Посадка цибулі на зиму

Все про посадку цибулі на зиму | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Отримати ранній урожай корисного овоча можна, посадивши насіння або дрібну ріпку під зиму. Грядки готують за 2–3 тижні до початку заходу. Необхідно скопати ділянку на багнет лопати, ретельно вибрати коріння багаторічних бур’янів, внести органічні добрива (гній, перегній, компост). Не придатні важкі, кислі, з високою вологістю ґрунти, затінені будівлями або деревами місця. При посадці цибулі під зиму кращими попередниками вважаються огірок, томат, рання картопля, зернові та зернобобові культури. Не варто садити цибулю і баштанні рослини, петрушку, часнику — насадження можуть вражатися загальними шкідниками та хворобами.

Як правильно підібрати посадковий матеріал, визначити оптимальний термін заходів, застосувати відповідні засоби захисту рослин, консультують досвідчені агрономи інтернет-магазину «Аптека Садівника».

Все про посадку цибулі на зиму | Блог Аптека Садівника

Коли краще садити цибулю на зиму

Час посадки залежить від погодних умов, вибраного сорту, призначення врожаю. Цибулю на ріпку садять за місяць до настання стабільних холодів із морозами, щоб рослини встигли сформувати кореневу систему. Терміни посадки цибулі під зиму розрізняються для центральних, північних, південних регіонів України. Оптимальна температура повітря для посадки не має опускатися нижче + 5°C. Бажано, щоби рослини до настання морозів сформували 3–4 пера з товщиною шийки приблизно 5 мм. Слабші саджанці можуть загинути взимку, сильно розвинені пагони навесні пускають стрілку. При використанні укривного матеріалу або мульчі необхідно враховувати, що занадто раннє укриття пошкоджує коріння рослин.

Сорти цибулі під зиму

Селекціонерами виведені спеціальні сорти цибулі для посадки під зиму. Рослини формують урожай при довжині світлового дня 10–14 годин. Розрізняють скоростиглі, середньостиглі, пізнього строку дозрівання сорти та гібриди озимої цибулі. Вдало цибуля, що перезимувала дає товарний урожай на рівні рослин весняної посадки. Продукцію споживають у вигляді вітамінної зелені, повноцінних цибулин у літньо-осінній період. Для посадки вибирають дрібний посів діаметром менше ніж 1 см, який при зберіганні взимку може усохнути. Більший посадковий матеріал викидає стрілку з насінням навесні, не утворюючи товарної цибулини.

Найбільш поширені сорти цибулі на зиму:

  1. Раннього терміну дозрівання Ред Барон, Сеншуй, Стригуновський, Штутгартер Різен, Еллан.
  2. Середнім періодом зрілості відрізняються сорти Шекспір, гібрид Центуріон, Стурон, Радар, Даниловський, Арзамаський.

Для посадки варто підбирати неушкоджені шкідниками та хворобами цибулини без видимих ​​механічних травм. Насіння цибулі (чорнушки) перед посівом бажано замочити в підсоленій воді. Залишають тільки великовагові (опустилися на дно) цибулини.

onion-g3eb35dd49_1920.jpg

Як правильно садити цибулю на зиму

Основна мета посадки цибулі восени під зиму — отримання раннього врожаю зелені, пучкової продукції, товарних цибулин. Культура вимагає значно меншого догляду. Не потрібні поливи — у ґрунті достатньо вологи від танення снігу. Урожай, що рано дозріває менше пошкоджується комахами та хвороботворними інфекціями. Після збирання культури на місце, що звільнилося можна висадити інші скоростиглі овочі.

Для посіву цибулі на зиму використовують цибулини спеціально виведених холодостійких сортів. Можна сіяти чорнушки для отримання посівного або раннього пера. Вирощування цибулі Шалот у дворічній культурі допомагає значно укрупнити розмір цибулин. Виняток становить порей, насіння якого сіють тільки навесні.

Рослини при вирощуванні вимогливі до чистоти ґрунту від однорічних і багаторічних бур’янів. Підготовка ділянки включає обробку гербіцидами суцільної дії після збирання попередньої культури. Застосовують препарати «Галант», «Антибур’ян», «Гліфовіт Екстра». З’явилися сходи цибулі можна обприскати засобом «Антипирій», який контролює лише злакові бур'яни.

Схема посадки цибулі на зиму

Визначаючи, на якій відстані садити цибулю під зиму, варто оцінити величину і якість посадкового матеріалу. Дрібну “овсюжку” бажано висаджувати гущі (4–5 см), оскільки частина цибулинок може вимерзнути та загинути взимку. Слабкі паростки краще вжити на зелень. Культуру зазвичай висаджують рядковим способом із міжряддям 30–45 см.

Посів насіння проводиться в борозни на відстані 2–2,5 см один від одного. Розмір міжрядь витримують такої ж, як при посадці посіву. При посушливій погоді ґрунт рекомендується полити.

Глибина посадки цибулі на зиму

Розраховуючи, на яку глибину садити цибулю під зиму, необхідно враховувати погодні умови, характеристику ґрунту, водний баланс, розмір цибулин. Формують борозни завглибшки 3–8 см. Цибулинки висаджують денцем вниз, заглиблений посів наполовину в землю. Канавки присипають деревним попелом, шаром ґрунту, мульчують органічними відходами, перегноєм, соломою. Сильно дрібну «тиканку» можна густо посіяти в борозенки. Коли з’являться зелені паростки, посіви підгортають на висоту 5–7 см.

Глибина посадки цибулі під зиму насінням не має перевищувати 2–2,5 см, інакше сходи затримуються, ґрунт бажано ущільнити. Перші паростки очікуються через 20–25 днів.

shutterstock_135735848.jpg

Температура при посадці цибулі

Щоб дізнатися, при якій температурі садити цибулю під зиму, необхідно уважно стежити за прогнозами синоптиків. За місяць до можливого похолодання та заморозків на ґрунті варто посадити озиму посівну цибулю і посіяти насіння чорнушки. Не рекомендується виконувати процедуру при температурі повітря вище 8–10 градусів за Цельсієм. Оптимальний час для посадки настає, коли кілька днів тримається середньодобова температура на рівні 5–6 градусів тепла. У безсніжну зиму посадки витримують морози до 15°C нижче нуля. Коли сніг накриває ділянку, не страшне похолодання до мінус 20°C.

Посадка цибулі

Культура віддає перевагу пухкому живильному ґрунту з нейтральною кислотністю. На кислому ґрунті цибулини починають масово вражатися гниллю, не встигнувши навіть визріти. Таким чином діє підвищена вологість на болотистих ділянках. Посадку цибулі на зиму виконують у добре дренованому та удобреному ґрунті супіщаної або суглинистої консистенції. Найкраще місце — схил, захищений від вітру, південно-західного або південного напрямку.

Догляд за цибулею після посадки

Після підзимового посіву цибулі потрібно замульчувати посадку або накрити ділянку шматком білого агроволокна. Якщо взимку випадає багато снігу, утеплення лушпиння посадки не потрібно. У суху осінь посіви бажано рясно полити через 10–15 днів після заходу.

Основний догляд за культурою потрібно навесні з настанням стійкого тепла. У фазі появи 2–3 листків проводяться профілактичні обприскування культури від трипсів і цибулевої мухи розчином препарату «Фас». Одночасно засобами «Гарт» або «Цілитель» проводять профілактику хвороб альтернаріозу й пероноспорозу.

peronosporoz (1).jpg

При появі 4–5 листків проводять обробку посадки фунгіцидами «Гарт», «Цілитель», запобігаючи грибковим ураженням рослини.

Коли сформуються 9–10 листочків, пора обробити культуру інсектицидом «АТО Жук» від ряду шкідників (цибулевої мухи, дзюрчалки, молі, трипсів). У робочий розчин можна додати фунгіцид «Захисник». Мікродобриво «Авангард NPK + M/E Овочеві» за допомогою позакореневого обприскування наповнює клітини рослини необхідним комплексом мікроелементів.

Від пероноспорозу обробляють засобом «Гарт», коли маса цибулин досягне 90 % від норми. При закладці в сховище цибулини треба обприскати препаратом «Фундазим».

Також вам може бути цікаво:
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Обираємо золоті сорти горіхів
У світі вирощують різні види горіхів залежно від клімату. Волоські горіхи посідають друге місце за популярністю після арахісу (хоча технічно арахіс не горіх). В Україні горіхові сади з недавнього часу стали справжньою золотою жилою, бо з одного дерева можна зібрати понад 100 кг урожаю, а ціна на горіхи стабільно висока. У нашій країні вирощують стільки ж горіхів, як в усіх європейських країнах разом взятих.
До речі, 90% цієї продукції походить із домогосподарств, але скуповують її за низькою ціною через різносортність. Тому найкраще садити найкращі сорти горіхів великоплідних із тонкою шкаралупою та солодким смаком. Низькорослі сорти горіхів привертають увагу садівників завдяки простоті догляду та швидкому отриманню урожаю. Сорти горіхів, які утворюють плоди у перші роки після посадки, називають скороплідними.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Як посадити волоський горіх
Ось у моїх сусідів ростуть старі високорослі дерева волоських горіхів, які тінять не лише половину сусідської ділянки, але й 20 метрів мого городу. Сусіди були б раді посадити щось нове, тому постійно запитують про хороші сорти горіху і про те, як правильно висадити горіх.
Садити можна двома способами: посадкою горішка або купованого саджанця.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Вирощування горіхів: що треба знати про садових гігантів
Як виростити горіх так, щоб отримати максимальний врожай? Таке запитання доводиться чути від молодих садівників, яких цікавить прибутковість цієї культури. Тут успіх залежить від сортів, які ви збираєтесь висаджувати. Вирощування волоського (грецького) горіха передбачає декілька правил.
Крона класичних сортів виростає заввишки до 15 метрів, отже під час посадки важливо подумати, куди падатиме тінь. Центральний корінь може сягати до 10 м, однак основна маса коренів зосереджена на глибині до півметра. Волоський горіх не любить, якщо поблизу проходять ґрунтові води. Також під горіхом практично не ростуть овочі й трави через специфічні речовини, які виділяє рослина.
Серед садівників, які вирощують горіхи для продажу, популярні такі великоплідні сорти: Бомба (Молдова) – ядро до 30 г, Буковинська бомба – до 20 г. Прикарпатський – до 20 г, Велетень – 10 г, Рясний – 12 г, Урожайний –11 г, Ідеал – 12 г, плодоношення яких починається на 4–5 рік.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Система захисту волоського горіха
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити волоський горіх від шкідників, хвороб і бур'янів.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Захист культур від попелиці
Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?