Догляд за садом

Як доглядати за садом | Аптека Садівника
Провідний експерт

Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт Сайенс Парк».

Як доглядати за садом | Аптека Садівника

З чого складається догляд за садом

Якщо ви намагаєтеся зрозуміти, як доглядати за плодовими деревами, зверніть увагу на перелік регулярних заходів:

 • Розпушування ґрунту в пристовбурних колах і міжряддях забезпечує доступ кисню до кореневої системи дерева.
 • У разі боротьби з різними видами бур’янів використовують гербіциди суцільної («Антибур’ян») або вибіркової («Антипирій») дії.
 • Формування крони дерева починають із моменту посадки молодого саджанця. Завдання: забезпечити доступ сонячного освітлення до плодових гілок культури.
 • Санітарна обрізка передбачає видалення зайвих гілок, розташування яких не відповідає обраній структурі крони.
 • Організація достатнього поливу в посушливий період допомагає рослині вижити в несприятливих умовах.
 • Додаткова підгодівля садових дерев комплексом мікроелементів необхідна в період цвітіння, наливання плодів, перед збором врожаю. Використання добрива в хелатній формі «Авангард NPK+M/Е Плодово-ягідні» забезпечує надходження корисних речовин у клітини рослини через 1–5 годин після позакореневого обприскування.

Садівники самостійно обирають відповідні методи того, як доглядати за садовими деревами.

Догляд за деревами в саду

Для відтворення сорту плодової культури, який сподобався, використовують насіннєве розмноження та прищепу. Насіннєвим способом вирощують підщепу відмінної якості, максимально районовану до цієї кліматичної зони. Визріле насіння садять рядами під зиму. Догляд за молодими деревами виконується за стандартними вимогами:

● регулярне розпушування ґрунту, позакореневе підживлення необхідними елементами живлення;

● побілка стовбура й гілок саджанця для профілактики сонячних опіків;

● видалення бур’янів, мульчування пристовбурного кола;

● своєчасний полив рослини;

● боротьба з профільними шкідниками, профілактика поширених захворювань.

Для щеплення використовують одно або дворічні саджанці. Живці сортових дерев нарізають пізно восени або взимку. Зберігати матеріал бажано на нижній полиці холодильника. Основні різновиди щеплення: окуліровка з косим зрізом, щеплення держака в розщепів, вприклад, у бічний заріз, за ​​кору. На одне дерево практично будь-якого віку можна прищепити кілька цікавих сортів культури.

Обрізка дерев і формування крони

Заходи з догляду за плодовими деревами включають варіанти обрізки центрального стебла, укорочення пагонів за умови формуванні крони. За структурою отримані композиції підрозділяються на кілька видів:

 • Розріджено-двоярусна крона використовується на яблунях, грушах, вишнях, черешнях, сливах. 1–3 яруси скелетних гілок утворюють дерево висотою до 4 метрів. Відстань між «поверхами» становить 55–60 см.
 • У результаті без'ярусного формування виходить малогабаритна рослина висотою до 3 метрів. Відмітна особливість — скелетні гілки відхилені від стовбура на 45°.
 • Кісточкові та зерняткові культури формують із комбінованого типу крони. Нижній ярус складається з піднятих гілок, верхні ряди відігнуті практично до горизонтального напрямку. Кожна гілка добре освітлена й рясно плодоносить.
 • Із сильнорослих культур формують крону-кущ, яка використовується в північних районах.
 • Напівпласка форма застосовується під час вирощування яблунь, груш, абрикос, сливи на середньорослих підщепах.
 • Рослини, сформовані в плоскому вигляді, утворюють єдину стіну. Приклад — крона «Пальметта».
shutterstock_1902790933.jpg

Полив саду

Полив у разі догляду за фруктовими деревами проводиться в пристволову лунку або у викопану навколо прикореневої зони канавку глибиною 15–25 см. Візуальний сигнал про нестачу вологи — мляве листя дерева в полуденну спеку. Щоб напоїти плодове дерево, потрібно промочити ґрунт під кроною на глибину 40–60 см.

Садові дерева, догляд за якими організовано правильно, радують постійно високою врожайністю, високою якістю плодів.

Боротьба з хворобами та шкідниками в саду

Щоб не чекати прояву хвороб і ураження плодових культур шкідниками, складають профілактичний календар обприскування дерев інсектицидами, фунгіцидами, мікродобривами:

● Обробка саду навесні починається в період до набрякання бруньок і початку сокоруху. Знищуються зимуючі комахи та заховані під корою суперечки грибкової інфекції. Рекомендується обприскування препарати «Гарт» і «Захват Ойл».

● Під час утворення на бруньках зеленого конуса ефективно обробляти дерева препаратами «Страж» і «Колібріс».

● Коли починають розпускатися квіткові бутони, варто обприскати крону фунгіцидом «Захисник» та інсектицидом «Антиколорад  Макс».

● Під час і після цвітіння посадки обробляють наборами «Колібріс» + «Страж» і «Антигусінь» + «Самшит». Додатково в суміш можна додати препарат проти кліщів «Антикліщ Про» й мікродобриво «Авангард NPK+M/Е Плодово-ягідні».

● У період збільшення плодів рекомендується виконати 4 обробки з рівним інтервалом. Варто застосувати фунгіциди «Самшит», «Захисник», «Інферно». Інсектициди «Антигусінь», «АТО Жук», «Гудвін», «Колібріс» використовуються в комплекті з комплексом мікроелементів «Авангард NPK+M/Е Плодово-ягідні».

Обробка саду восени завершується обприскуванням стовбура і крони розчином препарату «Захват Ойл» після повного збирання врожаю.

Найбільш поширені такі хвороби кісточкових і зерняткових культур: борошниста роса, плодові гнилі, парша, альтернаріоз.

shutterstock_572285326 (1).jpg

Догляд за садом восени та навесні

Догляд за садом навесні починається, як тільки пригріє сонце й почне танути сніг. Необхідні такі роботи:

● прибирання території саду, згрібання опалого листя;

● захист рослинності від заморозків;

● побілка стовбурів дерев або інший спосіб захисту від опіків кори;

● внесення добрив, якщо річний приріст гілок менше ніж 15 %;

● розпушування ґрунту, щоб забезпечити постачання прикореневої зони киснем.

Догляд за садом восени:

● розпушування пристовбурного кола виконується на глибину 5–6 см, щоби не пошкодити коріння рослини;

● утеплення кореневої зони досягається за допомогою мульчування перегноєм або торфом;

● підзимовий полив постачає рослину необхідною вологою;

● захист молодого дерева від гризунів виконується за допомогою мішковини, оберненої навколо стовбура.

Щоб сад постійно радував високими врожаями смачних, корисних фруктів, необхідно постійно доглядати за посадками.

Також вам може бути цікаво:
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Обираємо золоті сорти горіхів
У світі вирощують різні види горіхів залежно від клімату. Волоські горіхи посідають друге місце за популярністю після арахісу (хоча технічно арахіс не горіх). В Україні горіхові сади з недавнього часу стали справжньою золотою жилою, бо з одного дерева можна зібрати понад 100 кг урожаю, а ціна на горіхи стабільно висока. У нашій країні вирощують стільки ж горіхів, як в усіх європейських країнах разом взятих.
До речі, 90% цієї продукції походить із домогосподарств, але скуповують її за низькою ціною через різносортність. Тому найкраще садити найкращі сорти горіхів великоплідних із тонкою шкаралупою та солодким смаком. Низькорослі сорти горіхів привертають увагу садівників завдяки простоті догляду та швидкому отриманню урожаю. Сорти горіхів, які утворюють плоди у перші роки після посадки, називають скороплідними.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Як посадити волоський горіх
Ось у моїх сусідів ростуть старі високорослі дерева волоських горіхів, які тінять не лише половину сусідської ділянки, але й 20 метрів мого городу. Сусіди були б раді посадити щось нове, тому постійно запитують про хороші сорти горіху і про те, як правильно висадити горіх.
Садити можна двома способами: посадкою горішка або купованого саджанця.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Вирощування горіхів: що треба знати про садових гігантів
Як виростити горіх так, щоб отримати максимальний врожай? Таке запитання доводиться чути від молодих садівників, яких цікавить прибутковість цієї культури. Тут успіх залежить від сортів, які ви збираєтесь висаджувати. Вирощування волоського (грецького) горіха передбачає декілька правил.
Крона класичних сортів виростає заввишки до 15 метрів, отже під час посадки важливо подумати, куди падатиме тінь. Центральний корінь може сягати до 10 м, однак основна маса коренів зосереджена на глибині до півметра. Волоський горіх не любить, якщо поблизу проходять ґрунтові води. Також під горіхом практично не ростуть овочі й трави через специфічні речовини, які виділяє рослина.
Серед садівників, які вирощують горіхи для продажу, популярні такі великоплідні сорти: Бомба (Молдова) – ядро до 30 г, Буковинська бомба – до 20 г. Прикарпатський – до 20 г, Велетень – 10 г, Рясний – 12 г, Урожайний –11 г, Ідеал – 12 г, плодоношення яких починається на 4–5 рік.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Система захисту волоського горіха
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити волоський горіх від шкідників, хвороб і бур'янів.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Захист культур від попелиці
Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?