Сорти моркви: для літа та зими

Сорти моркви: які обрати? | Аптека Садівника
Провідний експерт

Морква – незамінний овоч на нашому столі завдяки відмінному смаку та корисним властивостям. Тому для господарів завжди актуально знати про найкращі сорти моркви для зберігання й споживання влітку. Адже всім хочеться, щоб коренеплоди виросли солодкі, великі і гарно зберігались.
Нижче в статті я розповім про високоврожайні сорти моркви як для зберігання, так і для того, щоб ними влітку, в червні-липні, могли поласувати діти. Які б сорти моркви в Україні ви не сіяли, в нашому кліматі вони встигають до морозів набрати потрібну масу. Дотримуйтесь при цьому важливої умови щедрого врожаю – не сійте насіння в надто кислий ґрунт.

Сорти моркви: які обрати? | Аптека Садівника

Ранні сорти моркви

Які сорти моркви вибрати, щоб ними можна було ласувати якомога раніше? Звісно, це ранні сорти. Так, якщо висіяти моркву в листопаді після настання заморозків, то вона зійде весною з першим теплом і дасть урожай на 2 тижні раніше за посіяну у березні-квітні. Сорти для підзимнього посіву – Нантська-4, Шантане-2461.


Сатурно F1 – ранній гібрид (50–55 днів), який підходить для вирощування під агроволокном. Дає солодкі та тверді циліндричні коренеплоди з гострим кінчиком, завдовжки 18–19 см. Така морква стійка до хвороб, не тріскається.

Каротель Паризька – середньорання морква (70–85 днів) із маленькими коренеплодами (5–15 см) вагою 40–70 г. Солодка, соковита. Має високу урожайність – до 5,5 кг з 1 кв. м.

Нантська-4 – середньостигла морква (80–100 днів), яка належить до європейського сортотипу Нантська. Коренеплоди яскраво-оранжеві, циліндричні, тупі на кінці. Середня вага морквин – 90–160 г, довжина – 14–17 см. Урожайність – до 6,5 кг з 1 кв. м. Морква тверда, солодка, гарно зберігається.

Шантане-2461 – французький сорт, який вирощують у наших краях більше половини століття. У цього сорту коренеплоди із заокругленим кінчиком, яскраво-оранжеві, довжиною 10–15 см і вагою до 200 г. Морква тверда, солодка, соковита. Урожайність сортотипу Шантане (різновидів із різним терміном дозрівання – 90–130 днів) – 5–10 кг із 1 кв. м. Сорт доволі невибагливий, коренеплоди не тріскаються, стійкі до багатьох хвороб, транспортабельні.

Сорти моркви для зимового зберігання

Кращі сорти моркви з гарною лежкістю – пізні, з терміном вегетації 130–150 днів. Одним із них є пізньостиглий різновид сорту Шантане (130 днів), який здатен зберігатися 8 місяців.

Королева осені – пізній сорт (120–130 днів) із довгими коренеплодами (до 30 см) із гострим кінчиком, вагою 150–200 г. Морква оранжева, тверда, солодка і соковита. Сорт стійкий до хвороб і розтріскування, гарно зберігається. Урожайність – 5–9 кг з 1 кв. м.


Йєллоустоун – жовта пізня морква (120–140 днів). Коренеплоди великі (до 25 см), вагою до 200 г, веретеноподібні, солодкі, із середньою твердістю м’якоті. Сорт стійкий до хвороб.

Вітамінна 6 – пізній сорт (113–125 днів) російської селекції. Коренеплоди темно-оранжеві, тверді, солодкі, вагою 60–165 г. Форма – циліндрична із заокругленим кінцем. Середня довжина – 15 см. Урожайність 6–10 кг з 1 кв. м.

Обираючи сорти моркви для зберігання, зверніть увагу на пізні сорти. Ранні сорти можна використовувати в стравах та консервації. Чим темніший колір коренеплоду, тим він корисніший.

Також вам може бути цікаво:
Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Сорти персика: урожай з липня до вересня
Кращі сорти персика в Україні можна виростити в більшості регіонів. Обираючи, який сорт персика посадити, зверніть увагу, що нині існує багато районованих сортів. Також доступні найкращі сорти американської та канадської селекції, які завоювали популярність у наших садівників.
Нижче в статті я розповім про найсмачніші сорти персика, які витримують сильні морози та мають стійкість до хвороб, зокрема, кучерявості листя.
Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Хвороби персика: як розпізнати і чим обробляти

Хвороби персика та їх лікування – це питання, які хвилюють кожного, хто вирішив посадити це плодове дерево у себе в саду. Це південна рослина, яка любить багато сонця й тепла. При вирощуванні персика на чорноземі, який досить добре затримує вологу, важливо знати про грибкові хвороби персика, якими часто уражаються дерева в холодні ночі після дощів.

Нижче у статті я розповім, які хвороби персика трапляються найчастіше у наших садах і чому обробку дерев слід починати, щойно зійде сніг і повітря прогріється до 5 °С. Також раджу відразу запастися препаратами широкого спектра дії проти хвороб, передусім мідьвмісними.

Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Обробка персика навесні від шкідників та хвороб

Вирощування дуже гарного, але примхливого дерева персика дуже залежить від догляду садівника. Обробка персика має бути однією із пріоритетних завдань господаря, адже персик – південна культура, яка здебільшого вирощується не завжди в південних областях, тому й викликає труднощі вирощування. Головне при цьому не забувати вчасно робити обприскування персика, щоб у майбутньому отримувати щедрі врожаї та прибутки.

У статті нижче я розповім, якою має бути весняна обробка персика від шкідників та хвороб.

Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Кучерявість листя персика – як зарадити лиху?
Персик хоч і вважається південним деревом, однак селекціонери вивели безліч районованих сортів для більшості регіонів України. Персикові дерева чудово себе почувають у північних областях України, де не так багато сонця, проте його вистачає для плодоношення цих сортів.
І ось майже кожен садівник, який купив і посадив у себе персик, на другий-третій рік стикається з незрозумілим закручуванням листя – хворобою кучерявість листя персика.
Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Посадка персика восени та навесні
У мене є друг на Черкащині у Смілянському районі, який мріяв збирати ящиками власні соковиті персики ще у серпні, як це роблять у приморських селищах. Знаючи, що це південне дерево, він часто мене розпитував, коли і як посадити персик, чи правильно саджати персик навесні і де саме на ділянці це краще зробити.
Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Як підготувати плодові дерева до зими
Підготовка дерев до зими включає цілу низку заходів
Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Захист культур від попелиці
Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Догляд за персиком: поради | Як доглядати за персиком
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.