Вирощування огірків у теплиці

Вирощування огірків | блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.

Вирощування огірків | блог Аптека Садівника

Підготовка до вирощування огірків у теплиці

Селекціонерами виведені спеціальні самозапильні сорти огірків для теплиць. Відмінними характеристиками володіють зеленці: «Зозуля», «Самозапилюваний», «Дідова онучка», «Веселі хлопці», «Олексій». Такі сорти відрізняються букетним розташуванням зав’язі, коли з одного вузла ростуть одночасно 2–4 огірочки. Голландські ранньостиглі гібриди партенокарпічного типу (відсутність чоловічих суцвіть та формування плодів на жіночих квітках), такі як «Амур», «Кріспіна», «Пасалімо», характеризуються дружньою віддачою врожаю. Корнішони вимагають щоденного збирання.

Для успішного вирощування огірків у теплиці необхідно подбати про:

●       Міцність покриття споруди від поривів вітру, снігу напровесні.

●       Висоту будови (не менше 2 метрів), щоб організувати верхню підв’язку стебел.

●       Правильну циркуляцію повітряних мас у приміщенні, без якої розсада та дорослі рослини не можуть обійтися.

●       Дотримання в теплиці температурного режиму з можливістю регулювання.

Щоб огірки в теплиці добре росли та плодоносили, підбирають розсипчастий родючий ґрунт на грядку. Оптимальний склад: дві частини садової (дернової) землі, стільки ж перегною або перепрілого компосту, по одній частині річкового піску та торфу. Огірки віддають перевагу нейтральній реакції pH. У звичайних плівкових теплицях або парниках треба щорічно міняти верхній ґрунтовий пласт товщиною 5–6 см. У спорудах зі стелажними конструкціями ґрунт підлягає повному оновленню кожні 2 роки.

shutterstock_2108748242.jpg

Посадка огірків у теплиці

Підготовчі роботи розпочинають, коли на городі розтане сніг та встановиться тепла погода. Натягують плівку або миють та дезінфікують внутрішню частину стаціонарного приміщення під склом, полікарбонатом. Для ранньої посадки огірків у теплиці облаштовують теплу грядку. Необхідно вирити траншею завглибшки 50 см і наповнити її пошарово подрібненими гілками, рослинними рештками, соломою, овочевими відходами, гноєм (кінський та коров’ячий), перегноєм або компостом. Наповнення потрібно утрамбувати та рясно полити гарячою водою. Зверху насипати підготовлений ґрунт шаром 25–30 см. Краще зберегти тепло допомагає окантовка грядки дерев’яними дошками заввишки 10–15 см, поверх бортів яких можна натягнути плівку.

Схема посадки огірків у теплиці залежить від внутрішнього розміру земельної ділянки. При ширині приблизно 2 метрів городники утворюють дворядний посів огірків. Грядки розташовують з обох боків теплиці, залишаючи по центру доріжку для проходу. Якщо ширина досягає 4 метрів, огірки можна посадити в чотири ряди: два рядки з боків і два по центру, залишаючи прохід між 1–2 та 3–4 смугою. Теплолюбна культура починає проростати за нормальної температури +12–13°C. Оптимальними показниками для плодоношення є +18–30°C.

Визначаючи, на якій відстані садити огірки в теплиці, варто враховувати, що рослина потребує повноцінного освітлення. Оптимальним розміщенням лунок для посіву насіння або висадки розсади в торф’яних стаканчиках (таблетках) є відстань 30–40 см. На квадратному метрі площі рекомендується висадити 3–4 рослини, при ближчому сусідстві рослини будуть затіняти один одного. Світловідбиваючим ефектом є світла тирса, солома, біла плівка для мульчі. Каркас споруди фарбують у білий колір.

Догляд за огірками

Технологія вирощування огірків у теплиці залежить від характеристики сортів, що вирощуються, гібридів культури, кінцевої мети використання плодів, матеріальної бази городників. Для зимових заготовок придатні пікулі та корнішони, розмір яких не перевищує 5 і 9 см відповідно. Зеленці завдовжки від 10 см вживають у свіжому вигляді.

shutterstock_1104450272.jpg

Формування та прищипування культури

Тільки правильно сформований огірковий кущ відрізняється гарним плодоношенням. Нижнє листя й зав’язі рекомендується видалити, щоб запобігти зараженню коренів і стебла грибковими хворобами. Прийомом прищипування обмежується зростання непотрібних пагонів, довжина центрального стебла після досягнення верхнього рівня шпалери.

Підживлення та полив огірків у теплиці

Відносна вологість повітря під час зростання культури має становити 90–95%. При поливі намагаються не змочити листя рослини, щоб уникнути грибкових уражень та сонячних опіків. Швидке зростання огіркових стебел та листя спричиняє підвищену потребу в поливі. Брак вологи позначається на смаку зеленців — з’являється гіркота. У період цвітіння та зав’язування плодів рекомендується знизити кратність поливу. При застоях води в ґрунті відбувається ураження гниллю коренів рослини.

Для підживлення огірків у теплиці рекомендується застосовувати позакореневі обприскування добривами в хелатній формі — потрібні мікроелементи надходять до клітин рослини буквально через кілька годин.

shutterstock_1781888087.jpg

Підв’язка до шпалери

Обов’язкова процедура при догляді за тепличними огірками — підв’язка стебел, що плодоносять, і пагонів до шпалери. Таким чином економиться місце в споруді, рослини отримують оптимальний рівень освітлення та постачання повітрям, зручно збирати врожай. Захід супроводжується санітарним проріджуванням зайвого листя. Верхній горизонтальний шнур розташовують на висоті 1,8–2 метри.

Що робити з бджолозапильними сортами

Якщо при вирощуванні огірків у теплиці використовуються гібриди, що запилюються комахами, можна провести процедуру в ручному режимі. М’яким пензликом необхідно взяти пилок із чоловічих квіток і акуратно запліднити ними жіночі. Не варто відкладати запилення — огіркові квіти «живуть» лише 1 день. Головна відмінність квітконосів — маленький міні огірочок біля основи жіночої квітки. Поганий догляд за рослиною стає причиною утворення пустоцвітів. Дотримання всіх рекомендацій під час вирощування культури дозволяє регулярно отримувати стабільно високий урожай.

Також вам може бути цікаво:
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.