Обрізка груші: правильна технологія та терміни

Обрізка груші | Як обрізати грушу | Аптека садівника
Провідний експерт

Обрізка груші – найменш клопітна справа для садівника. Це дерево росте прекрасно і без обрізки, але для хорошого врожаю гілки час від часу треба вкорочувати. Якщо ви задаєтесь питанням, як обрізати грушу та коли, кращий час для цього – рано навесні.

Більшість груш – сильнорослі, міцні дерева, тому важливо контролювати висоту грушевого дерева до 4–4,5 м. А вже після досягнення грушею потрібної висоти можна розслабитися і приблизно років 30 збирати щорічні врожаї.

Обрізка груші | Як обрізати грушу | Аптека садівника

Обрізка груші навесні

Оскільки крона у груші від природи ярусна, то особливих зусиль, щоб її підтримувати, не потрібно. Але обрізку груші все таки варто проводити, починаючи з другого року життя саджанця. Час для цих робіт – рання весна, коли зійшов сніг, але ще не прокинулися бруньки.

При посадці саджанця першого року життя (пагону без гілок) – його вкорочують на рівні 60 см. Якщо саджанець-дворічка, із 3–5 гілками, їх треба вкоротити разом із верхівкою на чверть перед бруньками. Обрізка в обох випадках викличе розгалуження – виростуть перші гілки, а на цих скелетних гілках першого ярусу утворяться напівскелетні.

Наступного року гілки другого ярусу вкорочують на 5–6 см, а першого – на 4–5, щоб нижні виявилися трохи довшими. Верхівку знов зрізують на 25 см. В цей час також обрізують усі вертикальні прирости, на яких не утворюються плоди.

Якщо якогось року на гілках утвориться багато вертикальних приростів (вовчків), значить груша взимку підмерзла. Із вовчків за потреби вирощують нові гілки, обрізуючи їх так, щоб вони росли горизонтально.

Формування крони груші закінчують на 6–7 рік. В цей час закладаються основні плодоносні гілки, на яких періодично видаляють однорічний приріст.

Детальніше технологія обрізки дерев описана у статті тут.

Розріджено-ярусна крона – найбільш поширена форма груш нарівні з яблунями. Вона передбачає відстань між деревами при посадці 3–4 м. Такі дерева мають вигляд кулі або широкої піраміди.

Після обрізки зазвичай проводять профілактичну обробку дерев від хвороб та шкідників, про це ви можете прочитати тут.

Обрізка груш влітку та восени

Якщо завдяки підживленню і поливу на груші надто сильно ростуть вертикальні прирости, які загущують крону, їх зрізують секатором улітку. Також у червні проводять пінцировку однорічних бічних приростів: відщипують верхівки цих гілочок. Як і на інших плодових деревах, ця літня процедура сприяє закладанню більшої кількості плодових бруньок на наступний рік.

Восени грушу обрізають у санітарних цілях: видаляють сухі, поламані та хворі гілки. Раджу робити осінню обрізку груші у жовтні, щоб до морозів місця зрізів встигли загоїтись. Обов’язково через 3–4 дні обробіть зрізи олійною фарбою або садовим варом, який попередньо розігрійте на водяній бані.

Омолодження старих груш

Якщо груша виросла заввишки з тополю (зазвичай дуже високі зимові сорти), значить пізно почали вкорочувати верхівку. Спинити ріст дерева можна в перші роки, перевівши центральний пагін (провідник) на конкуруючий, а провідник обрізавши на кільце.

Кільце – це наплив кори на межі стовбура і гілки. Зріз «на кільце» – це зріз під нуль, але сам наплив (кільце) залишають.

Якщо вашому дереву вже років 15, і воно височіє на 8–10 метрів, ще є шанс зробити його крону більш компактною.

До формування крони старої груші краще приступити ранньої весни, адже така обрізка восени може надто травмувати дерево, і воно може взимку вимерзнути.

Найперше зрізуємо усю поросль зі стовбура на кільце. Якщо на скелетних гілках чи корі стовбура є рани, їх слід зачистити гострим ножем та обробити садовим варом. Верхівку дерева спилюємо на третину. Якщо дерево було заввишки 6–7 м, зріжте його на 2–2,5 м. Якщо вище – на 3 м.

Також слід спиляти й вертикальні гілки.

У старих груш плодоносні гілки зазвичай зосереджені ближче до верхівки, а нижні гілки звисають вниз майже без груш. Деякі садівники просто зрізають ці гілки, перетворюючи свої дерева на недосяжні пальми, тоді як нижні гілки цілком можна омолодити.

Необхідно зрізати 4–6 приростів минулих років. Під час цієї обрізки вкорочується щонайменше на третину й стара гілка. Іноді буває, що нижні гілки дуже сильно відросли донизу. Вкоротіть їх так, щоб до ґрунту залишалось принаймні 0,5 м.

Якщо груша не занадто висока, але достатньо стара, зробіть капітальне прорідження. Зріжте половину приростів минулорічних та позаминулорічних гілок. Загалом гілки вкоротіть на третину. Омолодження груші призведе до утворення багатьох молодих приростів. Якщо у кроні є «пробіли», деякі прирости можна залишити, але вертикальні та кущові слід видалити на кільце.

Крона груш «пальметта»

Одним із цікавих способів формування крони, який дуже популярний у декоративних садах, є пальметта. У перекладі це слово означає візерунок, який нагадує пальмове листя. Деревце з такою кроною подібне на розчепірену долоньку: помітна кожна гілка, все дерево рівномірно освітлене та продувається вітром. Такої крони досягають, залишаючи кілька міцних гілок і обережно відгинаючи їх у сторони, зазвичай під кутом 45°. Решту гілок видаляють на кільце. Також можна формувати пальметту на шпалері.

Замість шпалери можна використовувати паркан або стіну, бажано не на північній стороні. Пальмети дозволяють заощадити місце на ділянці, оскільки дерева можуть рости через метр один від одного. При цьому гілки буквально ломитимуться від плодів. Крони у формі пальмети дуже зручно обробляти, вони мало чутливі до хвороб.

Найпростіший вид пальметти на груші – дві гілки на ярусі. Низькорослі груші у формі пальметти зазвичай залишають заввишки 3 м, сильнорослі – до 4 м. На формування такої крони йде 6–7 років.

Отже, обрізка важлива насамперед для обмеження висоти дерева, щоб за грушею було легше доглядати. Також без своєчасної обрізки неможливий великий урожай груш, а санітарна обрізка восени вбереже плодове дерево від хвороб і шкідників.

Сподіваюся, мої поради допоможуть вам правильно обрізати грушу, формувати її крону і збирати соковиті плоди.

Також вам може бути цікаво:
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Обприскування томатів: все про профілактику
Обприскування томатів – важлива частина догляду за цією культурою, як і позакореневе живлення, яке є профілактикою розвитку хвороб. Основна турбота більшості господарів – обробка томатів від фітофторозу, адже він часто призводить до загибелі цих рослин.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чорна ніжка томатів – як запобігти хворобі
Чорна ніжка томатів знайома всім, хто вирощував розсаду. Це коренева гниль, яка раптово проявляється почорнінням кореневої шийки й виляганням стебел. Коли з’являється чорна ніжка, захист решти розсади стає нагальною проблемою господаря.
Нижче у статті я розповім, як не втратити розсаду з необережності та чим обробити її для профілактики цієї інфекції.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Відео: помідори та інші овочі без бур'янів!
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Вершинна гниль томатів: заходи боротьби із гниллю помідорів
Вершинна гниль, або вершинка, як це захворювання називають городники, виникає на різних сортах помідорів: і на великих крупноплідних, і на видовжених сливочках. І хоча вершинна гниль на помідорах виникає не через інфекцію, це фізіологічна хвороба, однак вона створює умови для розвитку грибків, наприклад, альтернаріозу. Вона здатна знищити практично третину врожаю, спричиняючи усихання м’якоті плодиків, які щойно зав’язались. Ві такої хвороби страждають судини та ускладнюється транспорт поживних елементів по них, зокрема кальцію. При цьому верхівки пагонів як би зупиняються в рості, стають хирлявими.
Нижче я розповім, як позбутися вершинної гнилі на городі.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Розсада помідорів: вирощування від посіву до пересадки в грунт
Всі, хто має бодай маленький клаптик землі, знають про самостійне висівання помідорів на розсаду. Хто не обпікався на купованій розсаді, отримавши замість ранніх низькорослих соковитих сортів пізні двометрові стебла зі сливочками? Тож перше правило городника: сій своє. Власна розсада на підвіконні або в парнику не підведе! Головне – розібратися, коли сіяти помідори та як садити помідори на розсаду.
Здавалося б, нічого складного: посіяв, розсадив, пересадив. Але скільки розчарувань чекатиме на господаря, якщо не підготуватися як слід та не дотримуватися технології вирощування томатів! Ось уже перші сходи, перша пара листочків тішить око, і вже уявляються рекордні плоди на майбутніх могутніх кущах… Але стебельця чомусь ростуть кволі, довгі, бліді. Одразу виникають запитання: як правильно сіяти помідори, як виростити розсаду помідорів, щоб стебла були могутніми і здоровими.
Отож, щоб таке не трапилось із вами, розповім по порядку. Розсада помідорів і її вирощування – не така вже й складна наука!
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Шкідники томатів та боротьба з ними
Коли добросовісний господар помічає перші сліди, які залишають шкідники на помідорах, боротьба з ними виходить на перший план. Поїдене листя – це найменше зло, та більшість комах ціляться на найніжніші частини рослини: зав’язь та цвіт. А які шкідники томатів тільки не зустрічаються: попелиця, гусениці совок, дротяники, личинки хруща й дуже поширений колорадський жук!
Раніше ми писали про передпосадкову обробку корінців розсади від хвороб та шкідників, аби запобігти лиху. Якщо шкоди вже завдано, швидко та ефективно вивести шкідників ви зможете за допомогою моїх порад.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Хвороби томатів та як з ними боротися
Висадка виплеканої розсади у відкритий ґрунт – це завжди невеликий стрес як для рослин, так і для городника. Як тільки рослина приживиться на новому місці, на неї чекають різні шкідники, хвороби помідорів та інфекції у ґрунті тут як тут. Вони тільки й роблять, що чекають сприятливого моменту для атаки. Тож одразу після посадки розсади важливо прискіпливо стежити за будь-якими змінами на томатних грядках.
Давайте розберемося, на що перш за все необхідно звертати увагу та у чому полягає захист помідорів від хвороб, щоб можна було швидко позбутися загрози.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чим підживити томати: народні рецепти та професійні добрива
Кінець травня-початок червня – гаряча пора в садоводів та городників, бо усе розпочинає активний ріст. Одним із найчастіших запитань, з яким до мене звертаються люди в цей час – чим підживити томати після висадки розсади у відкритий ґрунт та в період цвітіння. Бо ж хочеться, щоб і на своєму городі помідорчики мали міцний та здоровий вигляд, не гірше, ніж у сусіда. Навіть у місцевих автобусах часом чую, як жваво селяни та дачники обговорюють «новомодні» рецепти підживлення помідорів дріжджами та цукром, а також – йодом та золою.
Давайте розберемось, чому таке підживлення помідорів припало до душі українцям і в який період росту краще підживлювати томати, щоб не всі соки пішли в листя, а було рясне цвітіння та зав’язування плодів.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чому скручується листя на помідорах
Одне із частих запитань, яке хвилює господарів: чому скручуються листки на розсаді та дорослих кущах помідорів? Можу відповісти, що причин багато. Скручування може бути пов’язано з інфекцією, природними факторами або неправильним доглядом. Підказкою в такому випадку стане напрям, у який скручується листя помідорів – догори чи вниз.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Обережно, фітофтороз томатів!
Коли всі рослини на городі здорові та чудово ростуть – це просто втіха для ока городника. Але на жаль, постійно так не буває, й кожне літо господарі отримують нові виклики. Наприклад, із фітофторозом, який вражає не лише помідори, а й картоплю, баклажани та перець, доводиться боротися регулярно. Це одна з найбільш агресивних хвороб, від якої зрілі рослини можуть загинути за лічені дні. Спори цієї грибкової хвороби зберігаються у ґрунті та розносяться з вітром або краплями дощу.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Секрети вирощування томатів та догляду за ними
Українці вже звикли, що у вирощування помідорів від посадки у відкритий ґрунт до періоду збору соковитих плодів закладено чимало праці. Спершу ми милуємося першими листочками на розсаді, коли за вікном ще ні травинки, й уявляємо майбутні салати, соки, консервацію. Потім починається догляд і полив, підживлення та обприскування.
Ми добре знаємо, що культура ця вибаглива й просто так урожаєм не віддячує. Тож аби мати гарантію, що зусилля окупляться сторицею, варто дотримуватись агротехніки вирощування томатів. Тому розповім про основні етапи догляду рослин, які краще не пропускати, та дам поради, як уникнути поширених помилок.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Система захисту томатів
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити томати від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.