Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті | Посадка | Догляд | Поради
Провідний експерт

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті | Посадка | Догляд | Поради

Огірки у відкритому ґрунті

Рослини воліють родючий ґрунт із нейтральною кислотністю. Готувати грядку краще з осені, вносячи фосфорні та калійні добрива. Навесні підготовчі заходи та внесення азотних добрив проводять за місяць до посадки огірків у відкритий ґрунт. Близьке розташування коренів від поверхні (приблизно 5–7 см) не дає повноцінно розрихлити поверхню ґрунту. Після пошкодження дрібних корінців рослина хворіє до 10 днів, значно відстаючи в зростанні. Замінює прополювання попередня осіння обробка площі гербіцидами суцільної дії «Антибур’ян», «Галант», «Гліфовіт Екстра». Повітропроникність ґрунту забезпечується завчасним внесенням органіки та мульчуванням.

Рослині необхідний регулярний полив теплою водою (18–22°C). Краще робити це в ранкові та вечірні години, коли ще (або вже) не жарко. Під час плодоношення бажано рясно поливати культуру, підтримуючи землю у вологому стані на глибині розташування коренів. Бажано не допускати потрапляння води на листя. Оптимальне рішення: вирити канавки глибиною 15–20 см у міжряддях і регулярно наповнювати їх водою.

Кращими попередниками огірків у відкритому ґрунті вважаються томати, картопля, баклажан, капуста, цибулинні культури. Після баштанних (кабачків, гарбузів, динь, кавунів, огірків) не рекомендується використовувати площу 2–4 роки, щоб уникнути загальних шкідників і захворювань. Добрими сусідами слугують зелено-пряні культури, кукурудза, бобові рослини. Щоб забезпечити повноцінне запилення, залучають корисних комах, висаджуючи на ділянці ароматні рослини і яскраво забарвлені квіти з тривалим періодом цвітіння.

Коли садити огірки у відкритий ґрунт

Огірок — рослина короткого світлого дня. Краще освітлення культура отримує при направленні рядів із заходу на схід. Оптимальний час вегетації — початок і кінець літнього періоду. Щоб правильно визначити, коли сіяти огірки у відкритий ґрунт, необхідно:

●       визначитися з призначенням плодів (салатні, засолювальні, універсальні);

●       вибрати культури по терміну дозрівання (ранньостиглі, середні, пізні);

●       враховувати кліматичну зону розташування ділянки;

●       серед різноманіття сортів більший урожай дають гібриди, генетично захищені від поширених хвороб.

В Україні варто висівати цей овоч у 2 терміни: з травня до початку червня і з кінця липня до середини серпня. За народними прикметами найкращий час посадки огірків у відкритий ґрунт наступає 6 травня — на свято Юрія Переможця (день Юрія). Також орієнтирами служать облетіли пелюстки яблуневого цвіту, масове цвітіння кульбаб. Але завжди бажано робити поправку на погоду:

●       за температури ґрунту нижче 13°C, насіння дуже погано сходить;

●       при встановленні температури ґрунту на глибині 10 см (16–18°C) сходи можна очікувати через 10–15 днів;

●       перші паростки з’являються через 7–8 днів, якщо підтримується 18°C вище нуля;

●       оптимальної для культури температурою вважається 22–25°C, коли сходи з’являються через 4–5 днів.

За спостереженнями овочівників рослини, вирощені з розсади та посіяні в ґрунт насінням у відповідний період, починають плодоносити одночасно.

Схема посадки огірків

Сучасні дачники вирощують огіркові ліани, використовуючи одно- та двох рядковий або гніздовий спосіб посадки. Щоб отримати максимальний урожай, важливо залишити для розвитку кущів достатньо місця. 

Розроблено оптимальну схему посадки огірків у відкритий ґрунт:

  1. Під час посіву насіння одним рядком між сортовими рослинами залишають 25–40 см та з міжряддям 100–120 см. При вирощуванні гібридів досить відстані між рядами в 70 см.
  2. Для дворядкової посадки простір між рядками становить 30–50 см, між стрічками — 80 (для гібридів) -150 см.
  3. При розташуванні кущів у шаховому порядку допускається відстань між огірками у відкритому ґрунті не менше 35 см.
  4. Якщо використовується спосіб посадки окремими гніздами, то в лунці залишають 1–2 паростки. Міжряддя — 65–70 см.

На вертикальній опорі рослини вирощують в 1 або 2–3 стебла, що характерно для кущових видів культури. Відповідно, у другому варіанті потрібно збільшити проміжок на 10–20 см.

Способи посадки огірків у відкритому ґрунті

Краще ростуть і розвиваються огіркові кущі на теплих грядках висотою не менше 25 см. Закладені в основу органічні відходи й добрива живлять рослини весь вегетаційний період. Недолік поживних речовин заповнює регулярне підживлення мікроелементами препарату Авангард NPK+M/E Овочеві. Процедуру можна поєднувати з поливом овочів кожні 7–10 днів.

З метою економії місця та полегшення догляду за культурою виконують посів огірків у відкритий ґрунт із використанням підручних ємностей:

  1. Бочку на 100–200 літрів на ⅓ заповнюють щебнем, великою стружкою, керамзитом, попередньо прорізавши на дні отвори для дренажу. Ще третину займають рослинні залишки та трава без насіння. Родюча земля насипається шаром 25–30 см. По центру на ½ висоти вкопують пластикову пляшку без дна відкритою шийкою вниз, щоб виконувати полив і підживлення рослини. Висадку насіння огірків у відкритий ґрунт проводять, відступивши від краю посудини 10–15 см. Для повноцінного розвитку і плодоношення досить 4–6 рослин. Таким же способом можна використовувати поліетиленові мішки.
  2. Своєрідний квітковий горщик виходить із пластикового або металевого відра, у днищі якого необхідно пробити кілька отворів для стоку води. Допустимий обсяг ємності складає 5–12 літрів. Простір заповнюють пухкою поживною сумішшю і висаджують 1–3 насінини. При необхідності відро можна переставити на інше місце або спорудити оригінальне кашпо.
  3. Компактну грядку для висадки огірків у відкритий ґрунт легко спорудити з дерев’яних ящиків, дно яких треба вистилати поліетиленовою плівкою з прорізаними отворами. Перший шар (4–5 см) формується з піску або дрібного щебню. Потім доверху насипають родючу суміш. Краще садити партенокарпічні види, щоб не відчувати відсутність комах для запилення. Коли стебла виростуть достатньо, бажано підв’язати їх шпагатом до вертикальної опори.
  4. У пластикову 5-літрову пляшку з обрізаною конусоподібною верхівкою висаджують два огіркових насіння. Коли з’являться паростки, тару виносять на постійне місце. Днище обрізають і заглиблюють ємність у ґрунт на 15–20 см, оберігаючи коріння культури від ґрунтових шкідників. Після посадки розсади огірків у відкритий ґрунт виконують звичайний догляд.

Отримувати врожай із літа до осені допоможе посів культури в кілька етапів з інтервалом в 10–15 днів.

Як вирощувати огірки у відкритому ґрунті

Коріння культури розміщується в родючому шарі землі (до 40 см вглиб). При вирощуванні огірків у відкритому ґрунті важливо зміцнити кореневу систему овочу і сприяти зростанню додаткових корінців:

●      після появи сходів бажано прорідити рослини, залишивши на 1 квадратному метрі площі по 3–4 паростки;

●      в гніздах зрізають слабкі паростки, щоби не пошкодити коріння сусідів;

●      рекомендується видалити всі бічні відростки стебла в секторі 3–4 листків;

●      перед цвітінням рослини підгортають.

Щоби зберегти вологість ґрунту, після посіву насіння, ділянку мульчують перегноєм, торфом, соломою або іншими органічними компонентами.

При розміщенні та вирощуванні огірків у відкритому ґрунті рекомендується враховувати характерні для кожного конкретного сорту або гібриду характеристики:

●      довжина пагонів і ступінь гіллястості;

●      розмір дорослої рослини;

●      оптимальні терміни вегетації;

●      обсяг кореневої системи.

Інформацію про рослину можна отримати на упаковці насіння. Загущені посадки небезпечні грибковими ураженнями рослин, розмноженням шкідників культури, браком тепла й освітлення. При надлишку вільного простору спостерігається втрата потенційного врожаю овочу.

Методи вирощування огірків у відкритому ґрунті

При посадці овочів використовується вертикальний, похилий і горизонтальний метод обробки культури. Рослина відрізняється довгими стеблами з вусиками, якими можна чіплятися за опору. Вирощування огірків у відкритому ґрунті, які стеляться, застосовується, коли достатньо місця для вільного розташування пагонів у довільному порядку. Недолік — при підвищеній густоті листя плоди починають гнити, вражатися шкідниками. Для втілення похилого способу потрібно спорудити грядку з перетином у вигляді прямокутного трикутника. Посіяні в центральній частині огірки спускаються пагонами з висоти 1,5–2 метра. За рослинами просто доглядати, плоди зручно збирати.

Часто практикується вирощування огірків у відкритому ґрунті без підв’язки на пластикових сітках, які постійно є в продажу. Полотно натягається між будь-якими вертикальними опорами природного або штучного походження. Рослини чіпляються й щільно утримуються на сітці вусиками. Можна розташовувати пристосування біля кожного рядка або між двома сусідніми з відстанню у 25–30 см.

Урожай огірків у відкритому ґрунті

Збільшує плодоношення формування кущів. На горизонтально зростаючих стеблах роблять прищіпку над шостим листом, якщо утворюються тільки чоловічі безплідні суцвіття. Починається посилений ріст бічних пагонів, на яких утворюється велика частина врожаю. При виборі вертикального способу видаляють пасинки в пазухах першого і другого листа, що стимулює зростання й розвиток інших відростків. Головне стебло вкорочують у районі 6–7 листа. Не піддаються прищіпці кущові та слабо гіллясті форми культури.

Щоби постійно вирощувати багатий урожай огірків у відкритому ґрунті, необхідно організувати своєчасний полив, мульчування, живлення, і збір молодої зелені. Збирати плоди краще рано вранці. Зірвані вдень або ввечері огірочки погано зберігаються і швидко в’януть.

Також вам може бути цікаво:
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Чому жовтіє листя огірків - догляд за огірками на городі
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.