Сорти бобових культур

Все про сорти бобових культур | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Незаслужено забуті бобові культури знову мають попит в Україні. Види бобових культур, що вирощуються в нашій країні, налічують десятки сортів та найменувань. Плоди містять цінні для раціону людини білки, які засвоюються організмом краще за м’ясні продукти. Бадилля кормових рослин підвищує продуктивність м’ясного та молочного тваринництва. Зелень і коріння сидератів покращують структуру та родючість ґрунту. Зернобобові рослини, мета вирощування — зерно, що найчастіше використовуються в їжу людиною. Бобовий список складається із сочевиці, арахісу, квасолі, сої, бобів, нуту та гороху, які успішно вирощуються городниками на присадибних ділянках.

Вирощування корисних продуктів на городі залежить від наступних чинників: родючість ґрунту, показник кислотності, рослини попередники, погодні умови, наявність сезонних захворювань, чисельність комах шкідників. Як регулярно отримувати високий урожай, використовуючи препарати ТМ «Аптека Садівника», консультують наші агрономи експерти.

Все про сорти бобових культур | Блог Аптека Садівника

Класифікація бобових культур залежно від терміну дозрівання

За терміном дозрівання всі види бобових культур поділяються на ранні, середні та пізньостиглі. Ранні овочі дозрівають на 60–65 день після появи масових сходів. Через 70–90 діб починається збирання середньостиглих овочів. Пізні культури готові до вживання через 95–110 днів від появи паростків.

Можна висаджувати скоростиглі бобові конвеєрним способом, висіваючи рослини через кожні 2 тижні. Також вигідно вирощувати бобові культури з різними термінами дозрівання, щоби максимально розтягнути період плодоношення.

Усі види бобів вимагають стандартний догляд: прополювання бур’янів, розпушування землі, полив, підживлення, боротьба із хворобами та шкідливими комахами. Арахісу додатково потрібно підгортання, оскільки стручки з бобами дозрівають у землі.

Зернові бобові культури

Весь посадковий матеріал зі списку бобових, які вирощуються українськими городниками, можна придбати в продуктових магазинах, вибираючи продукт, що сподобався на смак. Квасолю, арахіс, сою та інші культури можна замочити та висаджувати на своїй ділянці, коли настане відповідний час. Оптимальний період, коли температура на глибині заробки насіння не опускається нижче +15°C. Виняток становить горох, паростки якого можуть витримувати невеликі заморозки. Овоч сіють раніше, як тільки настають теплі дні.

Велике насіння сіють на глибину 4–6 см, а дрібне — приблизно 2-3 см. Грядки бажано прокатати катком, зменшуючи випаровування вологи. Бобові культури віддають перевагу розсипчастому ґрунту слабокислої або нейтральної реакції. Між рослинами залишають 10–20 см, міжряддя — 40 см. Для витких культур обов’язково готують опори.

Квасоля

У нашій країні вирощують кущову й кучеряву квасолю. У їжу вживають зерно або недозрілі бобові лопатки овочевого різновиду бобової культури. Рослини поділяються на 3 різновиди. Зернова (лущильна) квасоля відрізняється жорстким внутрішнім шаром на бобах. Плоди характеризуються різним забарвленням шкірки: біла, червона, зелена, жовта, багатобарвна. Сорти: Грибівська, Золотиста, Рубін, Балада, Шоколадниця.

Напівцукрові види в молодому віці не мають жорсткої оболонки, що формується при дозріванні. М’ясисті лопатки з ніжними зернами тушкують, консервують, заморожують. Сорти: Блаухільде, Секунда, Індіана. Цукрову квасолю називають спаржевою за схожий на оригінальний овоч смак. Довгі боби без жорсткої перетинки будь-якої миті дозрівання. Зерна відрізняються невеликим розміром. Квасоля сортів Карамель, Фатіма, Жовта, Пантера, Переможець, Зелена використовується для приготування перших та других страв, заморожування, маринування. Обрив товарних бобів стимулює нову хвилю цвітіння та формування плодів.

bean-plant-g8cc6874d4_1920.jpg

Горох

Культурний горох вважається скоростиглим овочем. У спеку горох припиняє рости. У борозну глибиною 3–4 см розкладають горошини на відстань 8–10 см. По краях рядка встановлюють опори для натягування сітки або шпагату. Різновид бобових чіпляється за шпалеру вусиками, зберігаючи вертикальне положення. Прийом полегшує догляд за горохом та збирання врожаю. Збирання молодого зеленого горошку починається на 13–15 день після цвітіння культури. Регулярна процедура підвищує врожайність рослини. Сухе зерно при правильному зберіганні не втрачає поживної цінності понад 12 років.

Менш поширені види бобових, сочевиця, боби, нут, арахіс, соя, мають низку чудових якостей. Високий вміст білка, що легко засвоюється, за кількістю суперничає з м’ясними продуктами. Досить давно овочі вживаються для харчування. Рослини можна обробляти в Україні, поповнюючи свій раціон смачними та корисними стравами.

Кормові бобові культури

Годування домашніх тварин та птиці кормовими бобовими культурами покращує якість продукції (м’ясо, яйця, молоко), зменшує собівартість продуктів тваринництва та птахівництва. Трава й сіно, багате на легкозасвоювані білки, допомагає за короткий період наростити м’язову та жирову масу, збільшити удій молока (без шкоди жирності), отримувати більшу кількість яєць високої якості, виростити здорове потомство.

Види бобових рослин поділяються на багаторічні та однорічні культури. Серед багаторічників виділяються кілька видів конюшини:

●       повзучий сорт (Вік 70, Зміна, Ювілейний);

●       луговий (Ранній, Марс, Вік, Тера);

●       гібридний (Маяк, Первенець, Марусинський).

Також до багаторічних культур належать трави вика, лядвенець рогатий, люпин, еспарцет та люцерна сортів Лада, Знахідка, Селена.

Список бобових однорічників: люцерна посівна та бразильська, десмодіум кручений, соя яванська, центрозема опушена. Рослини відрізняються швидким зростанням, нарощуванням об’єму зеленої маси, що використовуються при силосуванні та виробництві трав’яного борошна. Коренева система кормових трав розташовується в родючому шарі ґрунту. Розташовані на коренях бульби з азотом збагачують ґрунт живленням, підвищуючи врожайність наступних культур.

Сорти бобових рослин кормового та харчового призначення вимагають однакового догляду, тому що уражаються одними й тими ж хворобами, шкідниками. Найбільшу шкоду завдають комахи: різні види попелиць, довгоносики, трипси, горохова плодожерка та зернівка. Для захисту культури обприскують розчином інсектициду «Антиколорад Макс». Щоби рідина не стікала, додають прилипач «Тандем». Залежно выд виду уражаються антракнозом, кореневою гниллю, борошнистою росою, пероноспорозом. Профілактичні заходи:

●       обов’язкова сівозміна рослин на колишню ділянку через 3–4 роки;

●       стежити, щоби рослини вільно росли на добре провітрюваному та освітленому місці;

●       вчасно підгодовувати культури мікродобривом «Авангард NPK+M/E Овочеві»;

●       рекомендується вирощувати сорти, стійкі до основних захворювань.

У робочий розчин можна додати фунгіциди Гарт, Захисник від поширених інфекцій грибкового початку.

Рідкісні бобові культури та новинки селекції

За кліматичними особливостями в Україні можна вирощувати види бобових сортів Західноєвропейського класу. Селекціонерами виведені такі різновиди овочів:

  1. Білоруські боби овочевого напрямку відрізняються середнім строком дозрівання. Перші м’ясисті плоди, багаті на білок і вуглеводи, можна збирати через 70 днів після сходів. У середині стулок завдовжки 9–12 см міститься 3–6 зерен. Врожайність культури 0,5 кг із квадратного метра площі.
  2. Середньоранній сорт Рожевий Фламінго утворює до 15 стручків завдовжки 7 см із насінням яскраво-рожевого кольору. Обрізання верхівок у період цвітіння стимулює швидке визрівання плодів.
  3. Культура бобових Віндзорські Білі характеризується підвищеною стійкістю до весняних короткочасних заморозків. Калорійні плоди багаті на вітамін А, відрізняються приємним смаком. На рослині висотою 100–120 см формується численний урожай у стручках із 2–3 зернятками.
  4. Висота овочевих бобів Патіо всього 30–40 см. Соковиті цукрові плоди раннього строку дозрівання можна використовувати в їжу через 2 місяці після появи сходів. Рослини часто використовують, як оригінальний бордюр.

Усі бобові добре ростуть на родючих ґрунтах нейтральної кислотності. На кислому ґрунті уповільнюється зростання та дозрівання плодів, які стають жорсткими та несмачними.

Також вам може бути цікаво:
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Кращі сорти полуниці
Кінець серпня і вересень – чудовий час для вибору сортів полуниці та їх посадки. В цей час дорослі кущики вже мають вуса, більшість сортів відплодоносили і відновилися, а до холодів як раз вистачить часу на вкорінення.
Нижче в статті я розповім, які цікаві сорти полуниці можна посадити, щоб мати перші ароматні ягоди вже у травні, а останні – в листопаді. Також ви прочитаєте про сорти полуниці, яка дає рекордно великі і транспортабельні ягоди. Посадивши кілька таких різних сортів полуниці, можна ласувати ягодами все літо і навіть на початку осені!
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Ковдрочка для полуниці: якою мульчою застелити землю
Мульчування полуниці вже багато років не новина. Сіно, тирса, спеціальна плівка часто використовується як мульча для полуниці. Для чого потрібно мульчування полуниці? Одна з відповідей така: це дає чисті, сухі та блискучі, а не заляпані болотом ягідки.
Як мульча для полуниці також підійде солома, хвоя, тирса, скошена трава, чорна мульчувальна плівка. Нижче у статті я розповім детальніше про кожен з видів, а ви оберете для себе, який підійде саме вам.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Хвороби полуниці та їх лікування: збираймо ягоди, а не гриби
Хвороби полуниці – знайома проблема майже кожної ділянки через велику вразливість цієї культури. Захворювань, від яких потерпає полуниця, чимало, і краще знати напевне, від чого жовтіє листя полуниці та якою має бути обробка полуниці від сірої гнилі.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Обробка полуниці навесні та після збору врожаю
Здається, ось посадив кущики ягід, вони всі прийнялись і більше нічого робити не треба – тільки чекати врожаю. Але так буває не завжди, оскільки хвороби і шкідники полуниці завжди її підстерігають.
Щоб не допустити цього, важливо обробити полуницю навесні.
Нижче в статті я поділюся досвідом, як має проводитися весняна обробка полуниці.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Полив полуниці: як правильно напоїти ягоди
Полив полуниці – одна з найважливіших складових догляду за цією культурою. Немає гіршого видовища для ока господині, як бачити полуниці з пов’ялим листям. Це багаторічна культура й тому полив полуниці – запорука врожаю не лише цьогорічного, а й наступного сезону. Крім того, без поливу життєздатність рослин буде під загрозою.
Нижче в статті я розповім, як правильно проводити полив полуниці, коли його потребує рослина найбільше та як це впливає на здоров’я ягідних кущиків загалом.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Посадка полуниці: звичайна і на агроволокно
Як садити полуницю, якщо спокусилися ідеєю мати свої ароматні ягоди? Коли садити полуницю та як садити полуницю навесні? У цій статті спробуємо розібратись із різними способами посадки полуниці.
Я кожного разу дивуюсь, дивлячись на ринку на розсаду полуниці, яку продають: викопана без землі, здебільшого з помитим корінням. А поряд із такою розсадою лежать відбірні рослини відразу зі стиглими ягодами – щоб покупець міг порівняти, на що перетвориться купований кущик. Проте в такої розсади шанси прижитися невеликі, рослина довго приходитиме до тями. Отже, коли і як правильно садити полуницю?

Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Високі грядки для полуниці: як збирати ягоди на два тижні раніше
Теплі грядки для полуниці, або, як їх ще називають, розумні чи високі грядки – це спосіб посадки рослин не в ґрунт, а у спеціально відведені ділянки, підняті над землею. В такій грядці багато шарів, включаючи органіку, завдяки розкладу якої виділяється тепло, а корені гріються. Основна мета грядок – максимально використати площу ділянки та отримати врожай на 10–14 днів раніше, ніж це можливо на звичайному городі. Також із високої грядки набагато зручніше збирати врожай, бо не треба нахилятися низько до землі.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Вирощування полуниці: як нагодувати ягодами всіх
Урожайність полуниці напряму залежить від способу вирощування та догляду за цією культурою.
Вирощування полуниці в домашніх умовах може стати надзвичайно вигідним, якщо садити хороші сорти та правильно підживлювати й поливати. Для садівників, які люблять новинки в агротехніці, буде цікавим вирощування полуниці в теплиці, в мішках або просто неба під агроволокном.
Єдине, що зупиняє знайомих мені селян від вирощування полуниці на городі – це необхідність у чималих ділянках для вирощування, щоб урожай полуниці виявився відчутним.
Нижче у статті спробуємо розібратись, як вирощувати полуницю так, щоб бути задоволеними кількістю та якістю ягід.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Гербіцид для полуниці: як вивести бур’яни?
Полуниця – смачна рання ягода, агротехніка вирощування якої не дуже складна до моменту, як починають рости бур’яни. Що частіше ми поливаємо та підживлюємо полуницю, щоб отримати високий врожай, то краще ростуть поряд із нею дикі рослини, які суттєво шкодять якості плодів.
Отже, спробуємо нижче розібратись, як вивести бур’яни з-поміж полуниці, а також який використати гербіцид для полуниці.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Шкідники полуниці: як боротися із хрущами та довгоносиками
Полуниця – ягода, яку полюбляють усі, однак її також дуже люблять шкідники, тож безліч садівників ламає голову, як позбутися личинок хруща (борозняків), слимаків та довгоносиків.
Чи існують способи вивести усіх цих шкідників, які не лише псують урожай полуниці, але й нищать самі посадки? Звісно, є. Нижче я розповім вам про народні способи боротьби зі шкідниками полуниці, а тоді про перевірені професійні.
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Розсада полуниці: ремонтантна, фріго чи звичайна?
Посадка полуничної грядки – це завжди спокуса для кожного господаря. Чи буде це десяток кущиків, чи ціла плантація – завжди виникає питання: яку розсаду полуниці краще купити, який сорт полуниці ремонтантний, а яку розсаду краще вирощувати за методом Фріго? А ще – як виростити власну розсаду полуниці, адже на розкладках стільки привабливого насіння?
Сподіваюсь, що мої поради та досвід стануть вам у нагоді!
Все про підживлення полуниці навесні | Аптека садівника
Система захисту полуниці садової (суниці)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити полуницю від шкідників, хвороб і бур'янів.