Посів баклажанів на розсаду

Посів баклажанів на розсаду | Аптека Садівника
Провідний експерт

Якщо ви ще не пробували сіяти насіння баклажанів на розсаду, наші поради допоможуть

Посів баклажанів на розсаду | Аптека Садівника

Баклажани або, як їх лагідно називають городники, синенькі — смачні овочі. Їх смажать із часником та іншими овочами, запікають, тушкують, існують рецепти котлет із баклажанів та чимало рецептів консервації синеньких. Завдяки характерному смаку баклажани додають звичним стравам особливого присмаку, а ще вони містять багато вітамінів та корисних мікроелементів.

Оскільки баклажан, як і солодкий перець — культура тепло- та світлолюбна, городники вагаються, чи варті вони зусиль, які доводиться докладати під час вирощування розсади. Простіше купити овочі в супермаркеті. Однак сам процес вирощування розсади баклажанів приємніший, а овоч — смачніший, адже ви самі його виростили з насіння.

Якщо ви ще не пробували сіяти насіння баклажанів на розсаду, наші поради допоможуть позбутися страху та отримати здорові, дружні сіянці.

Переваги розсадного методу

В Україні вирощувати баклажани найкраще через розсаду. Ця культура потребує багато тепла, навіть спеки, та з іншого боку — це культура короткого дня. Крім того, навіть ранні сорти баклажанів мають вегетаційний період до 100 діб, а пізньостиглі — понад 150 діб. У центральній, північній частині нашої країни складно виростити баклажани без розсади. І хоча головною причиною сіяти насіння овочів на розсаду — це бажання отримати більш ранній врожай. У випадку з баклажанами без розсади важко буде дочекатися будь-якого врожаю.

Якщо ви сумніваєтеся, чи вдасться виростити розсаду баклажанів в домашніх умовах, можна купити готову. Однак не можна бути до кінця впевненим, чи це саме той сорт, про який говорить продавець. Ще один ризик — куплена розсада може бути уражена хворобами, які ви занесете на свої грядки.

Насіння баклажанів: вибір і підготовка

Для початку зазначимо, що сорти та гібриди баклажанів, як і інших овочевих культур, поділяють на кілька груп за періодом вегетації:

 • Ультраранні з періодом до 100 діб.

 • Ранні — 100-115 діб.

 • Середньостиглі — 115-130 діб.

 • Середньопізні — 130-150 діб.

 • Пізньостиглі — більш, ніж 150 діб.

Для вирощування у північних регіонах краще обирати ранні, ультраранні та середньостиглі сорти. У південних регіонах добре ростимуть і пізні сорти баклажанів.

Обирати сорт чи гібрид для посіву насіння баклажанів на розсаду можна і за формою чи кольором плодів. Адже сучасні сорти та гібриди зустрічаються не лише із фіолетовим забарвленням шкірки, а і білим, чорним, смугастим. Форма плодів також може бути грушоподібною, видовженою чи круглою.

Якщо у вас насіння, на упаковці якого вказано, що воно пройшло передпосівну обробку, його можна одразу висівати. Та якщо маєте сумніви щодо якості посівного матеріалу, краще не пропускати етап знезараження. Перед посівом баклажанів на розсаду насіння замочують у 1% розчині марганцівки до 30 хвилин, або ж у 40 °C розчині 2-3% перекису (до 10 хвилин). 

Щоб з’явилися дружні сходи, краще розвивалася коренева система, радимо замочити насіннєвий матеріал у стимуляторах росту. Наприклад, Авангард Стимул. Перед застосуванням стимуляторів росту обов’язково ознайомтеся з інструкцією та дотримуйтеся вказаних норм.

Щоб сіянці з’явилися швидше, перед посівом баклажанів на розсаду насіння також можна проростити. На ватний диск чи шмат тканини викладіть насіннєвий матеріал і занурте у блюдце з водою так, щоб насіння мало доступ до вологи й повітря. Тару можна також накрити плівкою, щоб створити парниковий ефект. Кілька днів потримайте так насіння за температури 20-25 °C — і воно проросте.

Безпосередньо перед посівом огляньте насіння, викиньте деформоване та надломлене.

Ємності та субстрат для розсади

Вирощувати баклажани, як і солодкий перець, краще без пікірування, тобто, сіяти насіння одразу в окремі ємності. Пропонуємо кілька варіантів тари, в яку можна сіяти насіння баклажанів:

 • Пластикові стаканчики — недорога тара для вирощування розсади в домашніх умовах. Треба самому зробити отвори для дренажу та взяти для поливу загальний піддон.

 • Розсадні касети також не дуже дорогі і зручні у використанні. А після того, як пересадите розсаду на грядку, їх зручно зберігати одна в одній. Осередки касет бувають різного діаметру, тому можна обрати той, який підходить для конкретної культури найбільше. Сіянці з касети легко дістати, не пошкодивши при цьому коріння.

 • Таблетки та горщики з торфу зручні тим, що розсаду пересаджують на грядку разом із тарою. Вони повністю розчиняються в ґрунті і є додатковим джерелом живлення розсади. Однак з такої тари швидко випаровується волога, а ще у них досить висока ціна.

Таблетки із торфу зручні також тим, що їх не потрібно наповнювати субстратом завдяки корисному складу. Та для іншої тари субстрат, звичайно ж, потрібен. Є чимало рецептів, як приготувати поживний субстрат для овочевих культур. Можна скористатися таким же, як ви готуєте для розсади перцю чи томатів. Важливо тільки враховувати такі нюанси для розсади баклажанів:

 • Субстрат повинен бути пухкий та легкий, з нейтральною кислотністю.

 • Субстрат має добре пропускати вологу та повітря.

 • Якщо використовуєте чорнозем чи важкі суглинки, використовуйте їх разом із розпушувачем, наприклад, піском.

Приготовлений самостійно субстрат варто знезаразити перед посівом. Для цього достатньо прогріти землю в духовці 20-30 хвилин за температури 180 °C. Або ж можна використати фунгіциди, якими проливають ґрунт до посіву.

Щоб не витрачати дорогоцінний час на приготування ґрунтосуміші, придбайте готову разом із насінням. По-перше, такі субстрати вже знезаражені, по-друге — в них містяться потрібні для молодих рослин елементи живлення, щоб розсада росла міцною та здоровою.

Догляд за сіянцями

Сіяти насіння баклажанів потрібно у заповнені субстратом ємності. На глибину не більше, ніж 1 см покладіть насіння та загорніть ґрунт. Зволожте із пульверизатора посіви та накрийте плівкою. За температури 25-30 °C сходи з’являються через 8-10 діб. Коли помітили сходи, знизьте на тиждень температуру у приміщенні до 16-18 °C, але організуйте освітлення (за потреби, використайте фітолампи чи інше штучне освітлення). Через тиждень ж оптимальною температурою для росту та розвитку рослин є 25-28 °C.

Як і перець, баклажани вимогливі до світла. Якщо його буде недостатньо, а посіви — загущені, рослини повільніше ростуть.

З усіх пасльонових баклажан найбільше любить вологу. За нестачі вологи на рослинах формується менше квіток і зав’язі. При цьому перезволоження ґрунту він не любить.

Пересаджувати на грядки розсаду баклажанів потрібно, коли ґрунт на глибины 10 см прогрыэться до 16 °C і зникне загроза весняних заморозків. При вирощуванні в касетах, це приблизно через 35-45 днів після посіву.

Щоб рослини швидше прижилися на новому місці та для того, аби захистити їх від ґрунтових шкідників, перед висадкою кореневу систему розсади замочіть у розчині протруйника АС-Кольд Дуо. Замочують коріння на 3-4 години, потім висаджують розсаду на грядку, а залишок розчину розводять до 10 л і поливають ним ґрунт після посадки.

Посів баклажан на розсаду та її вирощування — процес трудомісткий. Але якщо врахувати всі моменти та рекомендації, вдасться отримати здорову та міцну розсаду, а в майбутньому — високий врожай.
Також вам може бути цікаво:
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Хвороби огірків | Боротьба з хворобами огірків: поради
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.