Хвороби капусти і їх лікування

Хвороби капусти і їх лікування

Мабуть, немає такого господаря, який не вирощував би на своєму городі хоча б один вид капусти. Найбільш популярною є білоголова, менш популярні – брюсельська, броколі, кольрабі. Спільне для всіх видів капусти є те, що вони хворіють спільними хворобами, і відповідно мають схожі методи їх контролю.

Хвороби капусти білоголової найчастіше уражують ослаблені рослини. Також важливо знати й не допустити сприятливі умови для розвитку хвороб. Нижче в статті я розповім, на що звертати увагу, щоб уникнути інфекцій на грядках і попередити хвороби розсади капусти ще до висадки у відкритий ґрунт.

 

Капуста: хвороби та їх симптоми

Як же визначити, що капуста почала хворіти, як вилікувати рослинки та які умови сприятливі для розвитку хвороб?

Чорна ніжка капусти – грибкова хвороба капусти, яка уражує розсаду. Коренева шийка хворої рослини буріє з утворенням перетяжки, в цьому місці з’являється гниль, через що розсада вилягає. Розвитку хвороби сприяють надмірна вологість землі, повітря, різкі коливання температури, загущення посівів і підвищена кислотність ґрунту. Аби запобігти розвитку інфекції, важливо дезінфікувати насіння та субстрат для розсади 1% розчином марганцівки і стежити за поливом.

Кила капусти – ще одна грибкова хвороба розсади капусти, яка розвивається на коренях і викликає неконтрольований поділ клітин, через що утворюються нарости на корінцях. Внаслідок деформації клітин розсада не може поглинати поживні речовини і воду з ґрунту і згодом гине. Якщо ви помітили, що молоденька капуста відстає в рості, обережно витягніть її із землі й огляньте корінці. Якщо ви побачили нарости, знищіть такі рослини. Для профілактики кили кислий ґрунт вапнують (восени вносять 50 кг доломітового борошна на 1 сотку), а у важкий глинистий додають пісок.

Фузаріоз – грибкова хвороба капусти, яка уражує рослини, починаючи з фази розсади і протягом всього вегетаційного періоду.  Ознаки фузаріозу – пожовтіння й в’янення листків. На поперечному розрізі стебла і черешків можна помітити світло-коричневе кільце – це закупорені судини. Хворі листки скручуються й опадають, голівка деформується. При сильному ураженні капустина виростає недорозвиненою.

Пероноспороз (несправжня борошниста роса) проявляється на листках нечіткими блідо-жовтими плямами. На нижньому боці листка помітний пухкий наліт білого кольору. Частіше уражується білоголова капуста, ніж червоноголова. Також швидше інфекція розвивається в загущених посадках, за надмірного поливу. Якщо нічого не робити, в таких умовах капуста загниває й можна втратити рослини за 2–3 дні. Під час зберігання капусти грибок може проявитися зовні головки нечіткими сіруватими плямами з білим нальотом і спричинити загнивання.

Альтернаріоз або чорна плямистість капусти – хвороба проявляється вже на розсаді у вигляді чорних змертвілих смужок і плям на сім’ядольних листочках; згодом рослинки в’януть. Найпоширеніші ознаки у дорослих рослин – темні плями 1 см і більше в діаметрі, які покриті чорним нальотом. Це спори гриба, які можуть заразити інші рослини. Згодом плями випадають, від чого листя стає продірявленим. При сильному ураженні листки відмирають, і голівка формується нещільна. Розвитку альтернаріозу сприяє загущеність посівів, висока вологість (надмірний полив) і температура близько 25 °С.

Біла та сіра гнилі – хвороби, що проявляються під час зберігання капусти. При білій гнилі верхнє листя головок стає слизуватим і загниває. На листках утворюється ватоподібний рясний білий наліт, на якому можна помітити багато плоских чорних цяток. Сіра гниль також викликає гниль капусти, але наліт буде порохуватий сірий із чорними цятками.

 

Чим обробити

Від хвороб розсади допомагає полив грядок 0,1% розчином мідного купоросу та обприскування 1% бордоською рідиною через 2 тижні після висадки в ґрунт.

Через те, що здебільшого капуста уражується комплексом хвороб, краще використовувати професійні препарати – Енергодар: полив розсади 15 мл на 10 л води або Цілитель: обприскування 25–30 г на 5 л води на сотку. Варто припинити обприскування за 30 діб до збору урожаю.

Пам’ятайте, профілактична обробка народними та професійними засобами захистить ваші рослини від хвороб і стане запорукою щедрого врожаю.

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.