Догляд за черешнею

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Як доглядати за черешнею, щоб вона гарно росла і рясно родила? Догляд за черешнею має свої тонкощі, бо на мою думку, це доволі своєрідне дерево. Дізнайтеся про особливості обробки, поливу та запилення черешні, яка обдаровує нас такими смачними й корисними ягідками.

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника

Полив черешні

Черешня не любить застою води, втім під час цвітіння й формування плодів дуже потребує поливу. Від початку травня до дозрівання ягід поливайте дерево раз на 10 днів по кілька відер так, щоб земля промокла на 40 см углиб. Полив припиніть за два тижні до збору врожаю, щоб ягоди не потріскались і не стали середовищем для розвитку спор хвороб.

Можна продовжити полив після збору ягід, особливо в посушливу осінь. І моя вам порада – добряче полийте черешню восени у жовтні-листопаді, якщо не було тривалих дощів. Це потрібно для того, щоб наситити рослину перед зимою, щоб дерева не повимерзали.

Обрізка черешні

Догляд за черешнею включає щорічну обрізку. Обрізка черешні потрібна, щоб розрідити крону та стримати ріст верхівки.  

Перші чотири роки скелетні гілки формують так, щоб їх довжина не перевищувала 4 метри. Верхівку зупиняють на висоті 3,5 м, принаймні на 20 см вище за інші гілки.

Якщо цікавитеся обрізкою дерев у саду, можете прочитати нашу статтю.

Оскільки всі цьогорічні горизонтальні прирости можуть бути плодоносними наступного року, обрізати їх слід дуже обережно. Сильні прирости вкорочують до першої бруньки чи бокової гілочки. Також влітку можна зробити пінцировку – відщипнути ніжну зелену верхівку пагонів, щоб прибрати точку росту. Це допоможе закладці більшої кількості плодових гілок.

Добриво для черешні

Навесні в перші роки після посадки саджанець підживлюють азотним добривом, щоб стимулювати ріст зеленої маси. Ранньої весни навколо дерева заробляють від 100 до 300 г карбаміду (залежно від віку дерева) у землю на глибину 10 см. Потім підживлення повторюють у травні, поливаючи двічі-тричі сечовиною (30 г на 10 л води). Найкраще добриво для черешні – калійно-фосфорне (300 г суперфосфату та 100 г сірчанокислого калію), яке розкидають в канавки на відстані 1–1,5 м від стовбура. Якщо дерево доросле і вже радувало вас плодами, сечовину вносять тільки ранньої весни, а осінні мінеральні добрива збільшують на 100 г. Через рік восени у пристовбурні кола розкладають 4–5 відер перегною. Раз на 5 років вапнують землю доломітовим борошном (до 0,5 кг на м кв.). Такий догляд за черешнею гарантує здоров’я й довголіття дерева.

Обробка черешні від шкідників та хвороб

Порівняно з вишнею черешня менш уразлива до хвороб типу моніліоз і кокомікоз; більш стійка до шкідників. Якщо ґрунт не важкий, без застою води, черешня роками може рости здоровою. Втім, профілактична обробка ніколи не завадить.

Про хвороби черешні можна більше дізнатися тут.

Від кокомікозу, клястероспоріозу, моніліозу та плодової гнилі перед та після цвітіння обробляють 1% бордоською рідиною, а по сплячих бруньках ранньої весни – 3%. Також можна використати спеціальні фунгіциди, наприклад, Гарт, Страж, Захисник.

Частіше черешневе дерево потерпає від шкідників: попелиці, листовійки, вишневої мухи, брунькових довгоносиків. Личинки й дорослі шкідники їдять молоді листочки, квіти та ягоди. Також чимало клопоту завдають короїди, різноманітні молі, кліщі. Від всього цього засилля шкідників треба обробити дерева 7–8 разів за сезон, зважаючи на стан дерева. Найважливіша обробка – весняна (по сплячих бруньках, у період розпукування бруньок, бутонізації, після цвітіння. Ранньовесняну обробку проводять сечовиною і залізним купоросом у пропорції 500 г на 10 л води та 3% бордоською рідиною. Серед спеціальних препаратів раджу обприскувати інсектицидами АТО Жук та Антиколорад Макс, чергуючи їх при обприскуванні з перервою 10–14 днів. Щоб не обробляти двічі, робіть бакові суміші, поєднуючи інсектицид із фунгіцидом.

Запилювач для черешні

Важкість отримання рясного урожаю черешні пов’язана з тим, що черешню треба запилювати. Розрізняють самозапильні (самоплідні) та перехреснозапильні сорти. Самозапильні дерева не потребують пилку з квітів іншого дерева, адже запилення відбувається ще в закритій квітці. Кількість ягід у самозапильних сортів залежить від сорту, тому обирайте ті, які за характеристиками підходять до вашого регіону.

Перехреснозапильні сорти для запилення потребують пилку квіток іншого сорту, ось тут і знадобляться різні сорти. Зазвичай до кожного несамозапильного сорту вказані найкращі сорти-запилювачі. Важливо пам’ятати, що цвітіння обох дерев має збігатися в часі й вони мають рости один від одного в межах 5 метрів. Також черешню добре запилюють більшість сортів вишні. Лише декілька сортів вишні можуть збільшити врожай черешні, наприклад Любська.

Втім, простий спосіб запилення – щеплення гілочок потрібного сорту на той сорт, який потребує пари. Розмноження черешні щепленням різноманітить урожай та економить місце в саду.

Догляд за черешнею восени

Як поливати та підживлювати навесні, я розповів вище. Восени добре провести санітарну обрізку. Для цього обрізають усі поламані й хворі гілки, після чого обробляють від хвороб і шкідників. Перекопують пристовбурні кола, щоб знищити личинки й лялечки комах. На зиму також можна побілити стовбури вапном, щоб понищити зимуючих під корою шкідників та захистити кору від сонячних опіків у мороз.

Деякі сорти черешні живуть до 80 років, але щоб дожити до такого поважного віку, їм потрібен хороший догляд. Рекомендую всім опанувати догляд за черешнею, щоб радіти смачному врожаю довелось не тільки вам, а вашим дітям та онукам!

Також вам може бути цікаво:
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Обприскування томатів: все про профілактику
Обприскування томатів – важлива частина догляду за цією культурою, як і позакореневе живлення, яке є профілактикою розвитку хвороб. Основна турбота більшості господарів – обробка томатів від фітофторозу, адже він часто призводить до загибелі цих рослин.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чорна ніжка томатів – як запобігти хворобі
Чорна ніжка томатів знайома всім, хто вирощував розсаду. Це коренева гниль, яка раптово проявляється почорнінням кореневої шийки й виляганням стебел. Коли з’являється чорна ніжка, захист решти розсади стає нагальною проблемою господаря.
Нижче у статті я розповім, як не втратити розсаду з необережності та чим обробити її для профілактики цієї інфекції.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Відео: помідори та інші овочі без бур'янів!
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Вершинна гниль томатів: заходи боротьби із гниллю помідорів
Вершинна гниль, або вершинка, як це захворювання називають городники, виникає на різних сортах помідорів: і на великих крупноплідних, і на видовжених сливочках. І хоча вершинна гниль на помідорах виникає не через інфекцію, це фізіологічна хвороба, однак вона створює умови для розвитку грибків, наприклад, альтернаріозу. Вона здатна знищити практично третину врожаю, спричиняючи усихання м’якоті плодиків, які щойно зав’язались. Ві такої хвороби страждають судини та ускладнюється транспорт поживних елементів по них, зокрема кальцію. При цьому верхівки пагонів як би зупиняються в рості, стають хирлявими.
Нижче я розповім, як позбутися вершинної гнилі на городі.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Розсада помідорів: вирощування від посіву до пересадки в грунт
Всі, хто має бодай маленький клаптик землі, знають про самостійне висівання помідорів на розсаду. Хто не обпікався на купованій розсаді, отримавши замість ранніх низькорослих соковитих сортів пізні двометрові стебла зі сливочками? Тож перше правило городника: сій своє. Власна розсада на підвіконні або в парнику не підведе! Головне – розібратися, коли сіяти помідори та як садити помідори на розсаду.
Здавалося б, нічого складного: посіяв, розсадив, пересадив. Але скільки розчарувань чекатиме на господаря, якщо не підготуватися як слід та не дотримуватися технології вирощування томатів! Ось уже перші сходи, перша пара листочків тішить око, і вже уявляються рекордні плоди на майбутніх могутніх кущах… Але стебельця чомусь ростуть кволі, довгі, бліді. Одразу виникають запитання: як правильно сіяти помідори, як виростити розсаду помідорів, щоб стебла були могутніми і здоровими.
Отож, щоб таке не трапилось із вами, розповім по порядку. Розсада помідорів і її вирощування – не така вже й складна наука!
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Шкідники томатів та боротьба з ними
Коли добросовісний господар помічає перші сліди, які залишають шкідники на помідорах, боротьба з ними виходить на перший план. Поїдене листя – це найменше зло, та більшість комах ціляться на найніжніші частини рослини: зав’язь та цвіт. А які шкідники томатів тільки не зустрічаються: попелиця, гусениці совок, дротяники, личинки хруща й дуже поширений колорадський жук!
Раніше ми писали про передпосадкову обробку корінців розсади від хвороб та шкідників, аби запобігти лиху. Якщо шкоди вже завдано, швидко та ефективно вивести шкідників ви зможете за допомогою моїх порад.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Хвороби томатів та як з ними боротися
Висадка виплеканої розсади у відкритий ґрунт – це завжди невеликий стрес як для рослин, так і для городника. Як тільки рослина приживиться на новому місці, на неї чекають різні шкідники, хвороби помідорів та інфекції у ґрунті тут як тут. Вони тільки й роблять, що чекають сприятливого моменту для атаки. Тож одразу після посадки розсади важливо прискіпливо стежити за будь-якими змінами на томатних грядках.
Давайте розберемося, на що перш за все необхідно звертати увагу та у чому полягає захист помідорів від хвороб, щоб можна було швидко позбутися загрози.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чим підживити томати: народні рецепти та професійні добрива
Кінець травня-початок червня – гаряча пора в садоводів та городників, бо усе розпочинає активний ріст. Одним із найчастіших запитань, з яким до мене звертаються люди в цей час – чим підживити томати після висадки розсади у відкритий ґрунт та в період цвітіння. Бо ж хочеться, щоб і на своєму городі помідорчики мали міцний та здоровий вигляд, не гірше, ніж у сусіда. Навіть у місцевих автобусах часом чую, як жваво селяни та дачники обговорюють «новомодні» рецепти підживлення помідорів дріжджами та цукром, а також – йодом та золою.
Давайте розберемось, чому таке підживлення помідорів припало до душі українцям і в який період росту краще підживлювати томати, щоб не всі соки пішли в листя, а було рясне цвітіння та зав’язування плодів.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чому скручується листя на помідорах
Одне із частих запитань, яке хвилює господарів: чому скручуються листки на розсаді та дорослих кущах помідорів? Можу відповісти, що причин багато. Скручування може бути пов’язано з інфекцією, природними факторами або неправильним доглядом. Підказкою в такому випадку стане напрям, у який скручується листя помідорів – догори чи вниз.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Обережно, фітофтороз томатів!
Коли всі рослини на городі здорові та чудово ростуть – це просто втіха для ока городника. Але на жаль, постійно так не буває, й кожне літо господарі отримують нові виклики. Наприклад, із фітофторозом, який вражає не лише помідори, а й картоплю, баклажани та перець, доводиться боротися регулярно. Це одна з найбільш агресивних хвороб, від якої зрілі рослини можуть загинути за лічені дні. Спори цієї грибкової хвороби зберігаються у ґрунті та розносяться з вітром або краплями дощу.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Секрети вирощування томатів та догляду за ними
Українці вже звикли, що у вирощування помідорів від посадки у відкритий ґрунт до періоду збору соковитих плодів закладено чимало праці. Спершу ми милуємося першими листочками на розсаді, коли за вікном ще ні травинки, й уявляємо майбутні салати, соки, консервацію. Потім починається догляд і полив, підживлення та обприскування.
Ми добре знаємо, що культура ця вибаглива й просто так урожаєм не віддячує. Тож аби мати гарантію, що зусилля окупляться сторицею, варто дотримуватись агротехніки вирощування томатів. Тому розповім про основні етапи догляду рослин, які краще не пропускати, та дам поради, як уникнути поширених помилок.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Система захисту томатів
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити томати від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.