Як правильно обрізати грушу: технологія та терміни

Обрізка груші | Як обрізати грушу | Аптека садівника
Провідний експерт

Обрізка груші – найменш клопітна справа для садівника. Це дерево росте прекрасно і без обрізки, але для хорошого врожаю гілки час від часу треба вкорочувати. Якщо ви задаєтесь питанням, як обрізати грушу та коли, кращий час для цього – рано навесні.

Обрізка груші | Як обрізати грушу | Аптека садівника

Обрізка груші – найменш клопітна справа для садівника. Це дерево росте прекрасно і без обрізки, але для хорошого врожаю гілки час від часу треба вкорочувати. Якщо ви задаєтесь питанням, як обрізати грушу та коли, кращий час для цього – рано навесні.

Більшість груш – сильнорослі, міцні дерева, тому важливо контролювати висоту грушевого дерева до 4–4,5 м. А вже після досягнення грушею потрібної висоти можна розслабитися і приблизно років 30 збирати щорічні врожаї.

 

 

Обрізка груші навесні

Оскільки крона у груші від природи ярусна, то особливих зусиль, щоб її підтримувати, не потрібно. Але обрізку груші все таки варто проводити, починаючи з другого року життя саджанця. Час для цих робіт – рання весна, коли зійшов сніг, але ще не прокинулися бруньки.

При посадці саджанця першого року життя (пагону без гілок) – його вкорочують на рівні 60 см. Якщо саджанець-дворічка, із 3–5 гілками, їх треба вкоротити разом із верхівкою на чверть перед бруньками. Обрізка в обох випадках викличе розгалуження – виростуть перші гілки, а на цих скелетних гілках першого ярусу утворяться напівскелетні.

Наступного року гілки другого ярусу вкорочують на 5–6 см, а першого – на 4–5, щоб нижні виявилися трохи довшими. Верхівку знов зрізують на 25 см. В цей час також обрізують усі вертикальні прирости, на яких не утворюються плоди.

Якщо якогось року на гілках утвориться багато вертикальних приростів (вовчків), значить груша взимку підмерзла. Із вовчків за потреби вирощують нові гілки, обрізуючи їх так, щоб вони росли горизонтально.

Формування крони груші закінчують на 6–7 рік. В цей час закладаються основні плодоносні гілки, на яких періодично видаляють однорічний приріст.

Детальніше технологія обрізки дерев описана у статті тут.

Розріджено-ярусна крона – найбільш поширена форма груш нарівні з яблунями. Вона передбачає відстань між деревами при посадці 3–4 м. Такі дерева мають вигляд кулі або широкої піраміди.

Після обрізки зазвичай проводять профілактичну обробку дерев від хвороб та шкідників, про це ви можете прочитати тут.

 

Обрізка груш влітку та восени

Якщо завдяки підживленню і поливу на груші надто сильно ростуть вертикальні прирости, які загущують крону, їх зрізують секатором улітку. Також у червні проводять пінцировку однорічних бічних приростів: відщипують верхівки цих гілочок. Як і на інших плодових деревах, ця літня процедура сприяє закладанню більшої кількості плодових бруньок на наступний рік.

Восени грушу обрізають у санітарних цілях: видаляють сухі, поламані та хворі гілки. Раджу робити осінню обрізку груші у жовтні, щоб до морозів місця зрізів встигли загоїтись. Обов’язково через 3–4 дні обробіть зрізи олійною фарбою або садовим варом, який попередньо розігрійте на водяній бані.

 

Омолодження старих груш

Якщо груша виросла заввишки з тополю (зазвичай дуже високі зимові сорти), значить пізно почали вкорочувати верхівку. Спинити ріст дерева можна в перші роки, перевівши центральний пагін (провідник) на конкуруючий, а провідник обрізавши на кільце.

Кільце – це наплив кори на межі стовбура і гілки. Зріз «на кільце» – це зріз під нуль, але сам наплив (кільце) залишають.

Якщо вашому дереву вже років 15, і воно височіє на 8–10 метрів, ще є шанс зробити його крону більш компактною.

До формування крони старої груші краще приступити ранньої весни, адже така обрізка восени може надто травмувати дерево, і воно може взимку вимерзнути.

Найперше зрізуємо усю поросль зі стовбура на кільце. Якщо на скелетних гілках чи корі стовбура є рани, їх слід зачистити гострим ножем та обробити садовим варом. Верхівку дерева спилюємо на третину. Якщо дерево було заввишки 6–7 м, зріжте його на 2–2,5 м. Якщо вище – на 3 м.

Також слід спиляти й вертикальні гілки.

У старих груш плодоносні гілки зазвичай зосереджені ближче до верхівки, а нижні гілки звисають вниз майже без груш. Деякі садівники просто зрізають ці гілки, перетворюючи свої дерева на недосяжні пальми, тоді як нижні гілки цілком можна омолодити.

Необхідно зрізати 4–6 приростів минулих років. Під час цієї обрізки вкорочується щонайменше на третину й стара гілка. Іноді буває, що нижні гілки дуже сильно відросли донизу. Вкоротіть їх так, щоб до ґрунту залишалось принаймні 0,5 м.

Якщо груша не занадто висока, але достатньо стара, зробіть капітальне прорідження. Зріжте половину приростів минулорічних та позаминулорічних гілок. Загалом гілки вкоротіть на третину. Омолодження груші призведе до утворення багатьох молодих приростів. Якщо у кроні є «пробіли», деякі прирости можна залишити, але вертикальні та кущові слід видалити на кільце.

 

Крона груш «пальметта»

Одним із цікавих способів формування крони, який дуже популярний у декоративних садах, є пальметта. У перекладі це слово означає візерунок, який нагадує пальмове листя. Деревце з такою кроною подібне на розчепірену долоньку: помітна кожна гілка, все дерево рівномірно освітлене та продувається вітром. Такої крони досягають, залишаючи кілька міцних гілок і обережно відгинаючи їх у сторони, зазвичай під кутом 45°. Решту гілок видаляють на кільце. Також можна формувати пальметту на шпалері.

Замість шпалери можна використовувати паркан або стіну, бажано не на північній стороні. Пальмети дозволяють заощадити місце на ділянці, оскільки дерева можуть рости через метр один від одного. При цьому гілки буквально ломитимуться від плодів. Крони у формі пальмети дуже зручно обробляти, вони мало чутливі до хвороб.

Найпростіший вид пальметти на груші – дві гілки на ярусі. Низькорослі груші у формі пальметти зазвичай залишають заввишки 3 м, сильнорослі – до 4 м. На формування такої крони йде 6–7 років.

 

Отже, обрізка важлива насамперед для обмеження висоти дерева, щоб за грушею було легше доглядати. Також без своєчасної обрізки неможливий великий урожай груш, а санітарна обрізка восени вбереже плодове дерево від хвороб і шкідників.

Сподіваюся, мої поради допоможуть вам правильно обрізати грушу, формувати її крону і збирати соковиті плоди.

Також вам може бути цікаво:
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.