Редис

Блог
Редис: все що треба знати про вирощування
Весна приносить перші городні вітаміни – редис та цибулю. Вирощування редису нібито найлегша для городника справа, але й у ній є свої хитрощі, як зберегти врожай від хвороб, шкідників і несприятливих умов.
Давайте розберемося, від чого залежить якість та кількість соковитих коренеплодів на наших грядках.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Посадка редису
Від сходів до збирання холодостійких овочів потрібно всього 18–45 днів. Культура світлого дня в літній період швидко формує квіткову стрілку, не утворюючи соковитого коренеплоду. Правильно організовуючи вирощування редису, городник отримує вітамінний продукт упродовж усього сезону — з весни до осені. Експерти-агрономи компанії «Аптека садівника» охоче підкажуть оптимальні терміни посадки рослини в різних регіонах України, поділяться секретами догляду, методами боротьби зі шкідниками та поширеними захворюваннями.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Сорти та гібриди редису

Здатність редису в найкоротший термін дати вагомий урожай соковитих вітамінних плодів активно використовується більшістю городників України. Головне знати, який саме сорт найкраще посадити на своїй ділянці. Овочі поділяються за періодом дозрівання:

● ультраранні можна прибрати через 16–20 днів після появи сходів;

● урожай ранніх культур готовий через 20–30 днів;

● середні сорти прибирають через 30–35 діб;

● дозрівання пізнього редису настає через півтора місяці після масового сходу.

Коренеплоди відрізняються різною формою, кольором шкірки та м’якоті, особливостями смаку. Деякі види краще ростуть у тепличних умовах, інші у відкритому ґрунті. З усіма нюансами вирощування скоростиглих овочів можна ознайомитися на сторінках сайту ТМ «Аптека Садівника».

Провідний експерт
Детальніше

Редис: секрети рясного врожаю

Один з найбільш ранніх овочів — редис — знайомий кожному городникові України. Здається, що дуже просто виростити овоч, від сходів до збору врожаю якого менше ніж місяць. Але чомусь коренеплід в одних виходить смачний, цілісний, хрусткий, а інші висмикують із землі млявий безформний екземпляр, який неможливо їсти.

Експерти інтернет-магазину "Аптека Садівника" готові поділитися нюансами того, як садити редис і вирощувати відмінний урожай. Взявши на замітку неоціненний досвід співробітників компанії, озброївшись інноваційними препаратами з догляду та захисту рослин від хвороб, шкідників, кожен городник може самостійно виростити та зібрати гідний врожай редису.

Правильний вибір місця під грядку

Коренеплід добре росте на рівній сонячній ділянці. Овочу для повноцінного розвитку потрібно освітлення не менше 12 годин на добу.

Паростки з'являються на 3-4 день за температури навколишнього середовища в 10-15°C. Рекомендується прорідити рослини на фазі 1-2 листочків, залишивши між паростками не менше 5 см. В іншому випадку редис випускає квіткову стрілку без формування коренеплоду.

Оптимальний варіант попередніх культур — сімейство пасльонових, різна зелень, буряк, бобові. Не бажано сіяти редис після хрестоцвітних овочів. Споріднені рослини можуть передати загальні хвороби, залучити шкідливих комах.

Коли й чим варто здобрити землю

Редис краще росте в окультуреному шарі ґрунту. Крім розуміння того, коли садити редис, важливо розібратися з тим, куди це варто робити. Земля має бути пухкою не менше ніж на 20 см у глибину. Якщо ґрунт добре удобрений, рослина формує більші й вирівняні коренеплоди.

Зазвичай грядку під овоч готують заздалегідь — восени. Необхідно скопати намічену ділянку, вносячи на кожен квадратний метр півтора відра перегною. Також варто додати 1/10 частину деревного попелу (більше поживних речовин залишається після спалення трави). Чуйний овоч на внесення суперфосфату, достатня доза якого на 1 кв. метр — 50 г.

Навесні, коли земля прогріється до +2-3°С на глибину від 4 см, можна приступати до посіву на підготовленій ділянці.

Часто дачники-новачки не знають, як садити редис правильно, тому починають готувати грядку перед самою посадкою. Не можна вносити перед посівом свіжі органічні добрива — овоч виходить зеленим і жорстким, коренеплід практично не утворюється. Найпростіше рішення — скористатися комплексними добривами компанії "Аптека Садівника" групи "Авангард" для овочів або з додаванням кремнію. Достатньо замочити в робочому розчині насіннєвий матеріал на 3-4 години, щоб значно підвищити відсоток схожості, захистити рослини від несприятливих кліматичних факторів, підвищити віддачу врожаю на 10-15%. Залишком рідини можна полити посіви.

Який ґрунт кращий

Редису більше подобається добре дренований ґрунт, здатний утримувати вологу. Кращий варіант — родючий чорнозем або удобрений суглинок. На піщаній ділянці городник замучиться з безперервним зволоженням грядки, якщо заздалегідь не передбачить можливість мульчування або зміцнення піску більш щільним складом (глина). В'язку глину варто змішати з тирсою. Бажано враховувати, що відходи хвойних порід підсилюють кислу реакцію ґрунту. Надто щільний шар ґрунту погано піддається прогріванню сонячними променями, затримуючи дозрівання овочевої рослини.

Хрестоцвітий овоч добре росте на ділянці зі слабкокислим або нейтральним показником. Оптимальне значення pH — 5,6-6,0. На кислих ґрунтах з'являється ризик зараження килою. Для сортів із подовженим коренеплодом важливо, щоб глибина орного шару була не менше за 18-20 см.

Вирощування через розсаду

Щоб отримати редис розсадним способом, краще використовувати ранні сорти через невеликий термін вегетації. Слід вибирати найбільш високоврожайні з них, які мають стійкість до стрілкування. Отримувати урожай можна двічі на рік: ранньою весною і восени. Для цього висівати насіння потрібно в лютому-березні й у серпні-вересні відповідно. Якщо попередньо замочити насіння редису, паростки на них з'являться вже через кілька днів.

Ґрунт під розсаду повинен бути легким, не щільним, добре пропускати повітря і воду. За кислотності краще нейтральні, а за механічним складом — суглинні та супіщані ґрунти. Оптимальні місткості для розсади редису — це касети із пластику з комірками невеликого розміру.

Розсаду поливають після висихання ґрунту, невеликою кількістю теплої води: розпилюють за допомогою пульверизатора або ллють під корінь. Після поливу акуратно розпушують ґрунт біля них. Додаткове освітлення не потрібно, але періодично слід розгортати рослину до сонця іншою стороною. Так вона буде рости рівномірно і не завалюватися.

Тепличні посадки

Як і коли садити редис у теплиці? Культура не вимагає особливого догляду, але для тепличного вирощування потрібен підбір, оскільки не всім сортам комфортно в умовах парникового ефекту. Для закритого ґрунту найбільше підходять сорти "Сакса", "Краса", "Алекс" та "Тепличний Грибовський". Для вирощування круглий рік, сорт слід вибирати за показником холодостійкості.

Починати тепличні посадки можна в березні, але ґрунт повинен відтанути на 10 см і мати нейтральний pH. Для посіву відбирають велике насіння — 3 мм у діаметрі. Дрібні являють собою поганий посадковий матеріал з недостатньою врожайністю.

Для рослин готують невеликі поглиблення з інтервалом 10 см. Їх поливають теплою водою, а насіння розміщують на глибині 1,5 см з дотриманням відстані в 3-4 см. Якщо посадити насіння на велику глибину, половина посадок просто не зійде. Під час посадки температура повинна бути 10-12°C, а для проростання потрібно 16-18°C. Після появи перших листочків температуру можна знизити до 8-10°C, а потім знову підвищити.

Сорти посіву

По термінах дозрівання всі сорти редиски поділяються на три категорії:

 • Ранньостиглі, що дозрівають у термін від 16 до 30 днів після посадки. Такими сортами є "Сакса", "Черрі", "Глорієт", "Відень", "Ілка". Сорти "16 днів" і "18 днів" дають урожай раніше інших — у терміни, зазначені в назві.
 • Середньостиглі дозрівають через 30-35 днів після посадки. Ними є "Параті", "Фараон", "Ребел", "Квант", "Віра"
 • Пізньостиглі, як правило, дають великі коренеплоди. Найбільш відомі сорти — це "Чемпіон", "Червоний велетень", "Рампоуш", які дозрівають через 35-45 днів.
 • Сорти редису також різняться залежно від місця посадки:

  • У відкритому ґрунті комфортно сортам "Дуро", "Чемпіон", "Престо", "18 днів".
  • Для тепличного вирощування хорошим вибором стануть "Родос", "Корунд", "Рубін", "Прем'єр" і "Селеста F1".

  Терміни посіву

  Насіння редиски можуть прорости навіть за температури 1-2°C, а для правильного розвитку культури потрібно не більше 15-18°C. Надмірно тепле повітря і недостатнє освітлення приведуть до нарощування бадилля. При цьому коренеплід перестане рости й почне грубіти. Тому найбільш відповідний час для посіву редису — середина квітня. У теплих районах терміном посіву є кінець березня, коли садити редис ранніх сортів найбільш сприятливо для отримання якісного врожаю.

  За посіву редису в теплиці головною перешкодою стає недостатнє освітлення, тому літні сорти сіють з лютого по квітень, а зимові — з серпня по листопад.

  Важливість поливу

  У редиски маленький корінець, якому складно забезпечити себе достатньою кількістю вологи. Рослина пристосована отримувати рідину ззовні. Рекомендується постійно підтримувати навколишній ґрунт у вологому стані. Значна перерва водопостачання з подальшим рясним поливом призводить до розтріскування коренеплоду. В результаті страждає товарний вигляд овочів. У ранку потрапляє бруд і хвороботворні грибки та бактерії, починається гниття плодових тіл.

  Чому з'являються потворні форми

  Початок формування коренеплоду збігається з розвитком розетки з 2-3 справжніх листочків. Недостатній полив у цей відповідальний період призводить до зниженого утворення потовщення. Тонка шийка між бадиллям і коренем практично неїстівна — волокниста і гірка.

  Також внесення під редиску неперегнивших органічних відходів сприяє викривленню і розгалуженню кореневих плодів.

  Як захистити посіви від шкідників

  Перед тим, як садити редис, важливо вивчити й це питання. Найбільше шкоди рослині заподіюють хрестоцвіті блішки, які виїдають маленькі круглі отвори на листових пластинах. Масове нашестя комах здатне за 1-3 дні повністю знищити посіви. 

  Редис, як і капустяні культури, налічує близько 20 видів шкідливих комах, дорослі особини та  личинки яких поїдають листя, прогризають ходи в плодах. Обробити інсектицидами можна тільки культури пізнього строку дозрівання, щоб через 20-30 днів після обробки речовина розпалася на нешкідливі для людини компоненти. Відповідний препарат — "Антиколорад Макс", яким обробляється молоде бадилля з 2-3 листочками. Обприскування проводиться від декількох груп найбільш шкідливих комах. Також знищується капустяна муха, яка прогризає редис в області кореневої шийки.

  Можна кожні 2-3 дні посипати рослини деревною золою і тютюновим пилом, обприскувати сіянці настоями, які сильно пахнуть цибулею та часником. Варто посадити в міжряддях календулу, чорнобривці, м'яту, щоб ароматом відлякувати шкідників.

  Про хвороби

  Шкідники небезпечні для рослин і тим, що вони є переносниками хвороб. Найчастіше різні сорти редиски страждають від хвороби Чорна ніжка, яка найбільш активна в холодному і вологому ґрунті. Для запобігання захворюванню потрібно замочувати насіння перед посівом, але якщо уражені паростки, їх обробляють слабким розчином протигрибкового препарату "Енергодар": 25 мл на 5 л води для однієї сотки.

  Проти борошнистої роси можна використовувати препарат "Фундазим", яким обприскують ґрунт до посіву.

  Якщо листя редису пожовтіли, а на коренеплодах помітний мокрий слиз або гниль — уражені рослини прибирають, оскільки їх не врятувати, а решту обприскують препаратом під назвою "Гарт".

  Якщо на листях культури з'явився білий наліт або жовті плями — це борошниста роса і пероноспороз відповідно. Хвороби перешкоджають росту і дозріванню рослини. З метою профілактики редис обробляють препаратом "Інферно" (проти борошнистої роси) чи “Енергодар” (проти пероноспорозу).