Обрізка груші: правильна технологія та терміни

Обрізка груші | Як обрізати грушу | Аптека садівника
Провідний експерт

Обрізка груші – найменш клопітна справа для садівника. Це дерево росте прекрасно і без обрізки, але для хорошого врожаю гілки час від часу треба вкорочувати. Якщо ви задаєтесь питанням, як обрізати грушу та коли, кращий час для цього – рано навесні.

Більшість груш – сильнорослі, міцні дерева, тому важливо контролювати висоту грушевого дерева до 4–4,5 м. А вже після досягнення грушею потрібної висоти можна розслабитися і приблизно років 30 збирати щорічні врожаї.

Обрізка груші | Як обрізати грушу | Аптека садівника

Обрізка груші навесні

Оскільки крона у груші від природи ярусна, то особливих зусиль, щоб її підтримувати, не потрібно. Але обрізку груші все таки варто проводити, починаючи з другого року життя саджанця. Час для цих робіт – рання весна, коли зійшов сніг, але ще не прокинулися бруньки.

При посадці саджанця першого року життя (пагону без гілок) – його вкорочують на рівні 60 см. Якщо саджанець-дворічка, із 3–5 гілками, їх треба вкоротити разом із верхівкою на чверть перед бруньками. Обрізка в обох випадках викличе розгалуження – виростуть перші гілки, а на цих скелетних гілках першого ярусу утворяться напівскелетні.

Наступного року гілки другого ярусу вкорочують на 5–6 см, а першого – на 4–5, щоб нижні виявилися трохи довшими. Верхівку знов зрізують на 25 см. В цей час також обрізують усі вертикальні прирости, на яких не утворюються плоди.

Якщо якогось року на гілках утвориться багато вертикальних приростів (вовчків), значить груша взимку підмерзла. Із вовчків за потреби вирощують нові гілки, обрізуючи їх так, щоб вони росли горизонтально.

Формування крони груші закінчують на 6–7 рік. В цей час закладаються основні плодоносні гілки, на яких періодично видаляють однорічний приріст.

Детальніше технологія обрізки дерев описана у статті тут.

Розріджено-ярусна крона – найбільш поширена форма груш нарівні з яблунями. Вона передбачає відстань між деревами при посадці 3–4 м. Такі дерева мають вигляд кулі або широкої піраміди.

Після обрізки зазвичай проводять профілактичну обробку дерев від хвороб та шкідників, про це ви можете прочитати тут.

Обрізка груш влітку та восени

Якщо завдяки підживленню і поливу на груші надто сильно ростуть вертикальні прирости, які загущують крону, їх зрізують секатором улітку. Також у червні проводять пінцировку однорічних бічних приростів: відщипують верхівки цих гілочок. Як і на інших плодових деревах, ця літня процедура сприяє закладанню більшої кількості плодових бруньок на наступний рік.

Восени грушу обрізають у санітарних цілях: видаляють сухі, поламані та хворі гілки. Раджу робити осінню обрізку груші у жовтні, щоб до морозів місця зрізів встигли загоїтись. Обов’язково через 3–4 дні обробіть зрізи олійною фарбою або садовим варом, який попередньо розігрійте на водяній бані.

Омолодження старих груш

Якщо груша виросла заввишки з тополю (зазвичай дуже високі зимові сорти), значить пізно почали вкорочувати верхівку. Спинити ріст дерева можна в перші роки, перевівши центральний пагін (провідник) на конкуруючий, а провідник обрізавши на кільце.

Кільце – це наплив кори на межі стовбура і гілки. Зріз «на кільце» – це зріз під нуль, але сам наплив (кільце) залишають.

Якщо вашому дереву вже років 15, і воно височіє на 8–10 метрів, ще є шанс зробити його крону більш компактною.

До формування крони старої груші краще приступити ранньої весни, адже така обрізка восени може надто травмувати дерево, і воно може взимку вимерзнути.

Найперше зрізуємо усю поросль зі стовбура на кільце. Якщо на скелетних гілках чи корі стовбура є рани, їх слід зачистити гострим ножем та обробити садовим варом. Верхівку дерева спилюємо на третину. Якщо дерево було заввишки 6–7 м, зріжте його на 2–2,5 м. Якщо вище – на 3 м.

Також слід спиляти й вертикальні гілки.

У старих груш плодоносні гілки зазвичай зосереджені ближче до верхівки, а нижні гілки звисають вниз майже без груш. Деякі садівники просто зрізають ці гілки, перетворюючи свої дерева на недосяжні пальми, тоді як нижні гілки цілком можна омолодити.

Необхідно зрізати 4–6 приростів минулих років. Під час цієї обрізки вкорочується щонайменше на третину й стара гілка. Іноді буває, що нижні гілки дуже сильно відросли донизу. Вкоротіть їх так, щоб до ґрунту залишалось принаймні 0,5 м.

Якщо груша не занадто висока, але достатньо стара, зробіть капітальне прорідження. Зріжте половину приростів минулорічних та позаминулорічних гілок. Загалом гілки вкоротіть на третину. Омолодження груші призведе до утворення багатьох молодих приростів. Якщо у кроні є «пробіли», деякі прирости можна залишити, але вертикальні та кущові слід видалити на кільце.

Крона груш «пальметта»

Одним із цікавих способів формування крони, який дуже популярний у декоративних садах, є пальметта. У перекладі це слово означає візерунок, який нагадує пальмове листя. Деревце з такою кроною подібне на розчепірену долоньку: помітна кожна гілка, все дерево рівномірно освітлене та продувається вітром. Такої крони досягають, залишаючи кілька міцних гілок і обережно відгинаючи їх у сторони, зазвичай під кутом 45°. Решту гілок видаляють на кільце. Також можна формувати пальметту на шпалері.

Замість шпалери можна використовувати паркан або стіну, бажано не на північній стороні. Пальмети дозволяють заощадити місце на ділянці, оскільки дерева можуть рости через метр один від одного. При цьому гілки буквально ломитимуться від плодів. Крони у формі пальмети дуже зручно обробляти, вони мало чутливі до хвороб.

Найпростіший вид пальметти на груші – дві гілки на ярусі. Низькорослі груші у формі пальметти зазвичай залишають заввишки 3 м, сильнорослі – до 4 м. На формування такої крони йде 6–7 років.

Отже, обрізка важлива насамперед для обмеження висоти дерева, щоб за грушею було легше доглядати. Також без своєчасної обрізки неможливий великий урожай груш, а санітарна обрізка восени вбереже плодове дерево від хвороб і шкідників.

Сподіваюся, мої поради допоможуть вам правильно обрізати грушу, формувати її крону і збирати соковиті плоди.

Супутні товари
Гарт 30 г
42.00 грн
Захват Ойл 500 мл
147.00 грн
Віоліс 1 л
595.00 грн
Страж 3 мл
12.00 грн
Гудвін 25 мл
50.00 грн
Туріл
17.00 грн
Захисник 30 мл
25.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем
9.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Щеплення дерев – як отримати різні сорти на одному дереві
Коли та як прищеплювати дерева в саду – улюблена тема бесіди у садівників-початківців. Мене з братом батько навчив цьому ще в дитинстві. Повірте, спостерігати, як приживається нова гілка на дереві – одна з найбільших втіх господаря. Щеплення садових дерев роблять для того, щоб на дикоростучому, несортовому дереві виростити сортове або на одному сортовому дереві мати гілки іншого сорту та отримати від них урожай. Існують різні способи щеплення: окулірування, копулювання, щеплення гілкою в крону, у стовбур або пеньок.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Боротьба зі шкідниками в саду
Шкідники саду – головний біль кожного садівника. Якщо хвороби можна попередити та вилікувати, то листовійка, довгоносик, попелиця, мурахи, короїд, склівка запросто переселяться із сусіднього саду, навіть якщо до цього ви від них обробили всі свої дерева. Захистити сад можливо, якщо підійти до проблеми комплексно.
Відразу зауважу, що обприскування попелом, мідним купоросом, сечовиною не ефективно в боротьбі з комахами. Липучі приманки для комах також не в змозі захистити весь сад від шкідників, але зменшують їхню кількість на окремих деревах.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Догляд за садом: які роботи необхідні деревам
Мене завжди дивувало, що деякі сільські мешканці не замислюються про догляд за плодовими деревами. Наче вважають, що полив, обробка, мульчування дерев – зайві клопоти, достатньо побілити стовбури та обрізати сухі гілки. А от міські жителі, вивчаючи садівництво з нуля, мають неабиякі успіхи в цій справі.
Нижче в статті я розповім про основні етапи догляду за садом, починаючи з ранньої весни до пізньої осені.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Хвороби плодових дерев: від парші до моніліозу
Розібратися в тому, які хвороби дерев найчастіше бувають в саду, непросто. Садівник розуміє, що прийшла хвороба, коли виникають плями на листі, жовтіє листя або з’являється гниль на плодах. Найчастіші питання, які я чую від дачників – чим лікувати плодові дерева, щоб не втратити урожай та які методи боротьби з хворобами застосовувати? Нижче я розповім, за якими ознаками визначати хвороби плодових дерев і що робити, коли діагноз дереву вже поставлено.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Фунгіциди для саду: як лікувати дерева від грибків

Застосування фунгіцидів – невід’ємна частина роботи садівника, бо хвороб плодових дерев, на жаль, чимало і боротися тільки народними методами у важких випадках не можна.

Як неможливо виробити абсолютний імунітет до грипу, так не можна зроби сад невразливим до грибків, спори яких розносяться вітром та комахами. Проте, якщо ви беретеся до садівництва з усією відповідальністю й готові турбуватися про дерева, як про своїх дітей, мороки із хворобами у вас із кожним роком буде все менше. Системні фунгіциди для саду – найкращі у цьому помічники.

Основні умови для розвитку грибкових хвороб: загущеність посадок, нестача фосфору й калію, нерегулярний поверхневий полив, несвоєчасне просапування бур’янів та обрізка, невідповідність кислотності ґрунту потребам культури.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Відео: рятуємо коріння молодих дерев від хрущів
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Обрізка дерев у саду: навіщо формувати крону
Хочете мати здоровий урожайний сад, а не чагарник – поцікавтесь у досвідченого садівника, як правильно обрізати дерева. Якщо ваші дерева не знають, що таке сформована крона, подивіться на запущені колишні колгоспні сади. Такі самі дерева ростимуть і у вас через десяток років.
Обрізка плодових дерев необхідна, щоб прискорити плодоношення яблунь, слив, вишень, а також збільшити урожаї і вберегти дерева від хвороб.
Що більше фруктових дерев ви вирощуєте, то більше часу відводьте для ретельної їхньої обрізки. Надто слабка, як і надто сильна обрізка відкладає плодоношення. У першому випадку дерево витрачає забагато сил на утворення листя, у другому – вегетативної маси навпаки бракує для утворення квітів та ягід.
Тож давайте розберемось з основними принципами обрізки плодових дерев.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Обприскування дерев навесні – боротьба з хворобами і шкідниками
Коли обприскувати дерева і чим обробити сад від короїдів, попелиці, гусениць та різних грибкових хвороб, цікавить кожного господаря. Найкращий для цього час – ранньої весни, до розпускання бруньок, оскільки в даний період важливо провести оприскування проти зимуючих шкідників та збудників хвороб.
Отже, обробка саду навесні зводиться до обприскування гілок та нанесення лікувальних сумішей на кору.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Відео: обробка дерев під час цвітіння
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Бордоська суміш: як застосовувати розчин зі столітньою репутацією

Бордоська рідина – найпопулярніший протигрибковий засіб серед українських городників. Його винайшли близько 100 років тому у французькому місті Бордо. Ця рідина містить мідь та вапно, що разом діють ефективіше проти грибкових інфекцій на майже всіх садових та городніх культурах і квітах.

Секрет ефективності речовини – протигрибкова дія міді. Деякі городники навіть протикають мідними дротами стебла томатів, вірячи у цілющу дію цього елемента. За умови дотримання технології приготування бордоської рідини та використання у сприятливий час захисний ефект триває до місяця, хоча досвідчені городники радять повторювати обробки кожні два тижні.

Є думка, що сполуки міді здатні до місяця захищати рослину також і від деяких шкідників, наприклад, хрущів, дротяників та попелиці.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Догляд за садом

Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт Сайенс Парк».

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту зерняткових культур (яблуня, груша, айва)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту кісточкових культур (вишня, черешня, слива)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту кісточкових культур (абрикос, персик, нектарин)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.