Вирощування огірків у теплиці

Вирощування огірків | блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.

Вирощування огірків | блог Аптека Садівника

Підготовка до вирощування огірків у теплиці

Селекціонерами виведені спеціальні самозапильні сорти огірків для теплиць. Відмінними характеристиками володіють зеленці: «Зозуля», «Самозапилюваний», «Дідова онучка», «Веселі хлопці», «Олексій». Такі сорти відрізняються букетним розташуванням зав’язі, коли з одного вузла ростуть одночасно 2–4 огірочки. Голландські ранньостиглі гібриди партенокарпічного типу (відсутність чоловічих суцвіть та формування плодів на жіночих квітках), такі як «Амур», «Кріспіна», «Пасалімо», характеризуються дружньою віддачою врожаю. Корнішони вимагають щоденного збирання.

Для успішного вирощування огірків у теплиці необхідно подбати про:

●       Міцність покриття споруди від поривів вітру, снігу напровесні.

●       Висоту будови (не менше 2 метрів), щоб організувати верхню підв’язку стебел.

●       Правильну циркуляцію повітряних мас у приміщенні, без якої розсада та дорослі рослини не можуть обійтися.

●       Дотримання в теплиці температурного режиму з можливістю регулювання.

Щоб огірки в теплиці добре росли та плодоносили, підбирають розсипчастий родючий ґрунт на грядку. Оптимальний склад: дві частини садової (дернової) землі, стільки ж перегною або перепрілого компосту, по одній частині річкового піску та торфу. Огірки віддають перевагу нейтральній реакції pH. У звичайних плівкових теплицях або парниках треба щорічно міняти верхній ґрунтовий пласт товщиною 5–6 см. У спорудах зі стелажними конструкціями ґрунт підлягає повному оновленню кожні 2 роки.

shutterstock_2108748242.jpg

Посадка огірків у теплиці

Підготовчі роботи розпочинають, коли на городі розтане сніг та встановиться тепла погода. Натягують плівку або миють та дезінфікують внутрішню частину стаціонарного приміщення під склом, полікарбонатом. Для ранньої посадки огірків у теплиці облаштовують теплу грядку. Необхідно вирити траншею завглибшки 50 см і наповнити її пошарово подрібненими гілками, рослинними рештками, соломою, овочевими відходами, гноєм (кінський та коров’ячий), перегноєм або компостом. Наповнення потрібно утрамбувати та рясно полити гарячою водою. Зверху насипати підготовлений ґрунт шаром 25–30 см. Краще зберегти тепло допомагає окантовка грядки дерев’яними дошками заввишки 10–15 см, поверх бортів яких можна натягнути плівку.

Схема посадки огірків у теплиці залежить від внутрішнього розміру земельної ділянки. При ширині приблизно 2 метрів городники утворюють дворядний посів огірків. Грядки розташовують з обох боків теплиці, залишаючи по центру доріжку для проходу. Якщо ширина досягає 4 метрів, огірки можна посадити в чотири ряди: два рядки з боків і два по центру, залишаючи прохід між 1–2 та 3–4 смугою. Теплолюбна культура починає проростати за нормальної температури +12–13°C. Оптимальними показниками для плодоношення є +18–30°C.

Визначаючи, на якій відстані садити огірки в теплиці, варто враховувати, що рослина потребує повноцінного освітлення. Оптимальним розміщенням лунок для посіву насіння або висадки розсади в торф’яних стаканчиках (таблетках) є відстань 30–40 см. На квадратному метрі площі рекомендується висадити 3–4 рослини, при ближчому сусідстві рослини будуть затіняти один одного. Світловідбиваючим ефектом є світла тирса, солома, біла плівка для мульчі. Каркас споруди фарбують у білий колір.

Догляд за огірками

Технологія вирощування огірків у теплиці залежить від характеристики сортів, що вирощуються, гібридів культури, кінцевої мети використання плодів, матеріальної бази городників. Для зимових заготовок придатні пікулі та корнішони, розмір яких не перевищує 5 і 9 см відповідно. Зеленці завдовжки від 10 см вживають у свіжому вигляді.

shutterstock_1104450272.jpg

Формування та прищипування культури

Тільки правильно сформований огірковий кущ відрізняється гарним плодоношенням. Нижнє листя й зав’язі рекомендується видалити, щоб запобігти зараженню коренів і стебла грибковими хворобами. Прийомом прищипування обмежується зростання непотрібних пагонів, довжина центрального стебла після досягнення верхнього рівня шпалери.

Підживлення та полив огірків у теплиці

Відносна вологість повітря під час зростання культури має становити 90–95%. При поливі намагаються не змочити листя рослини, щоб уникнути грибкових уражень та сонячних опіків. Швидке зростання огіркових стебел та листя спричиняє підвищену потребу в поливі. Брак вологи позначається на смаку зеленців — з’являється гіркота. У період цвітіння та зав’язування плодів рекомендується знизити кратність поливу. При застоях води в ґрунті відбувається ураження гниллю коренів рослини.

Для підживлення огірків у теплиці рекомендується застосовувати позакореневі обприскування добривами в хелатній формі — потрібні мікроелементи надходять до клітин рослини буквально через кілька годин.

shutterstock_1781888087.jpg

Підв’язка до шпалери

Обов’язкова процедура при догляді за тепличними огірками — підв’язка стебел, що плодоносять, і пагонів до шпалери. Таким чином економиться місце в споруді, рослини отримують оптимальний рівень освітлення та постачання повітрям, зручно збирати врожай. Захід супроводжується санітарним проріджуванням зайвого листя. Верхній горизонтальний шнур розташовують на висоті 1,8–2 метри.

Що робити з бджолозапильними сортами

Якщо при вирощуванні огірків у теплиці використовуються гібриди, що запилюються комахами, можна провести процедуру в ручному режимі. М’яким пензликом необхідно взяти пилок із чоловічих квіток і акуратно запліднити ними жіночі. Не варто відкладати запилення — огіркові квіти «живуть» лише 1 день. Головна відмінність квітконосів — маленький міні огірочок біля основи жіночої квітки. Поганий догляд за рослиною стає причиною утворення пустоцвітів. Дотримання всіх рекомендацій під час вирощування культури дозволяє регулярно отримувати стабільно високий урожай.

Супутні товари
Енергодар 30 мл
34.00 грн
Тройсет 25 г
30.00 грн
Цілитель 25 г
27.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул
10.00 грн
Антигусінь + Самшит
15.00 грн
Гарт 30 г
42.00 грн
Віоліс 1 л
595.00 грн
Авангард NPK+M/E Овочеві
8.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Кращі сорти перцю для теплиць і городу
Сорти перцю солодкого можна придбати практично на будь-який смак: ранні, пізні, насичено червоні, жовті тощо. Зазвичай, що новіший сорт, то більш стійкий до хвороб він є. Звісно, не варто відмовлятися від улюблених сортів, які городники здавна вирощують – такі сорти перцю вже добре відомі і проблем з їх вирощуванням не виникне. Проте завжди хочеться випробувати нові сорти, про які я розповім нижче.
Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Все про хвороби розсади перцю і дорослих рослин

Вирощування перцю потребує певних знань для отримання щедрого урожаю й дуже важливо знати основні хвороби розсади перцю, щоб бути озброєними при їхній появі. Хвороби перцю, на жаль, не рідкість на наших городах, але вони зовсім не є вироком.

Найчастіше грядки уражують грибкові хвороби перців, розвитку яких цілком можна запобігти профілактикою. Сприятливі умови розвитку грибків: висока вологість, низька температура вночі, брак калію, погана вентиляція через загущеність посадок. Нижче спробуємо розібратись у симптомах і лікуванні хвороб.

Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Шкідники перцю та як з ними боротися

Шкідники солодкого перцю часто полюбляють цю південну культуру. Попелиця на перці, павутинний кліщ, білокрилка, колорадський жук, гусені – лише невеликий перелік шкідників, яких можна побачити на цій культурі. Шкідники на перці завдають великі збитки урожаю, призводячи до засихання та загибелі рослин.

Нижче в статті спробуємо розібратись, з якими шкідниками доведеться стикнутись на грядках із перцем та які найбільш ефективні народні та професійні засоби боротьби з ними.

Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Вирощування розсади перцю вдома: правила посіву та догляду
Навесні прокидається не лише природа, а й азарт господарів до вирощування розсади! Багатьом хочеться посіяти насіння перців у домашніх умовах, щоб потім зібрати рекордний врожай солодких соковитих плодів на городі. Коли мене запитують, як сіяти розсаду перцю удома, я відповідаю – майже так само, як і томатів, не набагато складніше! Перець – помідорний родич, лише більш чутливий до інфекцій у ґрунті. Тому треба запастися знаннями про хвороби перцю, вчасно попереджати і лікувати свої рослини, аби за декілька місяців тішитись урожаєм і більше не боятися труднощів вирощування цієї культури.
Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Підготовка насіння перцю до висіву
Купувати гарний болгарський перець на базарі дорого, а ось виростити свій – саме задоволення. Тож зібравши гідний урожай перцю на своєму городі, як втриматися від спокуси вибрати з найгарніших перчин насіння для посіву наступного року? Тут є свої тонкощі, адже домашнє насіння вразливіше до хвороб і шкідників, ніж куповане.
Давайте разом розберемося, які є секрети у передпосівній підготовці перцю.
Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Перець болгарський: вирощування та догляд
Чому одне з найбільш поширених запитань до мене – як виростити болгарський перець у домашніх умовах і як правильно доглядати за ним на городі? Справа в тому, що той перець, який ми любимо їсти в салатах та консервувати в банки – великий, червоний, м’ясистий, солодкий і соковитий – на базарі коштує недешево. От і намагаються господарі переплюнути фермерів та отримати якісний врожай солодкого перцю в масштабі дрібних плантацій.
Тож розповідаю – виростити перець цілком посильна праця!
Нагадаю, як виростити розсаду солодкого перцю, я писав раніше тут.
Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Пікірування перцю: як виконати процедуру правильно
Перець на розсаду висівають у січні — лютому. Рослина має тривалий період вегетації, теплого сезону в наших широтах не вистачає для вирощування культури від посіву насіння до збирання врожаю у відкритому ґрунті. У квартирі проблематично виділити місце для посіву кількох десятків рослин в окремі стаканчики ємністю 200–300 мл кожен. Тому насіння висівають у компактні скриньки або по кілька штук у торф’яні горщики.
Посадка перцю - з насіння та розсадою | Аптека садівника
Система захисту перцю солодкого та баклажана
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.