Вирощування смородини: посадка, догляд та розмноження

Як посадити смородину і доглядати за нею | Аптека садівника
Провідний експерт

Кожна господиня знає, як заготовити ягоди смородини – хтось перетирає її з цукром, хтось варить варення. А от технологія вирощування смородини для багатьох чомусь як китайська грамота.

Як посадити смородину і доглядати за нею | Аптека садівника

Боляче дивитись на старі, немічні, низенькі кущики смородини, які ростуть по селах, коли я знаю, як насправді може й має виглядати ця культура.

Якщо хочете мати відро ягід смородини з куща, не полінуйтеся дізнатися про особливості вирощування (агротехніку) цих ягідних кущів!

Наприклад, велике значення має обрізка. Так, вже на другий рік правильно обрізана смородина збільшує врожайність у 3–5 разів! Однак при цьому рослина боїться низин і схилів, близькості ґрунтових вод і посухи. 

Найкращий ґрунт для неї – чорнозем із глиною (суглинок). Кущ потребує хорошого освітлення, а місце, де росте смородина, має добре провітрюватись. Також завжди важливе просапування від високорослих бур’янів і добре підживлення. Ну, а тепер я розповім вам про всі ці особливості докладніше.

Розмноження смородини

Звісно, найкраще садити саджанці, придбані у садовому розпліднику. Вони здорові й готові до дорослого життя.

Обрати найкращі сорти української та зарубіжної селекції вам допоможе також стаття про сорти чорної смородини.

Обирайте саджанець із двома пагонами щонайменше 30 см. З одного можна зрізати верхівку із 4–5 бруньками. Цю зрізану гілочку поставте у склянку води на підвіконня й уже за місяць вона пустить корінчики. Таким нехитрим способом (живцюванням) можна розмножити сорти чорної смородини, але такий спосіб розмноження не підійде для порічки.

Живці порічки доволі рідко пускають корінці. Принаймні, мені цей варіант не підійшов.

Найпоширеніший спосіб розмноження чорної смородини – живцями. Якщо ви задивляєтесь на красивий кущ чорної смородини в сусідки, попросіть її про живець. Це має бути двох-трирічна гілочка з міцною корою завдовжки до 20 см з 4 бруньками. Таким способом смородину можна розмножувати навіть взимку або в березні – поставивши у воду на підвіконня живець. Приблизно через місяць живці пускають корінці, а потім за настанням теплої погоди їх висаджують у сад. Але повторюсь, це справедливо в основному для чорної смородини.

Зручний спосіб розмноження порічки та чорної смородини відводками: найближчу до землі гілку пригинають, закріплюють для надійності скобками та присипають ґрунтом. Таким способом розмножують навесні та влітку. У присипаному ґрунтом місці смородинова чи порічкова гілочка вкорениться та дасть нові ростки, утворюючи маленький кущик. Навесні наступного року після перезимівлі гілку від материнської рослини відрізають, а молоденький кущик за необхідності пересаджують на обране місце. 

Посадка смородини

Ґрунт на моєму городі – чорнозем із слабкою кислотністю, з невеликою домішкою глини. Такий склад ідеальний для обох видів смородини. Порічка легше витримує застій води, тоді як чорна смородина зовсім його не любить. Саме тому в болотистій місцевості в Поліссі стільки порічки й жодного куща чорної.

Ямки під саджанці або живці викопують так, щоб у кожного куща було приблизно до метра вільного місця. Глибина лунки залежить від довжини корінця. При посадці смородину заглиблюють на 5–10 см, щоб утворилися додаткові корені. Також раджу садити її нахиленою на північ, гілка почне тягнутися до сонця, утворюючи нові бічні корінці.

Кращий час для посадки восени – жовтень. Навесні також можна садити, тільки кущ повільніше розвиватиметься в перші місяці. Найкраще посадку перенести до початку активного сокоруху, в березні. Всю весну саджанці активно поливають, а також і в першу половину літа, якщо немає достатніх опадів.

У саму лунку насипають півлітра перегною та 5–10 грамів комплексного калійно-фосфорного добрива. Корінці перед посадкою попередньо замочують у земляно-глиняній суміші. Якщо ви саджаєте смородину навесні, замочіть корінці саджанців у препараті Антихрущ, який вбереже молоді корінчики від ґрунтових шкідників: дротяників, личинок хруща тощо.  10 мл розчиніть в 1–2 літри  води, залиште у цій суміші на 1–2 години, поки в ямці всідається ґрунт.

За бажанням до розчину можна додати також стимулятор росту Авангард Стимул для кращого укорінення.

Детальніше про стимулятори росту, які вони бувають і для чого потрібні – читайте тут.

Після посадки важливо добре утрамбувати ґрунт, щоб випустити зайве повітря, а потім ще підсипати землю, щоб зрівняти засипану ямку з рівнем землі. Також після посадки слід рясно полити кущ.

Обрізка чорної та червоної смородини

Почавши обрізати смородину при посадці на 3–4 бруньки (вкорочувати молодий пагін), продовжуйте це робити протягом чотирьох років.

Так обрізають торішні гілки чорної смородини для того, щоб вони гілкувалися й давали більше врожаю. Зазвичай на гілці залишають зовнішню бруньку, щоб кущ ріс назовні, а не всередину. Залежно від сорту чорної смородини обрізанням гілок на другий рік можна підвищити врожайність в 5 разів. На третій рік вона зменшується, а на четвертий знову зростає. Після шести років врожайність куща йде на спад.

Не раджу сильно обрізати верхівки у порічки (червоної або білої), оскільки це найбільш продуктивна частина куща. Смородину проріджують, обстригаючи слабкі пагони, щоб не допускати загущення куща. Також зрізають нижні гілки, які можна використовувати як відводки для розмноження куща. Урожайність червоної смородини підвищується на дво-трирічних гілках, а різкий спад можна очікувати зазвичай тільки за великої загущеності.

Техніка й терміни обрізки червоної та чорної смородини описані тут.

Восени до догляду додається ще очищення кущів від хворих та сухих гілок. Наприклад, всередині старих гілок чорної смородини часто оселяється шкідник – скляниця; такі гілки вирізають під корінь.

Зазвичай у здорових кущів правильної форми залишають 15–25 гілок. Третина з них має бути молода – до 3 років у чорної смородини, й до 6–7 років – у порічки. Чорна смородина раніше старіє, у 6–7 років, тоді як порічка виходить на пенсію років у 15. А при доброму догляді порічка може рости й 20–25 років.

Підживлення і полив смородини

Смородина невибаглива до клімату, її основна вимога – поживність та вологість ґрунту. Особливо до вологості чутлива порічка, їй чим більше води, тим краще. Вона також добре росте біля водойм. Чорна смородина не любить надмірної вологості, однак за тривалої спеки й посухи вона потребує рясного поливу – по 20–30 л води під кущ. Поливають таким чином раз на 5–7 днів, поки не зміниться погода. Індикатором для поливу слугує листя: якщо воно скручується вниз, опускається, це вірна ознака нестачі поливу.

Як удобрювати чорну та червону смородину? Вона не любить закисленого ґрунту, тому його розкисляють попелом – 1 стакан на 1 кв. метр. Я часто так роблю, крім того, при спалюванні гілляччя цей же попіл розсипаю попід кущами. Під час поливу або дощу попіл розчиняється й корисні елементи потрапляють до коренів.

Щовесни смородину удобрюють азотним добривом. Можна, наприклад, сечовиною – 30–50 г під кущ. А восени підживлюють без азоту: до відра перегною плюс 30–40 г суперфосфату та удвічі менше калійного добрива. На четвертий рік кількість підживлення зменшують на третину. Якщо ґрунти родючі, підживлювати достатньо раз на два роки. У мене на ділянці родючий суглинок, тож я обмежуюсь попелом і перегноєм восени.

Хвороби та шкідники смородини

Листя смородини часто змінює колір, але за садово-городніми клопотами мало хто звертає на це увагу. Найпоширеніша хвороба цих кущиків із ранньої весни – борошниста роса. Вона може оселитися на кущі ще в період розпукування бруньок. Листя вкривається білим  грибковим нальотом.

Листя може вкриватися також рудими опуклими плямами – іржею. Цей грибок заноситься вітром, зазвичай від сосни чи осики.

Хворіє смородина також плямистістю – плями можуть бути світлі (септоріоз) або темно-бурі (церкоспороз), які спершу збільшуються в розмірах, а потім вкриваються нальотом. Причина виникнення таких хвороб – надмірна загущеність куща. Проти цих грибкових хвороб  можна використати бордоську рідину – 100 г мідного купоросу плюс 100 г негашеного вапна на 10 л води обприскують з інтервалом у два тижні. Найкраще обробляти ранньою весною або ж після збору ягід.

Якщо листя червоніє на порічці – це ознака хвороби антракнозу.

Найгірший шкідник чорної смородини й порічки – попелиця. Інколи мені здається, що цей шкідник любить мою смородину більше, ніж троянди. Від її колоній скручується листя, опадає зав’язь. Від попелиці можна змивати та обробляти листя гіркими настоями, але це не дуже ефективно. Ще в смородини буває така напасть, як бруньковий кліщ – тож після його нашестя здорового листя або плодів годі й чекати. Від посухи також може з’явитися й павутинний кліщ – листя сигналізує про нього жовтими цятками.

Детальніше про обробку чорної смородини та порічки від хвороб та шкідників читайте тут.

Від хвороб та шкідників я обприскую свою смородину одночасно комплексами препаратів – до цвітіння препаратами Фас 2 мл + Захисник 12 мл на 5–8 л води з розрахунку на сотку.

Уже після збору ягід у липні в хід іде Антиколорад Макс 2 мл + Фундазим 10 г на 5–8 л води.

Якщо у вас є реальна загроза якоїсь хвороби чи шкідника, то раджу додатково ще обприскати кущі в період, коли розпочинають формуватися ягоди – Антигусінь 4 мл + Самшит 3 мл на 5–8 л води.

Якщо ставитися до смородини з такою ж увагою та турботою, як до власної дитини, не допускати хвороб та шкідників, підживлювати та поїти – ох і врожай ви матимете! І тоді найбільшою проблемою садівників, які вирощують смородину із любов’ю для себе тільки одна – куди подіти стільки урожаю?

Супутні товари
Авангард (Гулівер) Стимул
55.00 грн
Антихрущ 10 мл
15.00 грн
Фас 4 мл
7.00 грн
Захисник 30 мл
25.00 грн
Антиколорад Макс 10 мл
33.00 грн
Фундазим 10 г
19.00 грн
Антигусінь + Самшит
15.00 грн
Гарт 30 г
42.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Щеплення дерев – як отримати різні сорти на одному дереві
Коли та як прищеплювати дерева в саду – улюблена тема бесіди у садівників-початківців. Мене з братом батько навчив цьому ще в дитинстві. Повірте, спостерігати, як приживається нова гілка на дереві – одна з найбільших втіх господаря. Щеплення садових дерев роблять для того, щоб на дикоростучому, несортовому дереві виростити сортове або на одному сортовому дереві мати гілки іншого сорту та отримати від них урожай. Існують різні способи щеплення: окулірування, копулювання, щеплення гілкою в крону, у стовбур або пеньок.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Боротьба зі шкідниками в саду
Шкідники саду – головний біль кожного садівника. Якщо хвороби можна попередити та вилікувати, то листовійка, довгоносик, попелиця, мурахи, короїд, склівка запросто переселяться із сусіднього саду, навіть якщо до цього ви від них обробили всі свої дерева. Захистити сад можливо, якщо підійти до проблеми комплексно.
Відразу зауважу, що обприскування попелом, мідним купоросом, сечовиною не ефективно в боротьбі з комахами. Липучі приманки для комах також не в змозі захистити весь сад від шкідників, але зменшують їхню кількість на окремих деревах.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Догляд за садом: які роботи необхідні деревам
Мене завжди дивувало, що деякі сільські мешканці не замислюються про догляд за плодовими деревами. Наче вважають, що полив, обробка, мульчування дерев – зайві клопоти, достатньо побілити стовбури та обрізати сухі гілки. А от міські жителі, вивчаючи садівництво з нуля, мають неабиякі успіхи в цій справі.
Нижче в статті я розповім про основні етапи догляду за садом, починаючи з ранньої весни до пізньої осені.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Хвороби плодових дерев: від парші до моніліозу
Розібратися в тому, які хвороби дерев найчастіше бувають в саду, непросто. Садівник розуміє, що прийшла хвороба, коли виникають плями на листі, жовтіє листя або з’являється гниль на плодах. Найчастіші питання, які я чую від дачників – чим лікувати плодові дерева, щоб не втратити урожай та які методи боротьби з хворобами застосовувати? Нижче я розповім, за якими ознаками визначати хвороби плодових дерев і що робити, коли діагноз дереву вже поставлено.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Фунгіциди для саду: як лікувати дерева від грибків

Застосування фунгіцидів – невід’ємна частина роботи садівника, бо хвороб плодових дерев, на жаль, чимало і боротися тільки народними методами у важких випадках не можна.

Як неможливо виробити абсолютний імунітет до грипу, так не можна зроби сад невразливим до грибків, спори яких розносяться вітром та комахами. Проте, якщо ви беретеся до садівництва з усією відповідальністю й готові турбуватися про дерева, як про своїх дітей, мороки із хворобами у вас із кожним роком буде все менше. Системні фунгіциди для саду – найкращі у цьому помічники.

Основні умови для розвитку грибкових хвороб: загущеність посадок, нестача фосфору й калію, нерегулярний поверхневий полив, несвоєчасне просапування бур’янів та обрізка, невідповідність кислотності ґрунту потребам культури.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Відео: рятуємо коріння молодих дерев від хрущів
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Обрізка дерев у саду: навіщо формувати крону
Хочете мати здоровий урожайний сад, а не чагарник – поцікавтесь у досвідченого садівника, як правильно обрізати дерева. Якщо ваші дерева не знають, що таке сформована крона, подивіться на запущені колишні колгоспні сади. Такі самі дерева ростимуть і у вас через десяток років.
Обрізка плодових дерев необхідна, щоб прискорити плодоношення яблунь, слив, вишень, а також збільшити урожаї і вберегти дерева від хвороб.
Що більше фруктових дерев ви вирощуєте, то більше часу відводьте для ретельної їхньої обрізки. Надто слабка, як і надто сильна обрізка відкладає плодоношення. У першому випадку дерево витрачає забагато сил на утворення листя, у другому – вегетативної маси навпаки бракує для утворення квітів та ягід.
Тож давайте розберемось з основними принципами обрізки плодових дерев.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Обприскування дерев навесні – боротьба з хворобами і шкідниками
Коли обприскувати дерева і чим обробити сад від короїдів, попелиці, гусениць та різних грибкових хвороб, цікавить кожного господаря. Найкращий для цього час – ранньої весни, до розпускання бруньок, оскільки в даний період важливо провести оприскування проти зимуючих шкідників та збудників хвороб.
Отже, обробка саду навесні зводиться до обприскування гілок та нанесення лікувальних сумішей на кору.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Відео: обробка дерев під час цвітіння
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Бордоська суміш: як застосовувати розчин зі столітньою репутацією

Бордоська рідина – найпопулярніший протигрибковий засіб серед українських городників. Його винайшли близько 100 років тому у французькому місті Бордо. Ця рідина містить мідь та вапно, що разом діють ефективіше проти грибкових інфекцій на майже всіх садових та городніх культурах і квітах.

Секрет ефективності речовини – протигрибкова дія міді. Деякі городники навіть протикають мідними дротами стебла томатів, вірячи у цілющу дію цього елемента. За умови дотримання технології приготування бордоської рідини та використання у сприятливий час захисний ефект триває до місяця, хоча досвідчені городники радять повторювати обробки кожні два тижні.

Є думка, що сполуки міді здатні до місяця захищати рослину також і від деяких шкідників, наприклад, хрущів, дротяників та попелиці.

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Догляд за садом

Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт Сайенс Парк».

Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту зерняткових культур (яблуня, груша, айва)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту кісточкових культур (вишня, черешня, слива)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Як садити плодові дерева | Посадка дерев весною та восени
Система захисту кісточкових культур (абрикос, персик, нектарин)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.