Вирощування капусти: від звичайної білоголової до брюссельської

Як вирощувати капусту | Аптека садівника
Провідний експерт

Надивившись на асортимент капусти на прилавках, господарі також мріють про подібне різноманіття на городі. Щороку все більше людей хоче дізнатись про технологію вирощування капусти у відкритому ґрунті: цвітної, брюссельської чи пекінської. А втім, здебільшого не всі знають, як правильно вирощувати й звичайну білоголову капусту.
Давайте розберемося, що спільного та відмінного у різних видів капусти, та які краще вирощувати в наших умовах.

Як вирощувати капусту | Аптека садівника

Вирощування капусти білоголової

Обираючи місце під капустяну грядку, надайте перевагу рівним ділянкам, без схилів. Не раджу також ділянки з піщаним ґрунтом, адже капуста доволі вологолюбна рослина, а піщаний ґрунт погано утримує вологу. Землю на ділянці під капусту восени підживіть таким чином: 10 кг перегною + склянка попелу на 1 кв. м. або навесні внесіть удвічі менше органіки + додайте мінеральні добрива (30 г суперфосфату, 50 г сірчанокислого калію та 50 г карбаміду.

При вирощуванні капусти у відкритому ґрунті важливу роль відіграє кислотність ґрунту. Капуста добре ростиме в нейтральному або слабколужному ґрунті (pH – 7–7,5). Якщо ґрунт кислий, треба восени чи навесні провести вапнування доломітовим борошном (35–50 кг на сотку при перекопуванні), інакше капуста хворітиме на килу та загниватиме.

Найкращими попередниками для капусти є горох, квасоля, морква, огірки та кабачки, картопля, помідори. Найгіршими – інші хрестоцвіті, тому й сидерати для капусти вибирайте з бобових (люпин, люцерна, еспарцет), а не гірчицю чи ріпак.

Як вирощувати розсаду капусти та доглядати за нею, читайте тут.

Через тиждень після посадки поливайте розсаду капусти орієнтовно один раз на два дні, не допускаючи заливання та пересихання ґрунту – по 8 л на 1 м. кв. Раз на тиждень прополюйте грядки на глибину 8 см, щоб позбутися бур’янів та спушити ґрунт. Через три тижні після висадки у город капусту треба підгорнути, а потім процедуру повторюють через 10 днів.

Мульчування капусти доцільне, якщо ділянка добре продувається вітром і швидко висихає. Найкраще мульчувати соломою, бо вона майже не впливає на кислотність ґрунту, а от хвоя та тирса підвищують його кислотність.

Підживлення капусти у городі починають через 10 днів після висадки розсади. Перше добриво – азотне. 25 г сечовини (або 10 г аміачної селітри) розчиніть у 10 л води на 1 кв. м і полийте грядки. Одночасно можна розсипати на листя та в міжряддях склянку попелу. Друге підживлення проводять через три тижні для ранніх сортів або на початку формування головок: у 10 л води розчиняють по 1 ч. ложці суперфосфату і карбаміду, удвічі більше – сульфату калію.

Найчастіше білоголова капуста потерпає від шкідників, які живляться листям. Це гусені капустяних совок та білянки, капустяні міль та попелиця, хрестоцвіті блішки, слимаки та равлики. У той час як личинки капустяної мухи (уражує також редис) прогризають корені та вкорочене стебло.

Частково від цих комах захищає опилювання попелом та обприскування відваром цибулиння з додаванням мила для кращого прилипання. Проте ефективність народних засобів не дуже велика.

Тому раджу через два тижні після висадки розсади на стадії 5–6 листків культури обприскати препаратом від шкідників Антиколорад Макс (1 мл на 3–5 л води на 1 сотку). Це необхідно, якщо корені розсади при посадці не замочували в інсектицидних протруйниках. На початку формування головок оберіть препарати Фас або Антигусінь + Самшит. Пізніше, до моменту появи другого покоління метеликів та молі знову застосуйте Антиколорад Макс або АТО Жук.

А про хвороби білоголової та цвітної капусти я розповім нижче.

Вирощування цвітної капусти

Цвітну капусту висаджуйте на сонячну ділянку у поживний пухкий нейтральний ґрунт. Найкращі попередники для неї: бобові, картопля, цибуля, часник, морква. Краще не саджати цвітну капусту після інших видів капусти, редису й редьки.

Догляд за цвітною капустою полягає в регулярному поливі – приблизно по 2 відра води на 1 кв. м. Вологість землі має сягати мінімум 80% (проте надмірний полив провокує бактеріоз). Також необхідне акуратне просапування, бо корінці рослинки розташовані близько до поверхні. Не зайвим буде також мульчування після підгортання. Частиною технології вирощування цвітної капусти є зв’язування листків над суцвіттям, щоб на нього не потрапляло сонце, інакше воно позеленіє та зупинить ріст.

Підживлюючи капусту, зробіть упор на фосфорних добривах і трохи менше на калійних. Якщо їх бракуватиме, цвітна капуста не сформує суцвіття. Перше підживлення проведіть через два тижні після висадки розсади у ґрунт, за цей час рослинки укоріняться та підуть в ріст. Для цього 1 л коров’яку розводять у 10 л води, додають мікродобрива, які містять бор, марганець, молібден, і поливають по 1 л під кущ. Через два тижні поливають добривом з іншим складом: у 10 л води додайте 50 г суперфосфату, по 20 г хлористого калію і сечовини. Таке підживлення повторюють через 14 днів. Загалом до зав’язування головок може бути 3–4 підживлення, не більше.

Цвітна капуста, як і білоголова, часто хворіє на килу (на коренях утворюються здуття та нарости). Також її вражає несправжня борошниста роса (сірі та руді плями на нижньому боці листа), яка призводить до затримки розвитку рослини. Від фузаріозу листя жовтіє, а потім обпадає. Альтернаріоз дає темні, майже чорні плями на листі, а від мокрої гнилі вигнивають ділянки на стеблах та головках.

Раджу обприскати розсаду цвітної капусти 1% бордоською рідиною через 2 тижні після висадки в ґрунт, а ще краще – препаратами Енергодар або Цілитель, які одночасно захищають від більшості грибкових хвороб.

Шкідники цвітної капусти такі ж, як у білоголової та інших хрестоцвітих, тому скористайтесь засобами для обробки від комах-шкідників, які згадані вище.

Вирощування брюссельської капусти

Брюссельська капуста вимоглива до кислотності ґрунту так само, як білоголова. Ділянку готують з осені з таким самим підживленням і обов’язковим вапнуванням. Найкращі попередники: бобові, помідори, огірки. Ці ж культури можна посадити в міжряддях брюссельської капусти, бо вона дуже повільно росте.

Відмінність у догляді за цією капустою – вона не потребує підгортання, бо на нижній частині стебла ростуть маленькі качанчики. Також капусту поливають та просапують: за сезон (приблизно 5–6 місяців просто неба) поливають до 10 разів залежно від погоди, виливаючи на 1 кв. м. 3–4 відра води.

Підживлення зазвичай не потрібне, якщо ділянка була підготовлена правильно. Щоб поліпшити формування головок, стебла поливають добривом за місяць до збору врожаю: в 10 л води розчиняють по 1 ст. ложці сірчанокислого калію та суперфосфату. Цього добрива має вистачити на 7–10 рослинок. Перед підживленням обов’язково добре поливають грядку. Через день-два зрізають листя та відщипують верхівки, щоб поживні речовини йшли на всі качанчики. Загалом їх має бути не менше 50 штук на стеблі. Якщо капусту не підживлювати, головки будуть дрібними, пухкими всередині, гірше зберігатимуться.

Брюссельську капусту обожнюють шкідники. Ті самі блішки й гусені, які пошкоджують всі хрестоцвіті культури, також оселяються на цій капусті. Якщо опилювання попелом та обприскування настоєм лушпиння цибулі не дало результату, почніть обробку препаратами, які згадані в розділі для білоголової капусти. Те саме стосується і грибкових хвороб (кили, гнилі, несправжньої борошнистої роси, плямистостей).

Технологія вирощування пекінської капусти

Найкоротший термін вегетації у пекінської капусти (петсай) – до 2,5 місяців. Її ділять на головкові та листяні сорти, які у нас здебільшого кришать у вітамінні салати, а в Азії тушкують та маринують.

Землю під пекінську капусту підживлюють так само, як для білоголової та цвітної. Кислотність та попередники – ті самі. Через вибагливість до температури (не любить надто високу) пекінську капусту вирощують навесні або восени, висіваючи розсаду в березні та липні.

Висаджену в квітні-травні розсаду перші два тижні притіняють, щоб скоротити світловий день до 12 годин. Якщо світловий день буде довшим, капуста почне цвісти та не утворить головок. Також стрілкуванню сприяє температура вище 25 °С, тоді як найбільш комфортний діапазон для неї – 14–20 °С. Зазвичай розсаду пекінської капусти не загартовують.

Рядки пекінки просапують після кожного поливу, щоб не допустити утворення земляної кірки. Поливають теплою водою один раз на кілька днів так, щоб пролити землю на глибину 20 см.

Через два тижні капусту підгортають, а також підживлюють двічі з інтервалом 10–14 днів. Перший раз у 10 л води розчиніть 30 г сечовини, другий – 2 л коров’яку. Цього добрива вистачить на 2–3 кв. м посадок.

Пекінську капусту полюбляють хрестоцвіті блішки, гусені метеликів, слимаки, попелиця. Для боротьби з ними можна спробувати народні засоби: опилювання попелом, полив настоєм цибулиння чи відваром гірких трав (тютюну, полину, чистотілу). Втім, ранні сорти можна зривати вже за 25–30 днів після висадки розсади, тому за дотримання сівозміни є всі шанси, що шкідники не встигнуть активізуватися.

При появі хвороб, згаданих вище для інших видів капусти, та шкідників, важливо припинити обробку препаратами за місяць до збору врожаю – тобто практично одразу після висадки розсади.

Навесні хочеться спробувати виростити практично все. Чому б не спробувати виростити різні види капусти? Головне зважайте на особливості догляду за кожним видом капусти та регулярно турбуйтеся про свої рослинки, як це передбачено агротехнікою. Впевнений, капуста порадує урожаєм і додасть сил та ентузіазму на наступні сезони.

Також вам може бути цікаво:
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Кращі сорти полуниці
Кінець серпня і вересень – чудовий час для вибору сортів полуниці та їх посадки. В цей час дорослі кущики вже мають вуса, більшість сортів відплодоносили і відновилися, а до холодів як раз вистачить часу на вкорінення.
Нижче в статті я розповім, які цікаві сорти полуниці можна посадити, щоб мати перші ароматні ягоди вже у травні, а останні – в листопаді. Також ви прочитаєте про сорти полуниці, яка дає рекордно великі і транспортабельні ягоди. Посадивши кілька таких різних сортів полуниці, можна ласувати ягодами все літо і навіть на початку осені!
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Ковдрочка для полуниці: якою мульчою застелити землю
Мульчування полуниці вже багато років не новина. Сіно, тирса, спеціальна плівка часто використовується як мульча для полуниці. Для чого потрібно мульчування полуниці? Одна з відповідей така: це дає чисті, сухі та блискучі, а не заляпані болотом ягідки.
Як мульча для полуниці також підійде солома, хвоя, тирса, скошена трава, чорна мульчувальна плівка. Нижче у статті я розповім детальніше про кожен з видів, а ви оберете для себе, який підійде саме вам.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Хвороби полуниці та їх лікування: збираймо ягоди, а не гриби
Хвороби полуниці – знайома проблема майже кожної ділянки через велику вразливість цієї культури. Захворювань, від яких потерпає полуниця, чимало, і краще знати напевне, від чого жовтіє листя полуниці та якою має бути обробка полуниці від сірої гнилі.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Обробка полуниці навесні та після збору врожаю
Здається, ось посадив кущики ягід, вони всі прийнялись і більше нічого робити не треба – тільки чекати врожаю. Але так буває не завжди, оскільки хвороби і шкідники полуниці завжди її підстерігають.
Щоб не допустити цього, важливо обробити полуницю навесні.
Нижче в статті я поділюся досвідом, як має проводитися весняна обробка полуниці.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Полив полуниці: як правильно напоїти ягоди
Полив полуниці – одна з найважливіших складових догляду за цією культурою. Немає гіршого видовища для ока господині, як бачити полуниці з пов’ялим листям. Це багаторічна культура й тому полив полуниці – запорука врожаю не лише цьогорічного, а й наступного сезону. Крім того, без поливу життєздатність рослин буде під загрозою.
Нижче в статті я розповім, як правильно проводити полив полуниці, коли його потребує рослина найбільше та як це впливає на здоров’я ягідних кущиків загалом.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Посадка полуниці: звичайна і на агроволокно
Як садити полуницю, якщо спокусилися ідеєю мати свої ароматні ягоди? Коли садити полуницю та як садити полуницю навесні? У цій статті спробуємо розібратись із різними способами посадки полуниці.
Я кожного разу дивуюсь, дивлячись на ринку на розсаду полуниці, яку продають: викопана без землі, здебільшого з помитим корінням. А поряд із такою розсадою лежать відбірні рослини відразу зі стиглими ягодами – щоб покупець міг порівняти, на що перетвориться купований кущик. Проте в такої розсади шанси прижитися невеликі, рослина довго приходитиме до тями. Отже, коли і як правильно садити полуницю?

Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Високі грядки для полуниці: як збирати ягоди на два тижні раніше
Теплі грядки для полуниці, або, як їх ще називають, розумні чи високі грядки – це спосіб посадки рослин не в ґрунт, а у спеціально відведені ділянки, підняті над землею. В такій грядці багато шарів, включаючи органіку, завдяки розкладу якої виділяється тепло, а корені гріються. Основна мета грядок – максимально використати площу ділянки та отримати врожай на 10–14 днів раніше, ніж це можливо на звичайному городі. Також із високої грядки набагато зручніше збирати врожай, бо не треба нахилятися низько до землі.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Вирощування полуниці: як нагодувати ягодами всіх
Урожайність полуниці напряму залежить від способу вирощування та догляду за цією культурою.
Вирощування полуниці в домашніх умовах може стати надзвичайно вигідним, якщо садити хороші сорти та правильно підживлювати й поливати. Для садівників, які люблять новинки в агротехніці, буде цікавим вирощування полуниці в теплиці, в мішках або просто неба під агроволокном.
Єдине, що зупиняє знайомих мені селян від вирощування полуниці на городі – це необхідність у чималих ділянках для вирощування, щоб урожай полуниці виявився відчутним.
Нижче у статті спробуємо розібратись, як вирощувати полуницю так, щоб бути задоволеними кількістю та якістю ягід.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Гербіцид для полуниці: як вивести бур’яни?
Полуниця – смачна рання ягода, агротехніка вирощування якої не дуже складна до моменту, як починають рости бур’яни. Що частіше ми поливаємо та підживлюємо полуницю, щоб отримати високий врожай, то краще ростуть поряд із нею дикі рослини, які суттєво шкодять якості плодів.
Отже, спробуємо нижче розібратись, як вивести бур’яни з-поміж полуниці, а також який використати гербіцид для полуниці.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Шкідники полуниці: як боротися із хрущами та довгоносиками
Полуниця – ягода, яку полюбляють усі, однак її також дуже люблять шкідники, тож безліч садівників ламає голову, як позбутися личинок хруща (борозняків), слимаків та довгоносиків.
Чи існують способи вивести усіх цих шкідників, які не лише псують урожай полуниці, але й нищать самі посадки? Звісно, є. Нижче я розповім вам про народні способи боротьби зі шкідниками полуниці, а тоді про перевірені професійні.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Розсада полуниці: ремонтантна, фріго чи звичайна?
Посадка полуничної грядки – це завжди спокуса для кожного господаря. Чи буде це десяток кущиків, чи ціла плантація – завжди виникає питання: яку розсаду полуниці краще купити, який сорт полуниці ремонтантний, а яку розсаду краще вирощувати за методом Фріго? А ще – як виростити власну розсаду полуниці, адже на розкладках стільки привабливого насіння?
Сподіваюсь, що мої поради та досвід стануть вам у нагоді!
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Система захисту полуниці садової (суниці)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити полуницю від шкідників, хвороб і бур'янів.