Як позбутися пирію назавжди

Як позбутися пирію назавжди | Аптека Садівника
Провідний експерт

Пирій повзучий – один із небезпечних багаторічних бур’янів, з яким знайомий навіть недосвідчений городник

Як позбутися пирію назавжди | Аптека Садівника

Бур’яни – злісні шкідники, які з’являються чи не на кожному городі, у квітнику та саду. Деякі з них менш небезпечні, і позбутися їх можна за допомогою прополювання. Однак інші шкідники, найчастіше багаторічні, не дають спокою городнику щороку. Вони не дають культурним рослинам нормально розвиватися та пригнічують їхнє зростання. Газонна трава, що поросла бур’янами, виглядає як мінімум недоглянутою. Тож не дивина, що городники та садівники намагаються кожного року шукати найбільш ефективні способи, як позбутися цих небажаних на ділянці гостей.

Пирій повзучий – один із небезпечних багаторічних бур’янів, з яким знайомий навіть недосвідчений городник. Він зустрічається на всій території України і не лише на городах чи полях, а й біля доріг, на виноградниках тощо. Знищити цю рослину не так просто, адже вона швидко розростається на великі площі. Однак сьогодні ми все ж спробуємо розібратися, які є способи знищення пирію та який із них виявиться найбільш ефективним.

Пирій повзучий.jpg

Пирій повзучий – що це за рослина

Перш ніж вирішити, як позбутися пирію на городі чи в саду, варто трохи більше дізнатися про цю рослину. Це багаторічна рослина з родини Злакові. Коріння пирію досить потужне, розростається у різні боки і таким чином поширюється на нові площі землі. За це пирій повзучий і отримав свою назву. У довжину коріння може досягати кількох метрів і проникати глибоко в ґрунт, якщо він пухкий. Однак найчастіше коріння пирію знаходиться у верхніх шарах ґрунту.

Рослина має довгасті листові пластини з чітко виділеними жилками. На стеблах утворюються колоски довжиною 10-15 см. Цвіте пирій у червні-липні, а з кінця липня дозріває насіння. Хоча розмножуватися рослина може не лише насінням, а й вегетативно, тобто, за допомогою кореневищ. Навіть із невеликого шматка кореневища може з’явитися нова рослина. Розмноження насінням не менш ефективне – воно не втрачає схожості декілька років і проростає за сприятливих умов.

Пирій повзучий активно поширюється на родючих ґрунтах, які багаті азотом. Рослина полюбляє досить зволожені ділянки і у період дощів або значної вологи розростається буквально на очах.

Не можна не згадати, що рослина використовується у народній медицині для очищення організму, підвищення імунітету, загоєння ран та порізів. А за часів Голодомору пирій врятував не одне життя. Однак сьогодні ця рослина досить шкодочинна на полях, городах та в садках. Якщо пирій повзучий з’являється в посівах зернових чи овочевих культур, їхня врожайність знижується. Однак рослина негативно впливає і на сам ґрунт. Пирій виснажує його, поглинає поживні речовини та сильно його висушує.

Пирій.jpg

Як позбутися пирію

Оскільки цей багаторічник досить швидко розмножується, знищити пирій видається складною справою. Деякі городники вирішують миритися із таким шкідником на городі, оскільки боротися з ним доводиться протягом усього сезону. Через нашестя цього бур’яну не лише погіршується стан ґрунту. Пирій здатен завдавати й іншої шкоди:

 • Сповільнює зростання культур.

 • Забирає багато води, мікро- та макроелементів, що є у ґрунті.

 • Надземна частина рослин утворює густі чагарники, у яких селяться і розмножуються комахи-шкідники.

Існують такі способи, як позбутися пирію на городі:

 • Регулярно перекопувати ґрунт і діставати коріння рослин.

 • Посів сидератів.

 • Застосування мульчування.

 • Використання гербіцидів.

 • Застосування народних методів проти бур’яну.

Якщо ділянка сильно засмічена пирієм, одного способу може виявитися недостатньо. Тоді усі заходи комбінують, щоб отримати бажаний результат.

Механічний спосіб

Один із найдешевших способів позбутися пирію – механічний. Він не потребує жодних фінансових вкладень. Ділянку, що поросла пирієм повзучим, регулярно перекопують. При цьому слід використовувати вила. Ними піддівають землю, а потім дістають кореневища. Перекопка ділянки без вибирання кореневища може стати причиною поширення на городі чи в саду пирію повзучого. Такий спосіб досить дієвий, проте найтяжчий, забирає купу часу та сил. Адже не завжди є змога протягом сезону регулярно перекопувати ділянку, щоб позбутися кореневища рослин.

Прополювання грядок теж дасть результат, однак проводити його теж потрібно регулярно. Рідкісні прополювання або ігнорування цієї процедури теж можуть бути причиною засмічення ділянки пирієм. Під час прополювання коріння рослини теж потрібно діставати, адже навіть із невеликої частини виросте нова рослина.

Якщо ви не готові весь сезон перекопувати та полоти город, або ж маєте велику ділянку, де складно знищувати бур’ян механічним способом, радимо обрати інші варіанти.

Сидерати та мульчування як заходи проти бур’янів

Біологічні способи використовують далеко не всі городники, хоча вони досить дієві. Посів сидератів або мульчування грядок – це набагато простіший спосіб пригнітити ріст бур’янів, ніж перекопування та прополювання.

Як позбутися пирію на ділянці за допомогою мульчування? Вкрити грядки товстим шаром органіки або чорною плівкою. Бур’яни не розвиваються під шаром мульчі, оскільки вона не пропускає світло до рослин. Тому основна вимога до мульчі – світлонепроникність та щільність. Тому у якості мульчі можна застосувати опале листя з дерев та чагарників. Воно злежується та утворює щільний шар, який не пропускає сонячне світло. У якості мульчі можна використати і сіно або солому. Однак їхній шар має бути дещо товщим, ніж листя, оскільки вони не так щільно лягають на ґрунт.

Перед тим, як викладати шар мульчі, рекомендується прополоти грядки. Особливо важливо видалити багаторічні бур’яни, зокрема і пирій повзучий. Органічна мульча не лише допоможе якщо не знищити, то хоча б зменшити кількість бур’яну на ділянці. Вона також затримує тепло та вологу у ґрунті.

Щільна чорна плівка – ще один матеріал, який не пропускає світло, тому теж здатна пригнічувати ріст бур’янів. Через кілька місяців без доступу світла та вологи бур’яни гинуть. Перед укладанням плівки потрібно зробити отвори для культурних рослин.

Ще один біологічний спосіб позбутися небажаної рослинності – посіяти сидерати проти пирію. Основне завдання сидеральних культур – саме захисне. Вони захищають ґрунт від бур’янів та ерозії. У якості сидератів можна обрати ріпак, гірчицю, озиме жито, бобові культури. Боротьба з бур’янами займає чи не більшу частину часу, який городник проводить на ділянці. Посіяні сидерати пригнічують ріст бур’янів.

gdb30807c6_1920.jpg

Висівати сидерати можна тоді, коли ділянка пустує, тобто ранньою весною або після того, як зібрано врожай. Якщо город сильно засмічений пирієм, сидерати сіють і влітку, а культурні рослини цього року не висівають.

Окрім того, що сидеральні культури не дають розростатися бур’янам, вони виконують й інші корисні функції:

 • Насичують ґрунт корисними елементами.

 • Відлякують деяких шкідників.

 • Покращують структуру ґрунту.

 • Зберігають родючий шар ґрунту.

Мульчування та посів сидератів – це безпечний для людей та тварин спосіб пригнітити зростання пирію та інших бур’янів. Однак якщо небажана рослинність розрослася по всій ділянці, таких способів може бути недостатньо. До того ж, потрібен час, щоб бур’яни перестали зростати і загинули.

Як позбутися пирію: народні засоби

Знищити пирій повзучий, як і інші багаторічні бур’яни, досить складно. Та оскільки небажана рослинність засмічує городи стільки ж часу, скільки городники займаються вирощуванням культурних рослин, з’явилися народні способи боротьби з пирієм. Давайте розглянемо найбільш поширені:

 • Сіль, яку розсипають по ділянці, де росте пирій повзучий. Зверніть увагу, що використовувати сіль там, де планується вирощування культурних рослин, не можна. Після поливу або дощу сіль вбереться в землю і вплине на підземні частини рослини.

 • Між тротуарними плитками, на доріжках можна замість солі використовувати також соду.

 • Розчин із оцту застосовують з обережністю, оскільки він знищує всю рослинність, на яку потрапляє. Щоб зробити розчин, беруть 15-20% оцет (3,8 л), миючий засіб (1 ст. ложка), сіль (0,5 склянки). Усі інгредієнти перемішують і обприскують бур’яни.

Ще раз підкреслимо, що народні методи можна застосовувати виключно там, де не ростуть культурні рослини. Окрім того, народними способами не завжди можна повністю позбутися від пирію.

Гербіциди – ефективний спосіб забути про пирій на городі

На сьогоднішній день найбільш дієвими засобами проти небажаної рослинності на городі, в саду чи в газонній траві є гербіциди. Такі препарати швидко діють на всі частини рослини та знищують її. Завдяки новітнім засобам можна провести обробку ділянки один раз і на весь сезон забути про існування пирію повзучого та інших небезпечних бур’янів.

Системний гербіцид Антибур’ян використовується проти широкого спектра бур’янів, зокрема і проти злакових, до яких належить пирій повзучий. Застосовують препарат навесні, до посіву чи посадки культурних рослин. А також восени, коли врожай вже зібрано. Обробляють гербіцидом і землі несільськогосподарського користування та поля під посадки хвойних і листяних дерев. За сезон достатньо провести одну обробку, щоб позбутися небажаної рослинності. Щоб побачити найкращий результат від обприскування, потрібно обробку проводити на початку інтенсивного росту бур’янів (багаторічні бур’яни – за висоти 15-20 см).

Гербіцид Антипирій працює проти багатьох злакових бур’янів, серед яких і пирій повзучий. Це засіб вибіркової дії, який швидко поглинається і знищує корінь рослини. Особливість цього засобу від пирію у тому, що проводити обробку можна незалежно від фази розвитку культури. Для приготування робочого розчину потрібно 15-20 мл препарату розвести у 3-5 л води. Такого розчину вистачить для обробки 1 сотки посадок. За сезон достатньо провести одну обробку, щоб позбутися небажаної рослинності. Протягом 7 днів після обприскування препаратом не можна рихлити ґрунт.

Навесні, за два тижні до посіву культур, можна провести обробку гербіцидом Гліфовіт Екстра. Він знищує понад 300 видів бур’янів, серед яких і пирій повзучий. Обробляти можна ділянки, що призначені під посіви зернових, овочевих, баштанних культур, посадки картоплі. Також препаратом обробляють землі несільськогосподарського призначення. Обробку гербіцидом проводять, коли бур’яни у висоту сягають 10-15 см. Щоб підвищити дію препарату, можна у розчин додати азотні добрива. Залежно від погодних умов та фази розвитку бур’яну, повна загибель настає через 10-21 день.

Для знищення злакових бур’янів у посадках картоплі, посівах томатів, кукурудзи та капусти використовують гербіцид Тівітус. Вже через кілька годин після обробки ріст бур’янів призупиняється. Застосовувати гербіцид рекомендується разом із прилипачем Тандем. Оскільки вегетаційний період пирію збігається із періодом розвитку картоплі, цей гербіцид допоможе позбутися бур’яну на городі за одну обробку.

Як правильно користуватися засобами захисту

Щоб вплив гербіцидів на бур’яни був максимально ефективним, варто пам’ятати основні правила роботи із такими препаратами:

 • Обробку слід проводити за температури повітря не вище 25 °С. Тому краще обирайте ранкові або вечірні години для цього.

 • Не проводьте обробки під час сильного вітру, опадів. Перед обприскуванням загляньте у прогноз погоди, чи не йтиме у найближчі години дощ. Не обприскуйте бур’яни і за великої кількості роси.

Перед застосуванням гербіцидів уважно прочитайте інструкцію, адже кожен препарат має свої строки виходу людей на оброблені ділянки, а також строки очікування від обробки до збору врожаю.

Кожен городник не раз ставив собі питання: «Як позбутися пирію повзучого?». Варіантів існує декілька, і у кожного є свої переваги та недоліки. Однак найшвидше та найбільш ефективно знищити цей бур’ян можна за допомогою гербіцидів. Інколи городники застосовують комплексний підхід, комбінуючи механічний та біологічний способи, або механічний та обробку гербіцидами. У будь-якому разі сподіваємося, що наші поради допоможуть вам полегшити боротьбу із пирієм та знищити цю небажану рослинність на городі.
Також вам може бути цікаво:
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Обприскування томатів: все про профілактику
Обприскування томатів – важлива частина догляду за цією культурою, як і позакореневе живлення, яке є профілактикою розвитку хвороб. Основна турбота більшості господарів – обробка томатів від фітофторозу, адже він часто призводить до загибелі цих рослин.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Чорна ніжка томатів – як запобігти хворобі
Чорна ніжка томатів знайома всім, хто вирощував розсаду. Це коренева гниль, яка раптово проявляється почорнінням кореневої шийки й виляганням стебел. Коли з’являється чорна ніжка, захист решти розсади стає нагальною проблемою господаря.
Нижче у статті я розповім, як не втратити розсаду з необережності та чим обробити її для профілактики цієї інфекції.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Полив помідорів: п’ять порад господарю
Помідори – незамінний овоч на нашому столі протягом усього року. Здається, немає господаря, який би не вирощував томати, щоб запастися консервацією на зиму. Знання про правильний полив помідорів допомагають зібрати якісний та щедрий урожай.
Полив помідорів є важливою частиною догляду, і від нього залежить, чи хворітимуть рослини та чи витримають натиск шкідників. Я розповім про тонкощі догляду за томатами в цій статті.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Відео: помідори та інші овочі без бур'янів!
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Вершинна гниль томатів: заходи боротьби із гниллю помідорів
Вершинна гниль, або вершинка, як це захворювання називають городники, виникає на різних сортах помідорів: і на великих крупноплідних, і на видовжених сливочках. І хоча вершинна гниль на помідорах виникає не через інфекцію, це фізіологічна хвороба, однак вона створює умови для розвитку грибків, наприклад, альтернаріозу. Вона здатна знищити практично третину врожаю, спричиняючи усихання м’якоті плодиків, які щойно зав’язались. Ві такої хвороби страждають судини та ускладнюється транспорт поживних елементів по них, зокрема кальцію. При цьому верхівки пагонів як би зупиняються в рості, стають хирлявими.
Нижче я розповім, як позбутися вершинної гнилі на городі.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Розсада помідорів: вирощування від посіву до пересадки в грунт
Всі, хто має бодай маленький клаптик землі, знають про самостійне висівання помідорів на розсаду. Хто не обпікався на купованій розсаді, отримавши замість ранніх низькорослих соковитих сортів пізні двометрові стебла зі сливочками? Тож перше правило городника: сій своє. Власна розсада на підвіконні або в парнику не підведе! Головне – розібратися, коли сіяти помідори та як садити помідори на розсаду.
Здавалося б, нічого складного: посіяв, розсадив, пересадив. Але скільки розчарувань чекатиме на господаря, якщо не підготуватися як слід та не дотримуватися технології вирощування томатів! Ось уже перші сходи, перша пара листочків тішить око, і вже уявляються рекордні плоди на майбутніх могутніх кущах… Але стебельця чомусь ростуть кволі, довгі, бліді. Одразу виникають запитання: як правильно сіяти помідори, як виростити розсаду помідорів, щоб стебла були могутніми і здоровими.
Отож, щоб таке не трапилось із вами, розповім по порядку. Розсада помідорів і її вирощування – не така вже й складна наука!
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Шкідники томатів та боротьба з ними
Коли добросовісний господар помічає перші сліди, які залишають шкідники на помідорах, боротьба з ними виходить на перший план. Поїдене листя – це найменше зло, та більшість комах ціляться на найніжніші частини рослини: зав’язь та цвіт. А які шкідники томатів тільки не зустрічаються: попелиця, гусениці совок, дротяники, личинки хруща й дуже поширений колорадський жук!
Раніше ми писали про передпосадкову обробку корінців розсади від хвороб та шкідників, аби запобігти лиху. Якщо шкоди вже завдано, швидко та ефективно вивести шкідників ви зможете за допомогою моїх порад.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Хвороби томатів та як з ними боротися
Висадка виплеканої розсади у відкритий ґрунт – це завжди невеликий стрес як для рослин, так і для городника. Як тільки рослина приживиться на новому місці, на неї чекають різні шкідники, хвороби помідорів та інфекції у ґрунті тут як тут. Вони тільки й роблять, що чекають сприятливого моменту для атаки. Тож одразу після посадки розсади важливо прискіпливо стежити за будь-якими змінами на томатних грядках.
Давайте розберемося, на що перш за все необхідно звертати увагу та у чому полягає захист помідорів від хвороб, щоб можна було швидко позбутися загрози.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Чому скручується листя на помідорах
Одне із частих запитань, яке хвилює господарів: чому скручуються листки на розсаді та дорослих кущах помідорів? Можу відповісти, що причин багато. Скручування може бути пов’язано з інфекцією, природними факторами або неправильним доглядом. Підказкою в такому випадку стане напрям, у який скручується листя помідорів – догори чи вниз.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Обережно, фітофтороз томатів!
Коли всі рослини на городі здорові та чудово ростуть – це просто втіха для ока городника. Але на жаль, постійно так не буває, й кожне літо господарі отримують нові виклики. Наприклад, із фітофторозом, який вражає не лише помідори, а й картоплю, баклажани та перець, доводиться боротися регулярно. Це одна з найбільш агресивних хвороб, від якої зрілі рослини можуть загинути за лічені дні. Спори цієї грибкової хвороби зберігаються у ґрунті та розносяться з вітром або краплями дощу.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Секрети вирощування томатів та догляду за ними
Українці вже звикли, що у вирощування помідорів від посадки у відкритий ґрунт до періоду збору соковитих плодів закладено чимало праці. Спершу ми милуємося першими листочками на розсаді, коли за вікном ще ні травинки, й уявляємо майбутні салати, соки, консервацію. Потім починається догляд і полив, підживлення та обприскування.
Ми добре знаємо, що культура ця вибаглива й просто так урожаєм не віддячує. Тож аби мати гарантію, що зусилля окупляться сторицею, варто дотримуватись агротехніки вирощування томатів. Тому розповім про основні етапи догляду рослин, які краще не пропускати, та дам поради, як уникнути поширених помилок.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Система захисту томатів
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити томати від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.