Догляд за черешнею

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Як доглядати за черешнею, щоб вона гарно росла і рясно родила? Догляд за черешнею має свої тонкощі, бо на мою думку, це доволі своєрідне дерево. Дізнайтеся про особливості обробки, поливу та запилення черешні, яка обдаровує нас такими смачними й корисними ягідками.

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника

Полив черешні

Черешня не любить застою води, втім під час цвітіння й формування плодів дуже потребує поливу. Від початку травня до дозрівання ягід поливайте дерево раз на 10 днів по кілька відер так, щоб земля промокла на 40 см углиб. Полив припиніть за два тижні до збору врожаю, щоб ягоди не потріскались і не стали середовищем для розвитку спор хвороб.

Можна продовжити полив після збору ягід, особливо в посушливу осінь. І моя вам порада – добряче полийте черешню восени у жовтні-листопаді, якщо не було тривалих дощів. Це потрібно для того, щоб наситити рослину перед зимою, щоб дерева не повимерзали.

Обрізка черешні

Догляд за черешнею включає щорічну обрізку. Обрізка черешні потрібна, щоб розрідити крону та стримати ріст верхівки.  

Перші чотири роки скелетні гілки формують так, щоб їх довжина не перевищувала 4 метри. Верхівку зупиняють на висоті 3,5 м, принаймні на 20 см вище за інші гілки.

Якщо цікавитеся обрізкою дерев у саду, можете прочитати нашу статтю.

Оскільки всі цьогорічні горизонтальні прирости можуть бути плодоносними наступного року, обрізати їх слід дуже обережно. Сильні прирости вкорочують до першої бруньки чи бокової гілочки. Також влітку можна зробити пінцировку – відщипнути ніжну зелену верхівку пагонів, щоб прибрати точку росту. Це допоможе закладці більшої кількості плодових гілок.

Добриво для черешні

Навесні в перші роки після посадки саджанець підживлюють азотним добривом, щоб стимулювати ріст зеленої маси. Ранньої весни навколо дерева заробляють від 100 до 300 г карбаміду (залежно від віку дерева) у землю на глибину 10 см. Потім підживлення повторюють у травні, поливаючи двічі-тричі сечовиною (30 г на 10 л води). Найкраще добриво для черешні – калійно-фосфорне (300 г суперфосфату та 100 г сірчанокислого калію), яке розкидають в канавки на відстані 1–1,5 м від стовбура. Якщо дерево доросле і вже радувало вас плодами, сечовину вносять тільки ранньої весни, а осінні мінеральні добрива збільшують на 100 г. Через рік восени у пристовбурні кола розкладають 4–5 відер перегною. Раз на 5 років вапнують землю доломітовим борошном (до 0,5 кг на м кв.). Такий догляд за черешнею гарантує здоров’я й довголіття дерева.

Обробка черешні від шкідників та хвороб

Порівняно з вишнею черешня менш уразлива до хвороб типу моніліоз і кокомікоз; більш стійка до шкідників. Якщо ґрунт не важкий, без застою води, черешня роками може рости здоровою. Втім, профілактична обробка ніколи не завадить.

Про хвороби черешні можна більше дізнатися тут.

Від кокомікозу, клястероспоріозу, моніліозу та плодової гнилі перед та після цвітіння обробляють 1% бордоською рідиною, а по сплячих бруньках ранньої весни – 3%. Також можна використати спеціальні фунгіциди, наприклад, Гарт, Страж, Захисник.

Частіше черешневе дерево потерпає від шкідників: попелиці, листовійки, вишневої мухи, брунькових довгоносиків. Личинки й дорослі шкідники їдять молоді листочки, квіти та ягоди. Також чимало клопоту завдають короїди, різноманітні молі, кліщі. Від всього цього засилля шкідників треба обробити дерева 7–8 разів за сезон, зважаючи на стан дерева. Найважливіша обробка – весняна (по сплячих бруньках, у період розпукування бруньок, бутонізації, після цвітіння. Ранньовесняну обробку проводять сечовиною і залізним купоросом у пропорції 500 г на 10 л води та 3% бордоською рідиною. Серед спеціальних препаратів раджу обприскувати інсектицидами АТО Жук та Антиколорад Макс, чергуючи їх при обприскуванні з перервою 10–14 днів. Щоб не обробляти двічі, робіть бакові суміші, поєднуючи інсектицид із фунгіцидом.

Запилювач для черешні

Важкість отримання рясного урожаю черешні пов’язана з тим, що черешню треба запилювати. Розрізняють самозапильні (самоплідні) та перехреснозапильні сорти. Самозапильні дерева не потребують пилку з квітів іншого дерева, адже запилення відбувається ще в закритій квітці. Кількість ягід у самозапильних сортів залежить від сорту, тому обирайте ті, які за характеристиками підходять до вашого регіону.

Перехреснозапильні сорти для запилення потребують пилку квіток іншого сорту, ось тут і знадобляться різні сорти. Зазвичай до кожного несамозапильного сорту вказані найкращі сорти-запилювачі. Важливо пам’ятати, що цвітіння обох дерев має збігатися в часі й вони мають рости один від одного в межах 5 метрів. Також черешню добре запилюють більшість сортів вишні. Лише декілька сортів вишні можуть збільшити врожай черешні, наприклад Любська.

Втім, простий спосіб запилення – щеплення гілочок потрібного сорту на той сорт, який потребує пари. Розмноження черешні щепленням різноманітить урожай та економить місце в саду.

Догляд за черешнею восени

Як поливати та підживлювати навесні, я розповів вище. Восени добре провести санітарну обрізку. Для цього обрізають усі поламані й хворі гілки, після чого обробляють від хвороб і шкідників. Перекопують пристовбурні кола, щоб знищити личинки й лялечки комах. На зиму також можна побілити стовбури вапном, щоб понищити зимуючих під корою шкідників та захистити кору від сонячних опіків у мороз.

Деякі сорти черешні живуть до 80 років, але щоб дожити до такого поважного віку, їм потрібен хороший догляд. Рекомендую всім опанувати догляд за черешнею, щоб радіти смачному врожаю довелось не тільки вам, а вашим дітям та онукам!

Супутні товари
Гарт 30 г
42.00 грн
Захисник 30 мл
25.00 грн
Страж 3 мл
12.00 грн
Захват Ойл 500 мл
147.00 грн
АТО Жук 15 мл
45.00 грн
Антиколорад Макс 10 мл
33.00 грн
Туріл
17.00 грн
Віоліс 1 л
595.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Щеплення дерев – як отримати різні сорти на одному дереві
Коли та як прищеплювати дерева в саду – улюблена тема бесіди у садівників-початківців. Мене з братом батько навчив цьому ще в дитинстві. Повірте, спостерігати, як приживається нова гілка на дереві – одна з найбільших втіх господаря. Щеплення садових дерев роблять для того, щоб на дикоростучому, несортовому дереві виростити сортове або на одному сортовому дереві мати гілки іншого сорту та отримати від них урожай. Існують різні способи щеплення: окулірування, копулювання, щеплення гілкою в крону, у стовбур або пеньок.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Боротьба зі шкідниками в саду
Шкідники саду – головний біль кожного садівника. Якщо хвороби можна попередити та вилікувати, то листовійка, довгоносик, попелиця, мурахи, короїд, склівка запросто переселяться із сусіднього саду, навіть якщо до цього ви від них обробили всі свої дерева. Захистити сад можливо, якщо підійти до проблеми комплексно.
Відразу зауважу, що обприскування попелом, мідним купоросом, сечовиною не ефективно в боротьбі з комахами. Липучі приманки для комах також не в змозі захистити весь сад від шкідників, але зменшують їхню кількість на окремих деревах.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Догляд за садом: які роботи необхідні деревам
Мене завжди дивувало, що деякі сільські мешканці не замислюються про догляд за плодовими деревами. Наче вважають, що полив, обробка, мульчування дерев – зайві клопоти, достатньо побілити стовбури та обрізати сухі гілки. А от міські жителі, вивчаючи садівництво з нуля, мають неабиякі успіхи в цій справі.
Нижче в статті я розповім про основні етапи догляду за садом, починаючи з ранньої весни до пізньої осені.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Хвороби плодових дерев: від парші до моніліозу
Розібратися в тому, які хвороби дерев найчастіше бувають в саду, непросто. Садівник розуміє, що прийшла хвороба, коли виникають плями на листі, жовтіє листя або з’являється гниль на плодах. Найчастіші питання, які я чую від дачників – чим лікувати плодові дерева, щоб не втратити урожай та які методи боротьби з хворобами застосовувати? Нижче я розповім, за якими ознаками визначати хвороби плодових дерев і що робити, коли діагноз дереву вже поставлено.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Фунгіциди для саду: як лікувати дерева від грибків

Застосування фунгіцидів – невід’ємна частина роботи садівника, бо хвороб плодових дерев, на жаль, чимало і боротися тільки народними методами у важких випадках не можна.

Як неможливо виробити абсолютний імунітет до грипу, так не можна зроби сад невразливим до грибків, спори яких розносяться вітром та комахами. Проте, якщо ви беретеся до садівництва з усією відповідальністю й готові турбуватися про дерева, як про своїх дітей, мороки із хворобами у вас із кожним роком буде все менше. Системні фунгіциди для саду – найкращі у цьому помічники.

Основні умови для розвитку грибкових хвороб: загущеність посадок, нестача фосфору й калію, нерегулярний поверхневий полив, несвоєчасне просапування бур’янів та обрізка, невідповідність кислотності ґрунту потребам культури.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Відео: рятуємо коріння молодих дерев від хрущів
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Обрізка дерев у саду: навіщо формувати крону
Хочете мати здоровий урожайний сад, а не чагарник – поцікавтесь у досвідченого садівника, як правильно обрізати дерева. Якщо ваші дерева не знають, що таке сформована крона, подивіться на запущені колишні колгоспні сади. Такі самі дерева ростимуть і у вас через десяток років.
Обрізка плодових дерев необхідна, щоб прискорити плодоношення яблунь, слив, вишень, а також збільшити урожаї і вберегти дерева від хвороб.
Що більше фруктових дерев ви вирощуєте, то більше часу відводьте для ретельної їхньої обрізки. Надто слабка, як і надто сильна обрізка відкладає плодоношення. У першому випадку дерево витрачає забагато сил на утворення листя, у другому – вегетативної маси навпаки бракує для утворення квітів та ягід.
Тож давайте розберемось з основними принципами обрізки плодових дерев.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Обприскування дерев навесні – боротьба з хворобами і шкідниками
Коли обприскувати дерева і чим обробити сад від короїдів, попелиці, гусениць та різних грибкових хвороб, цікавить кожного господаря. Найкращий для цього час – ранньої весни, до розпускання бруньок, оскільки в даний період важливо провести оприскування проти зимуючих шкідників та збудників хвороб.
Отже, обробка саду навесні зводиться до обприскування гілок та нанесення лікувальних сумішей на кору.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Відео: обробка дерев під час цвітіння
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Бордоська суміш: як застосовувати розчин зі столітньою репутацією

Бордоська рідина – найпопулярніший протигрибковий засіб серед українських городників. Його винайшли близько 100 років тому у французькому місті Бордо. Ця рідина містить мідь та вапно, що разом діють ефективіше проти грибкових інфекцій на майже всіх садових та городніх культурах і квітах.

Секрет ефективності речовини – протигрибкова дія міді. Деякі городники навіть протикають мідними дротами стебла томатів, вірячи у цілющу дію цього елемента. За умови дотримання технології приготування бордоської рідини та використання у сприятливий час захисний ефект триває до місяця, хоча досвідчені городники радять повторювати обробки кожні два тижні.

Є думка, що сполуки міді здатні до місяця захищати рослину також і від деяких шкідників, наприклад, хрущів, дротяників та попелиці.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Догляд за садом

Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт Сайенс Парк».

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту зерняткових культур (яблуня, груша, айва)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту кісточкових культур (вишня, черешня, слива)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту кісточкових культур (абрикос, персик, нектарин)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.