Посадка баклажанів на розсаду та у відкритий ґрунт

Посадка баклажанів | блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Баклажан — тропічна рослина, яка при теплій нічній температурі (вище 10°C) росте і плодоносить кілька років. В умовах України культура вирощується в однорічному режимі методом розсади.

Посадка баклажанів | блог Аптека Садівника

Садимо баклажани у відкритий ґрунт

Щоб отримати рясний урожай плодів, садимо баклажани в ґрунт міцною розсадою у віці 50–65 днів. Усього рослині від появи сходів до збирання плодів потрібно 4–6 місяців. Оптимальні умови для плодоношення рослини:

  1. Температура навколишнього повітря може коливатися в межах 27–30°C. Насіння не проростає при нестачі тепла (нижче 13°C). Похолодання на 1–2 дні до 0°C тепла призводить до загибелі розсади. За спекотної погоди квітки та зав'язі обпадають.
  2. Необхідне освітлення при посадці баклажанів у ґрунт — сонячне світло впродовж 12 годин (короткий світловий день). Брак (8 годин) призводить до витягування пагонів, плоди не утворюються. При надлишку освітлення (18–24 години) бурхливо росте зелень, а квітів та плодів немає. Після цвітіння рослина не реагує на короткий світловий день.

На допомогу городникам нами розроблена комплексна програма захисних заходів для вирощування баклажанів у відкритому та закритому ґрунті.

У який час сіяти

Залежно від строку дозрівання овочів час посадки баклажанів на розсаду варіюється з лютого по квітень. Пізні сорти вимагають тривалішого періоду, скоростиглі можна висадити в парник або теплицю з настанням весни. Приблизний строк сівби виробник насіння вказує на упаковці. Багато городників орієнтуються за місячним календарем або народними прикметами.

Щоби самостійно розрахувати, коли саме виконати посів насіння баклажанів на розсаду, необхідно враховувати:

●       сходи культури за температури повітря 25–30°C з’являються на 8–10 день;

●       на упаковці зазначено технічний та біологічний строк дозрівання плодів;

●       вік розсади готової до висадження — приблизно 50-60 днів;

●       оптимальна температура повітря для розвитку культури 25–30°C тепла.

Оптимальний час посадки овочів на грядку — коли пройдуть заморозки, а ґрунт на глибині 10 см прогріється до +16°C.

Посадка баклажанів на розсаду

Формування дорослих рослин та врожайність культури залежить від правильно виконаного посіву баклажанів на розсаду. У момент висадки у відкритий ґрунт на сіянці вже ростуть 6–8 повноцінних зелених пружних листочків. Стебло виглядає товстим та міцним. Не можна допускати, щоби розсада переросла чи сповільнила розвиток. Вирощені в кімнаті або теплиці саджанці необхідно загартувати на свіжому повітрі. Ознака правильного загартування — рожево-бузковий колір стебла.

eggplant-gab1662ffa_1920.jpg

Підготовка ґрунту

Грядку для висадки розсади баклажан у ґрунт бажано підготувати за 2-3 тижні до заходу:

●       ґрунт рекомендується перекопати та удобрити мінеральними добривами;

●       видалити бур’яни, вибрати коріння та інші рештки;

●       накрити плівкою для гарного прогріву;

●       відповідна кислотність ґрунту — нейтральна.

Важливо не висаджувати сіянці на площу після пасльонових культур — загальні хвороби та шкідники значно зменшують урожай.

Схема посадки

Городники частіше вибирають дворядкову або шахову схему посадки баклажанів. У першому варіанті на грядку поміститься більше рослин. У другому випадку між рослинами залишається більше місця, грядка виходить уже (60–70 см). Схема посадки залежить від способу зрошення. 50+90∗35-40 см — таку схему застосовують за краплинного зрошення, кількість рослин — 360-410 рослин на 1 сотку. Також застосовують схему 70∗35-40 см, кількість рослин аналогічна.

Розраховуючи, на якій відстані саджати баклажани, необхідно передбачити площу живлення однієї рослини, можливість встановлення опорного кілочка. Довжина грядки може бути будь-якою.

Правильна посадка баклажанів у відкритий ґрунт

Оптимальна ширина грядки, що вказана за схемою вище, дозволяє доглядати овочами: полоти, розпушувати ґрунт, поливати теплою водою, обробляти від хвороб та шкідників, підживлювати добривами.

Посадку баклажанів на розсаду проводять у ємності наповнені на ¾ ґрунтом. Ґрунтову суміш необхідно полити водою, залишивши на 10–15 хвилин для вбирання. У кожне відділення рекомендується викласти по 1–2 насінини, засипати торфом (шаром 0,5 см) і ще раз зволожити. Щоби підвищити вологість у зоні проростання насіння, усі посіви накривають плівкою й поміщають у тепле місце до появи сходів. Варто враховувати, що оптимальна температура для посадки розсади баклажанів підтримується на рівні 19–23°C тепла.

Насіння пропадає в землі, не даючи сходів, якщо спостерігається зниження температури до 10–15°C. З появою масових паростків плівку знімають. Рослинам потрібне додаткове освітлення із 7 години ранку до 19 вечора. Щоби захистити рослину від поширених шкідників та грибкових уражень, перед посадкою замочують кореневу систему в розчині препаратів «АС-Селектив» + «Авангард Комплекс Картопля» на 3–4 години.

shutterstock_76689592.jpg

Пікірування

Баклажанна культура дуже болісно реагує на пошкодження коренів. Рекомендується вирощувати розсаду в торф’яних горщиках, таблетках або касетах, щоби пікірувати рослину з грудкою землі. У стадії 2–4 справжніх листків саджаємо баклажани в ґрунт під укриття із плівки або в парник. Глибина посадки — під сім’ядольні листки. Можна пересадити сіянці у велику тару розміром 10х10 см. На дно обов’язково покласти дренаж, щоби вода при поливі не застоювалася.

Яка потрібна тара для посіву насіння на розсаду

Культура довго хворіє, якщо під час пересадки порушена коренева система. Краще посів баклажанів на розсаду виконувати відразу у велику за обсягом тару або в ємність, звідки можна вийняти рослину з грудкою землі (стаканчики та пігулки з торфу, касети). Найчастіше використовують спеціальну ґрунтосуміш, придбану в магазинах. Також можна приготувати субстрат самостійно із 3 частин перегною, 4 частин торфу, 1 частини піску. Додавши деревну золу й садову землю, одержують пухкий родючий ґрунт нейтральної кислотності. Суміш для посадки баклажан на розсаду бажано знезаразити, знищуючи личинок шкідливих комах, споригрибків.

Передпосівна обробка насіння

Купувати насіння рекомендується в перевірених продавців. Перед посівом бажано відбракувати старе та непридатне насіння, замочивши продукт у підсоленій воді. Насіння, що спливли, не придатні для посіву. Перед посадкою насіння баклажанів на розсаду рекомендується на 3–4 години замочити насіннєвий матеріал у розчині препарату «Авангард Стимул». У результаті підвищується схожість культури, розвивається сильна коренева система, рослина рясно цвіте та плодоносить.

Особливості посадки в теплиці

Для посадки баклажанів у теплиці потрібен пухкий, родючий, знезаражений від шкідників та захворювань ґрунт нейтральної кислотності. Надає пухкості додавання в ґрунт торфу, піску, тирси, перегною. Знезаражують ґрунтосуміш обприскуванням препарату «Антихрущ». Коріння розсади можна на 3–4 години замочити в бінарному комплекті «АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля». Залишок розчину розбавляють у 10 л води та ретельно проливають поверхню ґрунту. При посадці баклажанів розсадою в теплиці викопують лунки глибиною 10–15 см із відстанню між рослинами 40 см. Для високорослих сортів варто передбачити опори. Висаджують сіянці за стрічковою чи шаховою схемою. Подальший догляд полягає у своєчасному поливі (1,5 літра на кущ), підтримці комфортного температурного режиму, регулярному підживленні добривом у хелатній формі, профілактикою грибкових захворювань.

Також вам може бути цікаво:
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Зберігання картоплі: як зберігати смачний урожай

Восени настає пора копати картоплю: от її дбайливо викопали, пораділи врожаю, що ж, тепер можна й розслабитися? А от і ні! Адже залишається не менш відповідальна частина роботи – зберігання картоплі в домашніх умовах. Від того, в яких умовах ви триматимете «другий хліб» взимку, залежить не лише термін зберігання картоплі, а й її смак.

Далі в статті я розповім про оптимальні умови зберігання картоплі, якою має бути температура приміщення, щоб бульби не гнили, не проростали і не в’янули.

Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Коли копати картоплю: поради господарю
Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю
Фітофтороз картоплі відомий понад 100 років. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру. Захворювання викликає грибок фітофтора. Через те, що останніми роками він сильно видозмінився, першочергове завдання городника – вчасно виявити і знешкодити ворога.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Обираємо другий хліб – найсмачніші сорти картоплі
Найпоширеніша культура в Україні – картопля. Ми посідаємо четверте місце у світі за обсягами її врожаїв – 22 млн тонн на рік.
Цікаво, що 85% всього об’єму вирощують приватні господарства, а це доволі нелегка справа. Але вона того варта: особливо якщо правильно обрати кращі сорти картоплі.
Про ранні високоврожайні та найсмачніші сорти картоплі я розповім далі. Але й українські кращі сорти картоплі в Україні нічим не поступаються розробкам іноземних селекціонерів, а деколи і перевершують їх.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Парша картоплі: як виростити здорову картоплю
Парша на картоплі – це одна з найпоширеніших грибкових хвороб цієї культури. Інфекція викликає погіршення товарного вигляду та смакових якостей: така бульба стає практично не придатною до споживання.
Відомо п’ять різновидів: звичайна парша картоплі, чорна, порошиста (порохувата), срібляста та горбкувата. Серед них перші три є найпоширенішими, отже на них я і зупинюсь детальніше в цій статті.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Ручний окучник для картоплі: як зробити своїми руками

Окучник – це пристрій, призначений спеціально для підгортання землі на великих площах, де із сапою не впоратися. Окучник своїми руками зроблений – найкращий варіант для сільського господаря, який не має мотоблока, але хоче зекономити час на обробку (та й посадку картоплі) на городі.

Окучник (підгортач) зручний тим, що він піднімає шар землі з центру міжряддя на два боки вгору, засипаючи відразу два рядки до половини. Пристрій складається з плуга (лемеша) або двох дисків, з’єднаних під кутом, при цьому обидва варіанти врізаються клином. Це будова ручного підгортача, на відміну від насадок до мотоблока.

Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Шкідники картоплі: як боротися з ведмедкою, дротяником і міллю
Із картоплею у нас зазвичай асоціюється один шкідник – колорадський жук, а проте культура потерпає й від інших комах. Боротьба із ведмедкою на картоплі не менш важлива, ніж боротьба з дротяником. Крім цих ґрунтових шкідників рослину вражає також картопляна міль і попелиця. Як боротись зі шкідниками картоплі – нижче в статті.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Колорадський жук: як позбутися від шкідника на картоплі

Колорадський жук – воістину страшний сон городника через те, що шкідник розмножується шаленими темпами і завдає колосальної шкоди урожаю, а знищити його повністю майже неможливо. Колорадський жук поїдає листя та цвіт усіх пасльонових: картоплі, помідорів, перцю, баклажанів. Що вища температура повітря, то активніший цей шкідник.

Колорадський жук з’явився в Європі після Другої світової війни, а на теренах Радянського Союзу – під час Холодної війни. Його батьківщиною помилково вважається штат Колорадо у США (хоча насправді це Мексика), особливо після випадка, коли жук повністю спустошив поля в однойменному штаті. Саме через це масове зараження полів колорадським жуком у СРСР приписували диверсії. Позбутися його було важко, шкідник швидко звикав до нової отрути.

Як позбутися жука, які існують отрути від колорадського жука та чи можлива боротьба з колорадським жуком без хімії? Спробуємо розібратися нижче в статті.

Якщо хочете дізнатись більше про особливості вирощування картоплі, можна ознайомитися зі статтею тут.

Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Посадка картоплі мотоблоком та під лопату
Коли садити картоплю під лопату та як правильно це робити – думаю, кожний досвідчений городник визначився з часом та способом посадки. Картопля і досі залишається королевою городу та основним «стратегічним» продуктом українців. Проте садити цю культуру звичайним способом доволі трудомістко, зважаючи на масштаби посадок. Тому нижче я поділюсь із вами секретами, як садити картоплю мотоблоком та плугом-підгортальником.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Підживлення картоплі: внесення карбаміду та нітроамофоски
Однією з умов потужного врожаю є достатнє підживлення картоплі, в тому числі й позакореневе. Тому багатьох господарів цікавлять норми внесення карбаміду та нітроамофоски.
Листове підживлення ефективне до цвітіння – до цього часу запас азоту і калію з фосфором у рослини вже наполовину використаний. Тому позакореневе підживлення сечовиною стимулює утворення зеленої маси. А після цвітіння всі поживні речовини йдуть на формування бульб – якраз в цей час рослини удобрюють нітроамофоскою. Давайте разом розберемося, як правильно проводити підживлення картоплі.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Вирощування картоплі: як отримати великий ранній урожай
Вирощування картоплі ‒ настільки звична для нас справа, що, здавалося б, ми знаємо про неї все. Але чому тоді ми не перестаємо цікавитися високоврожайними і ранніми сортами, прагнемо отримати кращий результат за меншого вкладання сил? Річ у тім, що технологія вирощування картоплі не стоїть на місці. Щороку з’являються якісь хитрощі та нові сорти, тому можна щорічно вирощувати багато смачної картопельки.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Відео: пророщування, обробка та посадка картоплі
Відео: посадка, пророщування, обробка картоплі
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Стимулятор росту картоплі: дбаємо про улюблений овоч
Вирощуємо ми ранні сорти картоплі під агроволокном чи просто садимо сорокаденку на початку квітня, посадковий матеріал однаково необхідно обробити для покращення і пришвидшення росту. Тому часто городників цікавлять стимулятори росту для картоплі. Й звісно, мова йде не про густе бадилля, а про отримання якісних бульб. В цій статті я розкажу вам про період спокою бульб та способи прискорення їхнього пробудження до росту.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Обробка картоплі перед посадкою: професійні протруйники та народні способи

За роки роботи агрономом я багато разів давав поради з приводу догляду за садовими та городніми культурами. Одне з поширених запитань ‒ обробка картоплі перед посадкою. Адже немає нічого гіршого, аніж важка марна праця – коли ти вкладаєш у рослини стільки сил та любові, а отримуєш погризені шкідниками недоїдки. Або ще підступніше – коли взимку запаси, на які ти розраховував, починають гнити через грибок.

Давайте розберемось, що або хто зводить нанівець наші труди, і як можна цьому зарадити.

Головний ворог нашої годувальниці-картоплі – це маленький смугастий тиран, колорадський жук. Він безжально поїдає молоді стебла та листочки, і, як наслідок, бульба не має змоги розвивати кореневу систему. Далі йдуть вовчок (ведмедка), личинки хруща, попелиця, трипси, молі, а також багато різних хвороб.

Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Гербіциди для картоплі: як вивести бур’яни без шкоди для овочів
Кожен господар щороку має проблему засилля бур’янів на городі.
Чисті грядки – це візитівка городника, тоді як забур’янені – головний біль та клопіт.
Тож гербіциди для картоплі – це те, що приходить на думку щовесни багатьом, але лякає невідомими наслідками.
Маючи багаторічний досвід вирощування різних овочів на власному городі, я розповім про принцип дії гербіцидів на бур’яни.
Захист картоплі від дротяника | Дротяники на картоплі
Система захисту картоплі
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити картоплю від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.