Догляд за черешнею

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Як доглядати за черешнею, щоб вона гарно росла і рясно родила? Догляд за черешнею має свої тонкощі, бо на мою думку, це доволі своєрідне дерево. Дізнайтеся про особливості обробки, поливу та запилення черешні, яка обдаровує нас такими смачними й корисними ягідками.

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника

Як доглядати за черешнею, щоб вона гарно росла і рясно родила? Догляд за черешнею має свої тонкощі, бо на мою думку, це доволі своєрідне дерево. Дізнайтеся про особливості обробки, поливу та запилення черешні, яка обдаровує нас такими смачними й корисними ягідками.

 

Полив черешні

Черешня не любить застою води, втім під час цвітіння й формування плодів дуже потребує поливу. Від початку травня до дозрівання ягід поливайте дерево раз на 10 днів по кілька відер так, щоб земля промокла на 40 см углиб. Полив припиніть за два тижні до збору врожаю, щоб ягоди не потріскались і не стали середовищем для розвитку спор хвороб.

Можна продовжити полив після збору ягід, особливо в посушливу осінь. І моя вам порада – добряче полийте черешню восени у жовтні-листопаді, якщо не було тривалих дощів. Це потрібно для того, щоб наситити рослину перед зимою, щоб дерева не повимерзали.

 

Обрізка черешні

Догляд за черешнею включає щорічну обрізку. Обрізка черешні потрібна, щоб розрідити крону та стримати ріст верхівки.

Перші чотири роки скелетні гілки формують так, щоб їх довжина не перевищувала 4 метри. Верхівку зупиняють на висоті 3,5 м, принаймні на 20 см вище за інші гілки.

Як цікавитеся обрізкою дерев у саду, можете прочитати нашу статтю.

Оскільки всі цьогорічні горизонтальні прирости можуть бути плодоносними наступного року, обрізати їх слід дуже обережно. Сильні прирости вкорочують до першої бруньки чи бокової гілочки. Також влітку можна зробити пінцировку – відщипнути ніжну зелену верхівку пагонів, щоб прибрати точку росту. Це допоможе закладці більшої кількості плодових гілок.

 

Добриво для черешні

Навесні в перші роки після посадки саджанець підживлюють азотним добривом, щоб стимулювати ріст зеленої маси. Ранньої весни навколо дерева заробляють від 100 до 300 г карбаміду (залежно від віку дерева) у землю на глибину 10 см. Потім підживлення повторюють у травні, поливаючи двічі-тричі сечовиною (30 г на 10 л води). Найкраще добриво для черешні – калійно-фосфорне (300 г суперфосфату та 100 г сірчанокислого калію), яке розкидають в канавки на відстані 1–1,5 м від стовбура. Якщо дерево доросле і вже радувало вас плодами, сечовину вносять тільки ранньої весни, а осінні мінеральні добрива збільшують на 100 г. Через рік восени у пристовбурні кола розкладають 4–5 відер перегною. Раз на 5 років вапнують землю доломітовим борошном (до 0,5 кг на м кв.). Такий догляд за черешнею гарантує здоров’я й довголіття дерева.

 

Обробка черешні від шкідників та хвороб

Порівняно з вишнею черешня менш уразлива до хвороб типу моніліоз і кокомікоз; більш стійка до шкідників. Якщо ґрунт не важкий, без застою води, черешня роками може рости здоровою. Втім, профілактична обробка ніколи не завадить.


Про хвороби черешні можна більше дізнатися тут.

Від кокомікозу, клястероспоріозу, моніліозу та плодової гнилі перед та після цвітіння обробляють 1% бордоською рідиною, а по сплячих бруньках ранньої весни – 3%. Також можна використати спеціальні фунгіциди, наприклад, Гарт, Страж, Захисник.

Частіше черешневе дерево потерпає від шкідників: попелиці, листовійки, вишневої мухи, брунькових довгоносиків. Личинки й дорослі шкідники їдять молоді листочки, квіти та ягоди. Також чимало клопоту завдають короїди, різноманітні молі, кліщі. Від всього цього засилля шкідників треба обробити дерева 7–8 разів за сезон, зважаючи на стан дерева. Найважливіша обробка – весняна (по сплячих бруньках, у період розпукування бруньок, бутонізації, після цвітіння. Ранньовесняну обробку проводять сечовиною і залізним купоросом у пропорції 500 г на 10 л води та 3% бордоською рідиною. Серед спеціальних препаратів раджу обприскувати інсектицидами АТО Жук та Антиколорад Макс, чергуючи їх при обприскуванні з перервою 10–14 днів. Щоб не обробляти двічі, робіть бакові суміші, поєднуючи інсектицид із фунгіцидом.

 

Запилювач для черешні

Важкість отримання рясного урожаю черешні пов’язана з тим, що черешню треба запилювати. Розрізняють самозапильні (самоплідні) та перехреснозапильні сорти. Самозапильні дерева не потребують пилку з квітів іншого дерева, адже запилення відбувається ще в закритій квітці. Кількість ягід у самозапильних сортів залежить від сорту, тому обирайте ті, які за характеристиками підходять до вашого регіону.

Перехреснозапильні сорти для запилення потребують пилку квіток іншого сорту, ось тут і знадобляться різні сорти. Зазвичай до кожного несамозапильного сорту вказані найкращі сорти-запилювачі. Важливо пам’ятати, що цвітіння обох дерев має збігатися в часі й вони мають рости один від одного в межах 5 метрів. Також черешню добре запилюють більшість сортів вишні. Лише декілька сортів вишні можуть збільшити врожай черешні, наприклад Любська.

Втім, простий спосіб запилення – щеплення гілочок потрібного сорту на той сорт, який потребує пари. Розмноження черешні щепленням різноманітить урожай та економить місце в саду.

 

Догляд за черешнею восени

Як поливати та підживлювати навесні, я розповів вище. Восени добре провести санітарну обрізку. Для цього обрізають усі поламані й хворі гілки, після чого обробляють від хвороб і шкідників. Перекопують пристовбурні кола, щоб знищити личинки й лялечки комах. На зиму також можна побілити стовбури вапном, щоб понищити зимуючих під корою шкідників та захистити кору від сонячних опіків у мороз.

Деякі сорти черешні живуть до 80 років, але щоб дожити до такого поважного віку, їм потрібен хороший догляд. Рекомендую всім опанувати догляд за черешнею, щоб радіти смачному врожаю довелось не тільки вам, а вашим дітям та онукам!

Також вам може бути цікаво:
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
елекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.