Коли копати картоплю: поради господарю

Збирання картоплі: коли копати картоплю | Аптека Садівника
Провідний експерт

Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.

Збирання картоплі: коли копати картоплю | Аптека Садівника

Що робити, якщо бадилля зелене

Поки стебла і листки картоплі зелені, інтенсивно проходить процес фотосинтезу, бульби ростуть. Зазвичай максимальний приріст картоплин спостерігається доти, поки не починають жовтіти, в’янути й сохнути нижні листки. Власне, це і є причиною, чому фітофтороз так сильно впливає на урожайність культури. Але за сприятливої погоди та ретельного догляду картоплиння може бути зеленим і до кінця серпня. Але ж ви пам’ятаєте, що садили свою картопельку в середині квітня і за всіма ознаками настав час збирати врожай. Що ж робити?

Насамперед треба викопати один кущ і подивитися, наскільки картоплина виросла й наскільки цупка на бульбах шкірка.

Інший варіант – просто потягніть кущ картоплі руками, не викопуючи лопатою. Якщо бульби дозрілі, вони залишаться в землі.

Якщо бадилля зелене, а картопля за термінами вегетації вже має дозріти, треба зрізати бадилля за один-два тижні до викопування бульб. Або провести десикацію – зневоднення тканин рослин шляхом обробки їх хімічними препаратами. Як десикант для картоплі можна використати дикват дибромід. Якщо в цей період погода волога, ґрунт у міжряддях потрібно спушити. Так на картоплинах затвердіє шкірка.

Якщо бадилля посохло і вилягло

Найпізніші сорти картоплі можна викопувати до середини вересня (в бабине літо), а жовтень підходить тільки для збору бульб пізніх строків посадки.

Влітку в дощову погоду часто буває, що через хвороби стебла картоплі рано всихають і вилягають. Дехто з городників залишає картоплю в землі, свято вірячи, що так бульби продовжують рости, однак це не зовсім так. Коли бадилля засихає, шкірка на бульбах грубшає (зазвичай протягом двох тижнів). Після цього картоплини можуть почати гнити.

Якщо у вересні вдарили заморозки і ще зелене бадилля постраждало, картоплю слід терміново викопати, бо інакше стебла почнуть витягувати поживні речовини із бульб.

Збір картоплі мотоблоком

Як викопувати картоплю мотоблоком? Це просто: ваша техніка має бути обладнана картоплекопачем, який викопує бульбу, обтрушує її від землі та рослинних решток та скидає на землю. Після цього урожай збирають вручну.

Картоплекопач налаштовують на глибину кущів. Спершу прокопують кілька метрів картоплі та зупиняють мотоблок. Варто передивитись, чи всі картоплини цілі. Якщо є підрізані, налаштуйте лемеші на більшу глибину.

При викопуванні картоплі ведіть мотоблок через ряд, інакше колеса можуть пошкодити викопані бульби, особливо, якщо рядки не дуже рівні.


Купуючи картоплекопалку, можна обрати тип з елеватором, завдяки якому частина землі просіюється. Є моделі з вібраційною «лапою» або решіткою, в яких вся земля просівається, наче через сито. Тоді картоплини висипаються на поверхню чистими.

Наостанок порада для початківців. Щоб картопля заживила механічні ранки, треба потримати її день-два на світлі, а потім помістити тижні на два в сухе темне приміщення. За цей час шкірка остаточно загрубіє, а зрізи обсохнуть. Після цього можна закладати картоплю на зберігання в погріб.

Вчасний збір картоплі гарантує не лише максимальний урожай, але й якісне його зберігання до наступного сезону.

Супутні товари
АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля
57.00 грн
АС-Селектив 150 мл
228.00 грн
Антисапа Ліквід 100 мл
255.00 грн
Тройсет 25 г
30.00 грн
АС-Кольд Дуо 100 мл
174.00 грн
Тівітус 2,5 г
17.00 грн
Гудвін 25 мл
50.00 грн
Цілитель 25 г
27.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Сорти малини: обираємо цікавинки селекції
Сорти малини в Україні, які садівники вирощують останніми роками, допомагають не лише забезпечити сім’ю рясними врожаями, а й заробити на продажі ягід. Запити щодо сортів малини зростають, тому селекціонери постійно пропонують нові цікаві сорти з різними характеристиками. Пріоритетні якості нових сортів малини – великоплідність, високоврожайність, транспортабельність і відмінний смак.
Нижче в статті я розповім, яку малину вибрати, щоб її виросло багато, і вона була смачною, а врожаю ягід вистачило б на варення та компоти.
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Боротьба зі шкідниками малини: способи захистити ягідник
Боротьба зі шкідниками малини – один із важливих етапів вирощування цієї культури. Шкідники малини здатні не лише зіпсувати цьогорічний урожай, а й поставити під сумнів ягоди наступного року. Здебільшого боротьба зі шкідниками малини обов’язкова, бо заражені стебла без обробки загинуть.
Нижче в статті я розповім, які шкідники часто оселяються в малинниках і як з ними краще боротися.
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Обробка малини навесні та восени
Чим обприскувати малину, щоб позбутися хвороб і шкідників? Це залежить від того, яка саме напасть з’явилася у вашому малиннику. Зауважу, що найважливіша обробка малини ранньої весни – це як мінімум половина успіху в боротьбі зі шкідниками.
Давайте розберемося, чим необхідно бризкати малину для профілактики, а чим для лікування. І найголовніше – коли це треба робити.
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Мульчування малини соломою, хвоєю, тирсою
Навіщо і як мульчувати малину та інші кущі в саду, чи може мульча зашкодити і як правильно обробляти землю під покривом – ці питання хвилюють багатьох садівників, які вивчають різні підходи до вирощування урожайних культур. Мульчування малини напряму пов’язано із поліпшенням якості ґрунту, що, у свою чергу, гарантує здоров’я рослинам та потужні врожаї. Нижче я розповім, що таке мульча, які види її бувають та чим мульчувати малину.
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Хвороби малини та боротьба з ними
Малина – настільки цінна ягода, що її вирощують у кожному обійсті. Але кожен господар уже на другий-третій рік вирощування малини стикається з відомою проблемою: хвороби малини. Зазвичай ознаками хвороб є жовте листя та гниль плодів. Основна причина – грибкові хвороби, хороші умови для розвитку яких дають загущені посадки, невчасна або недостатня обробка кущів.
Нижче у статті я розповім про основні хвороби малини та як обробляти малину для їхньої профілактики та лікування.
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Гербіциди для малини: як вивести бур’яни
Малина і бур’яни – вічні сусіди. З одного боку, ягідні кущі отримують від них тінь та вологість, які рятують від посухи у спеку. Але з іншого, бур’яни (чистотіл, кропива, ромашка, осот, пирій, щириця, мишій) забирають усі поживні речовини із землі, що негативно впливає на ріст малини. Звичайно, можна час від часу просапувати, але чи не краще обробити один раз і на весь сезон забути про бур’яни?
Нижче я розповім, як використовувати гербіциди в насадженнях малини, щоб позбутися небажаних рослин без шкоди для врожаю.
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Вирощування малини: секрети агротехніки
Я дуже радію, коли люди запитують, як вирощувати малину правильно. Це означає, що людині небайдужі її малинові посадки, і вона дійсно піклується про свій сад.
Вирощування малини – справа нескладна, та й сам догляд за малиною приносить задоволення, коли спостерігаєш, як гарно розпускаються листочки, наливаються ягідки та росте молоде покоління пагонів, на яких закладається майбутній урожай.
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Посадка малини восени

Питання, коли краще садити малину, навесні або восени, актуальне постійно. Прихильники того чи іншого методу перераховують свої доводи й переваги. Визріли за літній період стебла культури з розвиненою мичкуватою кореневою системою краще ростуть і розвиваються за посадки малини восени. Агрономи ТМ «Аптека Садівника» радять допомогти рослині подолати отриманий стрес: підгодувати поживними речовинами й мікроелементами, убезпечити від навали шкідників, знищити бур’яни, розпушити ґрунт, збагачуючи родючий шар киснем, провести профілактику поширених захворювань.

Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Правильна посадка малини навесні

Перевагу насадженням малини навесні віддають у північних та центральних регіонах України, де зимовий період характеризується безсніжною погодою з частими відлигами. Коренева система малини знаходиться у верхньому шарі ґрунту (до 45 см). З висаджених під зиму саджанців 30% не переживають холодної пори року.

Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Як обрізати малину навесні

Щоб щороку отримувати рясні врожаї солодкої корисної ягоди, необхідно регулярно обрізувати чагарник навесні. Рослина, залежно від виду, формує плоди на річних та дворічних пагонах. Розвиток бічних відростків після обрізки суттєво збільшує розмір та кількість смачних ягід.

Фахівці ТМ «Аптека Садівника» завжди готові підказати, як правильно доглядати малинником: за допомогою обрізки сформувати плодові кущі малини, провести профілактику поширених захворювань, захистити культуру від шкідників, здійснити відповідний догляд за рослиною.
Як правильно обрізати малину | Обрізання малини: поради
Система захисту малини
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.