Вирощування капусти: від звичайної білоголової до брюссельської

Як вирощувати пекінську капусту та інші сорти капусти
Провідний експерт

Надивившись на асортимент капусти на прилавках, господарі також мріють про подібне різноманіття на городі. Щороку все більше людей хоче дізнатись про технологію вирощування капусти у відкритому ґрунті: цвітної, брюссельської чи пекінської. А втім, здебільшого не всі знають, як правильно вирощувати й звичайну білоголову капусту.
Давайте розберемося, що спільного та відмінного у різних видів капусти, та які краще вирощувати в наших умовах.

Як вирощувати пекінську капусту та інші сорти капусти

Надивившись на асортимент капусти на прилавках, господарі також мріють про подібне різноманіття на городі. Щороку все більше людей хоче дізнатись про технологію вирощування капусти у відкритому ґрунті: цвітної, брюссельської чи пекінської. А втім, здебільшого не всі знають, як правильно вирощувати й звичайну білоголову капусту.

Давайте розберемося, що спільного та відмінного у різних видів капусти, та які краще вирощувати в наших умовах.

Вирощування капусти білоголової

Обираючи місце під капустяну грядку, надайте перевагу рівним ділянкам, без схилів. Не раджу також ділянки з піщаним ґрунтом, адже капуста доволі вологолюбна рослина, а піщаний ґрунт погано утримує вологу. Землю на ділянці під капусту восени підживіть таким чином: 10 кг перегною + склянка попелу на 1 кв. м. або навесні внесіть удвічі менше органіки + додайте мінеральні добрива (30 г суперфосфату, 50 г сірчанокислого калію та 50 г карбаміду.

При вирощуванні капусти у відкритому ґрунті важливу роль відіграє кислотність ґрунту. Капуста добре ростиме в нейтральному або слабколужному ґрунті (pH – 7–7,5). Якщо ґрунт кислий, треба восени чи навесні провести вапнування доломітовим борошном (35–50 кг на сотку при перекопуванні), інакше капуста хворітиме на килу та загниватиме.

Найкращими попередниками для капусти є горох, квасоля, морква, огірки та кабачки, картопля, помідори. Найгіршими – інші хрестоцвіті, тому й сидерати для капусти вибирайте з бобових (люпин, люцерна, еспарцет), а не гірчицю чи ріпак.

Як вирощувати розсаду капусти та доглядати за нею, читайте тут.

Через тиждень після посадки поливайте розсаду капусти орієнтовно один раз на два дні, не допускаючи заливання та пересихання ґрунту – по 8 л на 1 м. кв. Раз на тиждень прополюйте грядки на глибину 8 см, щоб позбутися бур’янів та спушити ґрунт. Через три тижні після висадки у город капусту треба підгорнути, а потім процедуру повторюють через 10 днів.

Мульчування капусти доцільне, якщо ділянка добре продувається вітром і швидко висихає. Найкраще мульчувати соломою, бо вона майже не впливає на кислотність ґрунту, а от хвоя та тирса підвищують його кислотність.

Підживлення капусти у городі починають через 10 днів після висадки розсади. Перше добриво – азотне. 25 г сечовини (або 10 г аміачної селітри) розчиніть у 10 л води на 1 кв. м і полийте грядки. Одночасно можна розсипати на листя та в міжряддях склянку попелу. Друге підживлення проводять через три тижні для ранніх сортів або на початку формування головок: у 10 л води розчиняють по 1 ч. ложці суперфосфату і карбаміду, удвічі більше – сульфату калію.

Найчастіше білоголова капуста потерпає від шкідників, які живляться листям. Це гусені капустяних совок та білянки, капустяні міль та попелиця, хрестоцвіті блішки, слимаки та равлики. У той час як личинки капустяної мухи (уражує також редис) прогризають корені та вкорочене стебло.

Частково від цих комах захищає опилювання попелом та обприскування відваром цибулиння з додаванням мила для кращого прилипання. Проте ефективність народних засобів не дуже велика.

Тому раджу через два тижні після висадки розсади на стадії 5–6 листків культури обприскати препаратом від шкідників Антиколорад Макс (1 мл на 3–5 л води на 1 сотку). Це необхідно, якщо корені розсади при посадці не замочували в інсектицидних протруйниках. На початку формування головок оберіть препарати Фас або Антигусінь + Самшит. Пізніше, до моменту появи другого покоління метеликів та молі знову застосуйте Антиколорад Макс або АТО Жук.

А про хвороби білоголової та цвітної капусти я розповім нижче.

Вирощування цвітної капусти

Цвітну капусту висаджуйте на сонячну ділянку у поживний пухкий нейтральний ґрунт. Найкращі попередники для неї: бобові, картопля, цибуля, часник, морква. Краще не саджати цвітну капусту після інших видів капусти, редису й редьки.

Догляд за цвітною капустою полягає в регулярному поливі – приблизно по 2 відра води на 1 кв. м. Вологість землі має сягати мінімум 80% (проте надмірний полив провокує бактеріоз). Також необхідне акуратне просапування, бо корінці рослинки розташовані близько до поверхні. Не зайвим буде також мульчування після підгортання. Частиною технології вирощування цвітної капусти є зв’язування листків над суцвіттям, щоб на нього не потрапляло сонце, інакше воно позеленіє та зупинить ріст.

Підживлюючи капусту, зробіть упор на фосфорних добривах і трохи менше на калійних. Якщо їх бракуватиме, цвітна капуста не сформує суцвіття. Перше підживлення проведіть через два тижні після висадки розсади у ґрунт, за цей час рослинки укоріняться та підуть в ріст. Для цього 1 л коров’яку розводять у 10 л води, додають мікродобрива, які містять бор, марганець, молібден, і поливають по 1 л під кущ. Через два тижні поливають добривом з іншим складом: у 10 л води додайте 50 г суперфосфату, по 20 г хлористого калію і сечовини. Таке підживлення повторюють через 14 днів. Загалом до зав’язування головок може бути 3–4 підживлення, не більше.

Цвітна капуста, як і білоголова, часто хворіє на килу (на коренях утворюються здуття та нарости). Також її вражає несправжня борошниста роса (сірі та руді плями на нижньому боці листа), яка призводить до затримки розвитку рослини. Від фузаріозу листя жовтіє, а потім обпадає. Альтернаріоз дає темні, майже чорні плями на листі, а від мокрої гнилі вигнивають ділянки на стеблах та головках.

Раджу обприскати розсаду цвітної капусти 1% бордоською рідиною через 2 тижні після висадки в ґрунт, а ще краще – препаратами Енергодар або Цілитель, які одночасно захищають від більшості грибкових хвороб.

Шкідники цвітної капусти такі ж, як у білоголової та інших хрестоцвітих, тому скористайтесь засобами для обробки від комах-шкідників, які згадані вище.

Вирощування брюссельської капусти

Брюссельська капуста вимоглива до кислотності ґрунту так само, як білоголова. Ділянку готують з осені з таким самим підживленням і обов’язковим вапнуванням. Найкращі попередники: бобові, помідори, огірки. Ці ж культури можна посадити в міжряддях брюссельської капусти, бо вона дуже повільно росте.

Відмінність у догляді за цією капустою – вона не потребує підгортання, бо на нижній частині стебла ростуть маленькі качанчики. Також капусту поливають та просапують: за сезон (приблизно 5–6 місяців просто неба) поливають до 10 разів залежно від погоди, виливаючи на 1 кв. м. 3–4 відра води.

Підживлення зазвичай не потрібне, якщо ділянка була підготовлена правильно. Щоб поліпшити формування головок, стебла поливають добривом за місяць до збору врожаю: в 10 л води розчиняють по 1 ст. ложці сірчанокислого калію та суперфосфату. Цього добрива має вистачити на 7–10 рослинок. Перед підживленням обов’язково добре поливають грядку. Через день-два зрізають листя та відщипують верхівки, щоб поживні речовини йшли на всі качанчики. Загалом їх має бути не менше 50 штук на стеблі. Якщо капусту не підживлювати, головки будуть дрібними, пухкими всередині, гірше зберігатимуться.

Брюссельську капусту обожнюють шкідники. Ті самі блішки й гусені, які пошкоджують всі хрестоцвіті культури, також оселяються на цій капусті. Якщо опилювання попелом та обприскування настоєм лушпиння цибулі не дало результату, почніть обробку препаратами, які згадані в розділі для білоголової капусти. Те саме стосується і грибкових хвороб (кили, гнилі, несправжньої борошнистої роси, плямистостей).

Технологія вирощування пекінської капусти

Найкоротший термін вегетації у пекінської капусти (петсай) – до 2,5 місяців. Її ділять на головкові та листяні сорти, які у нас здебільшого кришать у вітамінні салати, а в Азії тушкують та маринують.

Землю під пекінську капусту підживлюють так само, як для білоголової та цвітної. Кислотність та попередники – ті самі. Через вибагливість до температури (не любить надто високу) пекінську капусту вирощують навесні або восени, висіваючи розсаду в березні та липні.

Висаджену в квітні-травні розсаду перші два тижні притіняють, щоб скоротити світловий день до 12 годин. Якщо світловий день буде довшим, капуста почне цвісти та не утворить головок. Також стрілкуванню сприяє температура вище 25 °С, тоді як найбільш комфортний діапазон для неї – 14–20 °С. Зазвичай розсаду пекінської капусти не загартовують.

Рядки пекінки просапують після кожного поливу, щоб не допустити утворення земляної кірки. Поливають теплою водою один раз на кілька днів так, щоб пролити землю на глибину 20 см.

Через два тижні капусту підгортають, а також підживлюють двічі з інтервалом 10–14 днів. Перший раз у 10 л води розчиніть 30 г сечовини, другий – 2 л коров’яку. Цього добрива вистачить на 2–3 кв. м посадок.

Пекінську капусту полюбляють хрестоцвіті блішки, гусені метеликів, слимаки, попелиця. Для боротьби з ними можна спробувати народні засоби: опилювання попелом, полив настоєм цибулиння чи відваром гірких трав (тютюну, полину, чистотілу). Втім, ранні сорти можна зривати вже за 25–30 днів після висадки розсади, тому за дотримання сівозміни є всі шанси, що шкідники не встигнуть активізуватися.

При появі хвороб, згаданих вище для інших видів капусти, та шкідників, важливо припинити обробку препаратами за місяць до збору врожаю – тобто практично одразу після висадки розсади.

Навесні хочеться спробувати виростити практично все. Чому б не спробувати виростити різні види капусти? Головне зважайте на особливості догляду за кожним видом капусти та регулярно турбуйтеся про свої рослинки, як це передбачено агротехнікою. Впевнений, капуста порадує урожаєм і додасть сил та ентузіазму на наступні сезони.

Також вам може бути цікаво:
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Зберігання картоплі: як зберігати смачний урожай
Восени настає пора копати картоплю: от її дбайливо викопали, пораділи врожаю, що ж, тепер можна й розслабитися? А от і ні! Адже залишається не менш відповідальна частина роботи – зберігання картоплі в домашніх умовах. Від того, в яких умовах ви триматимете «другий хліб» взимку, залежить не лише термін зберігання картоплі, а й її смак.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Коли копати картоплю: поради господарю
Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю
Фітофтороз картоплі відомий понад 100 років. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру. Захворювання викликає грибок фітофтора. Через те, що останніми роками він сильно видозмінився, першочергове завдання городника – вчасно виявити і знешкодити ворога.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Обираємо другий хліб – найсмачніші сорти картоплі
Найпоширеніша культура в Україні – картопля. Ми посідаємо четверте місце у світі за обсягами її врожаїв – 22 млн тонн на рік.
Цікаво, що 85% всього об’єму вирощують приватні господарства, а це доволі нелегка справа. Але вона того варта: особливо якщо правильно обрати кращі сорти картоплі.
Про ранні високоврожайні та найсмачніші сорти картоплі я розповім далі. Але й українські кращі сорти картоплі в Україні нічим не поступаються розробкам іноземних селекціонерів, а деколи і перевершують їх.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Парша картоплі: як виростити здорову картоплю
Парша на картоплі – це одна з найпоширеніших грибкових хвороб цієї культури. Інфекція викликає погіршення товарного вигляду та смакових якостей: така бульба стає практично не придатною до споживання.
Відомо п’ять різновидів: звичайна парша картоплі, чорна, порошиста (порохувата), срібляста та горбкувата. Серед них перші три є найпоширенішими, отже на них я і зупинюсь детальніше в цій статті.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Ручний окучник для картоплі: як зробити своїми руками
Окучник – це пристрій, призначений спеціально для підгортання землі на великих площах, де із сапою не впоратися. Окучник своїми руками зроблений – найкращий варіант для сільського господаря, який не має мотоблока, але хоче зекономити час на обробку (та й посадку картоплі) на городі.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Дротяник на картоплі: 9 способів позбутися шкідника
Дротяник в картоплі залишає сліди, які неможливо не помітити – наскрізні ходи псують чималу частину врожаю. Найгірше, що такі пробуравлені бульби швидко гниють і мають поганий товарний вигляд. З іншого боку, визначити, що картопля піддасться атаці дротяника важко, адже цей ворог – підземний, але є певні ознаки, що ділянка заражена, про які трохи нижче.
Як позбавитися від дротяника на картоплі? Нижче у статті я розповім про кілька дієвих способів, а ви оберіть той, який вам підходить.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Шкідники картоплі: як боротися з ведмедкою, дротяником і міллю
Із картоплею у нас зазвичай асоціюється один шкідник – колорадський жук, а проте культура потерпає й від інших комах. Боротьба із ведмедкою на картоплі не менш важлива, ніж боротьба з дротяником. Крім цих ґрунтових шкідників рослину вражає також картопляна міль і попелиця. Як боротись зі шкідниками картоплі – нижче в статті.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Колорадський жук: як позбутися шкідників на городі
Колорадський жук – воістину страшний сон городника через те, що шкідник розмножується шаленими темпами і завдає колосальної шкоди урожаю, а знищити його повністю майже неможливо. Колорадський жук поїдає листя та цвіт усіх пасльонових: картоплі, помідорів, перцю, баклажанів. Що вища температура повітря, то активніший цей шкідник.

Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Посадка картоплі мотоблоком та під лопату
Коли садити картоплю під лопату та як правильно це робити – думаю, кожний досвідчений городник визначився з часом та способом посадки. Картопля і досі залишається королевою городу та основним «стратегічним» продуктом українців. Проте садити цю культуру звичайним способом доволі трудомістко, зважаючи на масштаби посадок. Тому нижче я поділюсь із вами секретами, як садити картоплю мотоблоком та плугом-підгортальником.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Підживлення картоплі: внесення карбаміду та нітроамофоски
Однією з умов потужного врожаю є достатнє підживлення картоплі, в тому числі й позакореневе. Тому багатьох господарів цікавлять норми внесення карбаміду та нітроамофоски.
Листове підживлення ефективне до цвітіння – до цього часу запас азоту і калію з фосфором у рослини вже наполовину використаний. Тому позакореневе підживлення сечовиною стимулює утворення зеленої маси. А після цвітіння всі поживні речовини йдуть на формування бульб – якраз в цей час рослини удобрюють нітроамофоскою. Давайте разом розберемося, як правильно проводити підживлення картоплі.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Вирощування картоплі: як отримати великий ранній урожай
Вирощування картоплі ‒ настільки звична для нас справа, що, здавалося б, ми знаємо про неї все. Але чому тоді ми не перестаємо цікавитися високоврожайними і ранніми сортами, прагнемо отримати кращий результат за меншого вкладання сил? Річ у тім, що технологія вирощування картоплі не стоїть на місці. Щороку з’являються якісь хитрощі та нові сорти, тому можна щорічно вирощувати багато смачної картопельки.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Відео: пророщування, обробка та посадка картоплі
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Обробка картоплі перед посадкою: професійні протруйники та народні способи
За роки роботи агрономом я багато разів давав поради з приводу догляду за садовими та городніми культурами. Одне з поширених запитань ‒ обробка картоплі перед посадкою. Адже немає нічого гіршого, аніж важка марна праця – коли ти вкладаєш у рослини стільки сил та любові, а отримуєш погризені шкідниками недоїдки. Або ще підступніше – коли взимку запаси, на які ти розраховував, починають гнити через грибок.
Стимулятори росту для картоплі | Аптека садівника
Гербіциди для картоплі: як вивести бур’яни без шкоди для овочів
Кожен господар щороку має проблему засилля бур’янів на городі.
Чисті грядки – це візитівка городника, тоді як забур’янені – головний біль та клопіт.
Тож гербіциди для картоплі – це те, що приходить на думку щовесни багатьом, але лякає невідомими наслідками.
Маючи багаторічний досвід вирощування різних овочів на власному городі, я розповім про принцип дії гербіцидів на бур’яни.