Ефективні засоби від колорадського жука у 2022 році

Ефективні засоби від колорадського жука у 2022 | Аптека Садівника
Провідний експерт

Найпоширенішим і найшкідливішим для картоплі, а також томату, солодкого перцю та інших пасльонових є колорадський жук.

Ефективні засоби від колорадського жука у 2022 | Аптека Садівника

Кліматичні умови та родючий ґрунт в Україні дозволяють вирощувати картоплю у будь-якому куточку країни. Тому вирощують цю культуру як великі фермери у промислових масштабах, так і дачники та городники, що називається, для себе. Картопля не вимагає особливої ​​агротехніки, тому виростити культуру може і городник-початківець. Однак те, що необхідно зробити кожному городнику — це захистити від шкідливих комах рослини. Найпоширенішим і найшкідливішим для картоплі, а також томату, солодкого перцю та інших пасльонових є колорадський жук. Цей шкідник щорічно з'являється на ділянках і шкодить культурним рослинам. Незважаючи на його розміри, він досить ненажерливий, тому якщо не вести боротьбу з цим жуком, можна частково чи навіть повністю втратити врожай.

Регулярно городники шукають ефективні засоби від колорадського жука, але проблема залишається. До багатьох препаратів у шкідника з'являється звикання, тому питання залишається відкритим. Сьогодні спробуємо розібратися, які засоби кращі від колорадського жука, а також поговоримо про різні способи боротьби зі шкідником.

1_Колорадський_жук_та_його_личинки.jpg

Які культури вражає колорадський жук

Колорадський картопляний жук (наукова назва шкідника) відноситься до сімейства жуків–листоїдів. Дорослі жуки в довжину досягають до 12 мм і мають характерні темні смуги на надкрилах, за якими його легко помітити на ділянці. Завдяки крилам шкідник може пересуватися на відстані до 500 м.

Зимує колорадський жук у ґрунті на глибині 0,2–1 м. Залежно від погоди жук залишає місце зимівлі, починає активно харчуватися та розмножуватися. У південних областях України це відбувається з середини квітня до середини травня, у центральних та північних — у середині травня. За один раз самка відкладає до 80 яєць, які розвиваються протягом 1–2 тижнів. Потім з яєць з'являються личинки, які активно ростуть та розвиваються. Личинки дуже ненажерливі, харчуються листям картоплі та інших пасльонових культур. Їжу вони знаходять усюди, де ростуть баклажани, томати, картопля, солодкий перець. Крім того, шкідник може поїдати дикорослі рослини, які входять до сімейства пасльонових.

Жук знаходить посадки картоплі завдяки гарному нюху, хоча іноді допомагає і гострий зір. У личинок такого чуття немає, проте самка яйця відкладає з нижнього боку листя картоплі чи інших культур, якими вони харчуються. Коли личинки з'являються на світ, вони відразу починають харчуватися соком листя. А завдяки тому, що яйця відкладаються знизу листя, їх не одразу можна побачити.

Як зрозуміти, що на рослинах оселився жук

Насамперед шкідник починає поїдати молоде листя картоплі, поселяється на розсаді томату або солодкого перцю і поїдає її. Личинки, які тільки з'явилися, поїдають м'якуш листя з нижнього боку, поступово переходять на верхню сторону і з'їдають листок повністю, залишаючи тільки жилки. Знищивши листя однієї рослини, личинки переходять до наступної.

Оскільки шкідник досить ненажерливий і активно розмножується, за літо може повністю знищити врожай картоплі і переселитися на город сусіда. Якщо не використовувати засоби від колорадського жука, не проводити профілактичні заходи, популяція жука збільшиться — і потім буде набагато складніше позбутися цього шкідника.

Колорадський жук..jpg

Профілактика боротьби зі шкідником

Недосвідчений городник, який лише зіткнувся з такою проблемою, як колорадський жук, може подумати, що позбутися його неможливо. Але не треба панікувати. Спочатку поговоримо про агротехнічні прийоми, які дозволять знизити ризик появи цього злісного шкідника на грядках. Звісно, ​​профілактика не може гарантувати на 100%, що колорадського жука на городі не буде. Однак ви точно зменшите його популяцію.

 • Дотримання сівозміни. Одне з головних правил, щоб знизити ризик зараження грибковими хворобами, а також ураження шкідниками. Дотримуйтесь сівозміни, щоб захистити культурні рослини. Наприклад, найкращі попередники картоплі — озимі зернові, бобові, ріпак. Не висаджуйте картоплю та інші пасльонові поруч на ділянці.

 • Глибока оранка з осені. Зібравши врожай, видаліть з ділянки залишки бадилля та інші частини рослин, винесіть за межі городу, тому що на них можуть бути яйця шкідника. Ґрунт потрібно перекопати на довжину полотна лопати або зорати — так жуки, які залягли на зиму в ґрунт, знову потраплять нагору. Знижена температура повітря є смертельною якщо не для всіх, то для значної частини особин колорадського жука.

 • Підгортання сходів. Робіть високі гребні, коли підгортаєте картоплю — це знищує личинки та кладки яєць.

 • Дотримання агротехніки культур. Не забувайте про полив, розпушування ґрунту, внесення підживлення — все це покращує імунітет рослин, а значить вони будуть більш стійкими до впливу шкідливих комах.

 • По периметру або міжряддям висадіть рослини, які мають сильний запах, перебиваючи картопляний. Наприклад, часник, кріп чи календулу.

 • За 10 днів до збору врожаю бадилля скошують і виносять з ділянки або знищують на місці.

 • Жуки вражають насамперед слабкі рослини, наприклад, уражені вірусними захворюваннями. Тому посадковий матеріал рекомендується міняти кожні 3–4 роки.

 • Так звані приманки ефективні до появи сходів рослин. Розкладіть на грядках лушпиння картоплі. Коли жук з'явиться на поверхні ґрунту, він почне харчуватись цим лушпинням. Вам залишається лише зібрати жуків та знищити.

Дотримуючись таких простих правил, можна знизити активність шкідника на ділянці, але повністю його, на жаль, не позбутися. Тому важливо також застосовувати ефективні засоби від колорадського жука, які при цьому не вплинуть на розвиток культурних рослин та якість урожаю.

shutterstock_284991530.jpg

Ефективні засоби проти колорадського жука

Деякі городники вважають, що використовувати хімічні препарати на грядках неприпустимо. Таким чином хочуть виростити повністю органічний продукт без різних добавок. Однак, якщо не обробляти насадження картоплі, томату та інших культур, які любить цей жук, можна залишитись без урожаю буквально за тиждень. Оскільки через листові пластини рослина поглинає поживні речовини, сонячне світло, знищивши листові пластини, жук у такий спосіб знищує і майбутні плоди, які тільки-но почали розвиватися.

Застосовуючи ефективні препарати проти колорадського жука та інших шкідників, ви захищаєте майбутній урожай. А якщо засоби підібрані правильно, дотримані терміни та норми обробки, такі препарати не завдають шкоди плодам культури.

Досить часто городники та фермери застосовують протруювання бульб перед посадкою. Рекомендується вибирати препарати, які мають тривалий період захисту, і в найнебезпечніший момент вони захистять рослини. Однак з обережністю потрібно використовувати їх на ранніх сортах картоплі, оскільки такі препарати мають високу дозу діючих речовин.

Звичніший спосіб боротися з таким шкідником як колорадський жук - обприскування в період вегетації рослин, коли шкідник відкладає яйця або помітні личинки, що поїдають листя. Щоб відповісти на запитання: «який засіб кращий від колорадського жука?», спочатку потрібно розібратися, які інсектициди бувають (препарати проти шкідників та їхніх личинок).

 • Контактні препарати — коли шкідник контактує з обробленою поверхнею рослини, у його тіло проникає препарат, знищуючи шкідника.

 • Системні поглинаються рослиною і прямують до пагонів по судинній системі. Коли шкідник харчується обробленими рослинами,препарат його знищує.

Варто зазначити, що найбільш ефективними препаратами проти жука колорадського та інших шкідників вважаються ті, у яких не одна діюча речовина, а відразу дві. Це перешкоджає появі у комах резистентності.

Як правильно використовувати інсектициди:

 • Уважно вивчіть інструкцію, щоб розрахувати точне дозування.

 • Не вживайте їжу та воду, не куріть під час обробки рослин.

 • Використовуйте для обприскування спеціальний обприскувач, а не підручні засоби.

 • Одягайте маску та рукавички, щоб захистити відкриті ділянки шкіри.

 • Після обробки зніміть та виперіть одяг, у якому працювали. Прийміть душ.

 • Відразу після обприскування не виходьте на грядки для проведення ручних та механізованих робіт (терміни зазвичай вказані в інструкції препарату).

Для обробки по листу картоплі не тільки від колорадського жука, а й попелиці, совок та інших шкідників, рекомендуємо використовувати бінарний комплект Гудвін + Авангард Гроу Аміно. Це інсектицид контактно–системної дії та антистресант, які використовуються для обробки культури при виявленні шкідників. За сезон достатньо провести два обприскування препаратом не пізніше ніж за 30 днів до збору врожаю. Такий комплекс не просто захищає насадження від шкідливих комах, він також позитивно впливає на розвиток рослин, підвищує їхнє протистояння стресам. Для обприскування 2 соток посадок картоплі потрібно упаковки препаратів (5 та 10 мл) розвести у 8-10 л води. Обробку варто проводити в ранкові та вечірні години, коли температура не вища 25 °С і стоїть безвітряна погода. Якщо обробку проводите за більш високої температури, варто додати до робочого розчину прилипач.

koloradskyi_zhuk_ly4ynka.jpg

Народні методи боротьби

Поруч із сучасними засобами боротьби з колорадським жуком є ​​і народні методи. Цей шкідник у Європі з’явився ще у часи Першої світової війни, коли не існувало сучасних препаратів боротьби з ним. Тому аграрії та городники шукали різні способи порятунку від шкідника.

Сьогодні деякі городники відмовляються від використання інсектицидів на користь народних методів. Тому не можна оминути деякі з них.

Механічний спосіб боротьби використовували ще наші бабусі. Збір жуків та їхніх личинок вручну підходить лише якщо у вас невеликі грядки з пасльоновими. Жуків складають у банку, куди заздалегідь додали сольовий розчин. Такий спосіб боротися із шкідливими комахами довгий та фізично складний. Тому якщо грядки з посадками не дуже маленькі, краще вдатися до інших способів.

Одним із популярних засобів від колорадського жука серед народних вважається опудрювання золою. Проводити захід потрібно вранці, коли ще стоїть роса або після дощу. Тільки золи знадобиться багато: 10 кг на 1 сотку посадок. Перший результат буде помітний за 24–48 годин. На початкових етапах розвитку процедуру проводять раз на 14 днів, після закінчення цвітіння картоплі — раз на місяць.

Існують також рецепти різних настоїв, що застосовуються проти жука. Один з таких — розчин гірчиці. Щоб зробити робочий розчин, до 1 л води додають 3 ст. ложки гірчиці у порошку. Настоюють розчин добу та обприскують культури. Настій полину приготувати просто, тому що трава росте практично скрізь. На 10 л гарячої води візьміть 1 л дрібно нарізаної трави та залиште на 2 години. Додайте склянку золи та потримайте ще годину — настій готовий.

Такі засоби від колорадського жука застосовувати краще в теплу безвітряну погоду у вечірні години. Недолік народних засобів у тому, що шкідник швидко до них звикає, тому такі методи потрібно постійно чергувати.

Колорадський жук — головний біль кожного, хто хоча б раз вирощував картоплю на ділянці або в полі. Позбутися від нього повністю не виходить — як би добре ви не доглядали за своїм городом, він може перенестися із сусідської ділянки і заселити грядки знову. Тому дотримуватись профілактичних заходів потрібно постійно. Так ви хоча б зможете контролювати чисельність шкідників на грядках. Не менш важливо підібрати найкращий засіб від колорадського жука та його личинок. До деяких препаратів шкідник звикає після першої обробки, тому краще вибирати ті, у яких дві діючі речовини. Сподіваємось, наші рекомендації допоможуть вам захистити посадки від такого злісного шкідника та отримати здоровий урожай картоплі.


Також вам може бути цікаво:
Все про живу огорожу (живопліт) | Блог Аптека Садівника
Хвойні рослини: підготовка до зими
Поговоримо про важливі агрозаходи, які потрібно здійснити восени.
Все про живу огорожу (живопліт) | Блог Аптека Садівника
15 помилок садівників при посадці декоративних культур

Приживлюваність рослин на новому місці багато в чому залежить від послідовності заходу і дотримання певних правил посадки. Багато садівників, особливо початківців, які просто не знають, як забезпечити культурам гідні умови при посадці. Торгова марка "Аптека Садівника" із задоволенням ділиться важливою інформацією, щоб запобігти помилкам, які зустрічаються найчастіше.

Все про живу огорожу (живопліт) | Блог Аптека Садівника
Як правильно доглядати за декоративними рослинами

Кожному садівникові хочеться, щоб пишні пахощі плодових і декоративних культур не припинялися якомога довше. Але з початком літа починаються клопоти по догляду за багаторічними і однорічними квітами, фруктовими, ягідними деревами і кущами. Роботи на садовій ділянці завжди дуже багато. Тому потрібно так організувати свою діяльність, щоб мінімізувати матеріальні і часові витрати. Кваліфіковані експерти-агрономи інтернет-магазину "Аптека Садівника" завжди готові поділитися секретами того, як краще підгодовувати і поливати насадження.

Все про живу огорожу (живопліт) | Блог Аптека Садівника
Літні посадки плодових і декоративних рослин

Традиційний метод осінньо-весняних посадок застарів з розвитком контейнерного вирощування декоративних і плодових культур. Сьогодні на споживчому ринку представлена маса саджанців рослин із закритою кореневою системою, у переважній більшості контейнерного типу. Нова технологія дозволяє контролювати зростання і розвиток посадкового матеріалу від насіння до відповідності товарного вигляду.

Інтернет-магазин "Аптека Садівника" пропонує ефективні препарати, що допомагають молодим рослинам акліматизуватися на новому місці, підвищити родючість ґрунту. Також бажано організувати захист саджанців від профільних шкідників, уберегти від заростання бур'янами. Наші досвідчені агрономи безкоштовно консультують клієнтів про те, як без проблем вирощувати влітку декоративні рослини в саду.

Все про живу огорожу (живопліт) | Блог Аптека Садівника
Правила догляду за декоративними кущами

Багаторічні кущі, такі як ялівець, верес, японський клен, барбарис, глід, перстач не потербують особливого догляду — вони відрізняються невибагливістю до зовнішніх умов у порівнянні з цибулинними або газонними рослинами. Але щоб декоративні чагарники активно розвивалися, радуючи погляд оточуючих, необхідно регулярно доглядати за ними: рихлити і мульчувати ґрунт, проводити косметичну і санітарну обрізку, вчасно і в достатньому обсязі поливати, підгодовувати посадки мінеральним і органічним добривом.

Все про живу огорожу (живопліт) | Блог Аптека Садівника
Система захисту листяних і хвойних насаджень
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.