Зберігання яблук: всі секрети свіжих фруктів

Блог
Провідний експерт

Кожен садівник, який вирощує яблуні, може впевнено розповісти, як зберігати яблука на зиму. Але я з досвіду знаю, що чимало господарів допускають дрібні помилки в зберіганні та втрачають частину врожаю фруктів.
Пам’ятайте, що успіх зберігання яблук великою мірою залежить від термінів збору врожаю та акуратного зривання плодів з дерева. Вважається, що яблука, зірвані на 3–5 днів пізніше оптимального терміну (тобто більш стиглі), зберігаються на 2–3 місяці менше! Надто зелені, рано зірвані яблука теж довго не зберігаються.
Як же збирати врожай зимових сортів яблук, щоб вони долежали до весни і навіть більше (до 9 місяців)? Про це в статті далі.

Блог

Кожен садівник, який вирощує яблуні, може впевнено розповісти, як зберігати яблука на зиму. Але я з досвіду знаю, що чимало господарів допускають дрібні помилки в зберіганні та втрачають частину врожаю фруктів.

Пам’ятайте, що успіх зберігання яблук великою мірою залежить від термінів збору врожаю та акуратного зривання плодів з дерева. Вважається, що яблука, зірвані на 3–5 днів пізніше оптимального терміну (тобто більш стиглі), зберігаються на 2–3 місяці менше! Надто зелені, рано зірвані яблука теж довго не зберігаються.

Як же збирати врожай зимових сортів яблук, щоб вони долежали до весни і навіть більше (до 9 місяців)? Про це в статті далі.

 

Правила збору яблук

Зберігання яблук на зиму буде довготривалим, якщо вони зірвані злегка недозрілими. Існує кілька ознак, за якими можна визначити час збору врожаю пізніх сортів:

 • Вранці в безвітряну погоду під деревами лежать кілька стиглих яблук без ознак шкідників чи хвороб. Тобто вони впали, бо стиглі.
 • Всередині таких яблук зазвичай темно-коричневі насінини (не стосується південних регіонів).
 • Яблука твердуваті, недостатньо солодкі. Такі найдовше зберігаються в холоді.
 • Середній час достигання яблук зимових сортів (які зберігаються до весни чи й до літа) – кінець вересня – початок жовтня (до 10 числа).
 • Визначення приблизного віку плоду від цвітіння до технічної стиглості – близько 140 днів для зимових плодів.
 • Йодна проба на крохмаль, вміст якого найбільший перед дозріванням, а в стиглих яблуках він переходить в цукор. Для проби яблуко розрізають і занурюють в розчин – 100 мл дистильованої води, 2–4 г йодиду калію, 1 мл йоду. Якщо колір розчину яскраво-синій – час збирати врожай. Якщо яблука стиглі й солодкі, колір розчину не зміниться.
 • Яблука легко відокремлюються від плодової гілки. Це також пов’язано із рівнем крохмалю в плодах і оптимальним часом для збору недозрілого врожаю.

Після того, як визначилися з днем, коли ви будете збирати врожай, беріться до справи. Починайте збір яблук із нижніх гілок. Найкраще зривати яблука руками, захоплюючи їх в долоню. Плід треба злегка підняти і прокрутити. Яблука обережно складайте у відро, намагаючись не прибити і не поранити. Так само акуратно їх потрібно перекладати в ящики. Не витирайте восковий наліт, який захищає плоди від втрати вологи та інфекцій.

 

Способи зберігання яблук

Закладати яблука на зберігання (або тимчасово в холодне місце) треба відразу, бо після зривання з дерева в плодах прискорюються обмінні процеси і вони стрімко достигають. Варто день потримати яблука в саду чи в теплому сараї (на веранді) – і ось вже яблука зберігатимуться на 2–3 тижні менше.

Як і більшість плодів, яблука довго зберігаються у холодному вологому місці. Так, у сховищі (підвалі) оптимальна температура – 0–3 °С, а вологість до 90%. Приміщення має бути продезінфіковано 1% розчином мідного купоросу.

Зберігання яблук в домашніх умовах можна забезпечити різними способами. При цьому плоди слід вкладати в ящики так, щоб плодоніжки дивились в один бік (а не кололи сусідні яблучка). Ось деякі з них:

 • Пересипати шаром тирси в ящиках.
 • Пересипати сухим листям дуба.
 • Пересипати піском.
 • Замотати кожне яблуко в газетний папір.
 • Змастити кожне яблуко парафіном.
 • Змастити кожне яблуко гліцерином.
 • Розкласти по 2 кг плодів в поліетиленові пакети з отворами для вентиляції.
 • Розкласти у два шари в дрібні ящики чи картонні коробки з отворами.

При всіх цих способах зберігається волога в плодах і уповільнюються процеси дозрівання.

Закладаючи урожай яблук на зберігання в погріб, врахуйте, щоб поруч не було картоплі та капусти. Яблука виділяють етилен, який прискорює дозрівання плодів (і проростання картоплі та капусти). А на противагу яблука вбирають неприємний запах від цих овочів. Також важливо ретельно провітрювати приміщення перші тижні після закладення яблук.

Озброївшись знаннями про правильне зберігання яблук, можна ласувати ними аж до весни! Нехай ваша турбота про сад завжди буде винагороджена!

 

Також вам може бути цікаво:
Блог
Сорти яблунь: улюблені дерева на десятиліття
Яблуні в саду дають урожай протягом півстоліття, а першими плодами починають радувати вже на 3–4-й рік після посадки. Сорти яблук, поширені в Україні, здебільшого зимові, бо забезпечують нас вітамінами до наступного врожаю. Нижче в статті я розповім про кращі сорти яблунь і за якими характеристиками треба обирати дерева.
Блог
Хвороби яблунь
Яблуня посідає почесне місце у саду кожного господаря ще з давніх давен. Проте вона часто піддається атаці різних хвороб, і щоб отримати щедрий врожай, необхідно постійно оглядати свої рослини й оперативно реагувати при появі перших симптомів.
Нижче в статті я розповім про найбільш поширені хвороби яблуні, включаючи хвороби кори яблунь.
Блог
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Блог
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Блог
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Блог
Посадка яблуні навесні та восени
Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.
Блог
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.
Блог
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.