Шкідники моркви: як захистити коренеплоди

Шкідники моркви та боротьба з ними | Аптека Садівника
Провідний експерт

Щороку через суттєві затрати на захист моркви від хвороб та шкідників вона стає все дорожчим овочем на прилавках. Безумовно, в різних регіонах України ситуація різниться: є області, де морква щороку дає високі врожаї, але більшості господарям все-таки доводиться поборотися за кожен коренеплід. І в цій битві важливо знати, як захистити моркву від шкідників.
Говорячи про моркву, ми насамперед говоримо про коренеплоди, тому найбільшої шкоди завдають саме ґрунтові шкідники. Втім, деякі шкідники на моркві раді поласувати й соковитим бадиллям, тому дуже важливо проводити і профілактичні обробки.

Шкідники моркви та боротьба з ними | Аптека Садівника

Морквяна муха – найпоширеніший морквяний шкідник

Дірява морква – основний симптом пошкоджень личинками морквяної мухи. Зимують ці шкідники в ґрунті в стадії пупарія, а у травні дорослі мухи вилітають і живляться нектаром рослин. Зазвичай до цього часу ґрунт прогрівається до 15–17 °С, і тоді мухи відкладають сотні яєць поряд із морквою. Це триває 20–25 днів, а ще через 5–10 діб вилуплюються личинки, які пошкоджують коренеплоди, продірявлюючи в них ходи та роблячи лабіринти. Через три тижні личинки заляльковуються, а ще через два тижні з’являються дорослі комахи – друге покоління шкідників. Уже їхні «дітки» продовжують поїдати моркву. Такі коренеплоди починають загнивати, листя спершу стає фіолетово-червоним, а пізніше жовтіє й засихає.

morkvyana_muha_poshkogenya.jpg

Боротися із морквяною мухою можна частим просапуванням міжрядь – шкідник не любить пухкого ґрунту. Так само оминає морквяна муха сухі сонячні ділянки і розріджені посіви. Якщо поряд із грядкою моркви посадити цибулю або часник, вони також відлякують шкідників, що можна врахувати при сівозміні. Крім того, добре захищає від морквяної мухи мульчування торфом.

Міль і попелиця на моркві

Морквяна міль – непомітний метелик, який полюбляє рослини з родини зонтичних, на які відкладає яйця. Згодом із них вилуплюються червонувато-бурі гусені завдовжки 1 см, які харчуються суцвіттями. Коли їжі бракує, личинки молі харчуються листям. Моркві, яку вирощують для коренеплодів, великої шкоди морквяна міль не завдає. Її варто остерігатися тим, хто вирощує моркву на насіння. В цьому разі вам допоможе своєчасне обприскування препаратами від шкідників у період бутонізації.

На морквяних грядках можна побачити три види попелиць: морквяну, глодову та вербово-морквяну. Морквяна попелиця зеленувата; навесні крилаті самиці перелітають з рослини на рослину та живляться соком морквяного листя. Глодова попелиця найчастіше чорна або зелена, навесні харчується цвітом глоду, а влітку переселяється на моркву. Вербово-морквяна попелиця найбільша, зеленого кольору. Вона зимує на вербі, навесні висмоктує сік із молодих листочків, а влітку перелітає на листочки моркви, кропу, пастернаку. Боротися із попелицею можна опиленням деревним попелом. Також важливо знищити мурах на ділянці, які розносять попелиць. Крім того, знизити чисельність попелиці допоможе обприскування нашатирем – 50 мл на 10 л води раз на два тижні.

popelitsa.jpg

Боротьба із дротяником на моркві

Дротяник – личинка жука-ковалика, який вважається одним із найпоширеніших шкідників в Україні. Це ґрунтовий шкідник, який зимує на глибині 0,5–1 м протягом 2–3 років. Доросла комаха в основному живиться нектаром. Масовий літ коваликів припадає на початок травня, а відкладення яєць у ґрунт біля сходів моркви – в кінці місяця. На початку літа з’являються личинки – жовтуваті або коричневі, завдовжки 2,5–5 см, які зовні нагадують черв’ячків, із жорстким покривом. Оскільки одна самка відкладає більше сотні яєць, шкода від личинок дуже відчутна, тим більше, що шкодять вони не лише моркві, а й іншим рослинам. Дротяник у моркві залишає ходи, через що молоді коренеплоди стають дірявими. Така морква швидко гниє під час зберігання або ще на стадії росту, а також втрачає товарний вигляд.

drotyanik.jpg

Як позбутися від дротяника на моркві? Насамперед потрібно зменшити кислотність ґрунту, бо шкідники надають перевагу кислому ґрунту. Для цього восени під час оранки внесіть 10 кг гашеного вапна чи доломітового борошна на 1 сотку або розсипте відро деревного попелу на таку ж площу.

Другий доступний спосіб вивести дротяників – засіяти город сидератами: гірчицею, фацелією.

Також допомагає боротися із дротяником пролив ґрунту аміачною водою – 10 мл нашатирного спирту на 10 л води. Такий самий ефект дає і слабкий розчин марганцівки.

Обов’язковою умовою для виведення дротяників є осіння глибока оранка, завдяки якій жуки та зимуючі личинки опиняться близько до поверхні ґрунту та вимерзнуть взимку.

Як захистити моркву від шкідників

Окрім традиційного осіннього перекопування городу, господарям варто подбати про ранній посів моркви, дотримання сівозміни (садити на тому самому місці не раніше, ніж через 3 роки) та вчасні обробки.

Так, у фазі 4–6 листків у травні обприскують моркву препаратом АТО Жук – 1,0–1,5 мл на 3–5 л води на 1 сотку. У фазі 6–9 листків можна обробити її препаратом Фас – 1,5–2,0 мл на 3–5 л води. Найкраще поєднувати ці препарати в бакових сумішах із препаратами для захисту рослин від хвороб.

shutterstock_2102232430.jpg

Вирощування моркви може виявитись доволі вдячною справою, якщо вчасно захищати посіви від шкідників і дотримуватись технології вирощування.

Супутні товари
Ато Жук + Авангард Стимул

Пакування

11.00 грн
АТО Жук

Пакування

47.00 грн
Фас

Пакування

7.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Пакування

9.00 грн
Антиколорад Макс

Пакування

33.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

13.00 грн
Тройсет

Пакування

32.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Коли садити картоплю в цьому році
Картоплю не просто так називають другим хлібом
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Коли копати картоплю: поради господарю
Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю
Фітофтороз картоплі відомий понад 100 років. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру. Захворювання викликає грибок фітофтора. Через те, що останніми роками він сильно видозмінився, першочергове завдання городника – вчасно виявити і знешкодити ворога.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Обираємо другий хліб – найсмачніші сорти картоплі
Найпоширеніша культура в Україні – картопля. Ми посідаємо четверте місце у світі за обсягами її врожаїв – 22 млн тонн на рік.
Цікаво, що 85% всього об’єму вирощують приватні господарства, а це доволі нелегка справа. Але вона того варта: особливо якщо правильно обрати кращі сорти картоплі.
Про ранні високоврожайні та найсмачніші сорти картоплі я розповім далі. Але й українські кращі сорти картоплі в Україні нічим не поступаються розробкам іноземних селекціонерів, а деколи і перевершують їх.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Парша картоплі: як виростити здорову картоплю
Парша на картоплі – це одна з найпоширеніших грибкових хвороб цієї культури. Інфекція викликає погіршення товарного вигляду та смакових якостей: така бульба стає практично не придатною до споживання.
Відомо п’ять різновидів: звичайна парша картоплі, чорна, порошиста (порохувата), срібляста та горбкувата. Серед них перші три є найпоширенішими, отже на них я і зупинюсь детальніше в цій статті.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Ручний окучник для картоплі: як зробити своїми руками

Окучник – це пристрій, призначений спеціально для підгортання землі на великих площах, де із сапою не впоратися. Окучник своїми руками зроблений – найкращий варіант для сільського господаря, який не має мотоблока, але хоче зекономити час на обробку (та й посадку картоплі) на городі.

Окучник (підгортач) зручний тим, що він піднімає шар землі з центру міжряддя на два боки вгору, засипаючи відразу два рядки до половини. Пристрій складається з плуга (лемеша) або двох дисків, з’єднаних під кутом, при цьому обидва варіанти врізаються клином. Це будова ручного підгортача, на відміну від насадок до мотоблока.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Дротяник на картоплі: 9 способів позбутися шкідника
Дротяник в картоплі залишає сліди, які неможливо не помітити – наскрізні ходи псують чималу частину врожаю. Найгірше, що такі пробуравлені бульби швидко гниють і мають поганий товарний вигляд. З іншого боку, визначити, що картопля піддасться атаці дротяника важко, адже цей ворог – підземний, але є певні ознаки, що ділянка заражена, про які трохи нижче.
Як позбавитися від дротяника на картоплі? Нижче у статті я розповім про кілька дієвих способів, а ви оберіть той, який вам підходить.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Шкідники картоплі: як боротися з ведмедкою, дротяником і міллю
Із картоплею у нас зазвичай асоціюється один шкідник – колорадський жук, а проте культура потерпає й від інших комах. Боротьба із ведмедкою на картоплі не менш важлива, ніж боротьба з дротяником. Крім цих ґрунтових шкідників рослину вражає також картопляна міль і попелиця. Як боротись зі шкідниками картоплі – нижче в статті.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Колорадський жук: як позбутися від шкідника на картоплі

Колорадський жук – воістину страшний сон городника через те, що шкідник розмножується шаленими темпами і завдає колосальної шкоди урожаю, а знищити його повністю майже неможливо. Колорадський жук поїдає листя та цвіт усіх пасльонових: картоплі, помідорів, перцю, баклажанів. Що вища температура повітря, то активніший цей шкідник.

Колорадський жук з’явився в Європі після Другої світової війни, а на теренах Радянського Союзу – під час Холодної війни. Його батьківщиною помилково вважається штат Колорадо у США (хоча насправді це Мексика), особливо після випадка, коли жук повністю спустошив поля в однойменному штаті. Саме через це масове зараження полів колорадським жуком у СРСР приписували диверсії. Позбутися його було важко, шкідник швидко звикав до нової отрути.

Як позбутися жука, які існують отрути від колорадського жука та чи можлива боротьба з колорадським жуком без хімії? Спробуємо розібратися нижче в статті.

Якщо хочете дізнатись більше про особливості вирощування картоплі, можна ознайомитися зі статтею тут.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Посадка картоплі мотоблоком та під лопату
Коли садити картоплю під лопату та як правильно це робити – думаю, кожний досвідчений городник визначився з часом та способом посадки. Картопля і досі залишається королевою городу та основним «стратегічним» продуктом українців. Проте садити цю культуру звичайним способом доволі трудомістко, зважаючи на масштаби посадок. Тому нижче я поділюсь із вами секретами, як садити картоплю мотоблоком та плугом-підгортальником.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Підживлення картоплі: внесення карбаміду та нітроамофоски
Однією з умов потужного врожаю є достатнє підживлення картоплі, в тому числі й позакореневе. Тому багатьох господарів цікавлять норми внесення карбаміду та нітроамофоски.
Листове підживлення ефективне до цвітіння – до цього часу запас азоту і калію з фосфором у рослини вже наполовину використаний. Тому позакореневе підживлення сечовиною стимулює утворення зеленої маси. А після цвітіння всі поживні речовини йдуть на формування бульб – якраз в цей час рослини удобрюють нітроамофоскою. Давайте разом розберемося, як правильно проводити підживлення картоплі.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Вирощування картоплі: як отримати великий ранній урожай
Вирощування картоплі ‒ настільки звична для нас справа, що, здавалося б, ми знаємо про неї все. Але чому тоді ми не перестаємо цікавитися високоврожайними і ранніми сортами, прагнемо отримати кращий результат за меншого вкладання сил? Річ у тім, що технологія вирощування картоплі не стоїть на місці. Щороку з’являються якісь хитрощі та нові сорти, тому можна щорічно вирощувати багато смачної картопельки.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Відео: пророщування, обробка та посадка картоплі
Відео: посадка, пророщування, обробка картоплі
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Стимулятор росту картоплі: дбаємо про улюблений овоч
Вирощуємо ми ранні сорти картоплі під агроволокном чи просто садимо сорокаденку на початку квітня, посадковий матеріал однаково необхідно обробити для покращення і пришвидшення росту. Тому часто городників цікавлять стимулятори росту для картоплі. Й звісно, мова йде не про густе бадилля, а про отримання якісних бульб. В цій статті я розкажу вам про період спокою бульб та способи прискорення їхнього пробудження до росту.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Обробка картоплі перед посадкою: професійні протруйники та народні способи

За роки роботи агрономом я багато разів давав поради з приводу догляду за садовими та городніми культурами. Одне з поширених запитань ‒ обробка картоплі перед посадкою. Адже немає нічого гіршого, аніж важка марна праця – коли ти вкладаєш у рослини стільки сил та любові, а отримуєш погризені шкідниками недоїдки. Або ще підступніше – коли взимку запаси, на які ти розраховував, починають гнити через грибок.

Давайте розберемось, що або хто зводить нанівець наші труди, і як можна цьому зарадити.

Головний ворог нашої годувальниці-картоплі – це маленький смугастий тиран, колорадський жук. Він безжально поїдає молоді стебла та листочки, і, як наслідок, бульба не має змоги розвивати кореневу систему. Далі йдуть вовчок (ведмедка), личинки хруща, попелиця, трипси, молі, а також багато різних хвороб.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Гербіциди для картоплі: як вивести бур’яни без шкоди для овочів
Кожен господар щороку має проблему засилля бур’янів на городі.
Чисті грядки – це візитівка городника, тоді як забур’янені – головний біль та клопіт.
Тож гербіциди для картоплі – це те, що приходить на думку щовесни багатьом, але лякає невідомими наслідками.
Маючи багаторічний досвід вирощування різних овочів на власному городі, я розповім про принцип дії гербіцидів на бур’яни.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Система захисту картоплі
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити картоплю від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.