Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті | Посадка | Догляд | Поради
Провідний експерт

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті | Посадка | Догляд | Поради

Огірки у відкритому ґрунті

Рослини воліють родючий ґрунт із нейтральною кислотністю. Готувати грядку краще з осені, вносячи фосфорні та калійні добрива. Навесні підготовчі заходи та внесення азотних добрив проводять за місяць до посадки огірків у відкритий ґрунт. Близьке розташування коренів від поверхні (приблизно 5–7 см) не дає повноцінно розрихлити поверхню ґрунту. Після пошкодження дрібних корінців рослина хворіє до 10 днів, значно відстаючи в зростанні. Замінює прополювання попередня осіння обробка площі гербіцидами суцільної дії «Антибур’ян», «Галант», «Гліфовіт Екстра». Повітропроникність ґрунту забезпечується завчасним внесенням органіки та мульчуванням.

Рослині необхідний регулярний полив теплою водою (18–22°C). Краще робити це в ранкові та вечірні години, коли ще (або вже) не жарко. Під час плодоношення бажано рясно поливати культуру, підтримуючи землю у вологому стані на глибині розташування коренів. Бажано не допускати потрапляння води на листя. Оптимальне рішення: вирити канавки глибиною 15–20 см у міжряддях і регулярно наповнювати їх водою.

Кращими попередниками огірків у відкритому ґрунті вважаються томати, картопля, баклажан, капуста, цибулинні культури. Після баштанних (кабачків, гарбузів, динь, кавунів, огірків) не рекомендується використовувати площу 2–4 роки, щоб уникнути загальних шкідників і захворювань. Добрими сусідами слугують зелено-пряні культури, кукурудза, бобові рослини. Щоб забезпечити повноцінне запилення, залучають корисних комах, висаджуючи на ділянці ароматні рослини і яскраво забарвлені квіти з тривалим періодом цвітіння.

Коли садити огірки у відкритий ґрунт

Огірок — рослина короткого світлого дня. Краще освітлення культура отримує при направленні рядів із заходу на схід. Оптимальний час вегетації — початок і кінець літнього періоду. Щоб правильно визначити, коли сіяти огірки у відкритий ґрунт, необхідно:

●       визначитися з призначенням плодів (салатні, засолювальні, універсальні);

●       вибрати культури по терміну дозрівання (ранньостиглі, середні, пізні);

●       враховувати кліматичну зону розташування ділянки;

●       серед різноманіття сортів більший урожай дають гібриди, генетично захищені від поширених хвороб.

В Україні варто висівати цей овоч у 2 терміни: з травня до початку червня і з кінця липня до середини серпня. За народними прикметами найкращий час посадки огірків у відкритий ґрунт наступає 6 травня — на свято Юрія Переможця (день Юрія). Також орієнтирами служать облетіли пелюстки яблуневого цвіту, масове цвітіння кульбаб. Але завжди бажано робити поправку на погоду:

●       за температури ґрунту нижче 13°C, насіння дуже погано сходить;

●       при встановленні температури ґрунту на глибині 10 см (16–18°C) сходи можна очікувати через 10–15 днів;

●       перші паростки з’являються через 7–8 днів, якщо підтримується 18°C вище нуля;

●       оптимальної для культури температурою вважається 22–25°C, коли сходи з’являються через 4–5 днів.

За спостереженнями овочівників рослини, вирощені з розсади та посіяні в ґрунт насінням у відповідний період, починають плодоносити одночасно.

Схема посадки огірків

Сучасні дачники вирощують огіркові ліани, використовуючи одно- та двох рядковий або гніздовий спосіб посадки. Щоб отримати максимальний урожай, важливо залишити для розвитку кущів достатньо місця. 

Розроблено оптимальну схему посадки огірків у відкритий ґрунт:

  1. Під час посіву насіння одним рядком між сортовими рослинами залишають 25–40 см та з міжряддям 100–120 см. При вирощуванні гібридів досить відстані між рядами в 70 см.
  2. Для дворядкової посадки простір між рядками становить 30–50 см, між стрічками — 80 (для гібридів) -150 см.
  3. При розташуванні кущів у шаховому порядку допускається відстань між огірками у відкритому ґрунті не менше 35 см.
  4. Якщо використовується спосіб посадки окремими гніздами, то в лунці залишають 1–2 паростки. Міжряддя — 65–70 см.

На вертикальній опорі рослини вирощують в 1 або 2–3 стебла, що характерно для кущових видів культури. Відповідно, у другому варіанті потрібно збільшити проміжок на 10–20 см.

Способи посадки огірків у відкритому ґрунті

Краще ростуть і розвиваються огіркові кущі на теплих грядках висотою не менше 25 см. Закладені в основу органічні відходи й добрива живлять рослини весь вегетаційний період. Недолік поживних речовин заповнює регулярне підживлення мікроелементами препарату Авангард NPK+M/E Овочеві. Процедуру можна поєднувати з поливом овочів кожні 7–10 днів.

З метою економії місця та полегшення догляду за культурою виконують посів огірків у відкритий ґрунт із використанням підручних ємностей:

  1. Бочку на 100–200 літрів на ⅓ заповнюють щебнем, великою стружкою, керамзитом, попередньо прорізавши на дні отвори для дренажу. Ще третину займають рослинні залишки та трава без насіння. Родюча земля насипається шаром 25–30 см. По центру на ½ висоти вкопують пластикову пляшку без дна відкритою шийкою вниз, щоб виконувати полив і підживлення рослини. Висадку насіння огірків у відкритий ґрунт проводять, відступивши від краю посудини 10–15 см. Для повноцінного розвитку і плодоношення досить 4–6 рослин. Таким же способом можна використовувати поліетиленові мішки.
  2. Своєрідний квітковий горщик виходить із пластикового або металевого відра, у днищі якого необхідно пробити кілька отворів для стоку води. Допустимий обсяг ємності складає 5–12 літрів. Простір заповнюють пухкою поживною сумішшю і висаджують 1–3 насінини. При необхідності відро можна переставити на інше місце або спорудити оригінальне кашпо.
  3. Компактну грядку для висадки огірків у відкритий ґрунт легко спорудити з дерев’яних ящиків, дно яких треба вистилати поліетиленовою плівкою з прорізаними отворами. Перший шар (4–5 см) формується з піску або дрібного щебню. Потім доверху насипають родючу суміш. Краще садити партенокарпічні види, щоб не відчувати відсутність комах для запилення. Коли стебла виростуть достатньо, бажано підв’язати їх шпагатом до вертикальної опори.
  4. У пластикову 5-літрову пляшку з обрізаною конусоподібною верхівкою висаджують два огіркових насіння. Коли з’являться паростки, тару виносять на постійне місце. Днище обрізають і заглиблюють ємність у ґрунт на 15–20 см, оберігаючи коріння культури від ґрунтових шкідників. Після посадки розсади огірків у відкритий ґрунт виконують звичайний догляд.

Отримувати врожай із літа до осені допоможе посів культури в кілька етапів з інтервалом в 10–15 днів.

Як вирощувати огірки у відкритому ґрунті

Коріння культури розміщується в родючому шарі землі (до 40 см вглиб). При вирощуванні огірків у відкритому ґрунті важливо зміцнити кореневу систему овочу і сприяти зростанню додаткових корінців:

●      після появи сходів бажано прорідити рослини, залишивши на 1 квадратному метрі площі по 3–4 паростки;

●      в гніздах зрізають слабкі паростки, щоби не пошкодити коріння сусідів;

●      рекомендується видалити всі бічні відростки стебла в секторі 3–4 листків;

●      перед цвітінням рослини підгортають.

Щоби зберегти вологість ґрунту, після посіву насіння, ділянку мульчують перегноєм, торфом, соломою або іншими органічними компонентами.

При розміщенні та вирощуванні огірків у відкритому ґрунті рекомендується враховувати характерні для кожного конкретного сорту або гібриду характеристики:

●      довжина пагонів і ступінь гіллястості;

●      розмір дорослої рослини;

●      оптимальні терміни вегетації;

●      обсяг кореневої системи.

Інформацію про рослину можна отримати на упаковці насіння. Загущені посадки небезпечні грибковими ураженнями рослин, розмноженням шкідників культури, браком тепла й освітлення. При надлишку вільного простору спостерігається втрата потенційного врожаю овочу.

Методи вирощування огірків у відкритому ґрунті

При посадці овочів використовується вертикальний, похилий і горизонтальний метод обробки культури. Рослина відрізняється довгими стеблами з вусиками, якими можна чіплятися за опору. Вирощування огірків у відкритому ґрунті, які стеляться, застосовується, коли достатньо місця для вільного розташування пагонів у довільному порядку. Недолік — при підвищеній густоті листя плоди починають гнити, вражатися шкідниками. Для втілення похилого способу потрібно спорудити грядку з перетином у вигляді прямокутного трикутника. Посіяні в центральній частині огірки спускаються пагонами з висоти 1,5–2 метра. За рослинами просто доглядати, плоди зручно збирати.

Часто практикується вирощування огірків у відкритому ґрунті без підв’язки на пластикових сітках, які постійно є в продажу. Полотно натягається між будь-якими вертикальними опорами природного або штучного походження. Рослини чіпляються й щільно утримуються на сітці вусиками. Можна розташовувати пристосування біля кожного рядка або між двома сусідніми з відстанню у 25–30 см.

Урожай огірків у відкритому ґрунті

Збільшує плодоношення формування кущів. На горизонтально зростаючих стеблах роблять прищіпку над шостим листом, якщо утворюються тільки чоловічі безплідні суцвіття. Починається посилений ріст бічних пагонів, на яких утворюється велика частина врожаю. При виборі вертикального способу видаляють пасинки в пазухах першого і другого листа, що стимулює зростання й розвиток інших відростків. Головне стебло вкорочують у районі 6–7 листа. Не піддаються прищіпці кущові та слабо гіллясті форми культури.

Щоби постійно вирощувати багатий урожай огірків у відкритому ґрунті, необхідно організувати своєчасний полив, мульчування, живлення, і збір молодої зелені. Збирати плоди краще рано вранці. Зірвані вдень або ввечері огірочки погано зберігаються і швидко в’януть.

Супутні товари
Антибур`ян

Пакування

78.00 грн
Гліфовіт Екстра 100 мл
78.00 грн
Авангард NPK+M/E Овочеві

Пакування

8.50 грн
Енергодар

Пакування

518.00 грн
Захисник

Пакування

26.00 грн
АТО Жук

Пакування

47.00 грн
Тройсет

Пакування

32.00 грн
Фас

Пакування

7.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Кращі сорти полуниці
Кінець серпня і вересень – чудовий час для вибору сортів полуниці та їх посадки. В цей час дорослі кущики вже мають вуса, більшість сортів відплодоносили і відновилися, а до холодів як раз вистачить часу на вкорінення.
Нижче в статті я розповім, які цікаві сорти полуниці можна посадити, щоб мати перші ароматні ягоди вже у травні, а останні – в листопаді. Також ви прочитаєте про сорти полуниці, яка дає рекордно великі і транспортабельні ягоди. Посадивши кілька таких різних сортів полуниці, можна ласувати ягодами все літо і навіть на початку осені!
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Ковдрочка для полуниці: якою мульчою застелити землю
Мульчування полуниці вже багато років не новина. Сіно, тирса, спеціальна плівка часто використовується як мульча для полуниці. Для чого потрібно мульчування полуниці? Одна з відповідей така: це дає чисті, сухі та блискучі, а не заляпані болотом ягідки.
Як мульча для полуниці також підійде солома, хвоя, тирса, скошена трава, чорна мульчувальна плівка. Нижче у статті я розповім детальніше про кожен з видів, а ви оберете для себе, який підійде саме вам.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Хвороби полуниці та їх лікування: збираймо ягоди, а не гриби
Хвороби полуниці – знайома проблема майже кожної ділянки через велику вразливість цієї культури. Захворювань, від яких потерпає полуниця, чимало, і краще знати напевне, від чого жовтіє листя полуниці та якою має бути обробка полуниці від сірої гнилі.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Обробка полуниці навесні та після збору врожаю
Здається, ось посадив кущики ягід, вони всі прийнялись і більше нічого робити не треба – тільки чекати врожаю. Але так буває не завжди, оскільки хвороби і шкідники полуниці завжди її підстерігають.
Щоб не допустити цього, важливо обробити полуницю навесні.
Нижче в статті я поділюся досвідом, як має проводитися весняна обробка полуниці.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Полив полуниці: як правильно напоїти ягоди
Полив полуниці – одна з найважливіших складових догляду за цією культурою. Немає гіршого видовища для ока господині, як бачити полуниці з пов’ялим листям. Це багаторічна культура й тому полив полуниці – запорука врожаю не лише цьогорічного, а й наступного сезону. Крім того, без поливу життєздатність рослин буде під загрозою.
Нижче в статті я розповім, як правильно проводити полив полуниці, коли його потребує рослина найбільше та як це впливає на здоров’я ягідних кущиків загалом.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Високі грядки для полуниці: як збирати ягоди на два тижні раніше
Теплі грядки для полуниці, або, як їх ще називають, розумні чи високі грядки – це спосіб посадки рослин не в ґрунт, а у спеціально відведені ділянки, підняті над землею. В такій грядці багато шарів, включаючи органіку, завдяки розкладу якої виділяється тепло, а корені гріються. Основна мета грядок – максимально використати площу ділянки та отримати врожай на 10–14 днів раніше, ніж це можливо на звичайному городі. Також із високої грядки набагато зручніше збирати врожай, бо не треба нахилятися низько до землі.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Вирощування полуниці: як нагодувати ягодами всіх
Урожайність полуниці напряму залежить від способу вирощування та догляду за цією культурою.
Вирощування полуниці в домашніх умовах може стати надзвичайно вигідним, якщо садити хороші сорти та правильно підживлювати й поливати. Для садівників, які люблять новинки в агротехніці, буде цікавим вирощування полуниці в теплиці, в мішках або просто неба під агроволокном.
Єдине, що зупиняє знайомих мені селян від вирощування полуниці на городі – це необхідність у чималих ділянках для вирощування, щоб урожай полуниці виявився відчутним.
Нижче у статті спробуємо розібратись, як вирощувати полуницю так, щоб бути задоволеними кількістю та якістю ягід.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Підживлення полуниці навесні карбамідом та дріжджами
Маленькі кущики полуниці дарують нам чималі ягоди з яскравим насиченим смаком. А щоб рослина і далі радувала нас, а плоди були великими та соковитими, їй необхідне підживлення.
Але як у будь-якій справі, тут має бути міра. Наприклад, перегодована гноєм полуниця не матиме міцного смаку. Ягоди дійсно будуть рекордних розмірів, як і сам кущ із листям, але на смак вони будуть водянистими, без цукристості. Таку полуницю господарі здебільшого вирощують на продаж.
Про правила вирощування та догляду за полуницями читайте тут.
Нижче в статті спробуємо розібратися, чим краще підживлювати наші ягідки, щоб не наїстися нітратів.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Гербіцид для полуниці: як вивести бур’яни?
Полуниця – смачна рання ягода, агротехніка вирощування якої не дуже складна до моменту, як починають рости бур’яни. Що частіше ми поливаємо та підживлюємо полуницю, щоб отримати високий врожай, то краще ростуть поряд із нею дикі рослини, які суттєво шкодять якості плодів.
Отже, спробуємо нижче розібратись, як вивести бур’яни з-поміж полуниці, а також який використати гербіцид для полуниці.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Шкідники полуниці: як боротися із хрущами та довгоносиками
Полуниця – ягода, яку полюбляють усі, однак її також дуже люблять шкідники, тож безліч садівників ламає голову, як позбутися личинок хруща (борозняків), слимаків та довгоносиків.
Чи існують способи вивести усіх цих шкідників, які не лише псують урожай полуниці, але й нищать самі посадки? Звісно, є. Нижче я розповім вам про народні способи боротьби зі шкідниками полуниці, а тоді про перевірені професійні.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Розсада полуниці: ремонтантна, фріго чи звичайна?
Посадка полуничної грядки – це завжди спокуса для кожного господаря. Чи буде це десяток кущиків, чи ціла плантація – завжди виникає питання: яку розсаду полуниці краще купити, який сорт полуниці ремонтантний, а яку розсаду краще вирощувати за методом Фріго? А ще – як виростити власну розсаду полуниці, адже на розкладках стільки привабливого насіння?
Сподіваюсь, що мої поради та досвід стануть вам у нагоді!
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Система захисту полуниці садової (суниці)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити полуницю від шкідників, хвороб і бур'янів.