Догляд за черешнею

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Як доглядати за черешнею, щоб вона гарно росла і рясно родила? Догляд за черешнею має свої тонкощі, бо на мою думку, це доволі своєрідне дерево. Дізнайтеся про особливості обробки, поливу та запилення черешні, яка обдаровує нас такими смачними й корисними ягідками.

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника

Як доглядати за черешнею, щоб вона гарно росла і рясно родила? Догляд за черешнею має свої тонкощі, бо на мою думку, це доволі своєрідне дерево. Дізнайтеся про особливості обробки, поливу та запилення черешні, яка обдаровує нас такими смачними й корисними ягідками.

 

Полив черешні

Черешня не любить застою води, втім під час цвітіння й формування плодів дуже потребує поливу. Від початку травня до дозрівання ягід поливайте дерево раз на 10 днів по кілька відер так, щоб земля промокла на 40 см углиб. Полив припиніть за два тижні до збору врожаю, щоб ягоди не потріскались і не стали середовищем для розвитку спор хвороб.

Можна продовжити полив після збору ягід, особливо в посушливу осінь. І моя вам порада – добряче полийте черешню восени у жовтні-листопаді, якщо не було тривалих дощів. Це потрібно для того, щоб наситити рослину перед зимою, щоб дерева не повимерзали.

 

Обрізка черешні

Догляд за черешнею включає щорічну обрізку. Обрізка черешні потрібна, щоб розрідити крону та стримати ріст верхівки.

Перші чотири роки скелетні гілки формують так, щоб їх довжина не перевищувала 4 метри. Верхівку зупиняють на висоті 3,5 м, принаймні на 20 см вище за інші гілки.

Як цікавитеся обрізкою дерев у саду, можете прочитати нашу статтю.

Оскільки всі цьогорічні горизонтальні прирости можуть бути плодоносними наступного року, обрізати їх слід дуже обережно. Сильні прирости вкорочують до першої бруньки чи бокової гілочки. Також влітку можна зробити пінцировку – відщипнути ніжну зелену верхівку пагонів, щоб прибрати точку росту. Це допоможе закладці більшої кількості плодових гілок.

 

Добриво для черешні

Навесні в перші роки після посадки саджанець підживлюють азотним добривом, щоб стимулювати ріст зеленої маси. Ранньої весни навколо дерева заробляють від 100 до 300 г карбаміду (залежно від віку дерева) у землю на глибину 10 см. Потім підживлення повторюють у травні, поливаючи двічі-тричі сечовиною (30 г на 10 л води). Найкраще добриво для черешні – калійно-фосфорне (300 г суперфосфату та 100 г сірчанокислого калію), яке розкидають в канавки на відстані 1–1,5 м від стовбура. Якщо дерево доросле і вже радувало вас плодами, сечовину вносять тільки ранньої весни, а осінні мінеральні добрива збільшують на 100 г. Через рік восени у пристовбурні кола розкладають 4–5 відер перегною. Раз на 5 років вапнують землю доломітовим борошном (до 0,5 кг на м кв.). Такий догляд за черешнею гарантує здоров’я й довголіття дерева.

 

Обробка черешні від шкідників та хвороб

Порівняно з вишнею черешня менш уразлива до хвороб типу моніліоз і кокомікоз; більш стійка до шкідників. Якщо ґрунт не важкий, без застою води, черешня роками може рости здоровою. Втім, профілактична обробка ніколи не завадить.


Про хвороби черешні можна більше дізнатися тут.

Від кокомікозу, клястероспоріозу, моніліозу та плодової гнилі перед та після цвітіння обробляють 1% бордоською рідиною, а по сплячих бруньках ранньої весни – 3%. Також можна використати спеціальні фунгіциди, наприклад, Гарт, Страж, Захисник.

Частіше черешневе дерево потерпає від шкідників: попелиці, листовійки, вишневої мухи, брунькових довгоносиків. Личинки й дорослі шкідники їдять молоді листочки, квіти та ягоди. Також чимало клопоту завдають короїди, різноманітні молі, кліщі. Від всього цього засилля шкідників треба обробити дерева 7–8 разів за сезон, зважаючи на стан дерева. Найважливіша обробка – весняна (по сплячих бруньках, у період розпукування бруньок, бутонізації, після цвітіння. Ранньовесняну обробку проводять сечовиною і залізним купоросом у пропорції 500 г на 10 л води та 3% бордоською рідиною. Серед спеціальних препаратів раджу обприскувати інсектицидами АТО Жук та Антиколорад Макс, чергуючи їх при обприскуванні з перервою 10–14 днів. Щоб не обробляти двічі, робіть бакові суміші, поєднуючи інсектицид із фунгіцидом.

 

Запилювач для черешні

Важкість отримання рясного урожаю черешні пов’язана з тим, що черешню треба запилювати. Розрізняють самозапильні (самоплідні) та перехреснозапильні сорти. Самозапильні дерева не потребують пилку з квітів іншого дерева, адже запилення відбувається ще в закритій квітці. Кількість ягід у самозапильних сортів залежить від сорту, тому обирайте ті, які за характеристиками підходять до вашого регіону.

Перехреснозапильні сорти для запилення потребують пилку квіток іншого сорту, ось тут і знадобляться різні сорти. Зазвичай до кожного несамозапильного сорту вказані найкращі сорти-запилювачі. Важливо пам’ятати, що цвітіння обох дерев має збігатися в часі й вони мають рости один від одного в межах 5 метрів. Також черешню добре запилюють більшість сортів вишні. Лише декілька сортів вишні можуть збільшити врожай черешні, наприклад Любська.

Втім, простий спосіб запилення – щеплення гілочок потрібного сорту на той сорт, який потребує пари. Розмноження черешні щепленням різноманітить урожай та економить місце в саду.

 

Догляд за черешнею восени

Як поливати та підживлювати навесні, я розповів вище. Восени добре провести санітарну обрізку. Для цього обрізають усі поламані й хворі гілки, після чого обробляють від хвороб і шкідників. Перекопують пристовбурні кола, щоб знищити личинки й лялечки комах. На зиму також можна побілити стовбури вапном, щоб понищити зимуючих під корою шкідників та захистити кору від сонячних опіків у мороз.

Деякі сорти черешні живуть до 80 років, але щоб дожити до такого поважного віку, їм потрібен хороший догляд. Рекомендую всім опанувати догляд за черешнею, щоб радіти смачному врожаю довелось не тільки вам, а вашим дітям та онукам!

Також вам може бути цікаво:
Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Хвороби черешні: як вберегти максимум ягід
Хвороби черешні і їх лікування мають завжди залишатись на порядку денному у садівника, який планує отримати хороший урожай ягід, адже сортові дерева потребують постійного нагляду. Традиційно південна культура успішно росте й у північних районах – завдяки селекції існує до півсотні районованих сортів. Втім, інші умови вирощування часто роблять це дерево вразливим до інфекцій.
Нижче в статті я розповім про хвороби черешні і їх лікування, щоб великий урожай радував усю сім’ю, і єдина проблема, з якою б стикався садовод при вирощуванні черешні, зводилось би до строк: «Вишеньки-черешеньки, червонії спілі, чого ж бо ви так високо виросли на гіллі?».
Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Черешня: боротьба зі шкідниками
Шкідники черешні і боротьба з ними – воістину головний біль садівника під час збирання урожаю. Яка досада, коли улюблені ягоди виявляються із «черв’ячками» (насправді це не черв’ячки, а гусениці) і гниллю! У такий момент розумієш, що момент упущено, бо стиглі черешеньки вже не врятувати. Давайте розберемося, хто зазіхає на наші дерева та як позбутися непроханих гостей – шкідників черешні.
Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Обрізка черешні: основні правила для садівників
Я ще не зустрічав людини, яка б не любила черешню – це дерево дуже популярно в наших садах. Однак не всі знають, як правильно обрізати черешню, щоб отримати хороший урожай стиглих ягід. Обрізка черешні навесні – доволі клопітка справа, але для дбайливого господаря турбота про кожну рослину в радість.
Беручись до обрізки черешні, пам’ятайте, що ягоди зав’язуються на однорічних гілках, тобто тих, які з’явилися минулого року. Більшість таких гілок росте цілим букетом в різні боки з основної гілки. Тому основне завдання обрізки – прорідити крону, зупинити стрімкий ріст верхівки та зберегти плодові гілочки.
Основна обрізка черешні припадає на ранню весну, до розпускання бруньок. Однак проріджувати крону час від часу не завадить також влітку й восени.
Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Прилипач – щоб препарати краще діяли
Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.
Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: поїдене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?
Як доглядати за черешнею: поради | Аптека садівника
Щеплення дерев – як отримати різні сорти на одному дереві
Коли та як прищеплювати дерева в саду – улюблена тема бесіди у садівників-початківців. Мене з братом батько навчив цьому ще в дитинстві. Повірте, спостерігати, як приживається нова гілка на дереві – одна з найбільших втіх господаря. Щеплення садових дерев роблять для того, щоб на дикоростучому, несортовому дереві виростити сортове або на одному сортовому дереві мати гілки іншого сорту та отримати від них урожай. Існують різні способи щеплення: окулірування, копулювання, щеплення гілкою в крону, у стовбур або пеньок.