Коли копати картоплю: поради господарю

Збирання картоплі: коли копати картоплю | Аптека Садівника
Провідний експерт

Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.

Збирання картоплі: коли копати картоплю | Аптека Садівника

Що робити, якщо бадилля зелене

Поки стебла і листки картоплі зелені, інтенсивно проходить процес фотосинтезу, бульби ростуть. Зазвичай максимальний приріст картоплин спостерігається доти, поки не починають жовтіти, в’янути й сохнути нижні листки. Власне, це і є причиною, чому фітофтороз так сильно впливає на урожайність культури. Але за сприятливої погоди та ретельного догляду картоплиння може бути зеленим і до кінця серпня. Але ж ви пам’ятаєте, що садили свою картопельку в середині квітня і за всіма ознаками настав час збирати врожай. Що ж робити?

Насамперед треба викопати один кущ і подивитися, наскільки картоплина виросла й наскільки цупка на бульбах шкірка.

Інший варіант – просто потягніть кущ картоплі руками, не викопуючи лопатою. Якщо бульби дозрілі, вони залишаться в землі.

Якщо бадилля зелене, а картопля за термінами вегетації вже має дозріти, треба зрізати бадилля за один-два тижні до викопування бульб. Або провести десикацію – зневоднення тканин рослин шляхом обробки їх хімічними препаратами. Як десикант для картоплі можна використати дикват дибромід. Якщо в цей період погода волога, ґрунт у міжряддях потрібно спушити. Так на картоплинах затвердіє шкірка.

Якщо бадилля посохло і вилягло

Найпізніші сорти картоплі можна викопувати до середини вересня (в бабине літо), а жовтень підходить тільки для збору бульб пізніх строків посадки.

Влітку в дощову погоду часто буває, що через хвороби стебла картоплі рано всихають і вилягають. Дехто з городників залишає картоплю в землі, свято вірячи, що так бульби продовжують рости, однак це не зовсім так. Коли бадилля засихає, шкірка на бульбах грубшає (зазвичай протягом двох тижнів). Після цього картоплини можуть почати гнити.

Якщо у вересні вдарили заморозки і ще зелене бадилля постраждало, картоплю слід терміново викопати, бо інакше стебла почнуть витягувати поживні речовини із бульб.

Збір картоплі мотоблоком

Як викопувати картоплю мотоблоком? Це просто: ваша техніка має бути обладнана картоплекопачем, який викопує бульбу, обтрушує її від землі та рослинних решток та скидає на землю. Після цього урожай збирають вручну.

Картоплекопач налаштовують на глибину кущів. Спершу прокопують кілька метрів картоплі та зупиняють мотоблок. Варто передивитись, чи всі картоплини цілі. Якщо є підрізані, налаштуйте лемеші на більшу глибину.

При викопуванні картоплі ведіть мотоблок через ряд, інакше колеса можуть пошкодити викопані бульби, особливо, якщо рядки не дуже рівні.


Купуючи картоплекопалку, можна обрати тип з елеватором, завдяки якому частина землі просіюється. Є моделі з вібраційною «лапою» або решіткою, в яких вся земля просівається, наче через сито. Тоді картоплини висипаються на поверхню чистими.

Наостанок порада для початківців. Щоб картопля заживила механічні ранки, треба потримати її день-два на світлі, а потім помістити тижні на два в сухе темне приміщення. За цей час шкірка остаточно загрубіє, а зрізи обсохнуть. Після цього можна закладати картоплю на зберігання в погріб.

Вчасний збір картоплі гарантує не лише максимальний урожай, але й якісне його зберігання до наступного сезону.

Також вам може бути цікаво:
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Обприскування томатів: все про профілактику
Обприскування томатів – важлива частина догляду за цією культурою, як і позакореневе живлення, яке є профілактикою розвитку хвороб. Основна турбота більшості господарів – обробка томатів від фітофторозу, адже він часто призводить до загибелі цих рослин.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Чорна ніжка томатів – як запобігти хворобі
Чорна ніжка томатів знайома всім, хто вирощував розсаду. Це коренева гниль, яка раптово проявляється почорнінням кореневої шийки й виляганням стебел. Коли з’являється чорна ніжка, захист решти розсади стає нагальною проблемою господаря.
Нижче у статті я розповім, як не втратити розсаду з необережності та чим обробити її для профілактики цієї інфекції.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Полив помідорів: п’ять порад господарю
Помідори – незамінний овоч на нашому столі протягом усього року. Здається, немає господаря, який би не вирощував томати, щоб запастися консервацією на зиму. Знання про правильний полив помідорів допомагають зібрати якісний та щедрий урожай.
Полив помідорів є важливою частиною догляду, і від нього залежить, чи хворітимуть рослини та чи витримають натиск шкідників. Я розповім про тонкощі догляду за томатами в цій статті.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Відео: помідори та інші овочі без бур'янів!
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Вершинна гниль томатів: заходи боротьби із гниллю помідорів
Вершинна гниль, або вершинка, як це захворювання називають городники, виникає на різних сортах помідорів: і на великих крупноплідних, і на видовжених сливочках. І хоча вершинна гниль на помідорах виникає не через інфекцію, це фізіологічна хвороба, однак вона створює умови для розвитку грибків, наприклад, альтернаріозу. Вона здатна знищити практично третину врожаю, спричиняючи усихання м’якоті плодиків, які щойно зав’язались. Ві такої хвороби страждають судини та ускладнюється транспорт поживних елементів по них, зокрема кальцію. При цьому верхівки пагонів як би зупиняються в рості, стають хирлявими.
Нижче я розповім, як позбутися вершинної гнилі на городі.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Розсада помідорів: вирощування від посіву до пересадки в грунт
Всі, хто має бодай маленький клаптик землі, знають про самостійне висівання помідорів на розсаду. Хто не обпікався на купованій розсаді, отримавши замість ранніх низькорослих соковитих сортів пізні двометрові стебла зі сливочками? Тож перше правило городника: сій своє. Власна розсада на підвіконні або в парнику не підведе! Головне – розібратися, коли сіяти помідори та як садити помідори на розсаду.
Здавалося б, нічого складного: посіяв, розсадив, пересадив. Але скільки розчарувань чекатиме на господаря, якщо не підготуватися як слід та не дотримуватися технології вирощування томатів! Ось уже перші сходи, перша пара листочків тішить око, і вже уявляються рекордні плоди на майбутніх могутніх кущах… Але стебельця чомусь ростуть кволі, довгі, бліді. Одразу виникають запитання: як правильно сіяти помідори, як виростити розсаду помідорів, щоб стебла були могутніми і здоровими.
Отож, щоб таке не трапилось із вами, розповім по порядку. Розсада помідорів і її вирощування – не така вже й складна наука!
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Шкідники томатів та боротьба з ними
Коли добросовісний господар помічає перші сліди, які залишають шкідники на помідорах, боротьба з ними виходить на перший план. Поїдене листя – це найменше зло, та більшість комах ціляться на найніжніші частини рослини: зав’язь та цвіт. А які шкідники томатів тільки не зустрічаються: попелиця, гусениці совок, дротяники, личинки хруща й дуже поширений колорадський жук!
Раніше ми писали про передпосадкову обробку корінців розсади від хвороб та шкідників, аби запобігти лиху. Якщо шкоди вже завдано, швидко та ефективно вивести шкідників ви зможете за допомогою моїх порад.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Хвороби томатів та як з ними боротися
Висадка виплеканої розсади у відкритий ґрунт – це завжди невеликий стрес як для рослин, так і для городника. Як тільки рослина приживиться на новому місці, на неї чекають різні шкідники, хвороби помідорів та інфекції у ґрунті тут як тут. Вони тільки й роблять, що чекають сприятливого моменту для атаки. Тож одразу після посадки розсади важливо прискіпливо стежити за будь-якими змінами на томатних грядках.
Давайте розберемося, на що перш за все необхідно звертати увагу та у чому полягає захист помідорів від хвороб, щоб можна було швидко позбутися загрози.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Чому скручується листя на помідорах
Одне із частих запитань, яке хвилює господарів: чому скручуються листки на розсаді та дорослих кущах помідорів? Можу відповісти, що причин багато. Скручування може бути пов’язано з інфекцією, природними факторами або неправильним доглядом. Підказкою в такому випадку стане напрям, у який скручується листя помідорів – догори чи вниз.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Обережно, фітофтороз томатів!
Коли всі рослини на городі здорові та чудово ростуть – це просто втіха для ока городника. Але на жаль, постійно так не буває, й кожне літо господарі отримують нові виклики. Наприклад, із фітофторозом, який вражає не лише помідори, а й картоплю, баклажани та перець, доводиться боротися регулярно. Це одна з найбільш агресивних хвороб, від якої зрілі рослини можуть загинути за лічені дні. Спори цієї грибкової хвороби зберігаються у ґрунті та розносяться з вітром або краплями дощу.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Секрети вирощування томатів та догляду за ними
Українці вже звикли, що у вирощування помідорів від посадки у відкритий ґрунт до періоду збору соковитих плодів закладено чимало праці. Спершу ми милуємося першими листочками на розсаді, коли за вікном ще ні травинки, й уявляємо майбутні салати, соки, консервацію. Потім починається догляд і полив, підживлення та обприскування.
Ми добре знаємо, що культура ця вибаглива й просто так урожаєм не віддячує. Тож аби мати гарантію, що зусилля окупляться сторицею, варто дотримуватись агротехніки вирощування томатів. Тому розповім про основні етапи догляду рослин, які краще не пропускати, та дам поради, як уникнути поширених помилок.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Система захисту томатів
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити томати від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.