Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю

Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю

Фітофтороз картоплі відомий понад 100 років. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру. Захворювання викликає грибок фітофтора, і через те, що останніми роками фітофтора на картоплі сильно видозмінилась, першочергове завдання городника – вчасно виявити і знешкодити ворога.

 

Фітофтора на картоплі: симптоми

Спори фітофтори зимують у землі, на рослинних рештках, бульбах і розносяться вітром. Проте, щоб хвороба почала розвиватись і поширюватись, потрібні певні умови.

Так, спори грибка активізуються у вологу погоду. Якщо зараження вже відбулось, із підвищенням температури зростає й швидкість зараження. Наприклад, за 10 °С вистачить 3 годин, а за 20–25 °С – півтори.

Визначити хворобу можна за розпливчастими бурими плямами, які швидко розростаються на  стеблах і листках. Уражене листя в’яне, чорніє й засихає, а у вологу погоду гниє. Також після дощів можна помітити на нижньому боці листка білуватий наліт, який не утворюється в суху погоду. Бадилля хворих на фітофтороз кущів в’яне і поступово гине. На бульбах виникають чіткі бурі втиснуті плями, а на розрізі картоплини помітне таке саме побуріння.

Шкода від фітофтори на картоплі очевидна – в період бульбоутворення листя перестає нормально фотосинтезувати, не встигаючи доставляти рослині необхідні поживні речовини. Як наслідок, бульби погано ростуть, дрібнішають. Через все це урожай отримуємо невеличким, ще й з ознаками зараження.

Із року в рік фітофтора – це страшний сон для господарів, які бажають отримати високий урожай. Єдиний вихід – створити несприятливі умови для розвитку фітофтори на картоплі й проводити профілактичне оздоровлення ділянки. Насамперед раджу вирощувати стійкі до хвороби сорти картоплі. По-друге, забезпечити рослину здоровим і родючим ґрунтом. По-третє, застосовувати професійні препарати від фітофторозу картоплі.

 

Фітофтороз картоплі: як боротися

Фітофтора на картоплі – збудник, який любить високу вологість і тепло, й уражує зазвичай дорослі рослини. В яку погоду чекати фітофтори на картоплі? Дощі, холодні ночі, туман і рясні роси – ось умови, коли городнику треба бути дуже уважним, щоб вчасно виявити перші симптоми.

У червні листя в рядах змикається, що погіршує вентиляцію. Ось тут грибок знову підстерігає, бо створюються сприятливі умови для його розвитку.

З цих міркувань не нехтуйте профілактикою – починаючи від підготовки ґрунту до обприскувань листя картоплі.

 • Фітофтора полюбляє лужні ґрунти, тож додатково не вносьте вапно на ділянку, де має рости картопля.
 • Засійте грядки сидератами, корені яких виділяють речовини, що пригнічують активність спор. Восени після переорювання або навесні за місяць до посадки картоплі посійте люпин, гірчицю, овес або готову суміш різних рослин-сидератів.

Більше про рослини-сидерати я розповідаю в цій статті.

 • Дотримуйтеся сівозміни: не садіть картоплю на одному і тому самому місці та після інших пасльонових (помідорів, перцю, баклажанів).
 • При підготовці ґрунту до посадки картоплі внесіть комплексні фосфорно-калійні добрива (наприклад, нітроамофоску), які підвищують стійкість культур до хвороб.
 • За можливості не садіть картоплю в глинистий ґрунт (суглинок), який добре утримує вологу, а структуруйте його за допомогою піску або жита, висіяного в кінці літа та заробленого в ґрунт до утворення колосків.
 • Уникайте надлишкового удобрення та підживлення картоплі азотом!
 • Час від часу обпилюйте попелом листя та ґрунт на картопляних грядках – це хороша профілактика від гриба.

 

Фітофтороз картоплі: лікування

Профілактика зменшує ризик появи фітофторозу картоплі, але якщо хвороба вже проявилась, без лікування не обійтися. Оптимальний час для обробки – фаза змикання рядів (до цвітіння). Нижче перелік народних засобів для боротьби з фітофторозом:

 • 1% бордоська рідина (100 г мідного купоросу та 100 г негашеного вапна на 10 л води) – тричі через кожні 10 днів.
 • Сироватка з йодом – раз на три дні (1 л сироватки + 9 л води + 3 краплі йоду).
 • Дріжджі для підвищення імунітету рослин (100 г дріжджів на 10 л води) – раз на тиждень.
 • Настій попелу (250 г або 5 л попелу на 10 л води + 50 г господарського мила) – раз на три дні.
 • Настій часнику (200 г зубців, стрілок, листя на 10 л води + марганцівка на кінчику ножа).

 

Фітофтороз картоплі: препарати

Якщо хвороба поширилась і ваші рослини сильно уражені, краще скористатись спеціальними препаратами. Про захист варто потурбуватись ще до посадки бульб у ґрунт, наприклад, обробити їх комбінованим препаратом від хвороб та шкідників. Для цього я раджу застосовувати препарати від фітофторозу картоплі АС-Селектив, АС-Селектив + Авангард Р Картопля (30 мл на 400–500 мл води на 30 кг картоплі).

Далі рослини обробляють у період бутонізації, цвітіння та під кінець вегетації. Обираючи засоби для картоплі від фітофторозу, зупиніться на препаратах Захист (7,5–20 г на 3–5 л води на 1 сотку) і Цілитель (25–30 г на 5 л води на 1 сотку). Найкраще поєднувати обробку від фітофтори на картоплі з обприскуванням проти колорадського жука.

Фітофтороз картоплі не такий страшний, якщо ви дотримуєтесь агротехніки вирощування культури й озброєні знаннями про те, як його лікувати. Вчасна профілактична обробка виправдає себе щедрими врожаями. Адже завжди краще попередити, ніж лікувати!

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.