як виростити розсаду огірків, а тепер ми поговоримо про те, як цю розсаду висаджувати в ґрунт, а також як сіяти огірки відразу у відкритий ґрунт.

Огірки потребують пухку поживну землю з нейтральною реакцією, на якій минулого року росли капуста, салат, горох, картопля, помідори або сидерати. А от всі родичі гарбузові, буряк та морква не підходять у попередники. Повертати огірки на попереднє місце можна через три роки.

При перекопуванні городу восени вносять перегній – 4–5 кг на квадратний метр. Також рекомендую перекопати землю  із 40–50 г мінеральних добрив, наприклад, нітрофоски, на 1 кв. м. Можна удобрювати ґрунт перед посадкою розсади чи висіванням насіння огірків – 100 г курячого посліду розвести в 10 л води і поливати в ямки чи канавки.

Серед народних способів підживлення – перекопування із деревним попелом. Це добриво містить калій, фосфор, кальцій та багато інших елементів. Зазвичай вносять 100 г попелу на 1 кв. м. або по 2–3 столові ложки в лунку під посадку розсади. Окрім живлення, попіл повільно зменшує кислотність ґрунту протягом 2–3 років, а, як відомо, огірки не дуже полюбляють кислий ґрунт.

Загалом огірки потребують частого підживлення під час вегетації, а які саме добрива підібрати та як їх готувати – читайте тут.

 

Теплі грядки своїми руками

Огірки дуже теплолюбні рослини. Оскільки оптимальна температура ґрунту для проростання насіння має бути від 15 °С, а для росту розсади у відкритому ґрунті – 16 °С уночі та 23–27 °С днем, городники вподобали популярний спосіб ранньої посадки огірків на теплу грядку.

Для грядки з підігрівом восени або навесні, щойно зійде сніг, викопують канавку завширшки до 1 м та завглибшки близько 50 см. На дно кладуть сухі гілки, зверху присипають сіном, перепрілим торішнім листям, тоді викладають шар свіжого коров’ячого гною. Зверху нагортають ґрунт, який залишився після викопування канавки. Його змішують із перегноєм і викладають шаром від 25 см. На цей вал і висаджують розсаду огірків, щойно мине загроза квітневих заморозків. Гній перепріває на повітряній подушці із органіки, виділяючи вуглекислий газ й зігріваючи ґрунт. А велика концентрація поживних речовин сприяє швидкому росту розсади. Так, перші плоди можна скуштувати вже на початку – в середині червня.

На теплу подушку можна висівати огірки в теплиці у березні. Тоді урожай хрустких огірків опиниться на столі на початку травня.

 

Висівання огірків на городі

Здавна в народі вірили, що найкращий день для висівання насіння огірків у відкритий ґрунт – 6 травня, день Георгія Побідоносця. Нинішня погода, на жаль, не виправдовує очікувань городників, тому висіяне в прохолодний день насіння в кращому випадку зійде через два тижні, в гіршому – зіпсується в холодному ґрунті. Тож я висіваю свої огірочки тоді, коли нічна температура становить 16 °С і вище, і вам раджу так само робити. Зазвичай така температура встановлюється в кінці травня.

Сіють огірки, як правило, до середини червня, поки денна температура не перевищує 30 °С. За високих температур ріст рослини припиняється. Вдруге за сезон огірки висівають у кінці літа, щоб за теплої осінньої погоди зібрати другий урожай.

Огірки висівають із сухого насіння або такого, що проклюнулося на вологій тканині за 3–4 дні. Не забувайте про обробку насіння перед посадкою, замочуючи його в 1% розчині марганцівки або розчині спеціального препарату АС-Селектив, який надовго захистить ваші рослини від багатьох видів грибкових хвороб та більшості шкідників, включаючи попелицю, яка просто обожнює огіркові грядки. Я рекомендую таке замочування практично для всіх культур.

Після цього у шаховому порядку сіють по чотири рослини на квадратний метр. У лунку кладуть по дві насінини, щоб потім залишити сильніший сіянець. Але частіше господарі сіють огірки у рядок – на відстані 10 см. Перед закладкою насіння на глибину 1–2 см не забудьте добре полити ґрунт. Рядок чи лунку добре присипають вологим ґрунтом, а потім поливають двічі-тричі на тиждень теплою водою. За сприятливих умов сіянці проростуть за 6–7 днів. Пам’ятайте, що огірки – це тропічні ліани, що люблять вологу, а отже пересихання ґрунту призведе до загибелі рослин.

Аби огіркове гудиння не займало площу на півгороду, встановлюють кілки заввишки до 2 метрів на відстані 15–20 см від рядка, щоб згодом натягнути сітку великого чи середнього плетіння для вертикальних грядок.

 

Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт

Оскільки коренева система огірків дуже ніжна, розсаду сіють відразу у склянки, торфові таблетки або горщики. В жодному разі не купуйте розсаду огірків з відкритим коренем – навряд чи вона прийметься.

Отже, у відкритий ґрунт можна садити розсаду заввишки не більше 20 см з 4 справжніми листками. Стала нічна температура при цьому має бути не менше 16 °С. Якщо стебло рослини досить товсте, найімовірніше рослина перегодована азотом, тому чекати зав’язі доведеться на пару тижнів довше.

Садять розсаду за тією самою схемою, що й насіння. В кожну лунку додають по столовій ложці попелу та вливають 1–2 літри теплої води.

Якщо температура вночі опускається нижче 10 °С, огірки перестають рости. За найменшої загрози заморозків я раджу встановити над рядками дужки, щоб на ніч накривати рослини плівкою. Вранці укриття знімають.

Для профілактики хвороб та шкідників на огіркових грядках рослини обприскують препаратами Захист та АТО Жук: на 3–5 літрів беруть 7,5 грамів першого та 1,5 мл другого. Препарати можна використовувати разом для комплексного захисту або ж окремо від хвороб (Захист) чи шкідників (АТО Жук). Зазвичай таке обприскування проводять через 7–10 діб після укорінення рослин.

Детальніше про те, як лікувати огірочки від шкідників та хвороб, якщо вчасно не зробили профілактики, читайте тут.

Якщо вас зацікавила тема правильного вирощування огірків, раджу також прочитати статтю на цю тему, де я детальніше розповідаю про полив та догляд за огірками.

 

Отже, спосіб та час посадки огірків залежить від того, коли ви плануєте отримати урожай. Для того щоб природа вносила у ці плани менше коректив, важливо своєчасно удобрювати ґрунт у грядці, обережно пересаджувати розсаду, вчасно її поливати.

І тоді ця екзотична тропічна ліана, яка стала для нас такою звичною, неодмінно віддячить вам за турботу хрумкими ранніми огірочками!

 

Leave a reply

Your email address will not be published.