Посадка цибулі на зиму

Все про посадку цибулі на зиму | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Отримати ранній урожай корисного овоча можна, посадивши насіння або дрібну ріпку під зиму. Грядки готують за 2–3 тижні до початку заходу. Необхідно скопати ділянку на багнет лопати, ретельно вибрати коріння багаторічних бур’янів, внести органічні добрива (гній, перегній, компост). Не придатні важкі, кислі, з високою вологістю ґрунти, затінені будівлями або деревами місця. При посадці цибулі під зиму кращими попередниками вважаються огірок, томат, рання картопля, зернові та зернобобові культури. Не варто садити цибулю і баштанні рослини, петрушку, часнику — насадження можуть вражатися загальними шкідниками та хворобами.

Як правильно підібрати посадковий матеріал, визначити оптимальний термін заходів, застосувати відповідні засоби захисту рослин, консультують досвідчені агрономи інтернет-магазину «Аптека Садівника».

Все про посадку цибулі на зиму | Блог Аптека Садівника

Коли краще садити цибулю на зиму

Час посадки залежить від погодних умов, вибраного сорту, призначення врожаю. Цибулю на ріпку садять за місяць до настання стабільних холодів із морозами, щоб рослини встигли сформувати кореневу систему. Терміни посадки цибулі під зиму розрізняються для центральних, північних, південних регіонів України. Оптимальна температура повітря для посадки не має опускатися нижче + 5°C. Бажано, щоби рослини до настання морозів сформували 3–4 пера з товщиною шийки приблизно 5 мм. Слабші саджанці можуть загинути взимку, сильно розвинені пагони навесні пускають стрілку. При використанні укривного матеріалу або мульчі необхідно враховувати, що занадто раннє укриття пошкоджує коріння рослин.

Сорти цибулі під зиму

Селекціонерами виведені спеціальні сорти цибулі для посадки під зиму. Рослини формують урожай при довжині світлового дня 10–14 годин. Розрізняють скоростиглі, середньостиглі, пізнього строку дозрівання сорти та гібриди озимої цибулі. Вдало цибуля, що перезимувала дає товарний урожай на рівні рослин весняної посадки. Продукцію споживають у вигляді вітамінної зелені, повноцінних цибулин у літньо-осінній період. Для посадки вибирають дрібний посів діаметром менше ніж 1 см, який при зберіганні взимку може усохнути. Більший посадковий матеріал викидає стрілку з насінням навесні, не утворюючи товарної цибулини.

Найбільш поширені сорти цибулі на зиму:

  1. Раннього терміну дозрівання Ред Барон, Сеншуй, Стригуновський, Штутгартер Різен, Еллан.
  2. Середнім періодом зрілості відрізняються сорти Шекспір, гібрид Центуріон, Стурон, Радар, Даниловський, Арзамаський.

Для посадки варто підбирати неушкоджені шкідниками та хворобами цибулини без видимих ​​механічних травм. Насіння цибулі (чорнушки) перед посівом бажано замочити в підсоленій воді. Залишають тільки великовагові (опустилися на дно) цибулини.

onion-g3eb35dd49_1920.jpg

Як правильно садити цибулю на зиму

Основна мета посадки цибулі восени під зиму — отримання раннього врожаю зелені, пучкової продукції, товарних цибулин. Культура вимагає значно меншого догляду. Не потрібні поливи — у ґрунті достатньо вологи від танення снігу. Урожай, що рано дозріває менше пошкоджується комахами та хвороботворними інфекціями. Після збирання культури на місце, що звільнилося можна висадити інші скоростиглі овочі.

Для посіву цибулі на зиму використовують цибулини спеціально виведених холодостійких сортів. Можна сіяти чорнушки для отримання посівного або раннього пера. Вирощування цибулі Шалот у дворічній культурі допомагає значно укрупнити розмір цибулин. Виняток становить порей, насіння якого сіють тільки навесні.

Рослини при вирощуванні вимогливі до чистоти ґрунту від однорічних і багаторічних бур’янів. Підготовка ділянки включає обробку гербіцидами суцільної дії після збирання попередньої культури. Застосовують препарати «Галант», «Антибур’ян», «Гліфовіт Екстра». З’явилися сходи цибулі можна обприскати засобом «Антипирій», який контролює лише злакові бур'яни.

Схема посадки цибулі на зиму

Визначаючи, на якій відстані садити цибулю під зиму, варто оцінити величину і якість посадкового матеріалу. Дрібну “овсюжку” бажано висаджувати гущі (4–5 см), оскільки частина цибулинок може вимерзнути та загинути взимку. Слабкі паростки краще вжити на зелень. Культуру зазвичай висаджують рядковим способом із міжряддям 30–45 см.

Посів насіння проводиться в борозни на відстані 2–2,5 см один від одного. Розмір міжрядь витримують такої ж, як при посадці посіву. При посушливій погоді ґрунт рекомендується полити.

Глибина посадки цибулі на зиму

Розраховуючи, на яку глибину садити цибулю під зиму, необхідно враховувати погодні умови, характеристику ґрунту, водний баланс, розмір цибулин. Формують борозни завглибшки 3–8 см. Цибулинки висаджують денцем вниз, заглиблений посів наполовину в землю. Канавки присипають деревним попелом, шаром ґрунту, мульчують органічними відходами, перегноєм, соломою. Сильно дрібну «тиканку» можна густо посіяти в борозенки. Коли з’являться зелені паростки, посіви підгортають на висоту 5–7 см.

Глибина посадки цибулі під зиму насінням не має перевищувати 2–2,5 см, інакше сходи затримуються, ґрунт бажано ущільнити. Перші паростки очікуються через 20–25 днів.

shutterstock_135735848.jpg

Температура при посадці цибулі

Щоб дізнатися, при якій температурі садити цибулю під зиму, необхідно уважно стежити за прогнозами синоптиків. За місяць до можливого похолодання та заморозків на ґрунті варто посадити озиму посівну цибулю і посіяти насіння чорнушки. Не рекомендується виконувати процедуру при температурі повітря вище 8–10 градусів за Цельсієм. Оптимальний час для посадки настає, коли кілька днів тримається середньодобова температура на рівні 5–6 градусів тепла. У безсніжну зиму посадки витримують морози до 15°C нижче нуля. Коли сніг накриває ділянку, не страшне похолодання до мінус 20°C.

Посадка цибулі

Культура віддає перевагу пухкому живильному ґрунту з нейтральною кислотністю. На кислому ґрунті цибулини починають масово вражатися гниллю, не встигнувши навіть визріти. Таким чином діє підвищена вологість на болотистих ділянках. Посадку цибулі на зиму виконують у добре дренованому та удобреному ґрунті супіщаної або суглинистої консистенції. Найкраще місце — схил, захищений від вітру, південно-західного або південного напрямку.

Догляд за цибулею після посадки

Після підзимового посіву цибулі потрібно замульчувати посадку або накрити ділянку шматком білого агроволокна. Якщо взимку випадає багато снігу, утеплення лушпиння посадки не потрібно. У суху осінь посіви бажано рясно полити через 10–15 днів після заходу.

Основний догляд за культурою потрібно навесні з настанням стійкого тепла. У фазі появи 2–3 листків проводяться профілактичні обприскування культури від трипсів і цибулевої мухи розчином препарату «Фас». Одночасно засобами «Гарт» або «Цілитель» проводять профілактику хвороб альтернаріозу й пероноспорозу.

peronosporoz (1).jpg

При появі 4–5 листків проводять обробку посадки фунгіцидами «Гарт», «Цілитель», запобігаючи грибковим ураженням рослини.

Коли сформуються 9–10 листочків, пора обробити культуру інсектицидом «АТО Жук» від ряду шкідників (цибулевої мухи, дзюрчалки, молі, трипсів). У робочий розчин можна додати фунгіцид «Захисник». Мікродобриво «Авангард NPK + M/E Овочеві» за допомогою позакореневого обприскування наповнює клітини рослини необхідним комплексом мікроелементів.

Від пероноспорозу обробляють засобом «Гарт», коли маса цибулин досягне 90 % від норми. При закладці в сховище цибулини треба обприскати препаратом «Фундазим».

Також вам може бути цікаво:
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.